Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 122
  1. #76
    Εγγραφή
    30-05-2020
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο 60mbps και άλλο 17. Η Forthnet όντως δεν έχει σχέση, το πρόβλημα ήταν καθαρά στον διαχειριστή (ΟΤΕ στην εν λόγω περίπτωση). Προφανώς έχει μπει κάποιο throttling per connection, μπορείς να δοκιμάσεις να κατεβάσεις ένα ISO από ftp.forthnet.gr και ένα από ftp.otenet.gr να μας πεις και εκεί τι πιάνεις;

    Το speedtest έχει επιλογή να χρησιμοποιήσει single ή multiple connections, αν επιλέξεις multiple τι φτάνεις σαν αποτέλεσμα;
    Δοκίμασα χθες και τα δύο. Στα ftp.forthnet.gr και ftp.otenet.gr δεν υπάρχει καμία διαφορά. Στο speedtest τα multiple είναι ok(80-90mbps) ενώ το single δεν είναι ποτέ σταθερό και άλλες φορές φτάνει τα 30 άλλες τα 15 κτλ. (όλα αυτά εφόσον στο speedtest δεν βάζω για server το ΟΤΕ S.A. , COSMOTE S.A στα οποία πιάνει την μέγιστη ταχύτητα). Το πρόβλημα προς το παρόν φαίνεται σε ότι ανοίγει 1 tcp connection (πχ όταν κατεβάζω αρχεία από κάποιον http,ftp server). Για το throttling per connection που λες ευθύνεται το router; (zte h288a)

  2. #77
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Update στο αρχικό post και στο θέμα με τις χαμηλές ταχύτητες σε βραδινές ώρες:

    Σε τελευταία επικοινωνία και μετά από τρεις καταγγελίες στην ΕΕΤΤ στις οποίες δεν καταλήξαμε κάπου, με κάλεσε εκπρόσωπος της εταιρίας και με ενημέρωσε ότι δεν γνωρίζουν πότε θα επιλυθεί, δεν μπορεί να γίνει τίποτα για να ενημερωθώ για την επίλυση και μπορώ πλέον να κινηθώ όπως θέλω (διακοπή ατελώς ή φορητότητα). 4 μήνες μετά η ίδια απάντηση και καμία σαφής ενημέρωση.

    Όμως, στην γραπτή απάντηση που έλαβα, μου κάνει τρομερή εντύπωση το εξής: μου δίνουν την δυνατότητα να φύγω μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία (ένα μήνα από την κοινοποίηση της απάντησης), και αν φύγω μετά από αυτήν, θα χρεωθώ τέλος πρόωρης λήξης της σύμβασης. Αν αποφασίσω να μείνω, θα λαμβάνω υπηρεσίες με τις υφιστάμενες ταχύτητες, όποιες είναι αυτές.

    Επομένως, ακόμα και φορητότητα να κάνω δε μπορώ να προχωρήσω με ασφάλεια καθώς αν δεν έχει ολοκληρωθεί στις επόμενες 20 μέρες, θα με χρεώσουν.
    Πρώτη φορά μου τυχαίνει να υπάρχει περιορισμός χρόνου σε κάτι τέτοιο.

  3. #78
    Εγγραφή
    30-05-2020
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Έστειλα πριν από λίγο email στο info@nova.gr που τους περιέγραψα όλο το ιστορικό και τους είπα ότι αν δεν επιλυθεί θα προχωρήσω σε καταγγελία σε ΕΕΤΤ. Άρα δεν υπάρει περίπτωση να βγάλω άκρη και να τους πείσω να επισπεύσουν την επίλυση;

  4. #79
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω στείλει 4-5 μέιλ στο info@nova.gr, δεν έχω λάβει απάντηση σε κανένα.
    Όσο πιο νωρίς προχωρήσεις σε καταγγελία, εφόσον έχεις ήδη μιλήσει με την Τεχνική Υποστήριξη και το έχεις δηλώσει, τόσο το καλύτερο.
    Ίσως σου απαντήσουν στην καταγγελία γενικά όπως έγινε και σε εμένα: «Έχουν δρομολογηθεί ενέργειες αναβάθμισης», χωρίς όμως να σου πουν πότε θα ολοκληρωθούν άρα μπορούν να το λένε και για 5-6 χρόνια ακόμα χωρίς πρόβλημα.
    4 μήνες, 3 καταγγελίες, καμία επίλυση.
    Όσοι περισσότεροι απευθυνθούν στην ΕΕΤΤ, τόσο γνωστοποιείται το θέμα και (ελπίζω) ότι είναι πιο πιθανό να παρέμβουν ή έστω να αναγκαστεί η Forthnet να δώσει σαφείς εξηγήσεις.
    Προσωπικά θα το τραβήξω όσο αντέχω. Είναι απαράδεκτη η αντιμετώπιση μέχρι τώρα. Θα το φτιάξουμε όταν γουστάρουμε, αν γουστάρουμε. Και δεν θα σου δώσουμε και λογαριασμό κιόλας. Εσύ απλά πλήρωνε για κάτι που δεν λειτουργεί.

  5. #80
    Εγγραφή
    30-05-2020
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Έχω μιλήσει άπειρες φορές με την τεχνική υποστήριξη αλλά δεν τους είπα ποτέ για καταγγελία. Το email το έστειλα για να πάρω τον αριθμό αναφοράς για να το συμπληρώσω στην φόρμα της ΕΕΤΤ. Αυτόν τον αριθμό αν δεν απαντήσουν στο email πως το βρίσκω;

  6. #81
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν κάποιος το έχει το συμπληρώνει, αλλιώς δεν είναι απαραίτητο. Δεν το έχω βάλει σε καμία δική μου καταγγελία (γιατί πολύ απλά δεν μου έχουν δώσει ποτέ κάτι τέτοιο) και προχώρησαν κανονικά.

  7. #82
    Εγγραφή
    30-05-2020
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία ευχαριστώ, το ρώτησα γιατί στο site τους λέει ότι είναι απαραίτητο να συμπληρωθεί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michaelvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία ευχαριστώ, το ρώτησα γιατί στο site τους λέει ότι είναι απαραίτητο να συμπληρωθεί.
    Σε έχει ενημερώσει κανείς για το αν τουλάχιστον έχουν εντοπίσει που ακριβώς υπάρχει το πρόβλημα αν είναι πχ στο αστικό κέντρο ή σε κάποια dslam μεμονωμένα;

  8. #83
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως, ακόμα και φορητότητα να κάνω δε μπορώ να προχωρήσω με ασφάλεια καθώς αν δεν έχει ολοκληρωθεί στις επόμενες 20 μέρες, θα με χρεώσουν.
    Μπορείς να κάνεις φορητότητα και να επιλέξεις να είναι άμεση, χωρίς το διάστημα των 14 ημερών που δίνουν για να κάνεις υπαναχώρηση πριν αρχίσει αυτή.

    Αυτό είχα κάνει το καλοκαίρι του 2019 όταν έφυγα από Wind (50mbps) και μέσα σε 7 μέρες είχα ενεργοποιηθεί στη Vodafone(100mbps).

  9. #84
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να κάνεις φορητότητα και να επιλέξεις να είναι άμεση, χωρίς το διάστημα των 14 ημερών που δίνουν για να κάνεις υπαναχώρηση πριν αρχίσει αυτή.

    Αυτό είχα κάνει το καλοκαίρι του 2019 όταν έφυγα από Wind (50mbps) και μέσα σε 7 μέρες είχα ενεργοποιηθεί στη Vodafone(100mbps).
    Είναι μια λύση αυτή προφανώς, αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο καθυστερήσει πάλι ρισκάρω με τέλος αποδέσμευσης. (έχουμε δει περιπτώσεις στην Vodafone με "συστημικό κόλλημα" που κάνανε 1+ μήνα να ολοκληρωθούν)
    Το "έχεις ένα μήνα να φύγεις αλλιώς σε χρεώνω, κι αν τελικά κάτσεις δε θα γκρινιάζεις" δε το λες και ορθή πρακτική, για να μη το χαρακτηρίσω αλλιώς. Τουλάχιστον αλλού σου λένε "συγγνώμη, δεν επιλύεται, σας αποδεσμεύουμε" και τέλος.

  10. #85
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μια λύση αυτή προφανώς, αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο καθυστερήσει πάλι ρισκάρω με τέλος αποδέσμευσης. (έχουμε δει περιπτώσεις στην Vodafone με "συστημικό κόλλημα" που κάνανε 1+ μήνα να ολοκληρωθούν)
    Το "έχεις ένα μήνα να φύγεις αλλιώς σε χρεώνω, κι αν τελικά κάτσεις δε θα γκρινιάζεις" δε το λες και ορθή πρακτική, για να μη το χαρακτηρίσω αλλιώς. Τουλάχιστον αλλού σου λένε "συγγνώμη, δεν επιλύεται, σας αποδεσμεύουμε" και τέλος.
    Δεν νομίζω ότι λειτουργεί έτσι, anyway, ότι νομίζεις.

  11. #86
    Εγγραφή
    30-05-2020
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος το έχει το συμπληρώνει, αλλιώς δεν είναι απαραίτητο. Δεν το έχω βάλει σε καμία δική μου καταγγελία (γιατί πολύ απλά δεν μου έχουν δώσει ποτέ κάτι τέτοιο) και προχώρησαν κανονικά.
    Έχω κάνει την καταγγελία στην φόρμα του site της ΕΕΤΤ και απλά λέει ότι υποβλήθηκε χωρίς να υπάρχει κάποιο επιβεβαιωτικό email.Οπότε περιμένω...

  12. #87
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michaelvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάνει την καταγγελία στην φόρμα του site της ΕΕΤΤ και απλά λέει ότι υποβλήθηκε χωρίς να υπάρχει κάποιο επιβεβαιωτικό email.Οπότε περιμένω...
    Όταν αποσταλεί από την ΕΕΤΤ, θα λάβεις μέιλ με τον αριθμό πρωτοκόλλου

  13. #88
    Εγγραφή
    30-05-2020
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Σε αντίστοιχο thread της Vodafone VDSL (https://www.adslgr.com/forum/threads...raffic-Shaping) είδα ότι υπάρχει και εκεί θέμα στα single connections και ότι πιθανόν να υπάρχει κόφτης για να μην μπουκώνουν οι διασυνδέσεις. Αυτό λύνεται προσωρινά αν βάλεις guest username και password στo profile της VDSL VPU. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που μπορούμε να δοκιμάσουμε για το profile της nova?

  14. #89
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δες κι στα ανεπιθύμητα σττο mail σου......

  15. #90
    Εγγραφή
    30-05-2020
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες κι στα ανεπιθύμητα σττο mail σου......
    Έχω κοιτάξει , δεν έχει έρθει κάτι. Λογικά από εβδομάδα...

Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας