Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    18-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σας παιδιά!


    Υπάρχει το το εξής θέμα:
    Ένας φίλος έχει ένα laptop (Samsung RC510) το οποίο έτρεχε windows 7 και τον τελευταίο καιρό με το που άνοιγε έπεφτε τελείως το internet. Δοκίμασα να βάλω χειροκίνητη ip (v4) μήπως δημιουργείται κάποια διένεξη, αλλά και πάλι ή έχει πολύ ασταθές internet με πτώσεις του δικτύου συνολικά ή έχει internet μόνο το laptop και πάλι με αστάθειες ή πέφτει και πάλι τελείως. Αν είναι συνδεδεμένες μόνο οι υπόλοιπες συσκευές (κινητά και ένα desktop) δεν δημιουργούν κανένα απολύτως θέμα.

    Λίγες μέρες μετά αγοράστηκε ssd με σκοπό να γίνει αναβάθμιση το συγκεκριμένο laptop σε windows 10. Έβαλα λοιπόν τον ssd και στην προσπάθεια να περάσω τα windows 10 δημιουργήθηκε το εξής πρόβλημα. Δεν ξεκινούσε το installation και κόλλαγε στην οθόνη με το σημαιάκι των Windows δίχως να εμφανίζεται ο κύκλος του loading. Με τα πολλά έψαξα και είδα ότι δημιουργείται πρόβλημα με την ενσωματωμένο κάρτα wifi που είχε πάνω το Laptop. Το αφαίρεσα (τις κεραίες τις έχω αφήσει πάνω στο laptop) και το installation έγινε κανονικά.

    Μετά τo installation μη έχοντας wifi πλέον, σύνδεσα το laptop με καλώδιο ethernet. Ωστόσο, για ακόμα μια φορά ξεκίνησαν τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω. Τη μια φορά κόπηκε τελείως το internet, μετά δούλεψε το internet αλλά η ταχύτητα ήταν τραγική και φυσικά μόλις έκλεινε το pc και γινόταν επανεκκίνηση του router όλα επανέρχονταν στον κανονικό.

    Για να δω αν φταίει όντως το laptop και όχι η γραμμή, πήρα στο δικό μου σπίτι το laptop και με την πρώτη σύνδεση του στο δικό μου router τότε ξεκίνησε το πρόβλημα με την μείωση της ταχύτητας και δεν το ξαναδοκίμασα καθώς πλέον είναι ξεκάθαρο ότι ο υπολογιστής δημιουργεί το πρόβλημα (και αν και το wifi του δημιουργούσε προβλήματα στην εγκατάσταση των windows μάλλον δεν ευθύνεται για το γενικό πρόβλημα).

    Να ενημερώσω ότι και τα δύο σπίτια έχουν forthnet αλλά εγώ έχω router thomson και το άλλο σπίτι zte.

    Όταν επέστρεψα το laptop στο φίλο μου παρατήρησα κάτι περίεργο.

    Το σπίτι του έχει δυο ορόφους και στον έναν όροφο στέλνει ίντερνετ μέσω καλωδίου ethernet το οποίο καταλήγει σε ένα router Tenda και από εκεί μοιράζει σε όλο τον όροφο. Όταν σύνδεσα το laptop σε αυτό το router (tenda) η σύνδεση λειτουργούσε κανονικά ή έστω δεν έκανε τόσο μεγάλη ζημιά σε όλο το δίκτυο.

    Να σημειωθεί ότι στο router της forthmet παίρνει ip του στυλ 192.168.1.* ενώ στο tenda 192.168.0.*

    Άρα θεωρούμε ότι έχουν πρόβλημα δυο τελείως διαφορετικά router της forthnet ή κάνει καλύτερη διαχείριση το tenda σε κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω;

    Αξίζει να σημειωθεί ότι ξαναέβαλα την κάρτα wifi πάνω στο laptop και συνδέθηκα στο tenda φαίνεται να λειτουργεί (ωστόσο αναγκάστηκα να την αφαιρέσω και πάλι... αναφέρω παρακάτω το γιατί).

    Να σημειωθεί ότι δοκίμασα να συνδέσω το laptop σε wifi hotspot από κινητό με 4g και λειτούργησε κανονικά. Επίσης, δοκίμασα να συνδέσω το laptop σε κινητό που έπαιρνε wifi από ένα από τα "προβληματικά" δίκτυα (πιο συγκεκριμένα από το zte router) με usb tethering και λειτούργησε και έτσι.

    Πιστεύετε πως αν πάρουμε κάποια usb κεραία θα πάρει ip του στυλ 192.168.1.* ή θα του δώσει κάποια παραμετροποιημένη η κεραία με συνέπεια να λειτουργήσει;

    (Ίσως να έπρεπε να το postάρω σε άλλο subforum οπότε συγγνώμη προκαταβολικά)


    Υ.Γ. Δυστυχώς μετά από κάποιες δοκιμές και επανεκκινήσεις το laptop πάλι κόλλαγε στο logo των windows χωρίς εμφάνιση του loading κύκλου (όπως και στο installation) και αναγκάστηκα να βγάλω και πάλι την κάρτα wifi. Αυτό δε νομίζω να παίζει άμεσο ρόλο με το πρόβλημα μας γιατί είδα αρκετούς σε ξένα φόρουμ με samsung laptops και ασυμβατότητες wifi με windows 10. Όπως προαναφέρθηκε το πρόβλημά μας δημιουργείται και με ethernet.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις βάλει driver του κατασκευαστή της κάρτας δικτύου??

    Τι σχέση έχει η IP που παίρνει με το πρόβλημα και το ρωτάς για την κεραία USB??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    18-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φαίνεται πως όταν παίρνει ip απευθείας από το κεντρικό δίκτυο του παρόχου (το router της forthnet) ρίχνει το internet. Οπότε νομίζω πως παίζει ρόλο η ip.

    Έχει drivers κατασκευαστή κανονικά. Το θέμα είναι και πρόβλημα με τους drivers να ήταν δεν νομίζω να ήταν προβληματικοί οι drivers τόσο της lan κάρτας όσο και της wifi κάρτας (pci-e νομίζω είναι) που φορούσε πάνω το laptop. Αν το έκανε ας πούμε μόνο με το wifi τότε θα ήξερα ότι φταίει κάτι με την κάρτα. Αλλά το κάνει με όποιον τρόπο και αν συνδεθεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι εννοείς από το κεντρικό δίκτυο?? η IP που λες είναι στο εσωτερικό δίκτυο.
    Δηλαδή να αλλάξεις την IP του ρούτερ σε π.χ. 192.168.0.1 θα δουλέψει κανονικά??
    Κάτι άλλο φταίει και σίγουρα όχι αυτό.

    - - - Updated - - -

    Κάνε Boot από Linux, το ίδιο κάνει??
    https://www.adslgr.com/forum/threads...73#post5743573
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    18-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όχι δεν θα δουλέψει αν αλλάξω την ip του router.

    Εννοώ ότι αν ο υπολογιστής συνδέεται άμεσα στο modem/router τότε δημιουργείται το πρόβλημα. Αν συνδεθεί στο δίκτυο μέσω άλλης συσκευής, όπως το Tenda router που υπάρχει στον άλλο όροφο (δυστυχώς δεν βολεύει να λειτουργεί μέσω αυτού ο υπολογιστής) ή με usb tethering από κινητό που παίρνει internet με wifi από το modem/router τότε δεν δημιουργείται το πρόβλημα.

    Τώρα νομίζω το εξήγησα κάπως καλύτερα μιας που δεν σας μπλέκω με 1002 πληροφορίες όπως το αρχικό post.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα έχεις μπερδέψει λίγο και φαίνεται από το
    Να σημειωθεί ότι στο router της forthmet παίρνει ip του στυλ 192.168.1.* ενώ στο tenda 192.168.0.*
    που λες πιο πάνω.
    Η IP που έχει το ρούτερ είναι από τον κατασκευαστή του ρούτερ, την αλλάζουμε όποια στιγμή θέλουμε και δεν μπορεί να επηρεάσει την ταχύτητα ή την κατάσταση του Internet.
    Η IP που παίρνει το ρούτερ από τον ISP είναι η εξωτερική(public) και μπορείς εκτός από το ρούτερ να την δεις και μέσα από διάφορα sites.
    π.χ. https://whatismyipaddress.com/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    18-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ο μοναδικός λόγος που αναφέρω την ip που παίρνει από κάθε router είναι για να δείξω ότι αν συνδεθεί στο internet μέσω άλλου δικτύου που κουμπώνει στο modem/router δεν δημιουργεί πρόβλημα. Δεν το μπερδεύω καθόλου.

    Μου είπε ό φίλος μου που αγόρασε ένα wifi adapter ότι τελικά δούλεψε. Απλά μου είπε ότι σε κάποια φάση ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα και σταμάτησε να συμβαίνει όταν άλλαξε πρίζα στο modem/router. Μπορεί να έφταιγε η πρίζα;

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ξαναπώ ότι δεν έχει σημασία αν πάρει IP 192.168.0.X ή 192.168.1.X, είναι εντελώς άσχετο το υποδίκτυο που θα είναι.
    Επίσης το φυσιολογικό είναι να συνδέεται σωστά στο πρώτο ρούτερ στην γραμμή, γιατί στο δεύτερο αν δεν έχουν γίνει σωστά οι ρυθμίσεις και στα δύο θα υπάρχει και Double NAT.
    Όχι, δεν φταίει η πρίζα για κάτι τέτοιο, το πρόβλημα υπάρχει και θα το έχει συνέχεια με τέτοιες λύσεις και μόνο τυχαία θα το λύσει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    18-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ξαναπώ ότι δεν έχει σημασία αν πάρει IP 192.168.0.X ή 192.168.1.X, είναι εντελώς άσχετο το υποδίκτυο που θα είναι.
    Επίσης το φυσιολογικό είναι να συνδέεται σωστά στο πρώτο ρούτερ στην γραμμή, γιατί στο δεύτερο αν δεν έχουν γίνει σωστά οι ρυθμίσεις και στα δύο θα υπάρχει και Double NAT.
    Όχι, δεν φταίει η πρίζα για κάτι τέτοιο, το πρόβλημα υπάρχει και θα το έχει συνέχεια με τέτοιες λύσεις και μόνο τυχαία θα το λύσει.
    Αν το router που παίρνει internet από ένα άλλο router δώσει ίδιο υποδίκτυο δεν θα υπάρχει πρόβλημα; Δηλαδή αν στο tenda βάλεις προκαθορισμένο εύρος στις ip ίδιο με του modem δεν θα υπάρχει θέμα;

    Επίσης, αναφέρεις ότι το πρόβλημα με τέτοιες λύσεις μόνο τυχαία μπορεί να λυθεί. Μα είναι «τέτοια λύση» το router που σου παρέχει ο ίδιος ο πάροχος; Δηλαδή αν δεν υπήρχε άλλη συσκευή στο σπίτι εκτός από αυτό το laptop, ο ιδιοκτήτης του laptop δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει απλά internet; Εντάξει, θα μου πεις πως λογικά κάτι φταίει με το laptop, ασχέτως αν μου φαίνεται απίστευτα περίεργο να έχει θέμα μετά από clean install άλλης έκδοσης λειτουργικού και το πρόβλημα να υφίσταται με δύο διαφορετικές κάρτες δικτύου (wifi και ethernet, καθώς δεν μιλάμε για κάρτα δικτύου τύπου desktop που βγάζει και ethernet και wifi), οπότε τι σου φταίει ο πάροχος, αλλά οκ. :P

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να υπάρχουν βασικές γνώσεις δικτύων για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη.
    Για να γίνει αυτό που λες θα πρέπει να έχεις την IP στο WAN στο ίδιο υποδίκτυο με τον DHCP Server και δεν θα σε αφήσει το ίδιο το ρούτερ.
    Πέρα από αυτό, για να κάνεις τέτοιες "ματσακονιές" σημαίνει ότι δεν ξέρεις από ρυθμίσεις και το αφήνεις σε κάποιον άλλον.
    Συνεχίζουμε παρακάτω και πάμε σ' αυτό που λες μόνος σου πιο πάνω
    Να σημειωθεί ότι στο router της forthmet παίρνει ip του στυλ 192.168.1.* ενώ στο tenda 192.168.0.*
    άρα ο DHCP Server του κάθε ρούτερ είναι σε άλλο υποδίκτυο, οπότε δεν ισχύει και αυτό που λες στην συγκεκριμένη περίπτωση.

    Σου είπα να κάνεις έλεγχο από Linux για να αποκλείσεις την περίπτωση να φταίνε τα Windows.
    Σε ένα σωστά στημένο δίκτυο και όχι στο περίπου με πιθανότητες προβλημάτων IP conflicts, Double Nat, κ.λ.π. δεν υπάρχει περίπτωση να διαλύει το δίκτυο η IP που θα πάρει μία συσκευή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    18-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καταρχήν να πω ότι δεν έχω κάνει εγώ καμία ρύθμιση στο δίκτυο. Οι γνώσεις μου στο θέμα είναι πάνω από τον μέσο χρήστη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω όσες γνώσεις θα χρειάζονταν για να στηθεί εξ αρχής ένα δίκτυο (δεν εννοώ να κάνω την αρχική σύνδεση στο ρούτερ του παρόχου). Ό,τι ρυθμίσεις έχουν γίνει στο modem έχουν γίνει από την ίδια τη nova.

    Επειδή φάγαμε πάρα πολύ με το να μου εξηγείς αυτό με τις ip ας το αφήσουμε. Το πρόβλημα είναι ότι με το που συνδέεται το laptop με την δική του κάρτα δικτύου απευθείας στο modem/router τότε δημιουργείται πρόβλημα. Η πληροφόρηση που έχω μέχρι στιγμής για την σύνδεση με usb wifi adapter είναι ότι λειτουργεί.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Το DHCP πρέπει να είναι οπωςδηποτε απενεργοποιημένο στο 2ο ρούτερ, όχι στο 1ο που έχεις για βασικό,για δοκιμασετο καί πες μας

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rafinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι ότι με το που συνδέεται το laptop με την δική του κάρτα δικτύου απευθείας στο modem/router τότε δημιουργείται πρόβλημα.
    Σε ένα δίκτυο που υπάρχουν 2 ρούτερ συνδεδεμένα και άσχετα αν έχουν γίνει σωστά οι ρυθμίσεις ώστε να συνεργαστούν μεταξύ τους, αν συνδέσεις την συσκευή στο πρώτο δεν είναι φυσιολογικό να έχει πρόβλημα από τυχόν λάθος ρυθμίσεις, το πρόβλημα το έχει πάντα το δεύτερο.
    Αυτό βέβαια το τσεκάρουμε εύκολα με το να βγάλουμε προσωρινά από το δίκτυο το δεύτερο ρούτερ.
    Εδώ όμως συζητάμε κάτι άλλο που είναι ποιο περίεργο όπως το περιγράφεις στο πρώτο post
    Ένας φίλος έχει ένα laptop (Samsung RC510) το οποίο έτρεχε windows 7 και τον τελευταίο καιρό με το που άνοιγε έπεφτε τελείως το internet. Δοκίμασα να βάλω χειροκίνητη ip (v4) μήπως δημιουργείται κάποια διένεξη, αλλά και πάλι ή έχει πολύ ασταθές internet με πτώσεις του δικτύου συνολικά ή έχει internet μόνο το laptop και πάλι με αστάθειες ή πέφτει και πάλι τελείως.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το DHCP πρέπει να είναι οπωςδηποτε απενεργοποιημένο στο 2ο ρούτερ, όχι στο 1ο που έχεις για βασικό,για δοκιμασετο καί πες μας
    Την απενεργοποίηση του DHCP Server την κάνουμε όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το δεύτερο ρούτερ σαν Access Point και όχι σαν ρούτερ με άλλο υποδίκτυο από το modem/router.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας