Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 62
  1. #1
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ενδιαφέρον, μοιράζομαι: https://www.nytimes.com/2021/01/13/s...-paranoid.html
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    To remote work είναι για ελάχιστα ποσοστά εταιρειών όπως όλοι συνειδητοποιούν, ακόμα κι εμείς που στην τελική ήμαστε από τις ελάχιστες εταιρείες που εδώ και 4-5 χρόνια είχαμε έτοιμη δυνατότητα VPN εργασίας για όλο το προσωπικό και υπερδιπλάσιας κάλυψης για κάθε εργαζόμενο (η δική μας μετάβαση λόγω πανδημίας ήταν απλά και μόνο να πούμε σε όλο τον κόσμο σχεδόν να πάνε σπίτια τους με τα laptop).

    Άλλο ο υλικοτεχνικός εξοπλισμός, άλλο το κόστος σε χρόνο / διαδικασίες και ταλέντο. Στην τελική πληρώνεις τεράστιους μισθούς στη Δύση (συγκριτικά με Ασία) για να έχεις και ταλέντο και προσωπικό στη διάθεσή σου, σε γραφεία και χώρους όπου λειτουργούν δημιουργικά κοκ.

    Αν όλοι είναι σε απόσταση, γιατί να μην μεταφερθείς (σε virtual φάση) στην Ασία;

    Αλλά, καλώς γίνεται όλο αυτό το πράγμα τόσο καιρό επειδή όλοι συνειδητοποιούν ότι άλλο πράγμα να το κάνεις για 2-3 μήνες (και να διασκεδάζεις την αλλαγή και τη νεωτερικότητα συν κάποια οφέλη), άλλο να είσαι 1 χρόνο και να αποτελεί πλέον καθημερινότητα.

    Πιθανώς θα έχουμε κάτι χαλαρότερο από φέτος και όχι πλήρη επιστροφή 100% (π.χ. να υπάρχει πλέον κανονικότητα στην επιλογή να εργάζεται κανείς 1-2 μέρες εβδομαδιαίως εξ'αποστάσεως) αλλά οι χώροι εργασίας είναι 100% απαραίτητοι.

    Όλοι το συνειδητοποιούν, δεν είναι τυχαίο ότι οι GAFAs εδώ Ιρλανδία πλέον υποχρεώνουν υπαλλήλους να επιστρέψουν και δεν είναι μόνο για λόγους φορολογίας
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #3
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    To remote work είναι για ελάχιστα ποσοστά εταιρειών όπως όλοι συνειδητοποιούν, ακόμα κι εμείς που στην τελική ήμαστε από τις ελάχιστες εταιρείες που εδώ και 4-5 χρόνια είχαμε έτοιμη δυνατότητα VPN εργασίας για όλο το προσωπικό και υπερδιπλάσιας κάλυψης για κάθε εργαζόμενο (η δική μας μετάβαση λόγω πανδημίας ήταν απλά και μόνο να πούμε σε όλο τον κόσμο σχεδόν να πάνε σπίτια τους με τα laptop).

    Άλλο ο υλικοτεχνικός εξοπλισμός, άλλο το κόστος σε χρόνο / διαδικασίες και ταλέντο. Στην τελική πληρώνεις τεράστιους μισθούς στη Δύση (συγκριτικά με Ασία) για να έχεις και ταλέντο και προσωπικό στη διάθεσή σου, σε γραφεία και χώρους όπου λειτουργούν δημιουργικά κοκ.

    Αν όλοι είναι σε απόσταση, γιατί να μην μεταφερθείς (σε virtual φάση) στην Ασία;

    Αλλά, καλώς γίνεται όλο αυτό το πράγμα τόσο καιρό επειδή όλοι συνειδητοποιούν ότι άλλο πράγμα να το κάνεις για 2-3 μήνες (και να διασκεδάζεις την αλλαγή και τη νεωτερικότητα συν κάποια οφέλη), άλλο να είσαι 1 χρόνο και να αποτελεί πλέον καθημερινότητα.

    Πιθανώς θα έχουμε κάτι χαλαρότερο από φέτος και όχι πλήρη επιστροφή 100% (π.χ. να υπάρχει πλέον κανονικότητα στην επιλογή να εργάζεται κανείς 1-2 μέρες εβδομαδιαίως εξ'αποστάσεως) αλλά οι χώροι εργασίας είναι 100% απαραίτητοι.

    Όλοι το συνειδητοποιούν, δεν είναι τυχαίο ότι οι GAFAs εδώ Ιρλανδία πλέον υποχρεώνουν υπαλλήλους να επιστρέψουν και δεν είναι μόνο για λόγους φορολογίας
    Πολύ θα μου άρεσε αν η τηλε-εργασία γίνει ο κανόνας και το να πηγαίνουμε στο γραφείο η εξαίρεση, αλλά όπως αναφέρεις δυστυχώς οι εταιρείες μάλλον θα προσπαθήσουν να μειώσουν την τηλε-εργασία μόλις η κατάσταση ομαλοποιηθεί. Πάντως δεν έχω πειστεί πως οι ομάδες λειτουργούν δημιουργικά μόνο εαν είναι στην ίδια αίθουσα. Υπάρχουν κατάλληλα εργαλεία για ομαδικές δραστηριότητες online.

    Προσωπικά θα προσπαθήσω να πείσω τον εργοδότη μου να μπορώ να εργάζομαι εξ'αποστάσεως ένα μέρος του χρόνου και αν δεν έχουν όρεξη θα αναζητήσω κάτι άλλο. Είναι κρίμα τα σπίτια στην Πορτογαλία και στην Ελλάδα να μένουν άδεια. Φυσικά είμαστε αναλώσιμοι, αλλά όχι 100% σε όλα.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ θα μου άρεσε αν η τηλε-εργασία γίνει ο κανόνας και το να πηγαίνουμε στο γραφείο η εξαίρεση, αλλά όπως αναφέρεις δυστυχώς οι εταιρείες μάλλον θα προσπαθήσουν να μειώσουν την τηλε-εργασία μόλις η κατάσταση ομαλοποιηθεί. Πάντως δεν έχω πειστεί πως οι ομάδες λειτουργούν δημιουργικά μόνο εαν είναι στην ίδια αίθουσα. Υπάρχουν κατάλληλα εργαλεία για ομαδικές δραστηριότητες online.

    Προσωπικά θα προσπαθήσω να πείσω τον εργοδότη μου να μπορώ να εργάζομαι εξ'αποστάσεως ένα μέρος του χρόνου και αν δεν έχουν όρεξη θα αναζητήσω κάτι άλλο. Είναι κρίμα τα σπίτια στην Πορτογαλία και στην Ελλάδα να μένουν άδεια. Φυσικά είμαστε αναλώσιμοι, αλλά όχι 100% σε όλα.
    Δεν υπάρχει αντικατάσταση στην αποδοτικότητα όταν οι συμμετέχοντες είναι όλοι παρόντες. Αυτό όμως έχει αρχίσει και λιγοστεύει και άρα αν ένας βρίσκεται σε απόσταση γιατί όχι και άλλοι. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται εξοπλισμό. Αν χρειάζεσαι whiteboard τί θα κάνεις; Προς το παρών, στο χωριό του Βελγίου, δεν καταλαβαίνουν την αξία της οπτικής αναπαράστασης και κάνουν architecture στον αέρα. Φυσικά οι εταιρείες δεν καταλαβαίνουν την αξία του tablet pen και γενικά καλού εξοπλισμού ώστε το πρόβλημα της απόστασης να είναι λιγότερο. Στο Βέλγιο όμως είχε ξεκινήσει οι free lancer να απαιτούν remote εργασία παρόλες τις απίστευτες απολαβές που έχουν (δεδομένης της απαράδεκτης δουλειάς). Φυσικά ούτε κουβέντα για σοβαρό εξοπλισμό. Αν είναι έτσι χάλι, τί ακριβώς θα αλλάξει όταν θα βρεθούμε στο ίδιο δωμάτιο. Ήμουν σε αεροπορική και τα δωμάτια δεν είχαν καν whiteboard. Σε προηγούμενη εταιρεία, κάναμε distributed agile με ινδούς, και τα παιδιά είχαν δικα τους ψείρες ακουστικά (ότι φθηνότερο) και με το ένα χέρι κράταγαν το μικρόφωνο και με το άλλο το ποντίκι. Σε ένα δωμάτιο δεν είχαν καν omni directional μικρόφωνο ούτε κάμερα και έπαιρναν σειρά σε ένα speaker phone. Άντε οι Ινδοί δεν ήξεραν και ήταν φτηνιαρηδες(γελοίοι ήταν βασικά). Από το Βέλγιο, κανένας δεν είχε ενδιαφερθεί μέχρι να ξεκινήσω εγώ και πήγα από εκεί και είδα το σεταπ. Μετά όλοι οι Dev με ευχαριστούσαν που έσπρωξα αλλαγές στον εξοπλισμό τους.

    Δηλαδή, θεωρητικά εγώ δεν πιστεύω στο remote αλλά έτσι όπως είναι τώρα, δεν βλέπω διαφορά και γιατί να είμαι Βέλγιο για τέτοια χάλια; Και με τις βλακείες που κάνουν με off shore υπάρχει τεράστιο σοβαρό δυναμικό στον νότο της Ευρώπης. Δεν είμαι σίγουρος όμως για τους Ιταλούς και Ισπανούς που είναι για γέλια και στα αγγλικά και στον επαγγελματισμό τους.

    Κατά την γνώμη μου, οι εταιρείες που θα επενδύσουν και θα το κάνουν σωστά και μακροπρόθεσμο όραμα, θα επωφεληθούν το περισσότερο γιατί με μικρή Θυσία στην αποδοτικότητα, θα έχουν πρόσβαση σε δυναμικό που δεν έχουν διαθέσιμο στην χώρα τους. Αρκεί να θέλουν να δουλέψουν και στα αγγλικά.

    Μήπως να κάνουμε ένα Σπλίτ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 19-01-21 στις 13:36.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.356
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά ότι και να λέμε, δεν εμπιστεύεται εύκολα ο εργοδότης αυτό που δεν ξέρει.
    Και για πολλούς, είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό ο παράγοντας Remote Work.

    Bλέπω και από τα δικά μου αφεντικά. Ολλανδός ο ιδιοκτήτης και ένας από τους Υποδιευθυντές, είμαστε Online εταιρεία, χωρίς καμία επαφή με πελάτες face to face, η δουλειά βγάινει 100% μέσω Η/Υ και όμως δεν θέλουν με τίποτα να πάμε σε remote work φάση.
    Όταν ο άλλος είναι 50+ χρονών, δεν αλλάζει εύκολα αυτό που ξέρει.
    Ίσως σε εταιρείες με πιο νεανικό management ή σε άλλα industries παίζει να γίνει πιο γρήγορα. Αλλά είναι λίγες αυτές οι εταιρείες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ότι και να λέμε, δεν εμπιστεύεται εύκολα ο εργοδότης αυτό που δεν ξέρει.
    Και για πολλούς, είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό ο παράγοντας Remote Work.

    Bλέπω και από τα δικά μου αφεντικά. Ολλανδός ο ιδιοκτήτης και ένας από τους Υποδιευθυντές, είμαστε Online εταιρεία, χωρίς καμία επαφή με πελάτες face to face, η δουλειά βγάινει 100% μέσω Η/Υ και όμως δεν θέλουν με τίποτα να πάμε σε remote work φάση.
    Όταν ο άλλος είναι 50+ χρονών, δεν αλλάζει εύκολα αυτό που ξέρει.
    Ίσως σε εταιρείες με πιο νεανικό management ή σε άλλα industries παίζει να γίνει πιο γρήγορα. Αλλά είναι λίγες αυτές οι εταιρείες.
    Θα αλλάξει αναγκαστικά όταν η τάδε ανταγωνιστική εταιρία φανεί ότι έχει αυξημένη παραγωγικότητα/ανταγωνιστικότητα.

    Ο καπιταλισμός δεν πετάει ποτέ ευκαιρίες για αυξημένο κέρδος...

  7. #7
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.356
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αλλάξει αναγκαστικά όταν η τάδε ανταγωνιστική εταιρία φανεί ότι έχει αυξημένη παραγωγικότητα/ανταγωνιστικότητα.

    Ο καπιταλισμός δεν πετάει ποτέ ευκαιρίες για αυξημένο κέρδος...
    Δεν υπάρχει αυτό που λες. Κανένα σημαντικό κέρδος δεν θα έχει και για αυτό δεν πρόκειται εύκολα να πάνε προς τα εκεί κανένας ανταγωνιστής. Ποια εταιρεία που πατάει καλά στα πόδια της θα το γυρίσει εντελώς το μοντέλο εργασίας; Δηλαδή να πει τίποτα; απολύω τους μισούς για να πάρω πιο φτηνούς που θα δουλεύουν remote; Και έτσι να βγάλει κέρδος. Δεν παίζει.

    Το μόνο που θα γλυτώσει κάποιος είναι κόστος ενοικίου και γραφείων. Αλλά για να βάλεις μια ολόκληρη εταιρεία με 100+ άτομα να γίνει φουλ remote δεν πρόκεται να γίνει εύκολα. Προσωπικά δεν ξέρω καμία τέτοια.
    Ίσως βολεύει μόνο τίποτα εταιρείες των 10-30 ατόμων.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εμείς γίναμε 100% remote μέσα σε 4 μέρες τον Μάρτιο. Εγώ άρχισα τον Αύγουστο αλλά μου είπαν την ιστορία.
    Μέχρι τον Μάρτιο η εταιρία ενέκρινε remote work μόνο για συγκεκριμένες ανάγκες και ήθελε να είναι όλοι στο γραφείο.
    Τον Μάρτιο τους είπαν μια Πέμπτη «αύριο μην έρθετε στο γραφείο, θα δοκιμάσουμε remote», και την Κυριακή τους έγραψαν να μείνουν σπίτι επ αόριστον. Τον Απρίλιο ανακοίνωσαν ότι και μετά το τέλος του COVID-19 όποιος θέλει μπορεί να είναι μόνιμα remotely, και άνοιξαν το hiring process σε υποψήφιους από όλον τον κόσμο. Έχουμε άτομα από Βραζιλία, Αργεντινή, Ινδία, ΗΠΑ, Νιγηρία, Ρωσία που θα μείνουν μόνιμα εκεί.
    Στην ομάδα μου ήδη προσλάβαμε 4 άτομα που θα μείνουν 100% remote και μετά το lockdown, συνολικά είμαστε 8, δηλαδή η μισή ομάδα θα είναι μόνιμα εκτός γραφείου.

    Προσωπικά μου αρέσει να πηγαίνω στο γραφείο και να έχω διαχωρισμό δουλειάς-προσωπικής ζωής, αλλά από την άλλη το ενδεχόμενο να μετακομίσω κάπου στις Άλπεις και να έχω την ίδια δουλειά δεν είναι άσχημο.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Κι εμείς 100% remote είμαστε (εκτός από τα γραφεία της Ασίας που έχουν επιστρέψει ας πούμε σε κανονικούς ρυθμούς). Κάποιοι πηγαίνουν στο γραφείο όποτε χρειάζεται, αλλά είναι ελάχιστοι και αφορά κυρίως μηχανικούς που έχουν να κάνουν με τα εργαστήρια (είμαστε εταιρεία στον τομέα των ηλεκτρονικών/ημιαγωγών/semiconductors). Προσωπικά όλους αυτούς τους μήνες πιο πολύ με έχει δει το data centre, παρά το γραφείο.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #10
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά μου αρέσει να πηγαίνω στο γραφείο και να έχω διαχωρισμό δουλειάς-προσωπικής ζωής, αλλά από την άλλη το ενδεχόμενο να μετακομίσω κάπου στις Άλπεις και να έχω την ίδια δουλειά δεν είναι άσχημο.
    Θα την έχεις; Ή θα στην πάρει κάποιος Ασιάτης;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ότι και να λέμε, δεν εμπιστεύεται εύκολα ο εργοδότης αυτό που δεν ξέρει.
    Και για πολλούς, είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό ο παράγοντας Remote Work.

    Bλέπω και από τα δικά μου αφεντικά. Ολλανδός ο ιδιοκτήτης και ένας από τους Υποδιευθυντές, είμαστε Online εταιρεία, χωρίς καμία επαφή με πελάτες face to face, η δουλειά βγάινει 100% μέσω Η/Υ και όμως δεν θέλουν με τίποτα να πάμε σε remote work φάση.
    Όταν ο άλλος είναι 50+ χρονών, δεν αλλάζει εύκολα αυτό που ξέρει.
    Ίσως σε εταιρείες με πιο νεανικό management ή σε άλλα industries παίζει να γίνει πιο γρήγορα. Αλλά είναι λίγες αυτές οι εταιρείες.
    Για τα αλλάξει πρέπει να ξέρεις και τι να αλλάξεις. Είναι δύσκολο με την ηλικία. Can't teach an old dog new tricks. Επιμένω στο ότι πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο λειτουργίας της εταιρείας παντού αλλά και τον εξοπλισμό. Πες ότι ο Κύπριος θέλει να προσλάβει Βέλγο στην Ελλάδα αλλά σαν υπάλληλο.

    Πιστεύω η ΕΕ εκεί πάει. Η πανδημία έφερε στην επιφάνεια το ζήτημα και ο pop είχε γράψει παλιά ότι είχαν πάρει εσπευσμένα αποφάσεις για τα φορολογικά. Πιστεύω θα ακολουθήσουν διαφορά περί εργασίας ως ιδιωτικού υπαλλήλου.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει αυτό που λες. Κανένα σημαντικό κέρδος δεν θα έχει και για αυτό δεν πρόκειται εύκολα να πάνε προς τα εκεί κανένας ανταγωνιστής. Ποια εταιρεία που πατάει καλά στα πόδια της θα το γυρίσει εντελώς το μοντέλο εργασίας; Δηλαδή να πει τίποτα; απολύω τους μισούς για να πάρω πιο φτηνούς που θα δουλεύουν remote; Και έτσι να βγάλει κέρδος. Δεν παίζει.

    Το μόνο που θα γλυτώσει κάποιος είναι κόστος ενοικίου και γραφείων. Αλλά για να βάλεις μια ολόκληρη εταιρεία με 100+ άτομα να γίνει φουλ remote δεν πρόκεται να γίνει εύκολα. Προσωπικά δεν ξέρω καμία τέτοια.
    Ίσως βολεύει μόνο τίποτα εταιρείες των 10-30 ατόμων.
    Δεν ειναι μόνο το κόστος ενοικίων και γραφείων, αλλα και των ιδίων των εργαζομένων. Οπου λειτουργεί το outsourcing, γίνεται για ακριβώς αυτόν τον λόγο. Φθηνότεροι σημαντικά εργαζόμενοι σε άλλη χώρα όπου και το κόστος ζωής είναι χαμηλότερο. ΟΚ, δεν θα δούμε απο την μια μέρα στην άλλη να αλλάζει το ήδη υπάρχον μοντέλο, αλλά σίγουρα μια πιο ευρεία μορφή χρήσης της τηλεεργασίας (δεν μιλάμε για πλήρη ούτε για την επικρατέστερη μορφή εργασίας), θα μειώσει σημαντικά το κόστος λειτουργίας μιας επιχείρησης. Και το κόστος real estate ειδικά σε πόλεις "κέντρα" είναι εξαρετικά σημαντικό, μιας και έχουν τεράστια ενοίκια (πχ Λονδίνο, Παρίσι, Νεα Υόρκη, Σαν Φρανσίσκο, Τοκυο κλπ). Δεν είναι αμελητέο, μην το απορρίπτουμε τόσο εύκολα. Δεν μιλάμε για εταιριούλες των 10 ατόμων. Εκεί που μπορεί να χρειαζόταν πολυκατοικίες για να στεγάσει τον κόσμο της, μπορεί να αρκούν πλέον 2-3 όροφοι μόνο... ...


    Εγω ειμαι 100% γραφείο, λόγω ειδικής περίπτωσης, αλλά η πλειονότητα των συναδέλφων είναι τηλεεργασία επ αορίστου πλέον.Πχ νέος συνάδελφος, και μέλος του φόρουμ μας απο την πρώτη μέρα κιόλας στην δουλειά, αντί ναναι Λουξεμβούργο, είναι σπίτι του. Αθήνα.... Οταν κάτι τέτοιο πλέον γίνεται επι μακρόθεν, είναι πιο εύκολο να συνεχίσει και στο μέλλον, μιας και ούτως ή άλλως, στις περισσότερες φορές η δουλειά βγαίνει (εαν έχεις τρόπο να την παρακολουθείς, και όχι με το ρολόι πόσες ωρες κτυπάει στο γραφείο). Οπότε ναι, θεωρώ ότι μεγάλο ποσοστό των white collar workers θα συνεχίσει με τηλεεργασία, αλλά μέρος των θέσεων εργασίας θα πάει σε χώρες φθηνότερου εργατικου δυναμικού δυνάμει της ευκολίας της τηλεεργασίας, με ότι συνέπειες αυτό φέρνει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 19-01-21 στις 16:32.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι μόνο το κόστος ενοικίων και γραφείων, αλλα και των ιδίων των εργαζομένων. Οπου λειτουργεί το outsourcing, γίνεται για ακριβώς αυτόν τον λόγο. Φθηνότεροι σημαντικά εργαζόμενοι σε άλλη χώρα όπου και το κόστος ζωής είναι χαμηλότερο. ΟΚ, δεν θα δούμε απο την μια μέρα στην άλλη να αλλάζει το ήδη υπάρχον μοντέλο, αλλά σίγουρα μια πιο ευρεία μορφή χρήσης της τηλεεργασίας (δεν μιλάμε για πλήρη ούτε για την επικρατέστερη μορφή εργασίας), θα μειώσει σημαντικά το κόστος λειτουργίας μιας επιχείρησης. Και το κόστος real estate ειδικά σε πόλεις "κέντρα" είναι εξαρετικά σημαντικό, μιας και έχουν τεράστια ενοίκια (πχ Λονδίνο, Παρίσι, Νεα Υόρκη, Σαν Φρανσίσκο, Τοκυο κλπ). Δεν είναι αμελητέο, μην το απορρίπτουμε τόσο εύκολα. Δεν μιλάμε για εταιριούλες των 10 ατόμων. Εκεί που μπορεί να χρειαζόταν πολυκατοικίες για να στεγάσει τον κόσμο της, μπορεί να αρκούν πλέον 2-3 όροφοι μόνο... ...
    Δεν είναι τόσο απλό το outsoucing ούτε μπορείς να τεμαχίζεις τόσο εύκολα διαδικασίες και να σαλαμοποιείς δίνοντας outsourcing. Ούτε επίσης μπορείς πάντοτε να έχεις Ινδία / Aσία ως εργατικό δυναμικό.

    Θέλω να πω, δεν είναι για όλους και δεν είναι τόσο απλό.

    Δεν νομίζω ότι το doomsday μερικών (στην αρχή της πανδημίας και εμού στη λίστα) για Λονδίνο έρημο τελικά θα ισχύσει. Σίγουρα δεν θα έχει π.χ. το City την ίδια πυκνότητα αλλά το πλήγμα τελικά ΙΜΟ δεν θα είναι και τόσο μεγάλο όσο νομίζουμε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ενα παράδειγμα για το real estate είναι ο ΟΤΕ και η ΕΤΕ.
    Παμπάλαιοι και οι δύο είχανε κτήρια ιδιόκτητα, πρώτο τραπέζι πίστα.
    Νοικιάσανε το μισό ή όλο το κτήριο και αποσυρθήκανε στα ενδότερα.

    Για το κόστος προσωπικού κάποιες εταιρείες δεν κοιτάνε το μικρότερο κόστος αλλά να προσλάβουνε περισσότερους με μειωμένο κόστος αναζητώντας τα ταλέντα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα την έχεις; Ή θα στην πάρει κάποιος Ασιάτης;
    Αυτός είναι και ο λόγος που είμαι εναντίον του remote.
    Αλλά δε μπορώ να αλλάξω τις αποφάσεις. Αν μου πάρει τη δουλειά κάποιος Ασιάτης, θα πάρω εγώ τη δουλειά κάποιου άλλου.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας