Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-68 από 68
  1. #61
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Στο τέλος αν θέλετε μαζέψτε τα όλα σε έναν οδηγό για κάποιον που θα επιχειρήσει κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι θα ήταν μια καλή πληροφόρηση για μελλοντική χρήση του.

  2. #62
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η local συσκευή στην οποία θέλεις να συνδεθείς είναι το 192.168.1.1. Είναι το gateway για το δίκτυο 192.168.1.0/24, είναι όμως και μια συσκευή κι έχει αυτή την IP.
    "Χτυπώντας" τη <public_ip>:8443 (και με την προϋπόθεση ότι δουλεύει το port forwarding) θα πας εκεί που δείχνει το ΝΑΤ, δλδ στη συσκευή που έχει αυτή την IP, στο port που έχεις κάνει forward.
    Νομίζω ότι κατάλαβα, αν και 192.168.1.1 είναι μόνο η gateway, anyway, αυτό όμως με την Public ip δηλ. η 152 (όποια είναι) της Inalan γράφω αυτήν θεωρητικά από οπουδήποτε και δίπλα :8443 - θα το ψάξω!

    Και οι δύο αυτές απόπειρες γίνονται από το LAN? Δηλαδή το κινητό από WiFi και το laptop από wifi/lan?
    Ναι κινητό WiFi και laptop καλώδιο, βέβαια όταν έβαλα δεδομένα γιοκ- άστο θα το δω καλύτερα και θα σου πω

    Σε ποιο εύρος? Ο μόνος τρόπος για DMZ connection (αν δεν κάνω λάθος) είναι να βρίσκονται και οι δύο συσκευές στο ίδιο subnet.
    Αν η πρόσβαση στο router είναι μεγάλης σημασίας και μπορείς να πληρώνεις 6 ευρώ/μήνα επιπλέον, μπορείς να ζητήσεις ένα block απο IPs και να έχει στατική PUBLIC IP ως WAN IP το Asus. Δες εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες.
    Ακριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ μετά γιατί βάσει αυτού (ξέχασα να σου αναφέρω όλο αυτό τον καιρό ότι κοίταζα πρώτα το FAQ της Asus και έβαζες τσάμπα τα links αλλά σε ευχαριστώ και πάλι )) που λέει το site της Asus:

    [Note : If the wireless router is using a private WAN IP address (192.168.x.x, 10.x.x.x, or 172.16.x.x), this router may be under a multi-layer NAT network. The DDNS service is not able to work under this environment.]

    ουσιαστικά (μάλλον) πρέπει να κοιτάξω - φυσικά δεν το έχω ανάγκη, το θέμα των Block IPs, εκτός αν το ερμηνεύει αλλιώς και είμαι εγώ ο χαζός και το πιάνω διαφορετικά!
    -----------------------
    Θα τσεκάρω ό,τι είπες και θα δω αν είναι και στο section εδώ για το router μου (φαντάζομαι αυτό εννοείς όταν αναφέρεσαι για τις πληροφορίες εδώ, δεν υπάρχει κάποιο άλλο thread)

    - - - Updated - - -

    Έχε υπόψη όμως ότι αν δεν δουλεύει αυτό το service που έχει το Asus για να ενημερώνει το dydns ή το no-ip για την τρέχουσα WAN IP, τότε σε περίπτωση που έχεις αλλάξει IP, δεν θα μπορείς να μπεις.
    Μια διευκρίνηση: αν κατάλαβα καλά εννοείς αν τυχόν άλλαξα την WAN IP που είχαμε θέσει ή αναφέρεσαι σε κάποιαν άλλη γιατί όχι από IP αυτή που μου πρότεινες 192.168.100. 3?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 16-02-21 στις 23:26.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  3. #63
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι κατάλαβα, αν και 192.168.1.1 είναι μόνο η gateway, anyway, αυτό όμως με την Public ip δηλ. η 152 (όποια είναι) της Inalan γράφω αυτήν θεωρητικά από οπουδήποτε και δίπλα :8443 - θα το ψάξω!
    Πρώτα πρέπει να κάνει το Port Forwarding, αν δοκιμάσεις απλά την <public IP>:8443 δεν θα παίξει (και καλά θα κάνει, αλλιώς πρέπει να ψάξεις τις ρυθμίσεις σου.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κινητό WiFi και laptop καλώδιο, βέβαια όταν έβαλα δεδομένα γιοκ- άστο θα το δω καλύτερα και θα σου πω
    Δεν βγάζει νόημα αυτό. Έχεις βάλει static IP στο λαπτοπ? Αν ναι, δες μηπως έχεις ρυθμίσει κάτι λάθος.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    υσιαστικά (μάλλον) πρέπει να κοιτάξω - φυσικά δεν το έχω ανάγκη, το θέμα των Block IPs, εκτός αν το ερμηνεύει αλλιώς και είμαι εγώ ο χαζός και το πιάνω διαφορετικά!
    Αν πάρεις ένα block από IPs (ένα /30 subnet δλδ), τότε θα έχει Public IP ως WAN IP το Asus και θα λύσεις το πρόβλημα της πρόσβασης απ' έξω. Διάβασε λίγο το thread που σου έστειλα, περιγράφει αναλυτικά πως δουλεύει αυτό.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια διευκρίνηση: αν κατάλαβα καλά εννοείς αν τυχόν άλλαξα την WAN IP που είχαμε θέσει ή αναφέρεσαι σε κάποιαν άλλη γιατί όχι από IP αυτή που μου πρότεινες 192.168.100. 3?
    Όχι, έγραψα WAN IP εκεί, αλλά εξηγώ ότι εννοούσα Public IP. Αδιάφορο τελικά, αφού η Asus λέει ότι δεν το υποστηρίζει. Βέβαια, δεν είσαι πίσω από διπλό ΝΑΤ, αλλά από αυτό που γράφει το manual, καταλαβαίνω ότι χρειάζεται η WAN IP να είναι η Public IP για να δουλέψει σωστά. Με πολύ λιγότερα χρήματα, παίρνεις ένα Raspberry Pi, του βάζεις Wireguard κι έχεις πρόσβαση πολύ εύκολα σε όλο το δίκτυο του σπιτιού σου από το κινητό.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  4. #64
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι, έγραψα WAN IP εκεί, αλλά εξηγώ ότι εννοούσα Public IP. Αδιάφορο τελικά, αφού η Asus λέει ότι δεν το υποστηρίζει. Βέβαια, δεν είσαι πίσω από διπλό ΝΑΤ, αλλά από αυτό που γράφει το manual, καταλαβαίνω ότι χρειάζεται η WAN IP να είναι η Public IP για να δουλέψει σωστά. Με πολύ λιγότερα χρήματα, παίρνεις ένα Raspberry Pi, του βάζεις Wireguard κι έχεις πρόσβαση πολύ εύκολα σε όλο το δίκτυο του σπιτιού σου από το κινητό.
    Αν έπιασα το νόημά σου δηλ αυτή που στην ουσία προωθήσαμε μέσω του DMZ να ήταν Public και θα μπορούσε να ήταν η IP που έχω πάρει από την Inalan ή λέω βλακείες?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  5. #65
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έπιασα το νόημά σου δηλ αυτή που στην ουσία προωθήσαμε μέσω του DMZ να ήταν Public και θα μπορούσε να ήταν η IP που έχω πάρει από την Inalan ή λέω βλακείες?
    Όχι, αυτό που περιγράφεις γίνεται μόνο αν πάρεις IP block από την Inalan. Αν έχεις μόνο μία public IP (όπως όλοι μας) τότε αυτή πάει αναγκαστικά στο Huawei.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  6. #66
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, αυτό που περιγράφεις γίνεται μόνο αν πάρεις IP block από την Inalan. Αν έχεις μόνο μία public IP (όπως όλοι μας) τότε αυτή πάει αναγκαστικά στο Huawei.
    Καλώς, νομίζω έπιασα το νόημα, οπότε η καλύτερη περίπτωση είναι αυτό που ανέφερες και πριν για την αγορά των Block IPs (που δεν) ή θα τσεκάρω αυτό που ανέφερες με το τεστ της gateway και αν δεν παραμένουμε ως έχουμε!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  7. #67
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Ναι, και κάνε αν θέλεις μια σούμα των ρυθμίσεων σε ένα post, μαζί με κανένα screenshot, όπως είπε ο spsomas, μήπως βοηθήσουμε και κάποιον αλλον που προσπαθεί κάτι αντίστοιχο.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  8. #68
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παίδες καλησπέρα. Έκανα την ίδια διαδικασία με ένα xiaomi 4A giga. Να ρωτήσω κάτι, στο hg8546m , εκτός του Wi-Fi, τι είναι καλό να κλείσω από λειτουργίες;

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας