Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 62
  1. #16
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός είναι και ο λόγος που είμαι εναντίον του remote.
    Αλλά δε μπορώ να αλλάξω τις αποφάσεις. Αν μου πάρει τη δουλειά κάποιος Ασιάτης, θα πάρω εγώ τη δουλειά κάποιου άλλου.
    Και ποιος λόγος θα ήταν καλός δηλαδή; Το ότι θα ανταγωνίζεσαι μισθολογικά με την Ασία, όπως έκαναν τόσοι βιομηχανικοί εργάτες έκαναν κάποιες δεκαετίες τώρα δεν σου κάνει;

    Ή νομίζεις ότι εσύ θα πάρεις την δουλειά από τον Ελβετό με τα ίδια λεφτά που παίρνει αυτός όταν δουλεύεις εκτός χώρας;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  2. #17
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος λόγος θα ήταν καλός δηλαδή; Το ότι θα ανταγωνίζεσαι μισθολογικά με την Ασία, όπως έκαναν τόσοι βιομηχανικοί εργάτες έκαναν κάποιες δεκαετίες τώρα δεν σου κάνει;

    Ή νομίζεις ότι εσύ θα πάρεις την δουλειά από τον Ελβετό με τα ίδια λεφτά που παίρνει αυτός όταν δουλεύεις εκτός χώρας;
    Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι διαφωνώ και μου γράφεις σαν να είμαι ο απέναντι.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλό το outsoucing ούτε μπορείς να τεμαχίζεις τόσο εύκολα διαδικασίες και να σαλαμοποιείς δίνοντας outsourcing. Ούτε επίσης μπορείς πάντοτε να έχεις Ινδία / Aσία ως εργατικό δυναμικό.
    Δυστυχώς για πολλές εταιρείες, είναι εξαιρετικά απλό και δεν καταλαβαίνουν. Πιστεύω η πραγματικότητα, δεδομένου του πόσο δημοφιλές έχει γίνει το outsourcing, δεν σε επαληθευθεί. Όχι ότι έχεις άδικο αλλά ότι σχεδόν κανείς δεν ενδιαφέρεται. Τους ινδούς τους πετάνε με τα τσουβαλια στο Βέλγιο για 6μηνα και το κράτος έχει ειδική συμφωνία μόνο με την Ινδία για 6μηνη αντί για 3μηνη παραμονη χωρίς registration. Και δεν είναι τόσο πιο φθηνά δεδομένου του πόσο χειρότερηβ δουλειά γίνεται. Από την δική μου σκοπιά, η Δύση εκπαιδεύει την ανερχόμενη δύναμη (γιατί μαθαίνουν) θυσιάζοντας τα εδώ προϊόντα, γιατί μερικες εταιρείες κλαίνε μετά από μερικά χρόνια. Και όλα αυτά ενώ πληρώνει κιόλας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια εταιρεία που πατάει καλά στα πόδια της θα το γυρίσει εντελώς το μοντέλο εργασίας;
    Φίλε μου, δεν ξέρεις πιστεύω. Το outsourcing γεννήθηκε όχι γιατί δεν τα πήγαιναν καλά όσο γιατί όταν απελευθερώθηκε η αγορά, ήταν απλά πολύ φθηνό, ήταν άπληστοι και ο εκάστοτε μάνατζερ θα φαινόταν γαμω και μερικά μέτρα χρόνια όταν είχε φύγει με τα μπόνους ασχέτως αν θα άφηνε στάχτες. Ο επόμενος, θα έκανε το ίδιο. Αντί να μαζευτεί, να αυξάνε το outsourcing γιατί είναι πιο φθηνό. Και μετά ξύπνησαν και οι Ευρωπαίοι και αρχίσαμε τις ίδιες βλακείες.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι διαφωνώ και μου γράφεις σαν να είμαι ο απέναντι.
    Νόμιζα ότι διέκρινα κάποια εθελοτυφλία ή αδιαφορία στο τι θα γίνει λόγω ανταγωνισμού, αλλά μάλλον έκανα λάθος.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #20
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλό το outsoucing ούτε μπορείς να τεμαχίζεις τόσο εύκολα διαδικασίες και να σαλαμοποιείς δίνοντας outsourcing. Ούτε επίσης μπορείς πάντοτε να έχεις Ινδία / Aσία ως εργατικό δυναμικό.

    Θέλω να πω, δεν είναι για όλους και δεν είναι τόσο απλό.

    Δεν νομίζω ότι το doomsday μερικών (στην αρχή της πανδημίας και εμού στη λίστα) για Λονδίνο έρημο τελικά θα ισχύσει. Σίγουρα δεν θα έχει π.χ. το City την ίδια πυκνότητα αλλά το πλήγμα τελικά ΙΜΟ δεν θα είναι και τόσο μεγάλο όσο νομίζουμε
    Νομίζω ότι το έγραψα ότι δεν είναι για καθολική χρήση, απλά πλέον θα είναι πιο εύκολα "εύπεπτο" ακόμα και σε εταιρίες που παραδοσιακά επείχαν απο αυτό. Ενα -μεγάλο- μέρος των white collar workers στο μέλλον θα τηλεεργάζεται. Δεν θα είναι της τάξεως του 90% οταν λέμε μεγάλο μέρος. Αλλα εικάζω ότι θα είναι απο 30-50 %. Ποσοστό σημαντικό ώστε να αλλάξει πολλα. Επίσης θα έχουμε πλέον λιγότερα meetings in situ οταν οι συμμετέχοντες θα πρέπει να ταξιδέψουν. Παλιά πέρναν μια πτήση, και την άλλη μέρα ήταν κάπου αλλού για ένα ολοήμερο meeting. Αυτά θα μειωθούν σε σημαντικό ποσοστό.

    Παρόλο που ξέρουμε όσοι το έχουμε νοιώσει ότι δεν είναι το ίδιο η τηλε-εργασία, και πολύ περισσότερο εαν πάρεις τον όποιο χύμα απο τριτοκοσμική χώρα απλά είναι επειδή φθηνός, ωστόσο δεν πρέπει να κλείνουμε τα μάτια ότι πολλές πλέον τεράστιες εταιρίες έχουν δηλώσει ότι στο μέλλον και στην μετά COVID εποχή θα συνεχίσουν με το μοντέλο της τηλεεργασίας είτε καθολικά είτε σε μεγάλο ποσοστό. (αναφέρω ενδεικτικά τους μεγάλους του χώρου της πληροφορικής οπως Google, Apple, Facebook, αλλά και πολλές εταιρίες αλλά και οργανισμοί πχ ΕΕ) Εργασίες που θα μπορούν να γίνουν με την μορφή ότι ο εργαζόμενος λειτουργεί κάπως σαν freelancer, δηλαδή με έργο και όχι με ώρα, θα πάνε αβλεπί τηλεεργασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 19-01-21 στις 18:01.

  6. #21
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νόμιζα ότι διέκρινα κάποια εθελοτυφλία ή αδιαφορία στο τι θα γίνει λόγω ανταγωνισμού, αλλά μάλλον έκανα λάθος.
    Δεν είναι αδιαφορία, αλλά εφόσον ο κόσμος προχωράει χωρίς να με ρωτάει, δεν νομίζω ότι είναι έξυπνο να μην απολαύσω τα πλεονεκτήματα της νέας πραγματικότητας μόνο και μόνο επειδή τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα.

  7. #22
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι αδιαφορία, αλλά εφόσον ο κόσμος προχωράει χωρίς να με ρωτάει, δεν νομίζω ότι είναι έξυπνο να μην απολαύσω τα πλεονεκτήματα της νέας πραγματικότητας μόνο και μόνο επειδή τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα.
    Ορθόν, για να ξέρεις, επέμεινα γιατί καλό είναι να αναγνωρίζουμε τι θα γίνει μακροπρόθεσμα (εσύ το κάνεις, και καλά κάνεις) ώστε να κινηθούμε με την αγορά και να κάνουμε επιλογές που είναι προσαρμοσμένες στις συνθήκες που έρχονται, εργασιακά και μη. Κάποιοι μπορεί να μην το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #23
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι αδιαφορία, αλλά εφόσον ο κόσμος προχωράει χωρίς να με ρωτάει, δεν νομίζω ότι είναι έξυπνο να μην απολαύσω τα πλεονεκτήματα της νέας πραγματικότητας μόνο και μόνο επειδή τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα.
    πολυ ωραια διατυπωση , διαπιστωση , σταση
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #24
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Για εμένα ο μόνος λόγος για να μείνω στη Γερμανία είναι επειδή θέλω να μαζέψω τα χρόνια για να πάρω υπηκότητα, και επειδή το σύστημα που έχουν μου δίνει καλύτερη προστασία από Ιταλία/Ισπανία/Πορτογαλία σε περίπτωση ανεργίας (οι 3 χώρες όπου θα ήθελα να μετακομίσω - για Ισπανία μιλάω μόνο για Βόρεια Ισπανία που είναι τέλεια, στην υπόλοιπη χώρα δεν αντέχεται ο καιρός).

    Μια εναλλακτική που εξετάζουμε σοβαρά είναι διατήρηση του γερμανικού συμβολαίου και διαμονή αρκετούς μήνες το χρόνο στη Βόρεια Ιταλία, αλλά με επίσημη μόνιμη διεύθυνση στη Γερμανία (το οποίο επίσης σημαίνει γερμανική φορολογία αλλά και γερμανική κοινωνική πρόνοια ).

  10. #25
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μια εναλλακτική που εξετάζουμε σοβαρά είναι διατήρηση του γερμανικού συμβολαίου και διαμονή αρκετούς μήνες το χρόνο στη Βόρεια Ιταλία, αλλά με επίσημη μόνιμη διεύθυνση στη Γερμανία (το οποίο επίσης σημαίνει γερμανική φορολογία αλλά και γερμανική κοινωνική πρόνοια ).
    Και εγώ πάντως κάπως έτσι το σκέφτομαι για Βέλγιο καθώς έχουν μαζευτεί τα χρόνια εδώ. Φτιαχτε ένα δωμάτιο με σκηνές για την "κατοικία".

  11. #26
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορθόν, για να ξέρεις, επέμεινα γιατί καλό είναι να αναγνωρίζουμε τι θα γίνει μακροπρόθεσμα (εσύ το κάνεις, και καλά κάνεις) ώστε να κινηθούμε με την αγορά και να κάνουμε επιλογές που είναι προσαρμοσμένες στις συνθήκες που έρχονται, εργασιακά και μη. Κάποιοι μπορεί να μην το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα.
    Έτσι ακριβώς.

    Πολύς κόσμος κοιμάται με τα τσαρούχια και δεν έχει καταλάβει/συνειδητοποιήσει πως θα διαμορφωθεί η νέα πραγματικότητα. Κυριολεκτικά θα αλλάξουν χέρια περιουσίες με την περίφημη «4η βιομηχανική επανάσταση».

    Όσοι έχουν κάνει τις κινήσεις τους για το αύριο, καλώς. Οι υπόλοιποι, εύχομαι έγκαιρο ξύπνημα και καλή τύχη.

  12. #27
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, δεν ξέρεις πιστεύω. Το outsourcing γεννήθηκε όχι γιατί δεν τα πήγαιναν καλά όσο γιατί όταν απελευθερώθηκε η αγορά, ήταν απλά πολύ φθηνό, ήταν άπληστοι και ο εκάστοτε μάνατζερ θα φαινόταν γαμω και μερικά μέτρα χρόνια όταν είχε φύγει με τα μπόνους ασχέτως αν θα άφηνε στάχτες. Ο επόμενος, θα έκανε το ίδιο. Αντί να μαζευτεί, να αυξάνε το outsourcing γιατί είναι πιο φθηνό. Και μετά ξύπνησαν και οι Ευρωπαίοι και αρχίσαμε τις ίδιες βλακείες.
    Δεν ξέρω, αλλά λέω ότι βλέπω.
    Λόγω εργασίας στο Online marketing και εχοντας περάσει και από 3 χώρες, έχω γνωρίσει δεκάδες online εταιρείες σε διαφορετικά αντικείμενα, με προσωπικό απο 20 άτομα μέχρι 1000.
    Από αυτές και όπως ήδη ανέφερα, οι μόνες που ξέρω ότι το έχουν γυρίσει σε φουλ remote είναι οι πολύ μικρές.
    Οπότε η πράξη επιβεβαιώνει αυτό που λέω. Αν τώρα αλλάξει σε 5-10 χρόνια το ξανασυζητάμε.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #28
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω, αλλά λέω ότι βλέπω.
    Λόγω εργασίας στο Online marketing και εχοντας περάσει και από 3 χώρες, έχω γνωρίσει δεκάδες online εταιρείες σε διαφορετικά αντικείμενα, με προσωπικό απο 20 άτομα μέχρι 1000.
    Από αυτές και όπως ήδη ανέφερα, οι μόνες που ξέρω ότι το έχουν γυρίσει σε φουλ remote είναι οι πολύ μικρές.
    Οπότε η πράξη επιβεβαιώνει αυτό που λέω. Αν τώρα αλλάξει σε 5-10 χρόνια το ξανασυζητάμε.
    Εγώ σου έγραψα ότι δεν ξέρεις για το πόσες εταιρίες άλλαξαν/έσκισαν το μοντέλο εργασίας τους με τις off shore. Είχες γράψει κάτι σε "δεν θα αλλάξει μια εταιρεία το μοντέλο της αν δουλεύει". Απαντώ πάντα με βάση τον χώρο του IT που γνωρίζω καλά. Απλά, για το κέρδος και το quick buck, έχουν γίνει τρελές αμαρτίες.

  14. #29
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σου έγραψα ότι δεν ξέρεις για το πόσες εταιρίες άλλαξαν/έσκισαν το μοντέλο εργασίας τους με τις off shore. Είχες γράψει κάτι σε "δεν θα αλλάξει μια εταιρεία το μοντέλο της αν δουλεύει". Απαντώ πάντα με βάση τον χώρο του IT που γνωρίζω καλά. Απλά, για το κέρδος και το quick buck, έχουν γίνει τρελές αμαρτίες.
    Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.

    Και στα 70s-80s υπήρχαν πολλοί αφελείς/ρομαντικοί που λέγανε «σιγά μην φύγουν οι φάμπρικες από την Δύση» και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

    Μακάρι να μην γίνει, αλλά με ευχολόγια δεν κάνουμε δουλειά. Καλό είναι να υπάρχει κι ένα Plan B για το μέλλον.

    ΥΓ: Οι Ασιάτες/Αφρικανοί δεν μου φταίνε σε κάτι, τα καπιταλόμουτρα που μας βλέπουν ως πιόνια σε σκακιέρα λες και παίζουν strategy game είναι το πρόβλημα.

    Πλακωνόμαστε μεταξύ μας (διαίρει και βασίλευε), αλλά δεν βλέπουμε ότι ο πραγματικός φταίχτης είναι μονίμως στο απυρόβλητο, να πίνει Lagavulin και να καπνίζει Cohiba στην δερμάτινη πολυθρόνα του και να χασκογελάει με την πλέμπα και πόσο εύκολα χειραγωγείται.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας