Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 68
  1. #1
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,
    κατόπιν παρότρυνσης του φίλου @griniaris παραθέτω νέο νήμα για να μην υπάρχει μπέρδεμα:
    (η συζήτηση μεταφέρθηκε από το παρακάτω link: https://www.adslgr.com/forum/threads...n-HowTo/page19)

    - - - Updated - - -

    Όπως ανέφερα στο link, οι gateways είναι έτσι :
    Της Inalan είναι 192.168.100.1 το gateway ενώ του Asus 192.168.1.1
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Στη WAN του asus θα πρεπει να εχεις μια ΙΡ που να ειναι στο ιδιο υποδικτυο του ρουτερ της ιναλαν.
    Αρα κατι της μορφης 192.168.100.xxx . πχ 192.168.100.2

    προφανως η ΙΡ που γραφεις του asus ειναι για το LAN κομματι.

    θα πας WAN>internet connection > και θα βαλεις τις ρυθμισεις οπως στην εικονα.
    στο 802.1Q ( vlan) θα το εχεις disable.

    στο WAN connection TYPE .... μπορεις να το αφησεις στο αυτοματο ( θα παρει ΙΡ η WAN απο τον DHCP της ιναλαν).
    αλλα αν χρειαστεις αργοτερα να ανοιξεις πορτες θα σου δημιουργησει προβληματα.
    οποτε καλυτερα να βαλεις στατικη . απλα οπως ειχα πει... να μην ειναι ΙΡ που δινει ο dhcp της ιναλαν.

    Το UPnp εγω το κλεινω. αν χρειστουν πορτες.. τις ανοιγω χειροκινητα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asus wan.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  512,4 KB 
ID: 223798

    edit: ξεκινα πρωτα να ρυθμισεις την WAN ( που προφανως ειναι η γρηγοροτερη συνδεση σου) και μετα φτιαχνουμε την δσλ.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρχικά ως προς τα καλώδια να μην κάνω κάτι?
    Να βγω τελείως και να μπω δηλ με adsl?
    Δηλ αν έχω καταλάβει καλά η gigabyte θύρα της Inalan δεν θα πρέπει να πάει στην Wan port?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    ενα καλωδιο δικτυου απο την lan του ροθτερ της inalan θα παει και θα μπει στην WAN του asus.
    και ρυθμιζεις την wan οπως σου ειπα πιο πανω.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία θα σε ενημερώσω γιατί στην αρχή επειδή το είχα θέσει και στο παλιό thread είδα ότι δεν απαντήθηκε κάτι (οπότε μάλλον τα έλεγα σωστά )

    - - - Updated - - -

    Ωραία πήρε IP ουσιαστικά από ASUS!

    - - - Updated - - -

    Αφού προχωρήσω στην ρύθμιση (λογικά) τώρα του Dual Wan, παράλληλα να αναφέρω ότι τώρα υπολειτουργεί γιατί βλέπει dsl, αυτό με τα DMZ
    είναι στο τέλος από το router της Inalan?

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα φίλε, δεν ξέρω αν σε έχω πετύχει σε busy mode, επειδή θα ήθελα να προχωρήσω στο router της Inalan τί θα πρέπει να ορίσω?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα απο εδω, σορρυ ειχα ξεχασει αυτο το θεμα.
    Αν μπορεις να στειλεις σχετικα screenshots να το δουμε, γιατι δεν εχω αρκετο χρονο να το ψαχνω αναλυτικα και το manual που το κατεβασα ειναι 127 σελιδες!
    Εκ πρωτης οψεως δειχνει πολυ καλο το εργαλειο.
    Οπως βλεπω εχει θυρα WAN οποτε εκει πρεπει να συνδεσεις την 1000αρα θυρα του router της ΙΝΑLAN για αρχη.
    Τωρα οτι σχετικο αν μπορεις στειλε screenshots να δουμε τι εχεις κανει.
    Moλις βρω χρονο θα το ψαξω και στο manual.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα Νικηφόρε,
    σχετικά με το manual (αν θες δες το με τον χρόνο σου) αν και γενικά το ξέρω το router-ρυθμίσεις πιστεύω
    θα σε διευκολύνω σχετικά με τα βήματα, ενδεχομένως να ήθελα λίγο παραπάνω βοήθεια (είδωμεν) για τον συνδυασμό οπτικής
    -dsl (failback όπως λέγεται)!
    Παραθέτω τις φωτός καθώς και screenshots των ρυθμίσεων που έχω "πειράξει" και είναι σε αναμονή
    Υ.Γ Αναγκαστικά οι φωτογραφίες συνδεσιμότητας είναι περασμένες screenshots γιατί δεν με άφηνε κανονικές (παρόλο
    που τις είχα συμπιεσμένες)-το μαύρο καλώδιο είναι από lan1 inalan σε wanport asus!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ASUS DUAL WAN.JPG  

    ASUS LAN IP.JPG  

    ASUS LAN-DHCP SERVER.JPG  

    ASUS WAN DMZ.JPG  

    ASUS WAN INTERNET CONNECTION_1.JPG  

    ASUS WAN INTERNET CONNECTION_2.JPG  

    ASUS WAN-NAT PASSTHROUGH.JPG  

    LAN-HOST CONFIGURATION.JPG  

    LAN DHCP SERVER CONFIGURATION.JPG  

    ASUS-HUWAEI CONNECTIVITY_1.JPG  

    ASUS-HUWAEI CONNECTIVITY_2.JPG  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 28-01-21 στις 22:33.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, σιγα σιγα τα κοιταω γιατι δεν το ξερω και θελει ψαξιμο το δικο σου.
    αν θες να ριξεις μια ματια εμενα ειναι αυτο το setup, βεβαια μετα την inalan την πηρα στο αλλο mikrotik που εχω για ap γιατι εχει πολυ ποιο δυνατη cpu, το 1ο δεν την σηκωνε την 200αρα, τερματιζε η cpu πριν την γραμμη
    https://www.adslgr.com/forum/threads...LAN-FTTH/page3 ποστ 40.

    Θα εξηγησω λιγο γρηγορα.
    Οπως ειπαμε συνδεουμε την θυρα WAN του ρουτερ μας με την 1000αρα πορτα του ρουτερ της ιναλαν.
    Οτι εχουμε στο δικτυο μας και ενσυρματα και ασυρματα ΜΟΝΟ στο δικο μας ρουτερ.
    Κλεινουμε τα παντα στο ρουτερ της ιναλαν, δλδ firewall, dhcp, wifi κτλ οτι αλλο εχει και τα δουλευουμε ΜΟΝΟ απο το δικο μας.

    Τωρα οπως ειναι εμενα, της ιναλαν το εχω αφησει στην ip που ειχε.
    Οποτε στο DMZ του βαζω την ip οχι του ρουτερ μου, αλλα της πορτας που αντιστοιχει στην WAN του.
    Πχ αν της ιναλαν ειναι 192.1.100.1 στο DMZ εχω την 192.1.100.2 και στην πορτα WAN εχω αντιστοιχα την 192.1.100.2
    Το εσωτερικο μου δικτυο ειναι σε αλλο subnet και ετσι ΔΕΝ βλεπονται απευθειας, αλλιως ειναι τρυπιο και δεν εχει νοημα.
    Mπορει να αλλαζει το gateway και να παιρνει το εσωτερικο μας δικτυο internet απο το δικο μας ρουτερ αλλα δεν εχει προστασια απο του παροχου γιατι με την ιδια ip ειναι ποιο ευαλωτο προς το εσωτερικο μας γιατι απο εκει το βλεπει.
    Το θεμα ειναι να εχουμε στο δικο μας ρουτερ το firewall και το ιντερνετ να μας ερχεται απο εκει που πρεπει. Δεν ξερω αν τα εξηγω καλα, αλλα πρεπει και αυτο ειναι το σωστο να εχουμε σε αλλο υποδικτυο το εσωτερικο μας δικτυο και σε αλλο το ρουτερ του παροχου.

    Ο ορισμος ειναι αυτος : In computer networks, a DMZ (demilitarized zone), also sometimes known as a perimeter network or a screened subnetwork, is a physical or logical subnet that separates an internal local area network (LAN) from other untrusted networks -- usually the public internet.

    εγω το δοκιμασα στην ιδια και δεν δουλευε εβλεπα το ιντερνετ απευθειας οποτε το επαιρνε απο το ρουτερ της ιναλαν στην ουσια δλδ δουλευε εκεινο σαν ρουτερ αν με καταλαβες (internet routing).

    Μετα θελουμε κανονες ΝΑΤ και για να παιζει το DMZ, και για να βλεπουμε απο το δικτυο μας την ip (web interface) του ρουτερ της ΙΝΑΛΑΝ. Αυτα τα λεω στον οδηγο μου για το mikrotik.

    Aυτα τωρα πρεπει να βρουμε πως μπορουν να γινουν στο δικο σου ρουτερ.

    Το dual WAN ειναι για να πεφτει αυτοματα σε αλλη παροχη ιντερνετ αν πεσει το 1ο. Δεν βλεπω κατι σχετικο με αυτο το εχεις κλειστο και δεν δειχνει κατι αλλο.

    Στο wan-passthrough δεν χρειαζονται ολα αυτα. Βασικα μαλλον κανενα δεν χρειαζεται να ειναι ανοιχτο. Και ειδικα διαφορα απο vpn αν δεν εχεις πχ pptp, l2tp, ipsec.

    Λαθος που εχεις δωσει στο ρουτερ δευτερη ip, πρεπει εκει που ειναι η WAN να μην το εχεις αυτοματο αλλα να βαλεις καρφωτη ip οπως ειπαμε πριν.

    Το Upnp δεν χρειαζεται να ειναι ενεργο, ειναι ανασφαλες, ανοιγει πορτες αυτοματα οταν ζητουνται. Το καλυτερο απο θεμα ασφαλειας ειναι να τις ανοιγουμε χειροκινητα μονο οσες χρειαζομαστε.

    - - - Updated - - -

    Εν συντομια τα σχετικα με την ιναλαν.
    1. Βγαζεις στο ρουτερ σου την δευτερη ip.
    2. Βγαζεις απο την WAN την αυτοματη ip, και βαζεις χειροκινητα μια που να βλεπει το ρουτερ της ιναλαν και αυτη την δηλωνεις σαν DMZ στο ρουτερ της ιναλαν.

    Πχ ρουτερ ιναλαν 192.1.100.1, DMZ 192.1.100.2
    ρουτερ σου 192.168.1.1 και WAN port 192.1.100.2

    Οι ips ειναι για παραδειγμα οχι αυτες που εχεις. Πρεπει να δουμε τους κανονες ΝΑΤ δεν βλεπω τετοια φωτο ομως.

    Μπορει να θες και κανονα route

    Εμενα πχ ειναι ετσι στο mikrotik :

    /ip route
    add comment="Internet apo Inalan FTTH" distance=1 gateway=192.168.100.1
    add comment="gia internet apo Nova adsl" distance=2 gateway=ether2-109

    Κώδικας:
    #      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE
     0 A S  ;;; Internet apo Inalan FTTH
            0.0.0.0/0                          192.168.100.1             1
     1   S  ;;; gia internet apo Nova adsl
            0.0.0.0/0                          ether2-109                2
     4 ADC  192.168.100.0/24   192.168.100.2   ether1-WAN                0
    Καπου πρεπει να εχεις μενου για NAT και καπου για Route να δουμε πως θελει τους κανονες.
    Αμα κανεις τα αλλα μου λες.

    - - - Updated - - -

    Στο manual του ρουτερ σου σελιδα 63 δειχνει πως να ρυθμισεις το dual wan, εσυ θα βαλεις αναποδα τις πηγες ιντερνετ. Primary ethernet WAN και secondary DSL δλδ.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, σιγα σιγα τα κοιταω γιατι δεν το ξερω και θελει ψαξιμο το δικο σου.
    αν θες να ριξεις μια ματια εμενα ειναι αυτο το setup, βεβαια μετα την inalan την πηρα στο αλλο mikrotik που εχω για ap γιατι εχει πολυ ποιο δυνατη cpu, το 1ο δεν την σηκωνε την 200αρα, τερματιζε η cpu πριν την γραμμη
    https://www.adslgr.com/forum/threads...LAN-FTTH/page3 ποστ 40.

    Θα εξηγησω λιγο γρηγορα.
    Οπως ειπαμε συνδεουμε την θυρα WAN του ρουτερ μας με την 1000αρα πορτα του ρουτερ της ιναλαν.
    Οτι εχουμε στο δικτυο μας και ενσυρματα και ασυρματα ΜΟΝΟ στο δικο μας ρουτερ.
    Κλεινουμε τα παντα στο ρουτερ της ιναλαν, δλδ firewall, dhcp, wifi κτλ οτι αλλο εχει και τα δουλευουμε ΜΟΝΟ απο το δικο μας.

    Τωρα οπως ειναι εμενα, της ιναλαν το εχω αφησει στην ip που ειχε.
    Οποτε στο DMZ του βαζω την ip οχι του ρουτερ μου, αλλα της πορτας που αντιστοιχει στην WAN του.
    Πχ αν της ιναλαν ειναι 192.1.100.1 στο DMZ εχω την 192.1.100.2 και στην πορτα WAN εχω αντιστοιχα την 192.1.100.2
    Το εσωτερικο μου δικτυο ειναι σε αλλο subnet και ετσι ΔΕΝ βλεπονται απευθειας, αλλιως ειναι τρυπιο και δεν εχει νοημα.
    Mπορει να αλλαζει το gateway και να παιρνει το εσωτερικο μας δικτυο internet απο το δικο μας ρουτερ αλλα δεν εχει προστασια απο του παροχου γιατι με την ιδια ip ειναι ποιο ευαλωτο προς το εσωτερικο μας γιατι απο εκει το βλεπει.
    Το θεμα ειναι να εχουμε στο δικο μας ρουτερ το firewall και το ιντερνετ να μας ερχεται απο εκει που πρεπει. Δεν ξερω αν τα εξηγω καλα, αλλα πρεπει και αυτο ειναι το σωστο να εχουμε σε αλλο υποδικτυο το εσωτερικο μας δικτυο και σε αλλο το ρουτερ του παροχου.

    Ο ορισμος ειναι αυτος : In computer networks, a DMZ (demilitarized zone), also sometimes known as a perimeter network or a screened subnetwork, is a physical or logical subnet that separates an internal local area network (LAN) from other untrusted networks -- usually the public internet.

    εγω το δοκιμασα στην ιδια και δεν δουλευε εβλεπα το ιντερνετ απευθειας οποτε το επαιρνε απο το ρουτερ της ιναλαν στην ουσια δλδ δουλευε εκεινο σαν ρουτερ αν με καταλαβες (internet routing).

    Μετα θελουμε κανονες ΝΑΤ και για να παιζει το DMZ, και για να βλεπουμε απο το δικτυο μας την ip (web interface) του ρουτερ της ΙΝΑΛΑΝ. Αυτα τα λεω στον οδηγο μου για το mikrotik.

    Aυτα τωρα πρεπει να βρουμε πως μπορουν να γινουν στο δικο σου ρουτερ.

    Το dual WAN ειναι για να πεφτει αυτοματα σε αλλη παροχη ιντερνετ αν πεσει το 1ο. Δεν βλεπω κατι σχετικο με αυτο το εχεις κλειστο και δεν δειχνει κατι αλλο.

    Στο wan-passthrough δεν χρειαζονται ολα αυτα. Βασικα μαλλον κανενα δεν χρειαζεται να ειναι ανοιχτο. Και ειδικα διαφορα απο vpn αν δεν εχεις πχ pptp, l2tp, ipsec.

    Λαθος που εχεις δωσει στο ρουτερ δευτερη ip, πρεπει εκει που ειναι η WAN να μην το εχεις αυτοματο αλλα να βαλεις καρφωτη ip οπως ειπαμε πριν.

    Το Upnp δεν χρειαζεται να ειναι ενεργο, ειναι ανασφαλες, ανοιγει πορτες αυτοματα οταν ζητουνται. Το καλυτερο απο θεμα ασφαλειας ειναι να τις ανοιγουμε χειροκινητα μονο οσες χρειαζομαστε.

    - - - Updated - - -

    Εν συντομια τα σχετικα με την ιναλαν.
    1. Βγαζεις στο ρουτερ σου την δευτερη ip.
    2. Βγαζεις απο την WAN την αυτοματη ip, και βαζεις χειροκινητα μια που να βλεπει το ρουτερ της ιναλαν και αυτη την δηλωνεις σαν DMZ στο ρουτερ της ιναλαν.

    Πχ ρουτερ ιναλαν 192.1.100.1, DMZ 192.1.100.2
    ρουτερ σου 192.168.1.1 και WAN port 192.1.100.2

    Οι ips ειναι για παραδειγμα οχι αυτες που εχεις. Πρεπει να δουμε τους κανονες ΝΑΤ δεν βλεπω τετοια φωτο ομως.

    Μπορει να θες και κανονα route

    Εμενα πχ ειναι ετσι στο mikrotik :

    /ip route
    add comment="Internet apo Inalan FTTH" distance=1 gateway=192.168.100.1
    add comment="gia internet apo Nova adsl" distance=2 gateway=ether2-109

    Κώδικας:
    #      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE
     0 A S  ;;; Internet apo Inalan FTTH
            0.0.0.0/0                          192.168.100.1             1
     1   S  ;;; gia internet apo Nova adsl
            0.0.0.0/0                          ether2-109                2
     4 ADC  192.168.100.0/24   192.168.100.2   ether1-WAN                0
    Καπου πρεπει να εχεις μενου για NAT και καπου για Route να δουμε πως θελει τους κανονες.
    Αμα κανεις τα αλλα μου λες.

    - - - Updated - - -

    Στο manual του ρουτερ σου σελιδα 63 δειχνει πως να ρυθμισεις το dual wan, εσυ θα βαλεις αναποδα τις πηγες ιντερνετ. Primary ethernet WAN και secondary DSL δλδ.
    Καλησπέρα Νικιφόρε, κάνω τα βήματα και σε ενημέρωνω (1 θα σου πώ,έχω ρίξει τρελό διάβασμα γενικά για όλα αυτά-και για γενική γνώση)!

    - - - Updated - - -

    Small update: αυτό το conflict πώς μπορώ να το αλλάξω-κάτι παίζει με την ip,γιατί όταν το πατάω μου βγάζει ότι "192.168.1.1" invalid και ότι το Wireless χρησιμοποιεί κάποια στατική,όπως επίσης κάτι πρέπει να κάνω και με το start-ending στο Asus-εκεί έχω μπερδευτεί?
    Υ.Γ Προς το παρόν στο asus (ξέχασα να στο αναφέρω, το άλλο άσπρο καλώδιο είναι η σύνδεση από το pc που έχω σαν extra) συνδέονται ασύρματα κινητό,2 ipads,chromecast και ένας repeater που έχω fritz!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails LAN-HOST CONFIGURATION_NEW.JPG  

    STATIC IP.JPG  

    ROUTE.JPG  

    WAN-DDNS-CONFLICT.JPG  

    DMZ_RULE.JPG  

    DUAL WAN.JPG  

    LAN-DHCP SERVER_NEW.JPG  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 29-01-21 στις 22:36.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το δικτυο σου κανονικα πρεπει να ειναι σε αλλο subnet, τωρα βλεπονται απευθειας χωρις ΝΑΤ θεωρω ειναι αχρηστο το DMZ ετσι.
    το λεει και εδω ξεκαθαρα : In computer networks, a DMZ (demilitarized zone), also sometimes known as a perimeter network or a screened subnetwork, is a physical or logical subnet that separates an internal local area network (LAN) from other untrusted networks -- usually the public internet.
    τι εννοεις με το conflict?

    Ειναι αλλιως απο το mikrotik και δεν ξερω πως πρεπει να τα σεταρεις σε αυτο το ρουτερ αυτα που πρεπει να γινουν κανονικα.
    Θελει πολλες δοκιμες εκτος αμα πει καποιος να το εχει κανει σε αυτο.

    Στην wan εβαλες ip χειροκινητα?

  11. #11
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικτυο σου κανονικα πρεπει να ειναι σε αλλο subnet, τωρα βλεπονται απευθειας χωρις ΝΑΤ θεωρω ειναι αχρηστο το DMZ ετσι.
    το λεει και εδω ξεκαθαρα : In computer networks, a DMZ (demilitarized zone), also sometimes known as a perimeter network or a screened subnetwork, is a physical or logical subnet that separates an internal local area network (LAN) from other untrusted networks -- usually the public internet.
    τι εννοεις με το conflict?

    Ειναι αλλιως απο το mikrotik και δεν ξερω πως πρεπει να τα σεταρεις σε αυτο το ρουτερ αυτα που πρεπει να γινουν κανονικα.
    Θελει πολλες δοκιμες εκτος αμα πει καποιος να το εχει κανει σε αυτο.

    Στην wan εβαλες ip χειροκινητα?
    Ως προς την WAN ναι χειροκίνητα-εκτός φυσικά που στα Windows δεν το έχω ρυθμίσει!
    Το conflict υπάρχει θέμα με την σύνδεση στο Wireless απ'ό,τι φαίνεται!
    Επίσης όταν εννοείς "subnet" αναφέρεσαι στην IP ή στο subnet mask και στο NAT να κάνω δηλ NAT rule για την INALAN?

    - - - Updated - - -

    Σημείωση: Το αστείο είναι ότι αυτή την στιγμή έτσι όπως είναι συνδεδεμένα τα καλώδια από πίσω, υπολειτουργεί η inalan γιατί στο speedtest ναι μεν μου γράφει ping 3ms αλλά πιάνει την ταχύτητα της adsl.....!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τα windows που λες τι σχεση εχουν? θα βαλεις dhcp να παρει αυτοματα απο το Asus.
    Ειπαμε στο ρουτερ της ιναλαν τα κλεινεις ολα, αν ειναι ανοιχτο απο εκει το wifi και το dhcp σιγουρα κανει conflict, εχεις και το ιδιο ευρος ip.
    Πρεπει να ειναι σε αλλο subnet το μηχανημα που εχει το ιντερνετ και οτι ειναι πισω απο DMZ να ειναι σε διαφορετικο αυτος ειναι και ο σκοπος αλλωστε.

    Δες το ποστ που τα εχω εξηγησει αναλυτικα, γιατι πρεπει να κοιταξω παλι να γραφω τα ιδια και δεν εχω χρονο τωρα.

    Σχετικα με την ταχυτητα κατι ειναι λαθος προφανως.

    - - - Updated - - -

    καπου στην αρχη λες αυτο : Όπως ανέφερα στο link, οι gateways είναι έτσι :
    Της Inalan είναι 192.168.100.1 το gateway ενώ του Asus 192.168.1.1

    Οποτε πρεπει να τα κλεισεις ολα στης inalan, switch, wifi, dhcp ΜΟΝΟ απο το ASUS.
    Στο DMZ βαζεις την ip που θα δωσεις στην WAN PORT, δλδ πχ 192.168.100.2 (πρεπει να ειναι στο ιδιο υποδικτυο με το ρουτερ της ιναλαν).
    Μετα για να βλεπονται με DMZ θελει εναν κανονα NAT, δες οπως στο παραδειγμα μου στο μεγαλο ποστ, εμενα ειναι mikrotik δεν ξερω στο δικο σου πως πρεπει να το συνταξεις απο το μενου του θελει δοκιμη.
    Και θελει και κανονα για να το βλεπεις απο το pc σου γιατι μετα δεν θα εχει προσβαση στο web interface.
    Λογικα θες και route κανονα να λεει τα 0.0.0.0/0 να ερχονται με gateway το ρουτερ της ιναλαν απο την WAN, αλλα μπορει να στο κανει αυτοματα ισως εσενα αυτο αφου εχει και το dual wan.
    Aν και στην αρχη ελεγες οτι εχουν αλλη ip, στις φωτος βλεπω να ειναι στο ιδιο υποδικτυο. Επισης οι φωτος με μπερδεψαν δεν ξερω απο ποιο ρουτερ ειναι μερικες.
    Αυτα δες τα και πες γιατι πρεπει να φυγω και θα λειπω αυριο. Καλο βραδυ!

  13. #13
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα windows που λες τι σχεση εχουν? θα βαλεις dhcp να παρει αυτοματα απο το Asus.
    Ειπαμε στο ρουτερ της ιναλαν τα κλεινεις ολα, αν ειναι ανοιχτο απο εκει το wifi και το dhcp σιγουρα κανει conflict, εχεις και το ιδιο ευρος ip.
    Πρεπει να ειναι σε αλλο subnet το μηχανημα που εχει το ιντερνετ και οτι ειναι πισω απο DMZ να ειναι σε διαφορετικο αυτος ειναι και ο σκοπος αλλωστε.

    Δες το ποστ που τα εχω εξηγησει αναλυτικα, γιατι πρεπει να κοιταξω παλι να γραφω τα ιδια και δεν εχω χρονο τωρα.

    Σχετικα με την ταχυτητα κατι ειναι λαθος προφανως.

    - - - Updated - - -

    καπου στην αρχη λες αυτο : Όπως ανέφερα στο link, οι gateways είναι έτσι :
    Της Inalan είναι 192.168.100.1 το gateway ενώ του Asus 192.168.1.1

    Οποτε πρεπει να τα κλεισεις ολα στης inalan, switch, wifi, dhcp ΜΟΝΟ απο το ASUS.
    Στο DMZ βαζεις την ip που θα δωσεις στην WAN PORT, δλδ πχ 192.168.100.2 (πρεπει να ειναι στο ιδιο υποδικτυο με το ρουτερ της ιναλαν).
    Μετα για να βλεπονται με DMZ θελει εναν κανονα NAT, δες οπως στο παραδειγμα μου στο μεγαλο ποστ, εμενα ειναι mikrotik δεν ξερω στο δικο σου πως πρεπει να το συνταξεις απο το μενου του θελει δοκιμη.
    Και θελει και κανονα για να το βλεπεις απο το pc σου γιατι μετα δεν θα εχει προσβαση στο web interface.
    Λογικα θες και route κανονα να λεει τα 0.0.0.0/0 να ερχονται με gateway το ρουτερ της ιναλαν απο την WAN, αλλα μπορει να στο κανει αυτοματα ισως εσενα αυτο.
    Αυτα δες τα και πες γιατι πρεπει να φυγω και θα λειπω αυριο. Καλο βραδυ!
    το post εκεί που λες με το #40 στο link που μου έχεις στείλει?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    το post εκεί που λες με το #40 στο link που μου έχεις στείλει?
    Εκεινο για να δεις τα παραδειγματα απο το δικο μου, αλλα και ποιο πανω στο #8 τα εχω γραψει αναλυτικα.

    Οι φωτος με εχουν μπερδεψει πολλες μοιαζουν και δεν ξερω αν ειναι απο της ιναλαν ή το Asus.
    Πρεπει να φυγω, σορρυ. καλο βραδυ! δες τα και μιλαμε.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεινο για να δεις τα παραδειγματα απο το δικο μου, αλλα και ποιο πανω στο #8 τα εχω γραψει αναλυτικα.

    Οι φωτος με εχουν μπερδεψει πολλες μοιαζουν και δεν ξερω αν ειναι απο της ιναλαν ή το Asus.
    Πρεπει να φυγω, σορρυ. καλο βραδυ! δες τα και μιλαμε.
    Έγινε σε ευχαριστώ πολύ!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας