Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 122
  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στις 28/11/2020 παρατήρησα πρόβλημα αρκετά χαμηλών ταχυτήτων και υψηλού ping στην σύνδεσή μου.
    Όπως επιβεβαίωσα στη συνέχεια, το πρόβλημα επαναλαμβάνεται κάθε βράδυ, κάθε ημέρα της εβδομάδας.
    Συγκεκριμένα, με συγχρονισμό πάντα στα 110Mbps, οι πραγματικές ταχύτητες download κυμαίνονται από 1 Mbps μεχρι 30 Mbps στο διάστημα 19:00 με 1:00 της επόμενης ημέρας.
    Έπειτα από δήλωση του προβλήματος στην Forthnet στις 05/12/2020 και μετά από έλεγχο που πραγματοποίησε η εταιρία, οι εκπρόσωποι της κάνουν λόγο για μαζικό πρόβλημα σε αρκετές περιοχές της Αθήνας που επηρεάζει μεγάλο αριθμό συνδρομητών. (δεν γνωρίζω αν συμβαίνει και σε περιοχές εκτός Αττικής.)
    Οι περιοχές αυτές φαίνεται να ανήκουν σε Αστικά Κέντρα τα οποία εξυπηρετούνται από FTTC καμπίνες Wind, και συμπερασματικά αφορούν πακέτα 50Mbps και 100Mbps.

    Μέχρι και σήμερα, σχεδόν 2 μήνες μετά, το πρόβλημα δεν έχει επιλυθεί ενώ γίνεται εντονότερο και παρουσιάζεται για μεγαλύτερο διάστημα μέσα στη μέρα.
    Οι εκπρόσωποι της εταιρίας αναφέρουν ότι βρίσκεται σε εξέλιξη κάποια αναβάθμιση, για την οποία κανείς δε γνωρίζει πότε ξεκίνησε και πότε θα ολοκληρωθεί.
    Σε αιτήματα μου, τηλεφωνικά και γραπτά, δεν έχω λάβει μέχρι σήμερα καμία σαφή απάντηση για την οριστική επίλυση του.

    Αν κάποιος παρατηρεί πρόβλημα χαμηλών ταχυτήτων download τις βραδινές ώρες, βρίσκεται σε περιοχή της Αθήνας και έχει VDSL πακέτο, θα ήταν χρήσιμο να αφήσει κάποιο σχόλιο σε αυτό το νήμα ώστε να έχουμε μια εκτίμηση για το πως αποτυπώνεται το πρόβλημα αυτό ανά περίπτωση και πόσους θα μπορούσε να επηρεάζει, και αν το έχει δηλώσει ήδη στην εταιρία.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αυτό που περιγράφεις μάλλον έχει να κάνει η με θέμα της wind η με θέμα της νοβα H ακόμα και με τη διασύνδεση μεταξύ των εταιρειών..
    Σου επηρεάζει και το latency; Άκυρο, τώρα είδα πως ναι..
    Το κάνει και σε Ελλάδα ε;
    Για το αν δοκίμασες με καλώδιο δεν το ρωτάω καν, ξέχασε το.. Απλά μου 'ρθε και το έγραψα..
    Μια ιδέα θα ήταν αν είχε κανένας άλλος κοτε η βόντα η wind από την ίδια καμπίνα να δεις αν έχουν και αυτοί θέμα.. Αυτό θα έλεγε αρκετά.. Για να μην αρχίζουμε τις διάφορες υποθέσεις..
    Και στο lockdown τα ίδια θέματα δεν είχατε εκεί;
    speedtest.ftp.otenet.gr
    http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/
    Και από αυτά τα ίδια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 23-01-21 στις 00:48.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα είναι σε όλους τους προορισμός, εντός και εκτός Ελλάδας, ακόμα και στους ftp της Forthnet.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Αν έχει πρόβλημα το σημείο στο οποίο μαζεύει η Wind τις καμπινες της, δύσκολα θα λυθεί το θέμα και λογικά θα επηρεάζει και downloads εντός Forthnet. Καθώς ενδέχεται να έχει πάνω από 1 σημείο στην Αθήνα, ενδέχεται να έχουν πρόβλημα μόνο γειτονικοί δήμοι.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απο οτι φαινεται εχει πηξει η διασυνδεση wind-forthnet για συγκεκριμενες ομαδες fttc.
    Θα φωναζαν κιαλλοι απο οτε μερια, αν ηταν κατι αλλο

    Οι αναβαθμισεις αυτες θελουν το χρονο τους, εχει και λιγο αρυθμια η forthnet αυτη την εποχη, δεν μπαινουν υπογραφες ευκολα...

  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν γνωρίζω σε ποιο σημείο ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα και ποιανού ευθύνη είναι - ποιος θα πρέπει να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες.
    Ούτε και αν πελάτες άλλων παρόχων σε καμπίνες Wind αυτών των περιοχών επηρεάζονται.

    Τις τελευταίες μέρες υπάρχουν στιγμές που σταματάνε τα πάντα για δευτερόλεπτα, και η ταχύτητα παίζει <1Mbps. Τα παίζουν μέχρι και τα RDP connections.
    2 μήνες τώρα το μόνο που μου προτείνουν είναι υπομονή, και η φάση χειροτερεύει. Δεν έχω απαίτηση να πιάνω πάντα τα μέγιστα, γιατί πληρώνω κάτι που δεν είναι εγγυημένο.
    Πλέον όμως δεν μπορώ να κάνω βασικά πράγματα ούτε και τη δουλειά μου.

    Το ότι επίσης δεν είναι υποχρεωμένοι να αποκαθιστούν μαζικά προβλήματα σε εύλογο χρονικό διάστημα, είναι άλλη πίκρα.
    Πλήρωνε κανονικά, δε θα σου κάνουμε καμία πίστωση γιατί δεν έχεις ολική απώλεια, δε μπορείς να πας αλλού να ησυχάσεις γιατί έχεις συμβόλαιο, και κάτσε και περίμενε, θα το φτιάξουμε όποτε θέλουμε εμείς.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Και γω πιστεύω καλά είναι να γράψεις περιοχή και αριθμό καμπίνας, μήπως κάποιο μέλος εδώ μέσα ανήκει στην ίδια καμπίνα, οπότε και μπορείτε να συγκρίνετε μετρήσεις κτλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η σύνδεση ανήκει Α/Κ ΚΑΛΛΙΘΕΑ, και καμπίνα 490.
    Τηλεφωνικά μου έχουν αναφερθεί ότι επηρεάζονται: Καλλιθέα, Ταύρος, Βοτανικός, Ρουφ, Αιγάλεω (δεν θυμάμαι αν μου είπαν και άλλες)

  9. #9
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύνδεση ανήκει Α/Κ ΚΑΛΛΙΘΕΑ, και καμπίνα 490.
    Τηλεφωνικά μου έχουν αναφερθεί ότι επηρεάζονται: Καλλιθέα, Ταύρος, Βοτανικός, Ρουφ, Αιγάλεω (δεν θυμάμαι αν μου είπαν και άλλες)
    Kαι εγώ τώρα το είδα.... Αιγάλεω... κατεβάζω το τεστ της NOVA με 15-20MBps... χάλια μαύρα.... Νομίζω ότι είναι θέμα μπουκώματος των γραμμών, επειδή όλοι είναι μέσα με το lockdown και ρίχνουν τις ταχύτητες για να έχουν όλοι και από λίγο.
    Αυτή είναι η άποψη μου...


    οπότε δεν είσαι μόνος σου... παρηγοριά...

  10. #10
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ φοβάμαι ότι πλέον έχουν μπει αρκετοί στα 50/100Mbps χωρίς να γίνουν οι κατάλληλες αναβαθμίσεις στα σημεία που έπρεπε, και την πληρώνουμε τώρα όλοι.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κάποια στιγμή δεν το σκεφτόμασταν όλοι σαν ενδεχόμενο ότι η νοβα δεν θα μπορεί να σηκώσει τις 100αρες;
    Εκτός μετά αν είναι θέμα της άνεμος..
    Και σκέφτομαι εγώ μετά από όλα αυτά.. Τυχαίο το ψηλό margin σε καμπίνες οτε; Ε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Eμένα με ενδιαφέρει κυρίως το upload γι αυτό δεν τρελαίνομαι κιόλας. Παρόλα αυτά, το να πληρώνεις για 100 και να έχεις 20, νομίζω ότι απλά μπορείς να φύγεις χωρίς ποινή και να δοκιμάσεις την τύχη σου σε άλλη εταιρεία...

    Κάτσε να κάνω και ένα disconect του ρεύματος για να δούμε... τώρα είναι up Πάνω από 40 μέρες... 900+ ώρες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eagle12 : 24-01-21 στις 00:55.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν το πρόβλημα είναι στη καμπίνα της wind όπου και να πας...
    Αλλά αν ήταν έτσι δεν θα φώναζαν και άλλοι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς άραγε να καταγγείλεις τη σύμβαση όταν η ταχύτητα συγχρονισμού είναι στα μέγιστα αλλά η πραγματική ταχύτητα έχει τόσο σημαντική απόκλιση;

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Οκ, επανήλθα. Πήγα να χαρώ γιατί στην πρώτη μέτρηση κατοστάρισε αλλά στην δεύτερη, πάρτο κάτω πάλι.
    Τίποτα... εγώ μια χαρά ήμουν τόσο καιρό, τώρα τελευταία κάτι δεν μου καθόταν καλά και προφανώς είναι από το lockdown.
    Μπαίνουν όλοι στο web.
    Τώρα τι κάνει ο καθένας είναι άλλο θέμα. Εγώ πάντως κατεβάζω ελάχιστα αρχεία, που χρειάζομαι, οπότε με ενδιαφέρει το upload και το Ping, το οποίο βλέπω ότι πήγε από 5 στα 10... οκ... τρώγεται... αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι είναι μπούκωμα των γραμμών...
    Φαντάσου να ήταν και στις παλιές εποχές που άνθιζε το downloading από torrent.... θα τρέχαμε όλοι με 1MBps...


    E ναι νομίζω ότι μπορείς να την καταγγείλεις. Εδώ βγήκε απόφαση να σου λένε πόσο περίπου είναι η πραγματική σου ταχύτητα. Ειδικά αν το χρησιμοποιείς για δουλειά και έχεις χασούρα, εκεί μπορείς να πας και με πιο άγριες διαθέσεις, δηλαδή με αγωγές αποζημίωσης, κλπ...

    ε, ας κάνουμε υπομονή 1-2 μήνες να τελειώνει η πανδημία, (που λέει ο λόγος γιατί εγώ τα βλέπω μαύρα και άραχνα τα πράγματα) και όλα θα στρώσουνε μετά...

    and by the way... that my new statistics after i turned off and on the power,,,,...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  123.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  85,3 KB 
ID: 223750

    - - - Updated - - -

    υγ............................................................................

    Eίχες δίκαιο... 01:33.... επανήλθε στα κανονικά... Ping 5, down 100 Up 10.... άρα υπάρχει κόφτης για τις ώρες που μπαίνουν όλοι....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eagle12 : 24-01-21 στις 01:31.

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας