Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 68
  1. #16
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Σε ποιό σήμειο βρίσκεσαι τώρα;
    Θέλεις να περιγράψεις λίγο τη συνδεσμολογία που έχεις κάνει, καθώς και τις IP που έχεις δώσει (ή έχουν πάρει από DHCP)?
    π.χ.
    Ξέρουμε ότι το HG8546M έχει 192.168.100.1. Στο Asus, ποια IP έχεις βάλεις (στο Primary WAN) την 192.168.100.12?
    Το DMZ το έχεις κάνει στο HG8546M, κι όχι στο Asus, σωστά; (Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάποιο DMZ setting στο Asus)

    Κάνω μια περίληψη για να καταλάβουμε τί χρειάζεται επιπλέον να γίνει.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  2. #17
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιό σήμειο βρίσκεσαι τώρα;
    Θέλεις να περιγράψεις λίγο τη συνδεσμολογία που έχεις κάνει, καθώς και τις IP που έχεις δώσει (ή έχουν πάρει από DHCP)?
    π.χ.
    Ξέρουμε ότι το HG8546M έχει 192.168.100.1. Στο Asus, ποια IP έχεις βάλεις (στο Primary WAN) την 192.168.100.12?
    Το DMZ το έχεις κάνει στο HG8546M, κι όχι στο Asus, σωστά; (Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάποιο DMZ setting στο Asus)

    Κάνω μια περίληψη για να καταλάβουμε τί χρειάζεται επιπλέον να γίνει.
    Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ αρχικά για την ενημέρωση!
    Θα το ξανακοιτάξω όταν θα είμαι σπίτι, αλλά θα σου πω περιληπτικά τα βήματα μέχρι που "κράσαρε" το inalan router και τελικά μου το έφτιαξαν με firmware update (μάλλον)!
    1. Σύνδεση lan 1 σε Asus wan port
    2. Wan->Internet connection-> Wan type-> Wan, μετά λογικά static ip και εκεί φαντάζομαι πρέπει να βάλω την ip που έχει πάρει από την Wan port και αντίστοιχα μάλλον να την προωθήσω και ως routing rule...?
    3. Dual Wan για να'χω και τις 2 συνδέσεις πάνω!
    Και στο inalan router να έχω dmz την ip του wan με αντιστοιχία φυσικά το asus mac address και φυσικά κλειστά τα dchp, wifi?
    Αυτό που δεν ξέρω είναι στο Lan Host Configuration που εμφανίζει εκτός της Primary address 192.168.100.1 και μια 2ρη ip 192.168.2.1 (αυτό λογικά θέλει disable) - σημειωτέον το laptop στο cmd γράφει 192.168.1. 2 (Preferred)
    Αυτά προς το παρόν!
    Υ.Γ Αν έχω καταλάβει καλά, αν θέλω να κάνω οτιδήποτε άλλο π.χ. Port forwarding ή όποια υπηρεσία, αυτά θα πρέπει να τα δηλώνω και στα 2 ή μόνο στο Asus?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  3. #18
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ αρχικά για την ενημέρωση!
    Θα το ξανακοιτάξω όταν θα είμαι σπίτι, αλλά θα σου πω περιληπτικά τα βήματα μέχρι που "κράσαρε" το inalan router και τελικά μου το έφτιαξαν με firmware update (μάλλον)!
    1. Σύνδεση lan 1 σε Asus wan port
    Ωραία.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Wan->Internet connection-> Wan type-> Wan, μετά λογικά static ip και εκεί φαντάζομαι πρέπει να βάλω την ip που έχει πάρει από την Wan port και αντίστοιχα μάλλον να την προωθήσω και ως routing rule...?
    Ναι, static IP, και θα βάλεις την IP που έχεις ορίσει να πάρει το Asus, και θα είναι από το range 192.168.100.2-254 (από το dhcp range δηλαδή του Huawei)
    Λογικά, δεν θα χρειαστείς κάποιο routing rule, ότι χρειαστεί θα το φτιάξει αυτόματα το Asus.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Dual Wan για να'χω και τις 2 συνδέσεις πάνω!
    Και στο inalan router να έχω dmz την ip του wan με αντιστοιχία φυσικά το asus mac address και φυσικά κλειστά τα dchp, wifi?
    Το DHCP κλειστό μόνο αν έχεις ορίσει στατική IP για το WAN για το Asus (που μαλλον το έχεις κάνει). Wifi κλειστό, ναι.
    To Dual Wan θα το ρυθμίσουμε αφού δούμε ότι είναι όλα οκ με Huawei-Asus

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν ξέρω είναι στο Lan Host Configuration που εμφανίζει εκτός της Primary address 192.168.100.1 και μια 2ρη ip 192.168.2.1 (αυτό λογικά θέλει disable) - σημειωτέον το laptop στο cmd γράφει 192.168.1. 2 (Preferred)
    Αυτά προς το παρόν!
    Υ.Γ Αν έχω καταλάβει καλά, αν θέλω να κάνω οτιδήποτε άλλο π.χ. Port forwarding ή όποια υπηρεσία, αυτά θα πρέπει να τα δηλώνω και στα 2 ή μόνο στο Asus?
    Μην ενεργοποιήσεις secondary IP address στο Huawei, δεν την χρειάζεσαι.

    Port forwarding κι ό,τι άλλο χρειαστείς για NAT θα τα κανεις στο Asus, ναι.


    Υπόψη, για να έχεις μια καλύτερη εικόνα:
    Primary WAN:
    (192.168.100.1) Huawei <-> Asus (192.168.100.x), δηλαδή μιλάνε από το 192.168.100.0/24 δίκτυο. Το PC σου (κι όποια άλλη συσκευή έχεις πίσω από το Asus), δεν χρειάζεται να πάρει IP από αυτό το δίκτυο.

    LAN:
    (192.168.1.1) Asus <-> με οποιαδήποτε άλλη συσκευή, μιλάνε από το 192.168.1.0/24

    Βλέπουμε τις επιμέρους ρυθμίσεις όταν θα επιστρέψεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Samael_667 : 04-02-21 στις 15:56.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  4. #19
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία.



    Ναι, static IP, και θα βάλεις την IP που έχεις ορίσει να πάρει το Asus, και θα είναι από το range 192.168.100.2-254 (από το dhcp range δηλαδή του Huawei)
    Λογικά, δεν θα χρειαστείς κάποιο routing rule, ότι χρειαστεί θα το φτιάξει αυτόματα το Asus.


    Το DHCP κλειστό μόνο αν έχεις ορίσει στατική IP για το WAN για το Asus (που μαλλον το έχεις κάνει). Wifi κλειστό, ναι.
    To Dual Wan θα το ρυθμίσουμε αφού δούμε ότι είναι όλα οκ με Huawei-Asus



    Μην ενεργοποιήσεις secondary IP address στο Huawei, δεν την χρειάζεσαι.

    Port forwarding κι ό,τι άλλο χρειαστείς για NAT θα τα κανεις στο Asus, ναι.


    Υπόψη, για να έχεις μια καλύτερη εικόνα:
    Primary WAN:
    (192.168.100.1) Huawei <-> Asus (192.168.100.x), δηλαδή μιλάνε από το 192.168.100.0/24 δίκτυο. Το PC σου (κι όποια άλλη συσκευή έχεις πίσω από το Asus), δεν χρειάζεται να πάρει IP από αυτό το δίκτυο.

    LAN:
    (192.168.1.1) Asus <-> με οποιαδήποτε άλλη συσκευή, μιλάνε από το 192.168.1.0/24

    Βλέπουμε τις επιμέρους ρυθμίσεις όταν θα επιστρέψεις
    Καλησπέρα φίλε μου,
    επειδή τώρα ευκαίρεσα τις ενέργειες αυτές στα router θα τις κάνω
    με την γνωστή συνδεσμολογία γιατί παρατηρώ ότι έχοντας την lan 1 inalan στην asus wan
    δεν βλέπει (αν κατάλαβα καλά) την local ip του Inalan router?
    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    @Samael_667 επειδή μπορεί να σε μπέρδεψα πριν συμβεί το πρόβλημα που είχα αναφέρει ναι έτσι ήταν η συνδεσιμότητα
    αλλά επειδή μετά έγινε λίγο μαντάρα το θέμα, είπα να το ξεκινήσω από την αρχή αλλά παρατηρώ ότι (λογικό) δεν μπορεί να δει το asus
    router όταν έχω το καλώδιο lan 1 στην wan port!
    Βασικά πλέον αρχίζω να πιστεύω μήπως δεν δέχεται καν το asus μου!

    - - - Updated - - -

    @Nikiforos μπορείς λίγο να μου πεις την σύνδεση καλωδίων που έχεις κάνει στο δικό σου router?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  5. #20
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Το ότι δεν μπορείς να δεις το Huawei πίσω από το Asus είναι λογικό.
    Χρειάζεσαι είτε ένα rule, όπως είπε ο Νικηφόρος, ή κάποια επιλογή του τύπου "route modem ip" (αν υπάρχει).

    Η πρότασή μου ήταν (και είναι) να κάνουμε τις ρυθμίσεις από την αρχή, με τη σειρά, για να βρούμε που είναι το λάθος (αν υπάρχει) και να το διορθώσουμε.

  6. #21
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι δεν μπορείς να δεις το Huawei πίσω από το Asus είναι λογικό.
    Χρειάζεσαι είτε ένα rule, όπως είπε ο Νικηφόρος, ή κάποια επιλογή του τύπου "route modem ip" (αν υπάρχει).

    Η πρότασή μου ήταν (και είναι) να κάνουμε τις ρυθμίσεις από την αρχή, με τη σειρά, για να βρούμε που είναι το λάθος (αν υπάρχει) και να το διορθώσουμε.
    Γιες....εντωμεταξύ αναμένω πάλι Inalan "because Inalan router BOOM"..... και στην ουσία όταν πάω να το συνδέσω ΑΠΛΑ σκέτο με το laptop=υδρόγειος-no connection!
    Επίσης τώρα λόγω του ότι πάλι δεν έχω Inalan σύνδεση και βλέποντας διάφορα βίντεο έχω την εντύπωση ότι πρώτα θα πρέπει να κάνω τις όποιες (εφικτές) ρυθμίσεις στο αντίστοιχο router και μετά να κάνω την σύνδεση!
    Παράλληλα έχω 2 ερωτήσεις βλέποντας τα βίντεο, αλλά δεν ξέρω αν σχετίζονται:
    1. Στο Asus router, στο wan internet connection να έχω όπως είναι το transfer mode σε dsl αντί για ethernet wan
    2. Στο Inalan router, αυτή η IP που βγάζει η Second 192.168.2.1 μήπως να την αφήσω και να την ορίσω ως default gateway
    και στο Asus ούτως ώστε και στο τελικό αποτέλεσμα να μπορώ να βλέπω και τα 2 interface?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 07-02-21 στις 01:37.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  7. #22
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Για κοίτα το παρακάτω post για να έχεις μια σχηματική απεικόνιση
    https://www.adslgr.com/forum/threads...29#post6933029
    Αν μπορείς ρώτα και την ίδια την Asus για το ποιες ρυθμίσεις πρέπει να βάλεις για να δουλέψει πίσω από άλλο router.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιες....εντωμεταξύ αναμένω πάλι Inalan "because Inalan router BOOM"..... και στην ουσία όταν πάω να το συνδέσω ΑΠΛΑ σκέτο με το laptop=υδρόγειος-no connection!
    Απάντησέ μου λίγο στα παρακάτω

    /1/ Μπορείς να συνδέσεις καλώδιο από το PC σου κατευθείαν πάνω στο Huawei? (υποθέτω πως ναι)

    /2/ Έχεις στατική IP στο PC σου ή δυναμική (απο DHCP)? (υποθέτω DHCP)

    /3/ Αν για τα παραπάνω ισχύει το ναι και DHCP, έχεις πρόσβαση στο 192.168.100.1?
    Αν ναι, πήγαινε σε παρακαλώ στο Forwarding Rules > DMZ configuration και βάλε εδώ το screenshot
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Samael_667 : 07-02-21 στις 12:12.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  9. #24
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντησέ μου λίγο στα παρακάτω

    /1/ Μπορείς να συνδέσεις καλώδιο από το PC σου κατευθείαν πάνω στο Huawei? (υποθέτω πως ναι)

    /2/ Έχεις στατική IP στο PC σου ή δυναμική (απο DHCP)? (υποθέτω DHCP)

    /3/ Αν για τα παραπάνω ισχύει το ναι και DHCP, έχεις πρόσβαση στο 192.168.100.1?
    Αν ναι, πήγαινε σε παρακαλώ στο Forwarding Rules > DMZ configuration και βάλε εδώ το screenshot
    Καλησπέρα φίλε μου, αρχικά σε ότι αφορά αυτά που με ρωτάς σωστά μάντεψες όλα είναι αυτόματα - τίποτα με static (προς το παρόν)
    Από εκεί και πέρα σε ότι αφορά την σχηματική απεικόνιση δεν πολυκατάλαβα ή μάλλον κατάλαβα αλλά παρατηρώ ότι δίνει διαφορετική ip στο wan
    Όσο για το router τώρα δεν μπορώ να δω τίποτα, δεν επικοινωνεί, θα το τσεκάρω και πιο μετά!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  10. #25
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Οκ, δοκίμασε λοιπόν το εξής:

    Επάνω στο Huawei, άφησε μόνο ένα καλώδιο, αυτό που πηγαίνει στο PC σου.

    Πήγαινε στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου στο PC σου και βάλε τα παρακάτω στο IPv4
    address: 192.168.100.2
    netmask: 255.255.255.0
    gateway: 192.168.100.1

    Αφού κάνεις apply, δοκίμασε να μπεις στο http://192.168.100.1

    Αν δεν μπορείς να μπεις, κάνε έναν κόπο να κάνεις ένα reboot το Huawei (βγάλ' το απ' το ρεύμα, αφού δεν έχεις πρόσβαση στο GUI) και ξαναδοκίμασε να μπεις.

    Αν τα καταφέρεις, πάρε ένα screenshot από αυτό το tab που σου ζήτησα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή μάλλον κατάλαβα αλλά παρατηρώ ότι δίνει διαφορετική ip στο wan
    Τί εννοείς; Ποια IP δίνει στο wan?
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  11. #26
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, δοκίμασε λοιπόν το εξής:

    Επάνω στο Huawei, άφησε μόνο ένα καλώδιο, αυτό που πηγαίνει στο PC σου.

    Πήγαινε στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου στο PC σου και βάλε τα παρακάτω στο IPv4
    address: 192.168.100.2
    netmask: 255.255.255.0
    gateway: 192.168.100.1

    Αφού κάνεις apply, δοκίμασε να μπεις στο http://192.168.100.1

    Αν δεν μπορείς να μπεις, κάνε έναν κόπο να κάνεις ένα reboot το Huawei (βγάλ' το απ' το ρεύμα, αφού δεν έχεις πρόσβαση στο GUI) και ξαναδοκίμασε να μπεις.

    Αν τα καταφέρεις, πάρε ένα screenshot από αυτό το tab που σου ζήτησα.

    - - - Updated - - -



    Τί εννοείς; Ποια IP δίνει στο wan?
    Μάγος είσαι ρε άνθρωπε-μπήκα και ορίστε και το screenshot!

    - - - Updated - - -

    Σκέψη μου: στα διάφορα βίντεο που είδα αν έχω καταλάβει καλά (και αν είναι σωστό) για να δουλέψει το δίκτυο της Inalan στο Asus μήπως
    θα πρέπει στο wan transfer mode να μείνει ως έχει (dsl δηλ), μετά το εύρος στο dhcp του asus δεν πρέπει να είναι βάσει του Inalan router δηλ
    192.168.100.3 (λόγω ότι τώρα το laptop έχει την .2)-254, γιατί όταν πήγα να το βάλω μου έλεγε ότι δεν είναι στο ίδιο subnet με βάσει το gateway
    του asus (δηλ invalid λόγω 192.168.1.1)
    Ως προς την φωτό του DMZ, ναι φαίνεται κενό, παρατηρώ ότι στο κουτάκι δίπλα φαίνεται η mac address του laptop μου, οπότε αυτήν θα προωθήσω
    στο Asus?
    Τέλος, παραθέτω και παλιά φωτό, όπου ήταν η 2ρη IP πρίν την βγάλω όπως μου είχε πει και ο @Nikiforos, αλλά μήπως τελικά να χρειάζεται έτσι ώστε
    αν την ορίσω έτσι να βλέπω με αυτό τον τρόπο την local του Asus?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DMZ-CONFIG.JPG  

    LAN-HOST CONFIGURATION.JPG  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 07-02-21 στις 21:52.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  12. #27
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Λοιπόν, πιστεύω ότι το πρόβλημα που παρατηρείς με το Huawei να κολλάει είναι γιατί μάλλον έχεις duplicate IPs στο δίκτυο.
    Πρόσεξε λίγο τα παρακάτω σημεία για να δεις πώς πρέπει να ρυθμιστεί το δίκτυό σου

    /1/ Το δίκτυο 192.168.100.x/24 αφορά μόνο τη σύνδεση μεταξύ Huawei και Asus.
    Αν έχεις σκοπό να σετάρεις DMZ στο Huawei, δεν πρέπει κανένα μηχάνημα πίσω από το Asus να πάρει IP από αυτό το εύρος.

    /2/ H IP 192.168.100.1 είναι η IP του Huawei και δεν πρέπει να την "δώσεις" στο Asus. Δηλαδή, το WAN interface του Asus, δεν μπορεί να έχει αυτή την IP.
    Θα έχει μια IP από αυτό το range (ας συμφωνήσουμε να είναι η 192.168.100.3), και το 192.168.100.1 θα είναι απλά το gateway γι' αυτό το interface (δες το σχήμα πιο κάτω).
    Δηλαδή, όταν σετάρουμε και το DMZ, το Huawei θα ξέρει ότι πρέπει να προωθήσει τα πακέτα στην IP 192.168.100.3 (στο Asus)
    και το Asus θα ξέρει ότι αν θέλει να "βγει" στο internet, θα στέλνει πακέτα από το WAN interface του προς το 192.168.100.1(στο Huawei δλδ)

    /3/ Σε παρακαλώ, μην ασχολείσαι με το Secondary Adress. Ακόμη και να το σετάρεις (όπως το έχεις τώρα στο 192.168.2.1), πάλι θα χρειαστείς ένα rule για να μπορέσεις να έχεις πρόσβαση στο Huawei πίσω από το Asus.
    Ο λόγος που στο ζητάω αυτό, είναι γιατί είναι άλλη μια παράμετρος που κάνει το πράγμα πολύπλοκο χωρίς λόγο.
    Ας τελειώσουμε με τα βασικά settings να μπορεί το Asus να δουλεύει σαν router και μετα, μην ανησυχείς, θα βρούμε και τον τρόπο να έχεις πρόσβαση στο Huawei.

    /4/ Το παρακάτω σχήμα ελπίζω να σε βοηθήσει λίγο να αποσαφηνίσεις τις συνδέσεις και τις αντίστοιχες ρυθμίσεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  diagram.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  43,4 KB 
ID: 224270



    Πριν προχωρήσεις με τις ρυθμίσεις, πες μου πρώτα αν έχεις απορίες σε κάτι από τα παραπάνω, και πόσταρε το screenshot από τις τρέχουσες ρυθμίσεις του Primary WAN στο Asus.
    Για τις ρυθμίσεις του DMZ θα πούμε αφού τελειώσουμε με αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Samael_667 : 07-02-21 στις 22:41.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  13. #28
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, πιστεύω ότι το πρόβλημα που παρατηρείς με το Huawei να κολλάει είναι γιατί μάλλον έχεις duplicate IPs στο δίκτυο.
    Πρόσεξε λίγο τα παρακάτω σημεία για να δεις πώς πρέπει να ρυθμιστεί το δίκτυό σου

    /1/ Το δίκτυο 192.168.100.x/24 αφορά μόνο τη σύνδεση μεταξύ Huawei και Asus.
    Αν έχεις σκοπό να σετάρεις DMZ στο Huawei, δεν πρέπει να πάρει κανένα μηχάνημα πίσω από το Asus IP από αυτό το εύρος.

    /2/ H IP 192.168.100.1 είναι η IP του Huawei και δεν πρέπει να την "δώσεις" στο Asus. Δηλαδή, το WAN interface του Asus, δεν μπορεί να έχει αυτή την IP.
    Θα έχει μια IP από αυτό το range (ας συμφωνήσουμε να είναι η 192.168.100.3).

    /3/ Σε παρακαλώ, μην ασχολείσαι με το Secondary Adress. Ακόμη και να το σετάρεις (όπως το έχεις τώρα στο 192.168.2.1), πάλι θα χρειαστείς ένα rule για να μπορέσεις να έχεις πρόσβαση στο Huawei πίσω από το Asus.
    Ο λόγος που στο ζητάω αυτό, είναι γιατί είναι άλλη μια παράμετρος που κάνει το πράγμα πολύπλοκο χωρίς λόγο.
    Ας τελειώσουμε με τα βασικά settings να μπορεί το Asus να δουλεύει σαν router και μετα, μην ανησυχείς, θα βρούμε και τον τρόπο να έχεις πρόσβαση στο Huawei.

    /4/ Το παρακάτω σχήμα ελπίζω να σε βοηθήσει λίγο να αποσαφηνίσεις τις συνδέσεις και τις αντίστοιχες ρυθμίσεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  diagram.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  43,4 KB 
ID: 224270



    Πριν προχωρήσεις με τις ρυθμίσεις, πες μου πρώτα αν έχεις απορίες σε κάτι από τα παραπάνω, και πόσταρε το screenshot από τις τρέχουσες ρυθμίσεις του Primary WAN στο Asus.
    Για τις ρυθμίσεις του DMZ θα πούμε αφού τελειώσουμε με αυτά.
    Νομίζω κατάλαβα τι λες με βάσει το σχήμα,ναι πιθανότατα ή σίγουρα (μάλλον) γινόταν αυτό το conflict με τις IPs και τα σχετικά!
    Οπότε στο δια ταύτα: ξανασυνδέω το Lan1 του HUAWEI στο Wan της Asus (χωρίς να ρυθμίσω τίποτα από DMZ) και στην επιλογή
    Wan του Asus θέτω ως static ip την 192.168.100.3 μαζί με τα υπόλοιπα (χωρίς κανένα route rule προς το παρόν) και στην Lan φαντάζομαι
    τα στοιχεία που αναφέρεις θα μπουν στον DHCP server?
    Κάτι που διαπίστωσα-βοήθησες και το είχα στο μυαλό μου είναι ότι και στο HUAWEI χρειάζεται να έχω ανοικτό το DHCP server (αν κατάλαβα
    βάσει του σχήματος)!
    Υ.Γ Όχι αυτό με την second ip είναι off,ήταν παλιό όπως ανέφερα, το έβαλα καθαρά για ερώτηση μήπως χρειαζόταν?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 07-02-21 στις 22:55.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  14. #29
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξανασυνδέω το Lan1 του HUAWEI στο Wan της Asus (χωρίς να ρυθμίσω τίποτα από DMZ) και στην επιλογή
    Wan του Asus θέτω ως static ip την 192.168.100.3 μαζί με τα υπόλοιπα (χωρίς κανένα route rule προς το παρόν)
    Σωστά, θα διαλέξεις "Static IP" (ή κάτι αντίστοιχο με στατική) κι όχι "Automatic IP"
    Μόλις το ετοιμάσεις, πάρε κι ένα screenshot και βαλ' το εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στην Lan φαντάζομαι
    τα στοιχεία που αναφέρεις θα μπουν στον DHCP server?
    Ναι, η LAN IP του Asus θα είναι 192.168.1.1 κι αντίστοιχα όπως είπαμε το dhcp range.
    Όταν τελειώσεις, ρίξε κι ένα screenshot από αυτό για να τα έχουμε μαζεμένα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που διαπίστωσα-βοήθησες και το είχα στο μυαλό μου είναι ότι και στο HUAWEI χρειάζεται να έχω ανοικτό το DHCP server (αν κατάλαβα
    βάσει του σχήματος)!
    Δεν είναι απαραίτητο γιατί θα δουλέψουμε με στατικές IPs, αλλά αν θέλεις ενεργοποιείς και τον dhcp server εκεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ Όχι αυτό με την second ip είναι off,ήταν παλιό όπως ανέφερα, το έβαλα καθαρά για ερώτηση μήπως χρειαζόταν?
    Μια χαρά, δεν θα μας χρειαστεί, άφησέ το off.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  15. #30
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, θα διαλέξεις "Static IP" (ή κάτι αντίστοιχο με στατική) κι όχι "Automatic IP"
    Μόλις το ετοιμάσεις, πάρε κι ένα screenshot και βαλ' το εδώ.



    Ναι, η LAN IP του Asus θα είναι 192.168.1.1 κι αντίστοιχα όπως είπαμε το dhcp range.
    Όταν τελειώσεις, ρίξε κι ένα screenshot από αυτό για να τα έχουμε μαζεμένα.




    Δεν είναι απαραίτητο γιατί θα δουλέψουμε με στατικές IPs, αλλά αν θέλεις ενεργοποιείς και τον dhcp server εκεί.


    Μια χαρά, δεν θα μας χρειαστεί, άφησέ το off.
    Επειδή θέλω να το δω αύριο (πιο χαλαρά), να σε ενημερώσω ότι συνέδεσα το HUAWEI με το wan, παράλληλα είχα συνδεδεμένο
    και το laptop σε μια θύρα του ASUS αλλά επειδή δεν μπορώ να δω την "ASUS local IP" το έκανα από το κινητό και όταν όρισα την IP
    που είπαμε, μου πέταξε (λογικό) Invalid, ότι δεν είναι στο εύρος της IP του ASUS....κάτι άλλο γίνεται εδώ!
    Κάτι άλλο, επειδή τα πρωΐνά που είμαι στην δουλειά και χρειάζεται η μάνα μου το IPAD (για το δικό μου dont give a *uck) για να μιλάει
    με την Γερμανία (sis) έχω αφήσει στο ASUS τα καλώδια της DSL, εκτός αν πρέπει να τα βγάλω μέχρι να φτιάξουμε το project......!

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα,
    κάτι που σκέφτηκα και μπας και διευκολύνει λίγο την κατάσταση.
    Ας πούμε ότι κάνουμε το ανάποδο δηλ τα εύρη τα αντιστοιχίζω στα αντίστοιχα router τους, η wan ip όταν την βάζω - έβαζα στο Asus έδινε στην ουσία (αν δεν κάνω λάθος) μια εξωτερική IP, αυτήν κανονικά (θεωρητικά) δεν θα έπρεπε να βάλω?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 07-02-21 στις 23:54.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας