Σελ. 34 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 14242932333435363944 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 749
  1. #496
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Απο cat6 και πανω , ειναι αυτο που θες για να κλειδωνεις σε περισσοτερες της μια μπαντας. Στο ελλαντα νομιζω μεχρι 3CA υποστηριζει ο ΟΤΕ , και προσωπικα μια κεραια μονο εχω δει στο cellmapper κοντα στην ΔΕΘ με 4 συχνότητες , αλλα δεν ξερω αν μπορουν να αξιοποιηθουν και ολες.
    Απο οταν ανεβηκα στο τρενο του mobile Internet αρχισα να φερνω και να δινω μεσω διπλανου φορουμ με αγγελιες διαφορα μοντελα, για να δοκιμαζω , να δινω σε φιλους και γνωστους που πειθω να κάνουν την μεταβαση κτλ. Ετσι δοκιμασα στο σπίτι μου 525 , 528 , 618 , 818 , που ειναι cat6-19 δεν εχω δει τρομακτικες διαφορές μεταξυ του, 100-170 παιζουν αναλογα την ωρα της ημερας ολα. Σε πολυ καλες κεραιες ομως το παιδι που πηρε το 818 επιασε 250mbps τα οποια δεν θα επιανε ενα cat6. Θεωρω οτι το 528s-23a ειναι το πιο vfm μαλλον μεταξυ αυτών, και γιαυτο παρηγγειλα και αλλα.
    Αν πιανεις με το κινητο σου τοσο , λογικα τοσο δινει η κεραια με 2 συχνοτητες που υποστηρίζουν οι περισσοτερες. Δεν ξερω αν εχει νοημα να δωσεις αρκετα χρηματα για πολυ γρηγορο lte , δεν θα παρεις κατι σοβαρο σε κέρδος. Σιγουρα δες να είναι μοντελο που υποστηρίζει προσβαση στα μενου του μεσω τριτου προγραμματος για να επιλεγεις μπαντες γιατι ετσι μπορει να σπρωξεις τη συνδεση σε κεραια με καλυτερες συχνοτητες. (τα 528/618/818 υποστηρίζουν , φανταζομαι και 628 που κοιτουσες) Κεραια δες αν εχεις προβληματικη ληψη . Απο τα λεγομενα σου δεν εχεις οπότε δεν εχει νοημα.

    Η μεγαλη διαφορά έρχεται σε 5G , αλλα σκέψου αν το χρειάζεσαι. Κι εγω πορωθηκα οταν ειδα τρελες ταχυτητες αλλα τελικα δεν εχω να τις αξιοποιησω καπως. Η public ip δινει 150μαξ οποτε δεν με νοιαζει πολυ. Ισως αν αρχισω πιο συχνο cloud backup να εχει νοημα το καλο upload.

  2. #497
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 που συγχρονίζεις με το 232 ,2 αν χρησιμοποιείς εξωτερική κεραία ή όχι ;
    Ήταν λύση ανάγκης, σε υπόγειο με ανύπαρκτο σήμα. Μπήκε τώρα μόνιμη γραμμή vdsl και το ξήλωσα. Αλλά από το τίποτα με βοήθησε πολύ, είχα internet για 2 χρόνια. Και το έχω κουβαλήσει μαζί μου στο χωριό, σε διακοπές (που ήταν ταχύτερο από το σάπιο wifi του ενοικιαζόμενου), γενικά καλό μηχανάκι. Ανάλογα τις συνθήκες συγχρόνιζε στα 10, 15, 20, τέτοιες ταχύτητες, στο χωριό και σε διακοπές περισσότερο, αλλά καλοκαίρι που είναι κορεσμένα όλα τα δίκτυα. Πάντα με εξωτερική κεραία, αυτές τις ρομβοειδείς φτηνές κινέζικες με τα 2 καλώδια. Στην ουσία αλλάζει το σημείο από όπου παίρνει σήμα, δεν δίνει καλύτερο σήμα από το να είχες το router στο ίδιο σημείο. Υπάρχουν και ακριβότερες κεραίες που κάνουν και ενίσχυση, αλλά αν δώσεις λεφτά για κεραία δίνεις και για ακριβότερο router. Προτάσεις συγκεκριμένες θα δεις και σε αυτό το thread.

    Επειδή ρωτάς όμως για ταχύτητες και cat, προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις 5G. Όπως σωστά παρατήρησες, στην παρούσα φάση τα μοντέρνα φτηνά κινητά έχουν καλύτερες υλοποιήσεις, δεν έχουν βέβαια να μοιράσουν θύρες LAN. Σεβαστό το ότι δεν θες να ξοδέψεις μια περιουσία, κι εγώ αν είχα την ίδια ανάγκη σήμερα τον ίδιο προβληματισμό θα είχα. Στη θέση σου θα έβαζα ένα παλιό κινητό σε λειτουργία hotspot και θα περίμενα να πέσουν οι τιμές στα 5G, να βγουν καινούργια φτηνότερα μοντέλα κ.λπ. Σαν σκέψη στο λέω απλά, εννοείται εσύ θα αποφασίσεις.

    Αυτό με τα σκρουτζομάγαζα έχει να κάνει με το που είναι όλα παραεισαγωγές, δεν τα φέρνει η επίσημη αντιπροσωπεία, έχει εστιάσει μόνο σε κινητά. Ή άντε να φέρει κανένας ISP για τις αντίστοιχες λύσεις του. Ίσως να κοίταγες και από TP-Link μεριά;

    - - - Updated - - -

    Δες κι αυτό που λέει ο asteroulis. Οι ταχύτητες είναι αυτές που είναι, δεν έχει νόημα router να υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες που δεν θα τις βρεις πρακτικά πουθενά.
    hnesne

  3. #498
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις. Τελικα θα παω στο Huawei b628-265 η τιμη που το βρηκα απο εξωτερικο βγαινει στα 134€ + 4% λογω paypal + 14€ μεταφορικα DHL αρα θα παει καπου 150κατι και μου ειπαν σε 5 - 6 μερες θα το εχω. εψαξα και για το 528s-a23 το οποιο βρηκα 79€ απο amazon.de σε μεταχειρισμενο αλλα η αληθεια ειναι φοβαμαι να παω σε μεταχειρισμενο. Σε καινουριο απο οτι ειδα η τιμη ειναι σχεδον ιδια με αυτη στην οποια βρηκα το b628 το οποιο ειναι καλυτερο οποτε επελεξα αυτο. Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας πραγματικα με βοηθησατε που! Θα επανελθω να ενημερωσω για στατς μολις εχω το ρουτερ και τις σιμ αν εχεις καποιος περιεργεια

    edit : δεν το πηρα απο εκει που ελεγα τελικα. Η τιμη που ελεγαν τα τυπακια ηταν προ φπα οποτε εφτανε το 200αρι.. και ελεγα και εγω πως το δινουν τοσο χαμηλα ρε παιδι μου ; τελικα το πηρα απο τη γερμανιδα αμαζονα :P 171 τελικη τιμη με ολα μεσα μεχρι 14/6 θα το εχω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagis13 : 06-06-22 στις 17:57.

  4. #499
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο cat6 και πανω , ειναι αυτο που θες για να κλειδωνεις σε περισσοτερες της μια μπαντας. Στο ελλαντα νομιζω μεχρι 3CA υποστηριζει ο ΟΤΕ , και προσωπικα μια κεραια μονο εχω δει στο cellmapper κοντα στην ΔΕΘ με 4 συχνότητες , αλλα δεν ξερω αν μπορουν να αξιοποιηθουν και ολες.
    Απο οταν ανεβηκα στο τρενο του mobile Internet αρχισα να φερνω και να δινω μεσω διπλανου φορουμ με αγγελιες διαφορα μοντελα, για να δοκιμαζω , να δινω σε φιλους και γνωστους που πειθω να κάνουν την μεταβαση κτλ. Ετσι δοκιμασα στο σπίτι μου 525 , 528 , 618 , 818 , που ειναι cat6-19 δεν εχω δει τρομακτικες διαφορές μεταξυ του, 100-170 παιζουν αναλογα την ωρα της ημερας ολα. Σε πολυ καλες κεραιες ομως το παιδι που πηρε το 818 επιασε 250mbps τα οποια δεν θα επιανε ενα cat6. Θεωρω οτι το 528s-23a ειναι το πιο vfm μαλλον μεταξυ αυτών, και γιαυτο παρηγγειλα και αλλα.
    Αν πιανεις με το κινητο σου τοσο , λογικα τοσο δινει η κεραια με 2 συχνοτητες που υποστηρίζουν οι περισσοτερες. Δεν ξερω αν εχει νοημα να δωσεις αρκετα χρηματα για πολυ γρηγορο lte , δεν θα παρεις κατι σοβαρο σε κέρδος. Σιγουρα δες να είναι μοντελο που υποστηρίζει προσβαση στα μενου του μεσω τριτου προγραμματος για να επιλεγεις μπαντες γιατι ετσι μπορει να σπρωξεις τη συνδεση σε κεραια με καλυτερες συχνοτητες. (τα 528/618/818 υποστηρίζουν , φανταζομαι και 628 που κοιτουσες) Κεραια δες αν εχεις προβληματικη ληψη . Απο τα λεγομενα σου δεν εχεις οπότε δεν εχει νοημα.

    Η μεγαλη διαφορά έρχεται σε 5G , αλλα σκέψου αν το χρειάζεσαι. Κι εγω πορωθηκα οταν ειδα τρελες ταχυτητες αλλα τελικα δεν εχω να τις αξιοποιησω καπως. Η public ip δινει 150μαξ οποτε δεν με νοιαζει πολυ. Ισως αν αρχισω πιο συχνο cloud backup να εχει νοημα το καλο upload.
    H Cosmote παίζει και 5CA με 80mhz bandwidth. Αν πιάνεις και n78 εχεις και άλλα 100mhz, δηλαδή σύνολο 180mhz. Με αυτό το setup νομίζω είναι σχεδόν σίγουρο το gbit σε ταχύτητα αρκεί φυσικά να έχεις καλή συσκευή.

  5. #500
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Cosmote παίζει και 5CA με 80mhz bandwidth. Αν πιάνεις και n78 εχεις και άλλα 100mhz, δηλαδή σύνολο 180mhz. Με αυτό το setup νομίζω είναι σχεδόν σίγουρο το gbit σε ταχύτητα αρκεί φυσικά να έχεις καλή συσκευή.
    Ενδιαφέρον αυτό με το 5CA , δεν το ήξερα.
    Μάλλον όμως μιλάς για 5G , κι εγώ με το 5G CPE PRO 2 είχα αγγίξει γιγαμπιτ, ενώ με το n5368x πολυ λιγότερο και ας είναι και τα δύο 5G.

  6. #501
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Υπολογιστε 150 για καθε 20 Mhz (το απλο 4G). Με 4G+ εχουν μετρηθει ~600 Mbps, με N78 τα 1000 ειναι παιχνιδι (1020 εχω πιασει εγω). Δεν ξερω στα 1800 που εχουν μετρηθει αν παιζει καποιο επιπλεον κολπο...

  7. #502
    Εγγραφή
    03-06-2010
    Περιοχή
    Ναξος
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    960/150
    ISP
    Cosmote
    Router
    Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπολογιστε 150 για καθε 20 Mhz (το απλο 4G). Με 4G+ εχουν μετρηθει ~600 Mbps, με N78 τα 1000 ειναι παιχνιδι (1020 εχω πιασει εγω). Δεν ξερω στα 1800 που εχουν μετρηθει αν παιζει καποιο επιπλεον κολπο...
    να και εγω lte
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2022-05-23-06-33-13-104_org.zwanoo.android.speedtest.jpg  


  8. #503
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπολογιστε 150 για καθε 20 Mhz (το απλο 4G). Με 4G+ εχουν μετρηθει ~600 Mbps, με N78 τα 1000 ειναι παιχνιδι (1020 εχω πιασει εγω). Δεν ξερω στα 1800 που εχουν μετρηθει αν παιζει καποιο επιπλεον κολπο...
    Παιζει. n78 + 4G B1+B3+B3+B7+B7

  9. #504
    Εγγραφή
    19-09-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.082
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    πως σας φαινεται το σεναριο
    mobile 4g 5g +
    usb c-ethernet dongle που ΠΡΕΠΕΙ να φορτιζει και το κινητο +
    wifi extender που δεχεται ethernet και σε access point mode δινει dual band wifi στις συσκευες γυρω

    στη παρουσα φαση χρησιμοποιω ενα
    lg g6 (Cat12 600/150 Mbps) + tplink RE305
    στελνει το g6 wirelessly 5g wifi στο tplink
    και αυτο δινει both 2.4 + 5g σε ολες τις συσκευες μου

    το κακο του tplink ειναι οτι εχει 100mbit ethernet οποτε ασυρματα πιανει παραπανω
    συν το μπελα του καλωδιου κ οτι πρεπει να ειναι κοντα στο κινητο
    προτασεις βελτιωσης; για usb-c dongle με gbit θυρα και wifi extender με gbit θυρα;
    φυσικα το extender πρεπει να λειτουργει σε 2 modes access point + repeater
    μη ξεφευγουν σε τιμη δεν εχει νοημα γιατι πας σε router τοτε

    το ολο ethernet σεναριο ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ θα αντιμετωπισει τυχον ασθενες wifi transmitting του κινητου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akaloith : 08-06-22 στις 21:30.

  10. #505
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akaloith Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως σας φαινεται το σεναριο
    mobile 4g 5g +
    usb c-ethernet dongle που ΠΡΕΠΕΙ να φορτιζει και το κινητο +
    wifi extender που δεχεται ethernet και σε access point mode δινει dual band wifi στις συσκευες γυρω

    στη παρουσα φαση χρησιμοποιω ενα
    lg g6 (Cat12 600/150 Mbps) + tplink RE305
    στελνει το g6 wirelessly 5g wifi στο tplink
    και αυτο δινει both 2.4 + 5g σε ολες τις συσκευες μου

    το κακο του tplink ειναι οτι εχει 100mbit ethernet οποτε ασυρματα πιανει παραπανω
    συν το μπελα του καλωδιου κ οτι πρεπει να ειναι κοντα στο κινητο
    προτασεις βελτιωσης; για usb-c dongle με gbit θυρα και wifi extender με gbit θυρα;
    φυσικα το extender πρεπει να λειτουργει σε 2 modes access point + repeater
    μη ξεφευγουν σε τιμη δεν εχει νοημα γιατι πας σε router τοτε

    το ολο ethernet σεναριο ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ θα αντιμετωπισει τυχον ασθενες wifi transmitting του κινητου
    Πάρε ένα αξιοπρεπές 4G ή 5G router. Αυτά με τα κινητά και τους typec to ethernet αντάπτορες, είναι πατέντες. Και σίγουρα όχι για μόνιμη χρήση.

    Το router είναι σχεδιασμένο για να μένει συνεχώς ανοιχτό και να σου δίνει internet, το κινητό δεν είναι router. Μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει τέτοια πατέντα.

  11. #506
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα αξιοπρεπές 4G ή 5G router. Αυτά με τα κινητά και τους typec to ethernet αντάπτορες, είναι πατέντες. Και σίγουρα όχι για μόνιμη χρήση.

    Το router είναι σχεδιασμένο για να μένει συνεχώς ανοιχτό και να σου δίνει internet, το κινητό δεν είναι router. Μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει τέτοια πατέντα.
    Συμφωνώ, όχι πατέντες.
    Εδώ βλέπετε ένα Cpe Pro2 τοποθετημένο όπως λέει ο κατασκευαστής
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SHA_20220608_221156283_8.4.400.jpg  

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #507
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, όχι πατέντες.
    Εδώ βλέπετε ένα Cpe Pro2 τοποθετημένο όπως λέει ο κατασκευαστής
    Πατέντα είναι και αυτό... Αν ήταν μέσα σε στεγανό κουτί, πες οκ. Αυτό όμως θα φάει βροχή, υγρασία, σκόνη, ήλιο κλπ...

  13. #508
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατέντα είναι και αυτό... Αν ήταν μέσα σε στεγανό κουτί, πες οκ. Αυτό όμως θα φάει βροχή, υγρασία, σκόνη, ήλιο κλπ...
    Καλε ...καλε αστειο είναι καλέ... :P

  14. #509
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατέντα είναι και αυτό... Αν ήταν μέσα σε στεγανό κουτί, πες οκ. Αυτό όμως θα φάει βροχή, υγρασία, σκόνη, ήλιο κλπ...
    Εσωτερικά στο μπαλκόνι είναι βρε, μόνο σκόνη τρώει. Δεν πετάω 200mbit έτσι, τόση διαφορά έχει το μέσα έξω. Η πλάκα είναι πως στο κέντρο του AC πάει 600mbit... Μάλλον λειτουργεί σαν πιάτο το σασί του AC αλλά εκεί αν δουλέψει η εξωτερική μονάδα θα το στείλει σε DT αδιάβαστο με τη ζέστη που θα βγάλει μόλις πάρει μπροστά.

  15. #510
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    καταστάσεις Τσάκωνας!!
    να σας δειξω και εγω το δικό μου αύριο..

Σελ. 34 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 14242932333435363944 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας