Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: VDSL από ΑΚ

  1. #1
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17400/1020
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σας

    Επειδή οι απαιτήσεις έχουν αυξηθεί πλέον με την τηλεργασία, θέλω να μεταβώ σε vdsl. Ξέρω ότι η καμπίνα που συνδέομαι δεν έχει αναβαθμιστεί και ούτε είναι στις αναθέσεις που έχουν ανακοινωθεί ως τώρα. Οπότε αν περάσω σε vdsl θα παίρνω από το Α/Κ.

    Ο πάροχος που είμαι τώρα (nova) στον έλεγχο διαθεσιμότητας (είτε με οδό είτε με τηλέφωνο συνδρομητή) αναφέρει ότι μόνο adsl ως 24 είναι δυνατό.
    Αντίθετα ΟΤΕ και WIND (που έχει αναλάβει την αναβάθμιση της περιοχής) δίνουν ως 50 Mbps.

    Τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου είναι τα εξής :

    down up
    SNR 6 9.2
    Attenuation 13.4 5
    Output power ... 12.8
    Attainable rate 21350 1168
    rate 18220 1020

    Η απόσταση μου από το κέντρο είναι 400 m με τα πόδια, αλλά το attenuation (ίδιο σε 3 διαφορετικά modem) δείχνει καλωδιακή απόσταση ~940 m.

    Από CRC καμιά φορά βλέπω ~100 την ημέρα, αλλά είμαι και σε fastpath οπότε ελπίζω αυτό να παίζει το ρόλο του.

    Πιστεύετε ότι θα έχω ικανοποιητικές ταχύτητες ή να κάτσω στα αυγά μου?

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν πας στην Wind, θα εχεις μεν VDSL 50αρι αλλα με Upload εως 10Mbps (πιθανον με τη γραμμη που εχεις να φτασεις 7-8 στο Upload), κατι που το κατατασσει στα υπερ. Eπισης, παλι η Wind, απο Α/Κ δινει VDSL με profile 8b, το οποιο εχει μεγαλυτερη ισχυ (άρα σε πιο μακρινες γραμμες παει καλυτερα). Ο ΟΤΕ απο Α/Κ δινει VDSL με upload εως 5Mbps και με profile 17a (αν δεν εισαι κοντα δηλαδη και εχεις παρεμβολες απο τις γυρω γραμμες δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα). Η γραμμη στην παρουσα κατασταση δειχνει να ειναι πολυ καλη και με VDSL πιστευω τα 30 τα εχεις ανετα (δεν το εγγυωμαι βεβαια, γιατι παντα υπαρχει και η πιθανοτητα να μην πανε καλα τα πραγματα). Εγω προσωπικα θα πηγαινα στην Wind λογω του Upload, που στις μερες μας ειναι πολυ απαραιτητο.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, φαίνεται ότι έχεις σχετικά καλή γραμμή, οπότε και ένα 30 Mbps μπορεί να σε βολέψει όσο γίνεται, εάν δεν υπάρχουν άμεσα άλλες λύσεις..

    Πάντως συνήθως στην πράξη φαίνονται τα αποτελέσματα, σε τέτοιες περιπτώσεις..
    ακόμη και το τι θα σου πουν οι πάροχοι εάν δουν την γραμμή σου μπορεί να πέσουν λίγο έξω..
    όπως έχω δει σε σχετικές περιπτώσεις, εδώ στο forum..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MasterofMuppets Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας

    Επειδή οι απαιτήσεις έχουν αυξηθεί πλέον με την τηλεργασία, θέλω να μεταβώ σε vdsl. Ξέρω ότι η καμπίνα που συνδέομαι δεν έχει αναβαθμιστεί και ούτε είναι στις αναθέσεις που έχουν ανακοινωθεί ως τώρα. Οπότε αν περάσω σε vdsl θα παίρνω από το Α/Κ.

    Ο πάροχος που είμαι τώρα (nova) στον έλεγχο διαθεσιμότητας (είτε με οδό είτε με τηλέφωνο συνδρομητή) αναφέρει ότι μόνο adsl ως 24 είναι δυνατό.
    Αντίθετα ΟΤΕ και WIND (που έχει αναλάβει την αναβάθμιση της περιοχής) δίνουν ως 50 Mbps.

    Τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου είναι τα εξής :

    down up
    SNR 6 9.2
    Attenuation 13.4 5
    Output power ... 12.8
    Attainable rate 21350 1168
    rate 18220 1020

    Η απόσταση μου από το κέντρο είναι 400 m με τα πόδια, αλλά το attenuation (ίδιο σε 3 διαφορετικά modem) δείχνει καλωδιακή απόσταση ~940 m.

    Από CRC καμιά φορά βλέπω ~100 την ημέρα, αλλά είμαι και σε fastpath οπότε ελπίζω αυτό να παίζει το ρόλο του.

    Πιστεύετε ότι θα έχω ικανοποιητικές ταχύτητες ή να κάτσω στα αυγά μου?
    Περίπου ίδια περίπτωση ήμουν και εγώ με σχεδόν τις ίδιες αποστάσεις και πάνω κάτω τα ίδια attenuation. Ήμουν Vodafone 24αρι και πήγα σε 30αρι από ΑΚ (8b profile)
    Την αλλαγή έχω κανένα μήνα που την έκανα και ακόμη τα προβλήματα δεν έχουν τελειώσει. Αποσυγχρονισμοι, CRC κλπ κλπ που στο 24αρι η γραμμή δεν έπεφτε ποτέ.
    Βλάβη στον ΟΤΕ που βρίσκει προβλήματα στο κύριο δίκτυο του και όλο τα φτιάχνει και τίποτα δεν αλλάζει.
    Δεν θέλω να πω ότι και εσυ θα τραβήξεις τα ίδια γιατί όπως είπαν και τα παιδιά η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή απλά καλό θα είναι να τα λάβεις όλα υπόψη σου και υπ κυριότερο πως το δίκτυο του ΟΤΕ ειδικά σε παλιές περιοχές είναι άθλιο (το κύριο κυρίως).
    Τα ίδια ακριβώς μου έλεγε για το κύριο δίκτυο και ο τεχνικός που ήρθε να μετρήσει στο εσκαλιτ.
    Η απόσταση μου από το ΑΚ 150 μέτρα καλωδιακά και είμαι με 16.5dB attenuation και συγχρονίζω στα 17-18 με ποιότητα χάλια.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας