Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    Καλησπέρα,

    είχα μια κουβέντα με ένα τεχνικό του ΟΤΕ και δεν μπόρεσε να το ξεκαθαρίσει, οπότε ρωτάω.

    1. Σύνδεση ΟΤΕ με 2 κανάλια φωνής (πρώην ISDN), με ένα αριθμό (πχ. 2310555555). Αν συνδέσω την πόρτα phone1 του oxygen με την fxo του ucm6202 grandstream που έχω από πίσω, θα μπορέσω να έχω και τα 2 κανάλια φωνής στη μία μόνο
    fxo(στο ανάλογο trunk κλπ); Ο Οτετζής μου είπε ότι η fxs του ρουτερ τους(oxygen) υποστηρίζει 1 κανάλι φωνής!

    2. Σύνδεση ΟΤΕ με 2 κανάλια φωνής (πρώην ISDN), με ένα κεφαλικό αριθμό και 2 msn. Αν υποθέσουμε ότι ισχύει το παραπάνω σκηνικό όπου από τη phone1 μπορώ να πάρω τα 2 κανάλια φωνής, μπορεί να γίνει η διαχείριση των caller id's με το ucm για να ρυθμίζω ποιος αριθμός θα φαίνεται από στις εξερχόμενες και να δρομολογώ την εισερχόμενη με βάση το callerid της εισερχόμενης;

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    είχα μια κουβέντα με ένα τεχνικό του ΟΤΕ και δεν μπόρεσε να το ξεκαθαρίσει, οπότε ρωτάω.

    1. Σύνδεση ΟΤΕ με 2 κανάλια φωνής (πρώην ISDN), με ένα αριθμό (πχ. 2310555555). Αν συνδέσω την πόρτα phone1 του oxygen με την fxo του ucm6202 grandstream που έχω από πίσω, θα μπορέσω να έχω και τα 2 κανάλια φωνής στη μία μόνο
    fxo(στο ανάλογο trunk κλπ); Ο Οτετζής μου είπε ότι η fxs του ρουτερ τους(oxygen) υποστηρίζει 1 κανάλι φωνής!

    2. Σύνδεση ΟΤΕ με 2 κανάλια φωνής (πρώην ISDN), με ένα κεφαλικό αριθμό και 2 msn. Αν υποθέσουμε ότι ισχύει το παραπάνω σκηνικό όπου από τη phone1 μπορώ να πάρω τα 2 κανάλια φωνής, μπορεί να γίνει η διαχείριση των caller id's με το ucm για να ρυθμίζω ποιος αριθμός θα φαίνεται από στις εξερχόμενες και να δρομολογώ την εισερχόμενη με βάση το callerid της εισερχόμενης;
    1. Όχι μόνο ένα κανάλι φωνής ανά fxo/fxs
    2. Όχι, οι θύρες αυτές δεν υποστηρίζουν ούτε DID οπότε δεν φαίνεται ποιον αριθμό έχουν καλέσει και έρχεται στο κέντρο. Το μόνο που γίνεται είναι να δρομολογείς την κλήση ανάλογα με το από ποια fxo ήρθε

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Οτετζής μου είπε ότι η fxs του ρουτερ τους(oxygen) υποστηρίζει 1 κανάλι φωνής!
    Πολύ σωστά σου είπε,
    γιατί παραξενεύεσαι και απορείς και βάζεις θαυμαστικό ?
    Εχεις δεί πουθενά, κανένα router, που οι fxs που είναι αναλογικές, να έχουν 2 κανάλια φωνής ?
    Οι fxs συνδέονται με μία απλή - αναλογική τηλεφωνική συσκευή, που υποστηρίζει προφανώς 1 κανάλι φωνής.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    είχα μια κουβέντα με ένα τεχνικό του ΟΤΕ και δεν μπόρεσε να το ξεκαθαρίσει, οπότε ρωτάω.

    1. Σύνδεση ΟΤΕ με 2 κανάλια φωνής (πρώην ISDN), με ένα αριθμό (πχ. 2310555555). Αν συνδέσω την πόρτα phone1 του oxygen με την fxo του ucm6202 grandstream που έχω από πίσω, θα μπορέσω να έχω και τα 2 κανάλια φωνής στη μία μόνο
    fxo(στο ανάλογο trunk κλπ); Ο Οτετζής μου είπε ότι η fxs του ρουτερ τους(oxygen) υποστηρίζει 1 κανάλι φωνής!

    2. Σύνδεση ΟΤΕ με 2 κανάλια φωνής (πρώην ISDN), με ένα κεφαλικό αριθμό και 2 msn. Αν υποθέσουμε ότι ισχύει το παραπάνω σκηνικό όπου από τη phone1 μπορώ να πάρω τα 2 κανάλια φωνής, μπορεί να γίνει η διαχείριση των caller id's με το ucm για να ρυθμίζω ποιος αριθμός θα φαίνεται από στις εξερχόμενες και να δρομολογώ την εισερχόμενη με βάση το callerid της εισερχόμενης;
    Απο την στιγμή που είχες isdn τότε λογικά έχεις και εξοπλισμό που δέχεται bri, τους ζητάς να σου φέρουν το Oxygen αυτό βγάζει bri και μπορείς να έχεις και τα δύο κανάλια στο κέντρο σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που είχες isdn τότε λογικά έχεις και εξοπλισμό που δέχεται bri, τους ζητάς να σου φέρουν το Oxygen αυτό βγάζει bri και μπορείς να έχεις και τα δύο κανάλια στο κέντρο σου.
    Δεν νομίζω, ότι το ucm6202 έχει είσοδο για isdn - bri.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω, ότι το ucm6202 έχει είσοδο για isdn - bri.
    Οχι δεν εχει.

    Μπορει ομως με ενα fritz να τα βαλει μεσα με την bri και μετα σαν sip trunk να τα εχει ψηφιακα.

    Ασε που αν παρει κωδικούς οτε voip δεν χρειάζεται τιποτε παρα μονο να κλεισει την τηλεφωνια στο oxygen.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας