Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

    Θέλοντας να φύγω από την Google για λόγους ιδιωτικότητας, ψάχνω να βρω μία ασφαλή εφαρμογή για τα email μου. Έχετε να μου προτείνετε κάποια;
    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Τα email σου είναι σε δικό σου domain ή εταιρικά ή από άλλο φορέα;

  3. #3
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα email σου είναι σε δικό σου domain ή εταιρικά ή από άλλο φορέα;
    Απλό προσωπικό gmail

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nith1717 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλό προσωπικό gmail
    Όσο το email σου είναι της μορφής @gmail.com δεν έχει νόημα η αλλαγή εφαρμογής ... Και να αλλάξεις εφαρμογή πάλι η google θα ξέρει αφού αυτή κάνει την παραλαβή..
    Θα πρέπει να αλλάξεις email και να πας σε κάτι p.x @todomainmoy.gr και εκεί έχει νόημα να συζητήσουμε για εφαρμογές...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο το email σου είναι της μορφής @gmail.com δεν έχει νόημα η αλλαγή εφαρμογής ... Και να αλλάξεις εφαρμογή πάλι η google θα ξέρει αφού αυτή κάνει την παραλαβή..
    Θα πρέπει να αλλάξεις email και να πας σε κάτι p.x @todomainmoy.gr και εκεί έχει νόημα να συζητήσουμε για εφαρμογές...
    Αυτο ακριβως.
    Ειναι σαν να λες δεν εμπιστευομαι την ACS courier . και θελω απλα να αλλαξω τον "τυπο" που μου φερνει τα δεματα.

    η ACS θα συνεχισει να διαχειριζεται τα δεματα σου.
    Αν δεν αλλαξεις τελειως "εταιρεια" δεν θα αλλαξει τιποτα .
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παιδιά ύστερα από αρκετό ψάξιμο βρήκα το TUTANOTA με πολύ καλή κρυπτογράφηση και με 1gb χώρο στην free έκδοση!
    Είναι το καλύτερο που θα μπορούσα να βρω σαν free και με τόσο χώρο!... άλλωστε για μένα είναι αρκετός.
    Την 1η θέση στις ασφαλέστερες εφαρμογές κρυπτογράφησης email είναι το PROTON & μετά το TUTANOTA!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nith1717 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ύστερα από αρκετό ψάξιμο βρήκα το TUTANOTA με πολύ καλή κρυπτογράφηση και με 1gb χώρο στην free έκδοση!
    Είναι το καλύτερο που θα μπορούσα να βρω σαν free και με τόσο χώρο!... άλλωστε για μένα είναι αρκετός.
    Την 1η θέση στις ασφαλέστερες εφαρμογές κρυπτογράφησης email είναι το PROTON & μετά το TUTANOTA!!!
    Θα σου πρότεινα protonmail. Το χρησιμοποιώ από το 2014, πλέον επί πληρωμή, αλλά και το δωρεάν είναι εξαιρετικό.

    Ενημερωτικά, το team πίσω απ'την proton είναι επιστήμονες του CERN και η δραστηριότητά τους υπόκειται στη νομοθεσία της Ελβετίας, πράγμα που σημαίνει πως νομικά, δεν έχουν τη δυνατότητα εμπλοκής ούτε οι ΗΠΑ, ούτε η ΕΕ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Το προβλημα με το εμαιλ κατα την γνώμη μου ειναι οτι ακόμα και να μεταβεις σε εναν πιο ασφαλή πάροχο, οταν η επικοινωνία σου γίνεται κυρίως με ανθρώπους που χρησιμοποιούν δωρεαν εμαιλ της γοογλ ή της γιαχου ή της μικρομαλακής, και ολη η επικοινωνία ειναι μη κρυπτογραφημενη, τοτε οι εταιρείες αυτες (γοογλ κτλ) θα έχουν σημαντικές πληροφορίες για εσένα παρα το γεγονός οτι χρησιμοποιείς άλλον παροχο.
    Το καλό βέβαια είναι οτι θα είναι σχετικά περισσότερο αποσπασματικές, εφόσον βέβαια δεν χρησιμοποιείς και τις άλλες υπηρεσίες τους.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα με το εμαιλ κατα την γνώμη μου ειναι οτι ακόμα και να μεταβεις σε εναν πιο ασφαλή πάροχο, οταν η επικοινωνία σου γίνεται κυρίως με ανθρώπους που χρησιμοποιούν δωρεαν εμαιλ της γοογλ ή της γιαχου ή της μικρομαλακής, και ολη η επικοινωνία ειναι μη κρυπτογραφημενη, τοτε οι εταιρείες αυτες (γοογλ κτλ) θα έχουν σημαντικές πληροφορίες για εσένα παρα το γεγονός οτι χρησιμοποιείς άλλον παροχο.
    Το καλό βέβαια είναι οτι θα είναι σχετικά περισσότερο αποσπασματικές, εφόσον βέβαια δεν χρησιμοποιείς και τις άλλες υπηρεσίες τους.
    To protonmail (και όλα τα αντίστοιχα encrypted mail), σου δίνει τη δυνατότητα να κρυπτογραφήσεις ένα mail που θα στείλεις σε non encrypted mail provider (γιατί στα μεταξύ τους γίνεται αυτόματα η κρυπτογράφηση).

    Ο παραλήπτης θα χρειαστεί να βάλει password (το οποίο θα έχει ορίσει ο sender) για να διαβάσει το mail.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    To protonmail (και όλα τα αντίστοιχα encrypted mail), σου δίνει τη δυνατότητα να κρυπτογραφήσεις ένα mail που θα στείλεις σε non encrypted mail provider (γιατί στα μεταξύ τους γίνεται αυτόματα η κρυπτογράφηση).

    Ο παραλήπτης θα χρειαστεί να βάλει password (το οποίο θα έχει ορίσει ο sender) για να διαβάσει το mail.
    αντε και εσύ το κάνεις, ο άλλος;
    Αυτο που λεω ειναι οτι στην επικοινωνία με εμαιλ θελει και οι δυο πλευρές να ενδιαφέρονται να ανταλλάσσουν κρυπτογραφημένα τα μηνύματα τους αλλιώς κάνεις απλώς μια τρυπα στο νερό, δυστυχώς.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντε και εσύ το κάνεις, ο άλλος;
    Αυτο που λεω ειναι οτι στην επικοινωνία με εμαιλ θελει και οι δυο πλευρές να ενδιαφέρονται να ανταλλάσσουν κρυπτογραφημένα τα μηνύματα τους αλλιώς κάνεις απλώς μια τρυπα στο νερό, δυστυχώς.
    Σίγουρα. Αλλά εξαρτάται τι θέλεις από τον mail provider σου.

    Εγώ, θέλω κυρίως να μην "σκανάρει" τα mail που δέχομαι. Δεν επικοινωνώ συχνά μέσω mail (εννοώ να στέλνω σε επαφές μου mail), επομένως αυτό το σκέλος δεν με πολυκαίει.

    Αλλά θέλω privacy στο τι mail δέχομαι από τράπεζες, μισθοδοσία, newsletters, κλπ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα. Αλλά εξαρτάται τι θέλεις από τον mail provider σου.

    Εγώ, θέλω κυρίως να μην "σκανάρει" τα mail που δέχομαι. Δεν επικοινωνώ συχνά μέσω mail (εννοώ να στέλνω σε επαφές μου mail), επομένως αυτό το σκέλος δεν με πολυκαίει.

    Αλλά θέλω privacy στο τι mail δέχομαι από τράπεζες, μισθοδοσία, newsletters, κλπ.
    Για μένα αν θέλεις πραγματικό privacy πρέπει να στήσεις δικό σου mailserver και να ελέγχεις εσύ την επικοινωνία ... Οσο βασίζεσαι σε τρίτους π.χ proton/gmail/tutanota είναι σαν κοροϊδεύεις τον εαυτό σου...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα με το εμαιλ κατα την γνώμη μου ειναι οτι ακόμα και να μεταβεις σε εναν πιο ασφαλή πάροχο, οταν η επικοινωνία σου γίνεται κυρίως με ανθρώπους που χρησιμοποιούν δωρεαν εμαιλ της γοογλ ή της γιαχου ή της μικρομαλακής, και ολη η επικοινωνία ειναι μη κρυπτογραφημενη, τοτε οι εταιρείες αυτες (γοογλ κτλ) θα έχουν σημαντικές πληροφορίες για εσένα παρα το γεγονός οτι χρησιμοποιείς άλλον παροχο.
    Το καλό βέβαια είναι οτι θα είναι σχετικά περισσότερο αποσπασματικές, εφόσον βέβαια δεν χρησιμοποιείς και τις άλλες υπηρεσίες τους.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα αν θέλεις πραγματικό privacy πρέπει να στήσεις δικό σου mailserver και να ελέγχεις εσύ την επικοινωνία ... Οσο βασίζεσαι σε τρίτους π.χ proton/gmail/tutanota είναι σαν κοροϊδεύεις τον εαυτό σου...
    Υπερβολικό το τελευταίο που λες. Σαφώς και το να στήσεις τον δικό σου server είναι η ιδανική λύση, ωστόσο αν οι ανάγκες σου δεν απαιτούν την υλοποίηση home mail server, βολεύεσαι και με private 3rd party providers.

    Το παν είναι να γνωρίζεις τις ανάγκες σου και μέχρι που θέλεις να προστατεύονται οι επικοινωνίες σου.

    Γιατί με την ίδια λογική της τελευταίας σου φράσης, να στήσουμε και home messengers και home social και home fora, κλπ.

    Και στα λέει αυτά ένας που έχει home nas σε gentoo, gentoo desktop και android με microg.

    Κάποια πράγματα, οφείλεις να τα προστατεύσεις στο έπακρο. Κάποια άλλα, όχι τόσο. Και σε κάποια, δεν αξίζει το hassle που λένε.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντε και εσύ το κάνεις, ο άλλος;
    Αυτο που λεω ειναι οτι στην επικοινωνία με εμαιλ θελει και οι δυο πλευρές να ενδιαφέρονται να ανταλλάσσουν κρυπτογραφημένα τα μηνύματα τους αλλιώς κάνεις απλώς μια τρυπα στο νερό, δυστυχώς.
    Σωστά. Αυτό ισχύει και για το Signal που εγκατέστησα πρόσφατα. Αν δεν το έχει και η επαφή που στέλνεις το μήνυμα δεν είναι κρυπτογραφημένο!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πρότεινα protonmail. Το χρησιμοποιώ από το 2014, πλέον επί πληρωμή, αλλά και το δωρεάν είναι εξαιρετικό.

    Ενημερωτικά, το team πίσω απ'την proton είναι επιστήμονες του CERN και η δραστηριότητά τους υπόκειται στη νομοθεσία της Ελβετίας, πράγμα που σημαίνει πως νομικά, δεν έχουν τη δυνατότητα εμπλοκής ούτε οι ΗΠΑ, ούτε η ΕΕ.
    Το "κακό" με το protonmail είναι ότι μόνο 500mb είναι ο χώρος για την free έκδοση και δεν θα ήθελα να πληρώσω για να έχω παραπάνω χώρο. Αν ήμουν επαγγελματίας θα το αγόραζα!

  15. #15
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nith1717 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το "κακό" με το protonmail είναι ότι μόνο 500mb είναι ο χώρος για την free έκδοση και δεν θα ήθελα να πληρώσω για να έχω παραπάνω χώρο. Αν ήμουν επαγγελματίας θα το αγόραζα!
    Εγώ που το είχα free για 4 χρόνια, δεν μου είχε τελειώσει ποτέ ο χώρος.

    Αν δεν δουλεύεις με attachments γενικότερα, αρκεί.

    Αν έχεις πάρε-δώσε με πολλά attachments, εκεί ναι, δεν αρκούν.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας