Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    25-01-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χαίρετε. Θα είμαι συνοπτικός για να μην κουράσω.

    Κάναμε αίτηση να πάμε στη Nova αλλά την αποσύραμε εντός των προβλεπομενων 14 ημερών (με διαβεβαίωσαν 2 φορές τηλεφωνικά ότι έγινε δεκτή. Μου είπαν ότι είναι τυπικό και ότι θα σταλεί λογαριασμός και μετά πιστωτικό.)
    Παρολαυτα ήρθε μήνυμα ότι ξεκινάει η διαδικασία ενεργοποίησης αλλά ποτέ δεν ενεργοποιήθηκε αφού και η τηλεφωνική γραμμή ήταν νεκρή για 2 εβδομάδες από τοτε.

    Πιστωτικό δεν έστειλαν ποτέ. Ουσιαστικά πήραν την γραμμή και δεν την ενεργοποίησαν με αποτέλεσμα να μην έχουμε τηλέφωνο και δίκτυο για 2 εβδομάδες. Στα τηλέφωνα που κάναμε μας είπαν ότι είναι τυπικό, ότι ήμασταν εμπροθεσμοι κλπ

    Και φτάνουμε στο σήμερα που μας ήρθε λογαριασμός με τέλη ενεργοποίησης και για 2 μήνες μπροστά. Σήμερα λήγει αλλά πιστωτικό δεν ήρθε.

    Η ερώτηση μου: υπάρχει περίπτωση αν δεν πληρώσουμε (πιστωτικό δεν βλέπω να στέλνουν) να χουμε πρόβλημα με τη γραμμή μας και τον πάροχό μας; Ή πρέπει να πάμε να κάνουμε φασαρία σε κάποιο κατάστημα όπως και να χει;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.900
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η αίτηση έγινε τηλεφωνικά η σε κατάστημα;
    Όταν λες την αποσύραμε, το κάνατε εγγράφως;
    Το τηλέφωνο δε μετράει ιδιαίτερα.. Πρέπει να ψάχνετε ηχογραφήσεις κλπ κλπ μετά..
    Αν έγινε μέσω τηλεφώνου σας έδωσαν αριθμό αιτήματος;
    Γενικά τέτοια πράγματα μόνο εγγράφως..
    Αλήθεια 2 εβδομάδες αφού δεν είχατε σκοπό να προχωρήσετε με τη νοβα, τι κάνατε;
    Χωρίς τηλέφωνο μείνατε;
    Για να το πω ξανά πάντως αν δεν έγιναν τα παραπάνω εγγράφως θέλει ψάξιμο..
    Για ρωτήστε το πάροχο να δείτε τι θα σας πει και βλέπουμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μας είπαν ότι η διαδικασία γίνεται τηλεφωνικά στο 13831. Το να στείλουμε μέιλ δεν αναφερόταν στην αίτηση που είχαμε κάνει.
    Την αίτηση την κάναμε τηλεφωνικά και ήρθε κουριερ να την υπογράψουμε.
    Για 2 βδομάδες οι καλοί άνθρωποι της Nova μας είχαν με ανενεργή τη γραμμή και στο λογαριασμό που έστειλαν ζητάνε τέλη ενεργοποίησης :@
    Απευθυνθήκαμε στη Vodafone και μας έδωσε δωρεάν GB στο κινητό και εκτροπή. Πάλι καλά. Αλλιώς θα μασταν χρονιάρες μέρες με το δίκαννο σε κανένα κατάστημα της Nova.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.900
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ε, αφού έγινε τηλεφωνικά όντως υπήρχαν οι 14 ημέρες αλλά αν ψάξεις στο φόρουμ σχετικά με αυτό είναι λίγο λεπτή υπόθεση και θέλει προσοχή στις κινήσεις.. Μήνυμα ενεργοποίησης δεν ήρθε ποτέ ε;
    Αν βάλεις τον αριθμό σου εδώ:http://www.foritotita.gr/?page_id=362 Τι πάροχο λέει;
    Μετά..
    Δεν ξέρω πως λειτουργεί η νοβα και η κάθε νοβα, αλλά εγώ ποτέ δεν κάνω κάποια κίνηση χωρίς να έχω αντίγραφο από αυτή ώστε να είμαι σίγουρος.. Δλδ θα τη κάνω τη κίνηση αλλά να υπάρχει και εξασφάλιση.. Σας έστειλαν τουλάχιστον κανα sms ότι ζητήσατε το τάδε πράγμα; Η έστω να το ζητούσατε μέσω φόρμας επικοινωνίας Η chat (& τηλέφωνο μαζί αν ήθελες για τα τυπικά).. Ώστε να κράταγες printscreen..
    Έτσι μόνο με τηλέφωνο μου ακούγεται λίγο στον αέρα το όλο και στη καλή πίστη του παρόχου..
    Έγραφε μέσα το συμβόλαιο ότι η κίνηση αυτή γίνεται μόνο και μόνο με τηλέφωνο;
    Στη βόντα ήσασταν πριν; Εκεί θα επιστρέψετε; Επιστρέψατε;
    Αν πάντως γυρίσετε στο προηγούμενο πάροχο δε νομίζω η νοβα να μπορεί να κάνει κάτι στη γραμμή σας.. Αν βέβαια επιτρέψει να γυρίσετε πίσω και δε κρατάει τη γραμμή μέχρι να λυθεί η υπόθεση..
    Μόνο αν τύχει να γυρίσετε στο προηγούμενο πάροχο μετά θέλει προσοχή στο να κοπεί όντως αυτό το πιστωτικό και μην αρχίσει να παίρνει τόκους και σας λένε άλλα μετά..
    Συνήθως πάντως έτσι γίνεται, έρχεται ο λογαριασμός με τη ποινή αποδέσμευσης και μετά άλλος που το μηδενίζει..
    Για να δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    25-01-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εδώ και καιρό είμαστε στον προηγούμενο πάροχο τη Vodafone.
    Από γραπτά, υπάρχει η εξής συνομιλία στο chat μαζί τους:
    "Nova: Απο οτι βλεπω εχετε μιλησει με το τμημα ακυρωσεων οι οποιο σας ενημερωσαν να μιλησετε με την vodafone για να τραβηξουν την γραμμη με υπαναχωρηση. Απο μας εχετε παρει εγκριση"
    Και στη συνέχεια:
    "Εμείς: Υποθέτω ότι δεν θα χρειαστεί να τον πληρώσουμε και θα έρθει κάποιο πιστωτικό. Οπότε η υπαναχωρηση μας έγινε δεκτή, είναι εντός τον ορίων και δεν υπάρχει πρόβλημα
    Nova: Θα υπαρξουν χρεωσει και κατοπιν πιστωσεις"

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.900
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ναι.. Είναι μια απάντηση και αυτή αν την έχεις..
    Αλλά μου φαίνεται κάπως γενική και αόριστη..
    Για να δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας