Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 62
  1. #46
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα το αφεντικό μου τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος γιατρός θέλει να δουλέψει απο απόσταση από το εξωτερικό (γίνεται πρακτικά για την δουλειά που κάνω), αυτός ρώτησε το αφεντικό του και μου είπε οτι υπάρχει νομικό πρόβλημα για την περίπτωση που για παράδειγμα ο γιατρός υποστεί κάποια καταγγελία με ποιο νομικό καθεστώς θα κριθεί.
    Δεν είμαι σίγουρος αν μου είπε αλήθεια,ψέματα ή ένα κομμάτι της αλήθειας -γιατί είναι και ψευταράκος- αλλά δεν καίγομαι να το μάθω αυτή τη στιγμή
    Γενικά αυτό είναι και το νομικό κενό που κανείς δεν κοιτάζει γιατί όλοι μόνο τα λεφτά και την άνεση βλέπουν. Καλά κινητρα δεν λέω αλλά η εργατική νομοθεσία είναι διαφορετική ανά χώρα και από αυτή πηγάζουν αμφότερες υποχρεώσεις και επίλυση διαφωνιών.

  2. #47
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά αυτό είναι και το νομικό κενό που κανείς δεν κοιτάζει γιατί όλοι μόνο τα λεφτά και την άνεση βλέπουν. Καλά κινητρα δεν λέω αλλά η εργατική νομοθεσία είναι διαφορετική ανά χώρα και από αυτή πηγάζουν αμφότερες υποχρεώσεις και επίλυση διαφωνιών.
    Για να είμαι ακριβής μου είπε οτι ο γιατρός θα κριθεί με το καθεστώς της χώρας που ζει.
    Εμένα αυτό μου φαίνεται παπατζα αλλά δεν θα το ψάξω τώρα, απλώς το αφήνω εδώ για την περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #48
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είμαι ακριβής μου είπε οτι ο γιατρός θα κριθεί με το καθεστώς της χώρας που ζει.
    Εμένα αυτό μου φαίνεται παπατζα αλλά δεν θα το ψάξω τώρα, απλώς το αφήνω εδώ για την περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον.
    Νομίζω ότι βγάζει μπόλικη λογική αυτό που σου είπε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #49
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι βγάζει μπόλικη λογική αυτό που σου είπε
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι προκατειλημμένος απέναντι του και επιφυλακτικός για αυτά που λέει, επειδή πολλές φόρες άλλα λέει στον ενα άλλα στον άλλο, τσεκαρισμένο και διασταυρωμένο

    Απο εκεί και πέρα για την άσκηση της ιατρικής χρειάζεται άδεια που σου δίνεται σε κάθε χώρα χωριστά για να μπορείς να ασκείς την ιατρική στην χώρα.
    Ποιας χώρα η άδεια χρειάζεται καθορίζεται από την έδρα του φορέα στον οποίο δίνεις τις υπηρεσίες σου, και πιστεύω ότι είναι οι νόμοι της χώρας κάτω από την άδεια που ασκείς την ιατρική που ισχύουν.
    Αυτό που μπορώ να καταλάβω πχ είναι να χρειάζεται ξεχωριστή ασφαλιστική κάλυψη για ιατρικά λάθη.

    Βέβαια όλο αυτό είναι εκτίμηση δική μου, δεν είμαι και νομικός, οπότε πιθανότατα να είναι και λάθος.

    Καταλαβαίνω βέβαια ότι άντε να με πιάσουν για να με δικάσουν αν χρειαστεί, αν κατοικώ για παράδειγμα στην Κολομβία
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #50
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι προκατειλημμένος απέναντι του και επιφυλακτικός για αυτά που λέει, επειδή πολλές φόρες άλλα λέει στον ενα άλλα στον άλλο, τσεκαρισμένο και διασταυρωμένο

    Απο εκεί και πέρα για την άσκηση της ιατρικής χρειάζεται άδεια που σου δίνεται σε κάθε χώρα χωριστά για να μπορείς να ασκείς την ιατρική στην χώρα.
    Ποιας χώρα η άδεια χρειάζεται καθορίζεται από την έδρα του φορέα στον οποίο δίνεις τις υπηρεσίες σου, και πιστεύω ότι είναι οι νόμοι της χώρας κάτω από την άδεια που ασκείς την ιατρική που ισχύουν.
    Αυτό που μπορώ να καταλάβω πχ είναι να χρειάζεται ξεχωριστή ασφαλιστική κάλυψη για ιατρικά λάθη.

    Βέβαια όλο αυτό είναι εκτίμηση δική μου, δεν είμαι και νομικός, οπότε πιθανότατα να είναι και λάθος.

    Καταλαβαίνω βέβαια ότι άντε να με πιάσουν για να με δικάσουν αν χρειαστεί, αν κατοικώ για παράδειγμα στην Κολομβία
    Είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο εντός ΕΕ να δικάσεις περιπτώσεις μιας χώρας σε άλλη και αφορά σε συγκεκριμένες κατηγορίες αδικημάτων μόνο.

    Με άλλα λόγια, περίπτωση ιατρικής αμέλειας που διέπεται από σουηδικό δίκαιο με το αδίκημα όμως να λαμβάνει χώρα Ελλάδα (ή τουλάχιστον με τον "κατηγορούμενο" να το διαπράττει Ελλάδα) είναι άνευ προηγουμένου.

    Είναι ένα από τα πάρα πολλά ζητήματα που έχω με το τσιτάτο "είδατε πια που όλοι μια χαρά θα δουλεύουμε από απόσταση". Δεν είναι τόσο εύκολο, εδώ και στη δική μου περίπτωση που έχω στείλει άτομα να δουλέψουν από τις χώρες τους μιας και το επιτρέπει η Ιρλανδία στη διάρκεια των περιορισμών και της πανδημίας και πάλι δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συμβεί αν κανείς έχει ατύχημα (χτύπα ξύλο!!!) εν ώρα εργασίας. Εδώ Ιρλανδία καλύπτεται 100% από την ασφάλεια αλλά αν είναι στη χώρα του, τι συμβαίνει και ποιος πληρώνει τι;

    Πόσο μάλλον σε επαγγέλματα όπως το δικό σου που κατά την άσκηση σαφώς και ενέχει νομικός κίνδυνος. Και δεν νομίζω να βρεις ασφαλιστική εταιρεία να καλύπτει κάτι τέτοιο εξ'αποστάσεως - για να είμαι δίκαιος όλο αυτό το πράγμα είναι πάρα πολύ νέο.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #51
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ακούγεται μπερδεμένο οντως.
    Αν χρειαστεί να κάνουμε ξανά την κουβέντα θα του πω οτι θα κρατήσω διεύθυνση Σουηδίας για να μην εχουν πρόβλημά
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #52
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακούγεται μπερδεμένο οντως.
    Αν χρειαστεί να κάνουμε ξανά την κουβέντα θα του πω οτι θα κρατήσω διεύθυνση Σουηδίας για να μην εχουν πρόβλημά
    Πρόσεξε όμως επειδή και πάλι θα πρέπει στην ουσία να μην τους πεις ότι είσαι Ελλάδα. Και αν γίνει καμιά στραβή και αποδειχτεί πως ήσουν Ελλάδα τότε ανέτως σε αφήνουν ξεκρέμαστο - που είναι ένα άλλο θέμα που έχουν μερικοί που δουλεύουν εξ'αποστάσεως "στα κρυφά".
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #53
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Είναι πολλά τα νομικά κενά στην θεσμοθέτηση της εργασίας απο απόσταση, με σχέση μισθωτής εργασίας, και όταν η εργασία και κατοικία είναι σε διαφορετικά κράτη. Ξεκινάμε απο το πολύ απλό, φορολογία. Εαν κατοικείς σε ένα κράτος πάνω απο 180 μέρες θα πρέπει να φορολογείσαι εκεί. Ολα αυτά βέβαια αφορούν μόνον την μισθωτή εργασία, γιατί όσοι δουλεύουν ως ΕλΕπ με τιμολόγια, για αυτούς δεν υπάρχει πρόβλημα, το κάνουν ήδη απο πάντα σχεδόν. Μόνο η μισθωτή εργασία έχει πρόβλημα.

    Προσωπικά πιστεύω ότι θα βρούν την άκρη και θα τα λύσουν όλα αυτά τα θεσμικά ζητήματα, γιατί πολύ απλά τα λεφτά είναι πολλά. Εννοώ τα λεφτά που θα γλυτώνουν. Η πανδημία έεφερε ένα αναγκαστικό κρασ τεστ ώστε να δοκιμαστεί αυτή η λύση. Σίγουρα δεν ταιριάζει σε όλους. Οπου όμως βλέπουν ότι έχουν την ίδια περίπου παραγωγικότητα (ο Euri ανέφερε μάλιστα για παραπάνω παραγωγικότητα!!!) συνολικά, σημαίνει ότι θα μπορούσαν να πάνε σε αυτο το μοντέλο. Οι οικονομίες κλίμακος δεν έχουν να κάνουν μόνο με το real estate που θα γλυτώσουν οι εταιρίες, αλλά με το ότι πλέον θα μπορούν να διαπραγματευτούν πολύ χαμηλότερους μισθούς. Ακόμα και στα όργανα της ΕΕ που συζητιέται πολύ σοβαρα κάτι τέτοιο, ακούγεται ότι ο εργαζόμενος θα πληρώνεται με βάση την κατοικία και όχι το (εικονικό) σημείο εργασίας. Δηλαδή ένας τηλε-εργαζόμενος απο Ελλάδα, θα παίρνει μισθό με συντελεστή Ελλάδας (περίπου 80%) σε αντίθεση με έναν στις Βρυξέλλες (100%). Εαν πάμε σε Βαλτική, θαναι ακόμα λιγότερο! Προς το παρόν δεν έγιναν τέτοιες αλλαγές, οι οποίες πρέπει ναναι θεσμικές.
    Με λίγα λόγια, μια εταιρία πχ Βρυξέλλες, όταν θα προσλάβει κάποιον με σχεδόν αποκλεισιτκή τηλεεργασία, εαν πάρει έναν Ελληνα, δεν θα δεσμεύεται απο το μισθολογικό καθεστώς Βελγίου για τις αποδοχές του Ελληνα (που κατοικεί στην Ελλάδα), αλλά με τα δεδομένα που ισχύουν στην Ελλάδα.

    Οπως καταλαβαίνετε τα λεφτά είναι πολλά, και όταν τα λεφτά είναι πολλά για τις εταιρίες (και οργανισμούς), μάλλον θα γίνει κάτι τέτοιο.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 18-02-21 στις 18:51.

  9. #54
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολλά τα νομικά κενά στην θεσμοθέτηση της εργασίας απο απόσταση, με σχέση μισθωτής εργασίας, και όταν η εργασία και κατοικία είναι σε διαφορετικά κράτη. Ξεκινάμε απο το πολύ απλό, φορολογία. Εαν κατοικείς σε ένα κράτος πάνω απο 180 μέρες θα πρέπει να φορολογείσαι εκεί. Ολα αυτά βέβαια αφορούν μόνον την μισθωτή εργασία, γιατί όσοι δουλεύουν ως ΕλΕπ με τιμολόγια, για αυτούς δεν υπάρχει πρόβλημα, το κάνουν ήδη απο πάντα σχεδόν. Μόνο η μισθωτή εργασία έχει πρόβλημα.
    Και στους ελ επ έχεις θέμα - εκεί και αν δεν έχεις θέμα! Και ποιος σου είπε ότι και ως ελ επ δεν περιορίζεσαι από τις 180 μέρες, κάθε άλλο! Και μάλιστα και περισσότερο επειδή μπορεί να έχεις τεράστιο και άμεσο θέμα με δαπάνες, φοροαπαλλαγές κλπ

    Και όλα τούτα με υφιστάμενη νομοθεσία
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #55
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στους ελ επ έχεις θέμα - εκεί και αν δεν έχεις θέμα! Και ποιος σου είπε ότι και ως ελ επ δεν περιορίζεσαι από τις 180 μέρες, κάθε άλλο! Και μάλιστα και περισσότερο επειδή μπορεί να έχεις τεράστιο και άμεσο θέμα με δαπάνες, φοροαπαλλαγές κλπ

    Και όλα τούτα με υφιστάμενη νομοθεσία
    Για τις εταιρίες είναι εύκολο. Ασε τι τραβάει μετά ο ΕλΕπ. Η εταιρία αναθέτει ένα έργο σε έναν ΕλΕπ (ή εταιρία), έρχεται το τιμολόγιο, πληρώνει, τέλος. Την όλη ιστορία την τραβά άλλος.
    Τωρα με την μισθωτή εργασία, την όλη ιστορία πρέπει να την επωμιστεί ο εργοδότης. Και δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο.

  11. #56
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις εταιρίες είναι εύκολο. Ασε τι τραβάει μετά ο ΕλΕπ. Η εταιρία αναθέτει ένα έργο σε έναν ΕλΕπ (ή εταιρία), έρχεται το τιμολόγιο, πληρώνει, τέλος. Την όλη ιστορία την τραβά άλλος.
    Τωρα με την μισθωτή εργασία, την όλη ιστορία πρέπει να την επωμιστεί ο εργοδότης. Και δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο.
    Και η εταιρεία μπορεί να έχει τεράστιο θέμα - πόσο μάλλον αν σε καταστάσεις εξ'αποστάσεως η εταιρεία πληρώνει ελ επ που παράγει έργο στην χώρα της εταιρείας αλλά ο ελ επ είναι σε άλλη χώρα.

    Τι λες τώρα, τεράστιο θέμα και μάλιστα μπορεί η εταιρεία να βρεθεί μπλεγμένη και από τις δύο χώρες
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #57
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι προκατειλημμένος απέναντι του και επιφυλακτικός για αυτά που λέει, επειδή πολλές φόρες άλλα λέει στον ενα άλλα στον άλλο, τσεκαρισμένο και διασταυρωμένο

    Απο εκεί και πέρα για την άσκηση της ιατρικής χρειάζεται άδεια που σου δίνεται σε κάθε χώρα χωριστά για να μπορείς να ασκείς την ιατρική στην χώρα.
    Ποιας χώρα η άδεια χρειάζεται καθορίζεται από την έδρα του φορέα στον οποίο δίνεις τις υπηρεσίες σου, και πιστεύω ότι είναι οι νόμοι της χώρας κάτω από την άδεια που ασκείς την ιατρική που ισχύουν.
    Αυτό που μπορώ να καταλάβω πχ είναι να χρειάζεται ξεχωριστή ασφαλιστική κάλυψη για ιατρικά λάθη.

    Βέβαια όλο αυτό είναι εκτίμηση δική μου, δεν είμαι και νομικός, οπότε πιθανότατα να είναι και λάθος.

    Καταλαβαίνω βέβαια ότι άντε να με πιάσουν για να με δικάσουν αν χρειαστεί, αν κατοικώ για παράδειγμα στην Κολομβία
    Λογικό μου φαίνεται να κριθείς με το καθεστώς της χώρας που τελέστηκε η πράξη, δηλαδή με το καθεστώς της χώρας που έγινε η καταγγελία.

    Ας υποθέσουμε ότι εργάζεσαι στην Σουηδία και ζεις στην Ελλάδα και γίνεται ατύχημα στην Γαλλία όπου παρεμβαίνεις. Τρως καταγγελία στην Γαλλία, εκεί πρέπει να λογοδοτήσεις.
    Για το αν ζεις στην Κολομβία, υπάρχουν οι κανόνες έκδοσης.

    ΥΓ
    Πολλές Σκανδιναυές ασφαλισμένες για βιασμό, έρχονται στην Ρόδο κάνουν την ζωή τους και καταγγέλλουν τον τελευταίο για βιασμό. Κρίνονται από Ελληνικά δικαστήρια και κακοπέφτουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 18-02-21 στις 19:18.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #58
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ένας φίλος υπέγραψε συμβόλαιο εργασίας με γερμανική εταιρεία στα ελληνικά όπου η διεύθυνση του εργοδότη ειναι στην γερμανία με το γερμανικό ΑΦΜ.

    Αν η διεύθυνση ήταν στην Ελλάδα θα καταλάβαινα ότι υπάρχει ένα μοντέλο τύπου outsourcing για τα νομικά αλλά στο πνεύμα υπάλληλος της Γερμανικής εταιρίας. Αυτό όμως που μου έδειξε είναι ολοκαίνουργιο για μένα γιατί δεν ήξερα ότι γίνεται και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν εξελίξεις στο θέμα από πλευράς ΕΕ.

    Γιατί αυτά που αναφέρει ο pop περί δικαιωμάτων και ατυχημάτων και της γενικότερης νομικής καλύψης είναι για μένα το σημαντικότερο αγκάθι. Το φορολογικό λύνεται πιο εύκολα καθώς εδώ έχουμε κοινό νόμισμα. Η "ενοποίηση" της εργατικής νομοθεσίας είναι για μένα ένα πραγματικό βήμα προς την ευρωπαική ολοκλήρωση και άρα τεράστιο αγκάθι γιατί πχ οι Γάλλοι έχουν ένα αρκετά σοσιαλιστικό σύστημα αλλά οι Ολλανδοί πχ το τραβάνε αρκετά Αμερικάνικα και στην Ελλάδα η νομοθεσία υπάρχει για να μην υπάρχει.

  14. #59
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες και οι απόψεις που δημοσιεύονται!
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #60
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.314
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η εταιρεία μπορεί να έχει τεράστιο θέμα - πόσο μάλλον αν σε καταστάσεις εξ'αποστάσεως η εταιρεία πληρώνει ελ επ που παράγει έργο στην χώρα της εταιρείας αλλά ο ελ επ είναι σε άλλη χώρα.

    Τι λες τώρα, τεράστιο θέμα και μάλιστα μπορεί η εταιρεία να βρεθεί μπλεγμένη και από τις δύο χώρες
    Δεν ξέρω τι σου φαίνεται τόσο πολύπλοκο, ειδικά για τους ελ.επ. είναι ακόμα πιο αύκολα τα πράγματα αφού κόβει άνετα τιμολόγια μέσα στην Ευρώπη. Απλά κανονίζει να περιλαμβάνεται και το δικό του ΦΠΑ μέσα για να το αφαιρέσει όταν κάνει τα φορολογικά του στην χώρα του.

    Όσο για το παράδειγμα του γιατρού, τρελά ακραίο παράδειγμα. Πόσοι γιατροί θα δουλέψουν remote ως Digital Nomad; Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει πχ κανέναν remote γιατρό, ενώ έχω γνωρίσει δεκάδες από online marketing, coaches, web designers, developers κλπ. Εδώ είναι πολύπλοκο για έναν απλό εργαζόμενο να προσληφθεί από μια εταιρεία ως remote υπάλληλος, φτάσαμε να μιλάμε για γιατρούς;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας