Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Vasiliko
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Επείγει η αγορά νέας ηλεκτρικής κουζίνας και όσο περισσότερο ψάχνω στο ίντερνετ τόσο μπερδεύομαι και δεν βγάζω άκρη, έτσι σκέφτηκα να ανοίξω το σχετικό θεματάκι μήπως και ξεδιαλύνει λίγο το τοπίο.

    Προφανώς δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι θα αγοράσω κάτι την σημερινή εποχή που θα αντέξει 20 χρόνια όσο και αν το πληρώσω ενώ και η οικονομική δυνατότητα είναι περιορισμένη για αγορά κουζίνας με επαγωγική εστία, έτσι το budget ορίζεται στα 400 euro και εφόσον κριθεί ότι αξίζει η υπέρβαση μπορεί να φτάσει μέχρι τα 500.

    Design και ψηφιακές ενδείξεις μου είναι αδιάφορα, θέλω μια ποιοτική κουζίνα για καθημερινό μαγείρεμα με αξιόπιστο φούρνο που θα φάει τρελό ζόρι και δεν θα τα φτύσει στον πρώτο χρόνο (ενδεικτικά αναφέρω ότι θα ψήνει τακτικά και ψωμί), τηλεσκοπικός μηχανισμός και σύστημα καθαρισμού έπονται σε δεύτερη μοίρα.

    Αν δεν υπάρχει διάφορα στην κατανάλωση ρεύματος μεταξύ κεραμικής και εμαγιέ εστίας δεν έχω ιδαιτερη προτίμηση, να μαγειρεύει την θέλω και όχι για ντεκόρ και είναι βασική προϋπόθεση να διαθέτει μικρο μάτι, κατάλληλο για ψήσιμο καφέ και βράσιμο αυγών!
    Επίσης, σημαντικό το να βγαίνουν από την πίσω μεριά οι υδρατμοί του φούρνου.
    Ίσως ζητάω πολλά τελικά...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εντοιχισμενη η οχι?

  3. #3
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Vasiliko
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Ελεύθερη και πλάτος 60 cm.... επίσης μάρκες τύπου Korting, Zanussi κτπ λένε τίποτα; Δεν έχω ιδέα αλλά δεν μου γεμίζουν το μάτι και περιορίζω την έρευνα μου σε Siemens, Bosch, Pitsos κατά κύριο λόγο ρίχνοντας ματιές και σε Aeg και Mielle

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NARCOSYNTHESIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελεύθερη και πλάτος 60 cm.... επίσης μάρκες τύπου Korting, Zanussi κτπ λένε τίποτα; Δεν έχω ιδέα αλλά δεν μου γεμίζουν το μάτι και περιορίζω την έρευνα μου σε Siemens, Bosch, Pitsos κατά κύριο λόγο ρίχνοντας ματιές και σε Aeg και Mielle
    Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, αν μετά από όλη αυτή την εισαγωγή μας λες ότι κοιτάς Miele, μάλλον έχεις πολλή έρευνα να κάνεις ακόμη! Δεν έχει καν ελεύθερες, και επιεπλέον με το budget σου μόνο κανένα ανταλλακτικό παίρνεις από Miele, όχι συσκευή ολόκληρη.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.275
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δες σε Siemens, Bosch, Pitsos. Όλες οι άλλες είναι καθαρά θέμα τύχης τι θα σου βγουν. Οι περισσότερες από το εργοστάσιο της Vestel της Τουρκίας. Αν και οι πρώτες που αναφέρω πάλι από την Τουρκία είναι οι τελευταίες παρτίδες τουλάχιστον.
    Κοίτα τις διαστάσεις του φούρνου. πολλές έχουν μικροφέρνω διαστάσεων φούρνο το οποίο κάποια μαγειρικά σκέυη που ήδη έχεις να μην χωρούν μέσα.
    Από εκεί και πέρα αναλόγως τι πληρώνεις είναι εφοδιασμένες με προγράμματα ψησίματος και αν ο φούρνος είναι βαγονέτο με ράγες δηλαδή και διάφορα. η επιλογή κουζίνας δεν είναι και τόσο δύσκολη υπόθεση στην επιλογή.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Miele και καλές AEG ξεχνάς με αυτό το budget.

    Με 400 ταβάνι, μάλλον θα κοιτούσα σε Electrolux, που είναι η "average" μάρκα του ομίλου Electrolux που έχει και την AEG (με την budget μάρκα να είναι η Zanussi). Πολύ τίμια για τα λεφτά που δίνεις.

    Το ίδιο ισχύει και για Gorenje που είναι παιδί της Hisense, με πολλά παρτς από Samsung, LG.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.275
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Electrolux AEG μια μάρκα είναι. Πρόσεξε τις εσωτερικές διαστάσεις του φούρνου. Παλαιότερα τις έβγαζε μικρότερες. Είχαν όμως μεγαλύτερη μόνωση. Νομίζω τώρα το έχουν αλλάξει αυτό.
    Gorenje Μάρκα από την Σλοβενία. Είχα πλυντήριο τέτοιο. Ούτε με σφαίρες ξανά. Ίσως να έχουν αναβαθμιστεί με καινούργια συνεργασία.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Vasiliko
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά sorry, μπερδεύτηκα και αντί για Morris έγραψα Mielle!
    Μάλλον θα εμπιστευτώ το ένστικτο μου και ότι βγει, όσο περισσότερο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι, ειδικά με τα σχόλια στο Skroutz.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.275
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τα σχόλια στο Σκρουτζ μην τα εμπιστεύεσαι. Γράφουν ότι τους συμφέρει Εμένα μου έσβησαν σχόλια τα οποία ούτε καν αρνητικά δεν ήταν. Δεν μπορούσα και να τα διορθώσω κιόλας.
    Ούτε στο ebay μου το έχουν κάνει ότι στο amazon. Πουθενά. Ζήτησα να με διαγράψουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NARCOSYNTHESIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επείγει η αγορά νέας ηλεκτρικής κουζίνας και όσο περισσότερο ψάχνω στο ίντερνετ τόσο μπερδεύομαι και δεν βγάζω άκρη, έτσι σκέφτηκα να ανοίξω το σχετικό θεματάκι μήπως και ξεδιαλύνει λίγο το τοπίο.

    Προφανώς δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι θα αγοράσω κάτι την σημερινή εποχή που θα αντέξει 20 χρόνια όσο και αν το πληρώσω ενώ και η οικονομική δυνατότητα είναι περιορισμένη για αγορά κουζίνας με επαγωγική εστία, έτσι το budget ορίζεται στα 400 euro και εφόσον κριθεί ότι αξίζει η υπέρβαση μπορεί να φτάσει μέχρι τα 500.

    Design και ψηφιακές ενδείξεις μου είναι αδιάφορα, θέλω μια ποιοτική κουζίνα για καθημερινό μαγείρεμα με αξιόπιστο φούρνο που θα φάει τρελό ζόρι και δεν θα τα φτύσει στον πρώτο χρόνο (ενδεικτικά αναφέρω ότι θα ψήνει τακτικά και ψωμί), τηλεσκοπικός μηχανισμός και σύστημα καθαρισμού έπονται σε δεύτερη μοίρα.

    Αν δεν υπάρχει διάφορα στην κατανάλωση ρεύματος μεταξύ κεραμικής και εμαγιέ εστίας δεν έχω ιδαιτερη προτίμηση, να μαγειρεύει την θέλω και όχι για ντεκόρ και είναι βασική προϋπόθεση να διαθέτει μικρο μάτι, κατάλληλο για ψήσιμο καφέ και βράσιμο αυγών!
    Επίσης, σημαντικό το να βγαίνουν από την πίσω μεριά οι υδρατμοί του φούρνου.
    Ίσως ζητάω πολλά τελικά...
    Πρόσφατα σε αυτά τα χρήματα προτίμησα μια Indesit με κεραμικές εστίες ( indesit i6vmh2a ) και inox χρώμα +30€ . Θα δείξει ο χρόνος. Σε σύγκριση με μια Pitsos που έχει η μητέρα μου ο φούρνος στο αερόθερμο είναι πιο θορυβώδες , αλλά δεν με πολυαπασχολεί.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  11. #11
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Vasiliko
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Τελικά επέλεξα την συγκεκριμένη Electrolux και σε χαμηλότερο κόστος από ότι υπολόγιζα, τώρα κατά πόσο θα δικαιωθώ για την επιλογή μου θα φανεί με τον καιρό...
    Θα επανέλθω μόνο για να δώσω αρνητικό feedback, ελπίζω να μην χρειαστεί!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας