Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 68
  1. #31
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Καλημέρα,

    Για αρχή, άσε το Huawei και το Asus χωρίς σύνδεση μεταξύ τους, για να βρούμε αν υπάρχει κάπου conflict.
    Το τηλεφωνικό καλώδιο για την DSL σύνδεση άφησέ το, δεν μας περιορίζει κάπου.

    /1/ Με το καλωδιο μεταξύ Huawei κι Asus αποσυνδεδεμένο λοιπόν, βάλε πάλι το PC σου να παίρνει dynamic IP (όχι δλδ τη στατική 192.168.100.2 που είχαμε βάλει πριν) και δοκίμασε να συνδεθείς στο Asus.
    Μόλις συνδεθείς, πάρε σε παρακαλώ τα screenshots που σου ζήτησα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πούμε ότι κάνουμε το ανάποδο δηλ τα εύρη τα αντιστοιχίζω στα αντίστοιχα router τους, η wan ip όταν την βάζω - έβαζα στο Asus έδινε στην ουσία (αν δεν κάνω λάθος) μια εξωτερική IP, αυτήν κανονικά (θεωρητικά) δεν θα έπρεπε να βάλω?
    Θες να γράψεις λίγο πιο αναλυτικά τί εννοείς; Μήπως εννοείς σαν WAN IP την IP που παίρνεις από τον πάροχο, δηλαδή την public IP;
    Αν ναι, όχι, δεν μπορείς* να τη βάλεις εκεί. Σκέψου αυτή τη ρύθμιση σαν WAN interface IP, κι όχι σαν την IP με την οποία "βγαίνεις" στο Internet.

    (* η αλήθεια είναι ότι μπορείς, αλλά όχι στο δικό σου configuration. Αν πάρεις ένα block από IPs από την Inalan, τότε και το Huawei και το Asus θα έχουν public IPs. Αν δεν κάνω λάθος όμως, δεν έχεις πάρει κάτι τέτοιο.)
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  2. #32
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οκ!κατάλαβα, ως προς την σύνδεση αναγκαστικά πρέπει να το συνδέσω με το laptop γιατί πώς αλλιώς θα μπω στην local ip ούτως ή άλλως!
    Δηλ αυτό που μου βγάζει το Asus δεν είναι λογικό?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  3. #33
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλ αυτό που μου βγάζει το Asus δεν είναι λογικό?
    Να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει τί πρόβλημα ακριβώς υπήρξε με το Asus. Θέλεις να το περιγράψεις λίγο πιο αναλυτικά;
    Αν έχεις ορίσει το laptop σου να παίρνει dynamically IP, και κουμπώσεις καλώδιο στο Asus, μπορείς να δεις ποια IP σου δίνει? (βάλε όλα τα στοιχεία αν θέλεις, address, netmask, gateway)
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  4. #34
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει τί πρόβλημα ακριβώς υπήρξε με το Asus. Θέλεις να το περιγράψεις λίγο πιο αναλυτικά;
    Αν έχεις ορίσει το laptop σου να παίρνει dynamically IP, και κουμπώσεις καλώδιο στο Asus, μπορείς να δεις ποια IP σου δίνει? (βάλε όλα τα στοιχεία αν θέλεις, address, netmask, gateway)
    Λοιπόν σε ότι αφορά τις IPs ναι γενικά dynamic λειτουργούσα ανέκαθεν!
    Ως προς το Asus αυτό που ρωτάω είναι ότι βάσει της gateway που έχει δεν είναι λογικό που πετάει το μνμ "Invalid" αφού όταν βάζω .100.Χ είναι στην ουσία στο εύρος του Huawei?
    Ως προς το κούμπωμα ναι 192.168.1.2 (δεν αναφέρεσαι λογικά σε external ούτως ή άλλως) όπως φυσικά και οι clients-leases είναι στο εύρος 192.168.1.Χ

    - - - Updated - - -

    Φίλε @Samael_667 συνδέοντας όπως μου είπες με Dynamic ip και παράλληλα το Huawei σε Wan port παίρνω την συγκεκριμένη IP,
    Φυσικά μόνο η Local ip του Asus δουλεύει!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ASUS_WAN_1.JPG 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  65,9 KB 
ID: 224301

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ASUS_WAN_IP.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  13,8 KB 
ID: 224302

    - - - Updated - - -

    Σημαντικό Update (βοήθεια-μάλλον) μόλις πήρε και την IP που είπαμε δηλ. 192.168.100.3..

    - - - Updated - - -

    Επίσης επιβεβαίωσα αν και υπήρχε το range στο Asus!

    - - - Updated - - -

    Update (looooooooool) και βλέπω και την IP του HUAWEI (να βάλω και εκεί το range ή δεν χρειάζεται), αλλά σίγουρα το DMZ rule σωστά δηλ. 192.168.100.3
    να το στείλω στο Asus?

    - - - Updated - - -

    Update 3: έθεσα και το DMZ απλά ενδεχομένως να θέλει τώρα αυτό (είναι παλιά η φώτο)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DUAL WAN.JPG 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  62,1 KB 
ID: 224303

    - - - Updated - - -

    Κάτι άλλο που (επίσης) ήθελα να σε ρωτήσω είναι το παρακάτω το οποίο επηρεάζει την σύνδεσή μου με το ASUS απομακρυσμένα
    και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να "χτυπάει" λόγω WAN IP και απ'ό,τι διαπιστώνω τώρα λόγω του ότι έχω ενεργοποιημένο το NAT
    στο WAN (εκτός αν έθετα την WAN IP σε .4 οπότε να λυνόταν)?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WAN_IP_PROBLEM.JPG 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  37,4 KB 
ID: 224304

    Μια σημαντική σημείωση, αυτή την στιγμή το δίκτυο του asus βλέπει Inalan σε speedtest αλλά κατεβάζει με ταχύτητα ADSL (φώτο)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Inalan_DSL.JPG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  39,2 KB 
ID: 224305

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν επαναφορά των πάντων γιατί ξέρω ότι χάρηκα τσάμπα και αυτά που ανέφερα τα είχα ξαναπεράσει
    και υπήρχε θέμα φυσικά και με τα Wifi δίκτυα δεν έμπαιναν (μου είχε ξανασυμβεί αυτό στην προσπάθεια που
    ανέφερα)!

    Σίγουρα είναι-φταίει (μάλλον) αυτό που λες με το διαφορετικό subnet των IPs σε HUAWEI και ASUS....
    Nα ορίσω static παντού?

    Eπίσης κάτι άλλο που είχα τσεκάρει στο Youtube (για σύνδεση FTTH στο router μου αν θυμάμαι καλά),
    στο WAN CONFIG ο τύπος έφτιαχνε την σύνδεση βάζοντας τα PPPoe στοιχεία του παρόχου ή να βάλω
    automatic IP

    Άσχετο, μήπως αντί στο wan port πρέπει να μπει στην lan1 του Asus (νομίζω δεν ξέρω αν στο'χω
    πει,ενδεχομένως στον @Nikiforos όλες οι θύρες μου είναι gigabit)

    Υ.Γ Πέραν του τελικού αποτελέσματος πάντως (ναι το έχω ξανααναφέρει) θέλω να μπαίνω και
    απομακρυσμένα στο asus!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 08-02-21 στις 21:53.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  5. #35
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    /1/ Λοιπόν, είχα ζητήσει ένα screenshot από το Primary WAN στο Asus. Αυτό που ανέβασες έχει τα settings για DSL, προφανώς δεν θέλουμε αυτό.
    Πρέπει να επιλέξεις Ethernet WAN.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαντικό Update (βοήθεια-μάλλον) μόλις πήρε και την IP που είπαμε δηλ. 192.168.100.3..
    /2/ Απ' ό,τι καταλαβαίνω, το έκανες αυτό πιο κάτω. Πάρε κι ένα screenshot σε παρακαλώ την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update (looooooooool) και βλέπω και την IP του HUAWEI (να βάλω και εκεί το range ή δεν χρειάζεται), αλλά σίγουρα το DMZ rule σωστά δηλ. 192.168.100.3
    να το στείλω στο Asus?
    /3/ Άρα επιβεβαιώνεις ότι μπορείς να έχεις κανονικά πρόσβαση στο Huawei (192.168.100.1) όταν εσύ βρίσκεσαι πίσω από το Asus (με IP στο laptop σου 192.168.1.2), σωστά;
    To DMZ setting θα το κάνεις στο Huawei, δεν θα πειράξεις κάτι σχετικό με DMZ στο Asus.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι άλλο που (επίσης) ήθελα να σε ρωτήσω είναι το παρακάτω το οποίο επηρεάζει την σύνδεσή μου με το ASUS απομακρυσμένα
    και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να "χτυπάει" λόγω WAN IP και απ'ό,τι διαπιστώνω τώρα λόγω του ότι έχω ενεργοποιημένο το NAT
    στο WAN (εκτός αν έθετα την WAN IP σε .4 οπότε να λυνόταν)?
    Από αυτό το μήνυμα καταλαβαίνω ότι είσαι πίσω από διπλό NAT, το οποίο ισχύει. Όχι το 192.168.100.4 αντί για 192.168.100.3 (αν εννοείς αυτό, γιατί ειλικρινά έχω χαθεί με όλα αυτά που γράφεις) δεν θα σου λύσει αυτό το πρόβλημα.
    Και πάλι όμως θα σε παρακαλέσω να εστιάσουμε στη σύνδεση Huawei - Asus, το DDNS ζήτημα είναι δευτερεύον, ας μην τα πιάνουμε όλα μαζί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια σημαντική σημείωση, αυτή την στιγμή το δίκτυο του asus βλέπει Inalan σε speedtest αλλά κατεβάζει με ταχύτητα ADSL (φώτο)
    Έχεις κάνει αντίστοιχο speedtest όταν έχεις κατευθείαν το laptop συνδεδεμένο στο Huawei? Είχες περίπου 100/100 ?
    Αν ναι, τότε ξαναδοκίμασε να συνδέσεις Asus με Huawei, και πριν κάνεις το speedtest βγάλε το τηλεφωνικό καλώδιο από το Asus, έτσι ώστε να μην συγχρονίζει το DSL. Πόσταρε τα αποτελέσματα εδώ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επαναφορά των πάντων γιατί ξέρω ότι χάρηκα τσάμπα και αυτά που ανέφερα τα είχα ξαναπεράσει
    και υπήρχε θέμα φυσικά και με τα Wifi δίκτυα δεν έμπαιναν (μου είχε ξανασυμβεί αυτό στην προσπάθεια που
    ανέφερα)!
    Τα WiFi δίκτυα τί σχέση έχουν; Σε ποια WiFi δίκτυα αναφέρεσαι; Στην τελική σύνδεση, το WiFi του Huawei θα είναι off.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα είναι-φταίει (μάλλον) αυτό που λες με το διαφορετικό subnet των IPs σε HUAWEI και ASUS....
    Nα ορίσω static παντού?
    Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί δεν έχω καταλάβει και πάλι ποιο είναι το πρόβλημα.

    Επίσης., δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τελείως διαφορετικό για το FTTH της Cosmote, αλλά εδώ δεν μπορείς να κάνεις PPPoE από το Asus στο Huawei.

    Ρε συ, καταλαβαίνω ότι βιάζεσαι να τελειώσεις με όλο αυτό το configuration, αλλά σε αρκετά σημεία δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τί έχεις κάνει, ούτε τί πέτυχε ή απέτυχε.
    Με λίγη υπομονή κι αν το προχωρήσεις βήμα-βήμα θα τα καταφέρεις.
    Από το σημείο που είχες φτάσει, πιστεύω ότι μόνο το DMZ config έλειπε από το Huawei και θα είχες σχεδόν τελειώσει.
    Μην προσπαθείς να τα κάνεις όλα μαζί. Μπορείς, φυσικά, αλλά θα χρειαστεί να διαβάσεις και να κάνεις πολύ περισσότερο debugging.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  6. #36
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από αυτό το μήνυμα καταλαβαίνω ότι είσαι πίσω από διπλό NAT, το οποίο ισχύει. Όχι το 192.168.100.4 αντί για 192.168.100.3 (αν εννοείς αυτό, γιατί ειλικρινά έχω χαθεί με όλα αυτά που γράφεις) δεν θα σου λύσει αυτό το πρόβλημα.
    1. Καταρχήν με συγχωρείς για το μπέρδεμα....

    Και πάλι όμως θα σε παρακαλέσω να εστιάσουμε στη σύνδεση Huawei - Asus, το DDNS ζήτημα είναι δευτερεύον, ας μην τα πιάνουμε όλα μαζί.
    2. Μαζί σου!

    Έχεις κάνει αντίστοιχο speedtest όταν έχεις κατευθείαν το laptop συνδεδεμένο στο Huawei? Είχες περίπου 100/100 ?
    3. Σε σύνδεση με το HUAWEI τις γνωστές ταχύτητες της Inalan (Down λίγο παραπάνω και Up το max που δίνει)

    Αν ναι, τότε ξαναδοκίμασε να συνδέσεις Asus με Huawei, και πριν κάνεις το speedtest βγάλε το τηλεφωνικό καλώδιο από το Asus, έτσι ώστε να μην συγχρονίζει το DSL. Πόσταρε τα αποτελέσματα εδώ.
    4. Χμμμ... σε αυτό που λες με το DSL.... παραθέτω ένα spoiler-σύντομη πληροφορία:
    Spoiler:
    Με τον φίλο @DoSMaN (είχε έρθει σπίτι) καταφέραμε και κάναμε την σύνδεση του Asus με Inalan, με την διαφορά όμως ότι τα καλώδια ήταν:
    ""Lan1-Inalan -->Lan1- Asus"" και όχι στην Wan, αλλά όταν πήγαμε να φτιάξουμε και το "DUAL WAN", άλλαξα και έβαλα το καλώδιο στην WAN port
    και μετέπειτα υπήρξε ένα σαν conflict με 2 gateways και τα ασύρματα δίκτυα δεν πιάνανε οπότε και ξαναρχίζωαπό την αρχή!


    Τα WiFi δίκτυα τί σχέση έχουν; Σε ποια WiFi δίκτυα αναφέρεσαι; Στην τελική σύνδεση, το WiFi του Huawei θα είναι off.
    5. Εννοείται ότι το HUAWEI WiFi είναι κλειστό!
    Απόλυτα δικαιολογημένη η απορία σου-μπέρδεμα γιατί δεν το έχω εξηγήσει.
    Αναφερόμενος σε WiFi συνδέσεις,εννοώ των Ipads μου (της μάνας μου και το δικό μου), έχω την εντύπωση, μπορεί και όχι, να συνδυάζεται με το
    πρόβλημα που υπάρχει και στην σύνδεση μέσω DDNS επειδή ούτως η άλλως γίνεται ασύρματα όπως αναφέρει και το κείμενο στην φωτό!
    Μια μικρή επισήμανση: Τα Ipads δείχνουν ότι έχουν WiFi (μέσω του Asus δηλ) αλλά δεν φορτώνει σελίδα!

    ===Οπότε λόγω αυτού και επειδή μέσα δεν ένιωθε το Asus είπα να το επαναφέρω σε ένα αρχείο που έχω με ρυθμίσεις από DSL και
    να το ξανακάνω από την αρχή====
    ---Το λογικό είναι να στεριώσει το project και μετά θα είναι οκ όλα (συμπεριλαμβανομένου και των WiFi)----


    Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί δεν έχω καταλάβει και πάλι ποιο είναι το πρόβλημα.
    6. Χρειάζεται και δική μου καλύτερη εξήγηση

    Επίσης., δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τελείως διαφορετικό για το FTTH της Cosmote, αλλά εδώ δεν μπορείς να κάνεις PPPoE από το Asus στο Huawei.
    7. Όχι αναφέρομαι για το Asus και βάσει ενός βίντεο που έχω δει, ανεξάρτητα αν ισχύει ή όχι δείχνει ότι στο "WAN Connection type" αντί για Static ή
    Automatic, επιλέγει PPPoE και βάζει τα στοιχεία σύνδεσης!

    Ρε συ, καταλαβαίνω ότι βιάζεσαι να τελειώσεις με όλο αυτό το configuration, αλλά σε αρκετά σημεία δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τί έχεις κάνει, ούτε τί πέτυχε ή απέτυχε.
    Με λίγη υπομονή κι αν το προχωρήσεις βήμα-βήμα θα τα καταφέρεις.
    8. Φυσικά εννοείται, όχι δεν βιάζομαι αλλά ομολογουμένως επειδή έτυχε να ξαναπέσω στο ίδιο σημείο σε μια άλλη προσπάθεια που είχα κάνει για αυτό
    προχώρησα αρκετά γρήγορα τα βήματα!

    Από το σημείο που είχες φτάσει, πιστεύω ότι μόνο το DMZ config έλειπε από το Huawei και θα είχες σχεδόν τελειώσει.
    Εδώ επίσης ταιριάζει το.. "έχω χαθεί με όλα αυτά που γράφεις" , γιατί σε αυτά που έγραψα, αναφέρω για το DMZ και επειδή την είχα ξανακάνει
    αυτή την διαδικασία και μετά κάπου κόλλησε, το προχώρησα γρήγορα.

    9. === Εδώ να σημειώσω ότι στο HUAWEI έχω αφήσει τον κανόνα για το DMZ (προώθηση της 192.168.100.3 στο Asus)===

    Μην προσπαθείς να τα κάνεις όλα μαζί. Μπορείς, φυσικά, αλλά θα χρειαστεί να διαβάσεις και να κάνεις πολύ περισσότερο debugging
    10. Εδώ κολλάει αυτό που είπα πάνω, ότι το είχα ξανακάνει

    Εν τέλει σε ό,τι ψιλοισχύει:
    1 - σίγουρο. HUAWEI: DMZ όπως το έχω με βάσει την IP που είπαμε - χρειάζεται κάτι άλλο?
    Μου είπες ότι και να μην βάλω το εύρος των IPs δεν έχει τόση σημασία ή να το βάλω?

    2. ASUS: Να κάνω τις 2 δοκιμές στο "WAN config" με PPPoE και με Automatic IP

    3. Λέω να ξανακάνω την προσπάθεια που κάναμε με τον φίλο @Dosman, λόγω της σημείωσής σου για το καλώδιο DSL
    να δω αν θα πετύχω σύνδεση του Asus με Inalan internet και βλέπουμε!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  7. #37
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Για να σου γλιτώσω λίγο χρόνο, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PPPoE για τη σύνδεση που θέλεις να κάνεις. Χρειάζεσαι το "Ethernet WAN".
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  8. #38
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σου γλιτώσω λίγο χρόνο, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PPPoE για τη σύνδεση που θέλεις να κάνεις. Χρειάζεσαι το "Ethernet WAN".
    Σε ευχαριστώ αγορίνα!
    Θα αρχίσω να σχεδιάζω σε Α4 τα πλάνα του δικτύου


    ==>Μια διευκρίνιση, το ip range του HUAWEI που βάζουμε στο Asus πιστεύεις ότι δεν θα πρέπει να πετάει μνμ "Invalid" ε? ακόμα και που "στα μάτια μας" φαίνεται ότι δεν είναι στο εύρος του Asus!
    Αναφέρομαι γιατην περίπτωση όταν ήμουν συνδεδεμένος με INALAN στο 100.2 και βάζοντας το range στο Asus μου έλεγε ότι δεν ανήκει στο εύρος του! <==
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  9. #39
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    ==>Μια διευκρίνιση, το ip range του HUAWEI που βάζουμε στο Asus πιστεύεις ότι δεν θα πρέπει να πετάει μνμ "Invalid" ε? ακόμα και που "στα μάτια μας" φαίνεται ότι δεν είναι στο εύρος του Asus!
    Αναφέρομαι γιατην περίπτωση όταν ήμουν συνδεδεμένος με INALAN στο 100.2 και βάζοντας το range στο Asus μου έλεγε ότι δεν ανήκει στο εύρος του! <==
    Δεν ξέρω πού μπορεί να ζητάει το Asus κάποιο IP range από το Huawei, νομίζω ότι μόνο το gateway θα ζητούσε (με subnet mask φυσικά)
    Σε ποιο σημείο βάζεις αυτό το range? Μπορείς να πάρεις ένα screenshot του error message που πετάει;
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  10. #40
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αναφέρομαι όταν πάω να ορίσω το εύρος στο dhcp range του Asus καθώς και στην static ip του Wan!
    Συμβαίνει όταν βάζω την 192.168.100.2 στο laptop!
    Αν είναι μπορώ να το ξανακάνω και να σου στείλω photo!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 09-02-21 στις 17:05.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  11. #41
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Όχι δεν πρέπει να το κάνεις αυτό.

    Καταλαβαίνω ότι πας να ορίσεις DHCP range στο LAN. Μήπως γι' αυτό έχεις προβλήματα με τα δίκτυα και το WiFi που αναφέρεις?
    Το LAN πρέπει να παραμείνει ως έχει, δηλαδή 192.168.1.1 (το Asus) και range 192.168.1.2-254
    Το λαπτοπ σου είναι στο LAN, δεν πρέπει να πάρει IP απο το 192.168.100.2-254

    Το 192.168.100.3 είπαμε ότι θα το ορίσεις στο WAN interface.
    Το Asus δηλαδή θα έχει 2 IPs αλλά σε ξεχωριστά interfaces.
    Ρίξε άλλη μια ματιά στο σχήμα που σου έστειλα και πες μου αν εχεις απορία.

    Αν θέλεις πάντως, παρε ένα screenshot απο το error μηπως δεν καταλαβα σωστα.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  12. #42
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Samael_667 πες μου κάτι γιατί νομίζω ότι ξέρω εν μέρει για ποιόν λόγο δεν μου έπαιρνε το range στο Asus, η IP που θα έχει το laptop στο τελικό αποτέλεσμα για να δουλεύει σε Inalan θα είναι βάσει του σχήματος που μου είχες στείλει ε? δηλ στο Asus subnet!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 10-02-21 στις 16:21.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  13. #43
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    To λαπτοπ σου, όπως κι όλες οι υπόλοιπες συσκευές, πρέπει σε κάθε περίπτωση να είναι στο 192.168.1.2-254 όσο βρίσκονται πίσω από το Asus.
    Το 192.168.100.2 το βάλαμε μία φορά στο λαπτοπ για απευθείας σύνδεση στο Huawei για να επιβεβαιώσουμε ότι δεν έχει κολλήσει ή κάτι τέτοιο. Γι' αυτό σου είπα μετά να ξαναγυρίσεις το λαπτοπ σε dynamic IP.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  14. #44
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα φίλε @Samael_667,
    λοιπόν έχουμε και λέμε, θα παραθέσω κάποιες δοκιμές με τα screenshots, να αναφέρω ότι μάλλον το "Automatic IP"
    δεν δούλεψε όπως και πιθανότατα η προσπάθεια σύνδεσης με lan1 inalan σε lan1 asus...απ΄ό,τι φαίνεται.
    Το ξεκίνημα έγινε χωρίς καλώδιο dsl όπως μου ζήτησες.Για ό,τι άλλο είναι μου λες.
    Η σύνδεση με Ethernet Wan (χωρίς DSL) όπως ζήτησες

    --> Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ethernet_Wan_χωρίς_DSL.JPG 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  61,0 KB 
ID: 224445

    --> Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ethernet_Wan_χωρίς_DSL_2.JPG 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  23,9 KB 
ID: 224446

    Επίσης παραθέτω και τα pings (με και χωρίς καλώδιο DSL) που μου ζήτησες- όπου δεις restart είναι γιατί δεν ένιωθε το
    Asus με το laptop και είχα "υδρόγειο" οπότε και το ξανάνοιξα και στην φωτό που λέω "restart_2ρη φορά" στην ουσία μετά
    το restart το συνέχισα και ξανάκανα ping:

    -->Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ping_χωρίς_καλώδιο_DSL.JPG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  45,1 KB 
ID: 224447

    -->Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ping_χωρίς_καλώδιο_DSL_2.JPG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  44,0 KB 
ID: 224448

    -->Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ping_με__DSL_Asus_restart.JPG 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  40,6 KB 
ID: 224449

    -->Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ping_με__DSL_2_Asus_χωρίς_restart.JPG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  40,3 KB 
ID: 224450

    -->Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ping_χωρίς_καλώδιο_DSL_Asus_restart.JPG 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 224451

    -->Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ping_χωρίς_καλώδιο_DSL_Asus_restart_2ρη.JPG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  39,3 KB 
ID: 224452

    Επίσης σου στέλνω και μια φωτό με το tab που αφορά τα "route roules", έχω την αμυδρή εντύπωση ότι κάποια προώθηση πρέπει να γίνει
    και από εκεί
    -->Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ASUS_ROUTER_RULES.JPG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  53,3 KB 
ID: 224453

    Κάτι τελευταίο, μέσω του @Nikiforos διαβάζω το συγκεκριμένο άρθρο που αφορά το router σας (στο προφίλ σου και σι MikroTik δεν έχεις)
    και παρατηρώ αυτό με το 192.168.2.1 το οποίο συμπτωματικά υπήρχε πριν και στο HUAWEI ως η 2ρη Address που μου είπες να κλείσω.

    https://blog.e-wireless.gr/%CF%81%CF...F%82-10%CE%BF/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 11-02-21 στις 21:19.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  15. #45
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Εχεις ενεργοποιήσει το DMZ στο Huawei, σωστα?
    Έτσι όπως είναι τώρα, μπορείς να δεις ανοιξεις το μενου του Huawei?
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας