Σελ. 4 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 749
  1. #46
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Να γράψω τις εμπειρίες μου μετά από 10 μέρες χρήση του LTE12 (MikroTik) 4G (και πάω για την αγορά και 2ου ερχόμενη εβδομάδα)

    Για αρχή να αναφέρω πως ακόμη και αν υπάρχει ηχογραφημένη κλήση (με απομαγνητοφώνηση από αυτούς) στην Cosmote, δυστυχώς δεν δίνουν vpn-internet σε συμβόλαια φωνής (gigamax unlimited) αλλά μόνο σε συμβόλαια internet (gigamax) αυτά δλδ που είναι χωρίς το "τέλος κινητής"

    Μετά από δοκιμές 1TB download και 100GB upload, οι ταχύτητες είναι σταθερά πάνω από 220Mbps/40Mbps και να φτάνουν στα 249Mbps/62Mbps
    Tethering με το κινητό που αναφέρετε πιο πάνω, δεν έχει και πολύ νόημα, γιατί όταν έχει load η γραμμή πέφτει μαζί και η μπαταρία του κινητού και θερμαίνεται το ίδιο πολύ. σε δοκιμές με Samsung Note 10+ 4G

    - Port Forward δουλεύει κανονικά (μαζί και με UPnP) γιατί έχω περάσει μέσω WireGuard από ελληνικό (ping παραμένει το ίδιο γύρωστα 15ms) VPS με 1:1 NAT μόνο τα DSTNAT. Περίπου 3 ευρώ το μήνα (unlimited data/speed) Public IPv4 και IPv6
    - IPv4 και IPv6 internet, SIP κλήσεις, gaming, torrent, browsing, όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα, ακόμη και αν κατεβάζεις με 27mb/s.
    - Το MikroTik είναι εντός χώρου γραφείου, και ναι όσο καλύτερο σήμα έχει τόσο ανεβαίνει η ταχύτητα (σε δοκιμές εκτός), για μένα όμως δεν έχει ουσία να βάλω εξωτερικές κεραίες ή ακόμη και το μηχάνημα το ίδιο έξω.
    - Ακόμη και αν θέλω να περνάω κάποιο μηχάνημα μόνο από Public IP, η ταχύτητά του θα είναι στα 180Mbps/36Mbps
    - Έχω μόνιμα cell lock στη MAIN σε B7@20Mhz earfcn xxxx phy-cellid: xxx και οι άλλες 2 CA είναι B3@20Mhz και B7@10Mhz ή 20Mhz

    Ενδεικτικά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  91 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 224475Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.PNG 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  11,7 KB 
ID: 224476Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  upload.PNG 
Εμφανίσεις:  77 
Μέγεθος:  36,8 KB 
ID: 224477Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  download.PNG 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  44,8 KB 
ID: 224478
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lghikas : 12-02-21 στις 12:49.

  2. #47
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς δεν δίνουν vpn-internet σε συμβόλαια φωνής (gigamax unlimited)
    Ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Αν επιτρέπεται, το 2ο LTE12 για το σπίτι;

    Σχετικά με τον vpn-internet, δεν δίνουν ούτε σε extra sim (data sharing sim)? πρέπει η "κύρια" γραμμή να είναι συμβόλαιο ίντερνετ;

  3. #48
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Αν επιτρέπεται, το 2ο LTE12 για το σπίτι;

    Σχετικά με τον vpn-internet, δεν δίνουν ούτε σε extra sim (data sharing sim)? πρέπει η "κύρια" γραμμή να είναι συμβόλαιο ίντερνετ;
    το 2ο LTE12 θα μπει σε κατάστημα ως κύρια γραμμή, μαζί με 2 σταθερές vdsl για backup. (πολύ κίνηση σε browsing-cloud-services κυρίως)
    το 1ο είχα στο σπίτι για τις δοκιμές (μαζί με ατελώς κατάργηση COSMOTE VDSL200) πήγε γραφείο.
    Από κάποια ενημέρωση περιμένω να βγάλει μόλις τελειώσει τις δοκιμές της στη Λετονία, το 5G router της, ήτανε να το βγάλει Σεπτέμβρη-Νοέμβρη
    τους πήγε πίσω η όλη κατάσταση και είπαν για Q1 2021, που δεν το πιστεύω να σου πω την αλήθεια, θα το περιμένω όμως, προς το παρόν υπάρχει η Backup Cosmote VDSl100..

    Για το vpn-internet, εάν εννοείς την 2η sim που δίνουν στο gigamax unlimited (φωνής), την δίνουν με 25ευρώ/μήνα και πιστεύω πως ούτε εκεί θα το δίνουν λόγο συμβολαίου "φωνής" όπως τα ονομάζουν.
    ΣΙΓΟΥΡΑ όμως μην πιστεύετε κανέναν υπάλληλο της COSMOTE, όχι μόνο τον καταστημάτων αλλά ούτε και των κεντρικών στο οποίο πήγα να κάνω την σύνδεση. Προφανώς λένε σε όλα ναι και δεν υπογράφουν τα λεγόμενά τους...


    HIΝTS and TIPS:
    Αν θέλετε δοκιμάζετε το Gigamax Unlimited με τα 55ε/μήνα και αν δεν σας κάνει το κόβετε μέσα στον 3ο μήνα σύνδεσης με ρήτρα μόνο 43 ευρώ.
    Επίσης να ζητάτε την υπηρεσία ως "Wireless Internet" όπως έχουν να την επιλέξουν οι ίδιοι οι υπάληλοι γιατί μπερδεύονται όταν τους λες για vpn και πολύ δεν το ξέρουν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lghikas : 12-02-21 στις 16:07.

  4. #49
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    την δίνουν με 25ευρώ/μήνα
    Νομίζω ότι κάνεις ένα λάθος εδώ (ή σου πρότειναν άλλη υπηρεσία).

    Η κάρτα που μοιράζεσαι μόνο τα δεδομένα ενός συμβολαίου φωνής, κοστίζει 3€/μήνα. Μήπως τα 25€ αναφέρονται σε multi-sim όπου μπορείς να κάνεις και κλήσεις;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails extra-sim.jpg  


  5. #50
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Καλησπέρα, έκανα συμβόλαιο unlimited και πήρα και μία extra sim. Χρησιμοποίησα ένα huawei e5576-320 και το συνέδεσα στο ASUS DSL-AC52U και δημιούργησα double wan. Έχω επιλέξει να είναι σε μορφή balanced και έτσι μοιράζω σε συγκεκριμένες συσκευές τη οικιακή σύνδεση vdsl και σε άλλες την σύνδεση της κινητής. Υπάρχει δυνατότητα να ανοίξω κάποιες πόρτες για τη σύνδεση της κινητής. Το περίεργο είναι ότι σε speedtest στον υπολογιστή το upload φτάνει στα 40mbs ενώ όταν προσπαθώ να χρησιμοποιήσω τη σύνδεση της κινητής στο ps5 φτάνει μέχρι τα 3 mbs. Ξέρεις κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  6. #51
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι κάνεις ένα λάθος εδώ (ή σου πρότειναν άλλη υπηρεσία).

    Η κάρτα που μοιράζεσαι μόνο τα δεδομένα ενός συμβολαίου φωνής, κοστίζει 3€/μήνα. Μήπως τα 25€ αναφέρονται σε multi-sim όπου μπορείς να κάνεις και κλήσεις;
    Όπως σωστά έγραψες, τιμοκατάλογος cosmote
    η extra sim ειναι 3 ευρώ για προγράμματα gigamax (φωνής ή internet) όχι για gigamax unlimited (βγαίνουν μόνο φωνής τα unlimited) και υπήρχε κάπου μέσα στο site τους που δεν το βρίσκο τώρα που έλεγε για τα unlimited η extrasim ειναι 25, κάτω στα ψιλά γράμαμτα με τις ερωτήσεις.

    Τώρα μπορεί να μας το απαντήσει αυτό ο "panosfgf" παρακάτω


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfgf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έκανα συμβόλαιο unlimited και πήρα και μία extra sim. Χρησιμοποίησα ένα huawei e5576-320 και το συνέδεσα στο ASUS DSL-AC52U και δημιούργησα double wan. Έχω επιλέξει να είναι σε μορφή balanced και έτσι μοιράζω σε συγκεκριμένες συσκευές τη οικιακή σύνδεση vdsl και σε άλλες την σύνδεση της κινητής. Υπάρχει δυνατότητα να ανοίξω κάποιες πόρτες για τη σύνδεση της κινητής. Το περίεργο είναι ότι σε speedtest στον υπολογιστή το upload φτάνει στα 40mbs ενώ όταν προσπαθώ να χρησιμοποιήσω τη σύνδεση της κινητής στο ps5 φτάνει μέχρι τα 3 mbs. Ξέρεις κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Την extra sim πόσο στην χρέωσαν ? Το πρόγραμμα αφορά το Cosmote Gigamax Unlimited M ?

    πόρτες στην κινητή μπορείς να ανοίξεις μόνο εάν ενεργοποιήσεις την υπηρεσία Wireless Internet στο συμβόλαιο Internet (εάν έχεις) στην Cosmote.

    Το ps5 μήπως βγαίνει από την VDSL ?

  7. #52
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πιστεύω ότι τα προγράμματα Gigamax είναι απλά μία υποκατηγορία του Gigamax Unlimited.
    όπου απλά μπορείς να το πας μέχρι Unlimited Data..

    Εδώ είναι η σελίδα που μπορείς να φτιάξεις το πρόγραμμα που θες μέχρι Unlimited.
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...unlimited.html

    Και στις γενικές ερωτήσεις κάτω - κάτω λέει..

    - Μπορώ να μοιράζομαι τα data του COSMOTE GIGAMAX προγράμματός μου με άλλη συσκευή;
    Ναι, μπορείς χρησιμοποιώντας την υπηρεσία COSMOTE Mobile Internet Extra SIM.


    όπου πρέπει να ισχύουν αυτά που λέει και το πινακάκι παραπάνω, με 3 ευρώ..

    - - - Updated - - -

    Εγώ περισσότερο έχω απορία με το..

    Με απεριόριστα data, χωρίς κανέναν περιορισμό στις ταχύτητες 4G.​

    που λένε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 13-02-21 στις 19:33.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #53
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σωστά έγραψες, τιμοκατάλογος cosmote
    η extra sim ειναι 3 ευρώ για προγράμματα gigamax (φωνής ή internet) όχι για gigamax unlimited (βγαίνουν μόνο φωνής τα unlimited) και υπήρχε κάπου μέσα στο site τους που δεν το βρίσκο τώρα που έλεγε για τα unlimited η extrasim ειναι 25, κάτω στα ψιλά γράμαμτα με τις ερωτήσεις.

    Τώρα μπορεί να μας το απαντήσει αυτό ο "panosfgf" παρακάτω




    Την extra sim πόσο στην χρέωσαν ? Το πρόγραμμα αφορά το Cosmote Gigamax Unlimited M ?

    πόρτες στην κινητή μπορείς να ανοίξεις μόνο εάν ενεργοποιήσεις την υπηρεσία Wireless Internet στο συμβόλαιο Internet (εάν έχεις) στην Cosmote.

    Το ps5 μήπως βγαίνει από την VDSL ?
    την extra sim την χρέωσαν 3 ευρώ χωρίς δέσμευση. Και έχω το COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED με Απεριόριστα λεπτά,
    2000 SMS προς όλους και Απεριόριστη πλοήγηση στο Internet.
    Το ps5 όταν βγαίνει από τη vdsl δίνει το μέγιστο upload 10mbs. Όταν βγαίνει από την κινητή δίνει 3mbs.

  9. #54
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfgf Εμφάνιση μηνυμάτων
    την extra sim την χρέωσαν 3 ευρώ χωρίς δέσμευση. Και έχω το COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED με Απεριόριστα λεπτά,
    2000 SMS προς όλους και Απεριόριστη πλοήγηση στο Internet.
    Το ps5 όταν βγαίνει από τη vdsl δίνει το μέγιστο upload 10mbs. Όταν βγαίνει από την κινητή δίνει 3mbs.
    Πολύ σωστά λοιπόν, το επιβεβαίωσα με 3 τεχνικούς στην COSMOTE, 3 ευρώ χωρίς δέσμευση, μπορεί να δίνει κανονικά τα unlimited data από τον κύριο αριθμό, επειδή είναι Sim data only, μπορεί να ενεργοποιηθεί κανονικά το Wireless Internet (vpn-internet),
    Το απόγευμα θα έχω μία extraSIM να την δοκιμάσω και ο ίδιος.

    Σχετικά με το PS5 σε δοκιμές που κάνω με PS4 (αδερφός μου) μου λέει πως μέσα από το PS4 από το check internet να μην κοιτάμε τις ταχύτητες, είναι ότι νάνοι οι server. και όντως μου έβγαλε 89Mbps down και 13Mbps up, Και πατάω download ένα game και κατέβαζε σταθερά με 140-150 Mbit (το έβλεπα στο Mikrotik)

  10. #55
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Πόσο γρήγορα προβλέπεται να απαξιωθεί τεχνολογικά ένα σημερινό "καλό" 5G router/modem; Τι εξελίξεις υπάρχουν στον ορίζοντα για το 5G;

    Ο λόγος της ερώτησης είναι για να δω αν αξίζει να επενδύσει κανείς σε ένα "καλό" 5G router σήμερα (που είναι ακριβά ούτως ή άλλως), αλλά να χρησιμοποιείται αρχικά μόνο για 4G/LTE και μελλοντικά (πχ 12-18 μήνες) μετάβαση σε 5G.
    Ανυπόγραφος

  11. #56
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο γρήγορα προβλέπεται να απαξιωθεί τεχνολογικά ένα σημερινό "καλό" 5G router/modem; Τι εξελίξεις υπάρχουν στον ορίζοντα για το 5G;

    Ο λόγος της ερώτησης είναι για να δω αν αξίζει να επενδύσει κανείς σε ένα "καλό" 5G router σήμερα (που είναι ακριβά ούτως ή άλλως), αλλά να χρησιμοποιείται αρχικά μόνο για 4G/LTE και μελλοντικά (πχ 12-18 μήνες) μετάβαση σε 5G.
    Θεωρητικά αν κάνεις αγορα 5g αλλα κανεις χρηση 4g θα εισαι χαμένος.

    Σε 6 μηνες αντε 9 θεωρω οτι τα προιοντα 5g θα ειναι πολλαπλάσια με αποτέλεσμα αυτο ακριβως που λες.

    Αν στο σημειο που το θελεις εχεις 5g διαθεσιμο με ταχύτητες πανω απο 300 τότε εισαι σε δίλλημα.

    Αν έχεις 4g με ταχύτητες έως 200 τοτε αξίζει να περιμένεις.

    Αν δεν ξέρεις την διαθεσιμότητα στο χωρο σου θα σου πρότεινα να το διπλοτσεκάρεις με διαφορα κινητα και παρόχους.

  12. #57
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Δεν πιστεύω ότι μπορεί να απαξιωθεί εύκολα. Δεν είναι κινητό ώστε να βγει σύντομα νέο με καλύτερα "περιφερειακά" (οθόνη, μπαταρία, κάμερα). Αυτό που θες είναι υποστήριξη συχνοτήτων όπου επιλέγεις ιδανικά αυτό με τις περισσότερες και μεγάλες ταχύτητες (όλα έχουν τουλάχιστον 1Gbps ελάχιστη). Τώρα βρίσκεις π.χ. με μόντεμ Qualcomm X55. Σε λίγο θα βγουν με X65 (κινητά κυρίως) που θα φτάνουν λέει μέχρι 10Gbps (θεωρητικά πάντα και υπό συνθήκες). Στην πράξη όμως;

    Και το πιο βασικό: Πόση ταχύτητα χρειάζεσαι; Δλδ θα ήθελες ακόμη και 10Gbps γιατί κάνεις πολλά downloads? Ή με 200-300 είσαι οκ;

    Το "πρόβλημα" θα είναι να πέσει η τιμή του πολύ όταν θα έχεις κάλυψη 5G

    Επίσης, έχει μεγάλη σημασία αν το χρειάζεσαι άμεσα έστω και σαν 4G (π.χ. λήγει συμβόλαιο σταθερής σύντομα).

    Οι ταχύτητες του 4G σε καλύπτουν αυτή τη στιγμή; Θα μπορούσε ένα 4G ρούτερ των 100-200€ (έναντι 500+) να σε εξυπηρετήσει;

    Στη δική μου περίπτωση, εάν έπαιρνα ένα ακριβό, θα ήθελα να έχει 2.5Gbit θύρα LAN (Alcatel/TCL Linkhub 5G). Αλλιώς θα κάνει bottleneck λόγω θυρών (εάν πούμε ότι έχω ταχύτητα μεγαλύτερη του 1Gbps και την χρειάζομαι). Και μετά, παίρνω αυτό με 2.5Gbit θύρα - έχω αντίστοιχο εξοπλισμό ώστε να το αξιοποιήσω;

  13. #58
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ευχαριστώ αμφότερους για τις απαντήσεις

    Υπάρχει μια σχετική βιασύνη, διότι στην περιοχή μου καταργείται το ενσύρματο (χάλκινο) δίκτυο και με ενημέρωσε ο πάροχος ότι στο τέλος Μαρτίου η VDSL2 μου θα διακοπεί. Εναλλακτική που προτείνουν είναι 4G (μέχρι 100Mbps αν δεν κάνω λάθος). Η περιοχή μόλις τώρα άρχισε να καλύπτεται και με 5G, τουλάχιστον όπως δείχνουν οι χάρτες κάλυψης.

    Οι ταχύτητες του 4G με καλύπτουν (αν υποθέσουμε ότι θα πιάνω τουλάχιστον 60-70Mbps πραγματικά), και το κόστος της υπηρεσίας είναι εξαιρετικά λογικό. Αντίθετα, οι τιμές της υπηρεσίας 5G είναι ακόμα τσουχτερές, αλλά όσο θα αυξάνεται η διείσδυση θα πέφτουν.

    Οπότε το δίλημμα είναι:
    - σύνδεση 4G με "καλό" 5G modem, βλέποντας πιθανή μελλοντική αναβάθμιση σε σύνδεση 5G (υψηλό αρχικό κόστος εξοπλισμού)
    - σύνδεση 4G με "απλό" 4G modem, και αλλαγή του modem σε περίπτωση μελλοντικής αναβάθμιση σε σύνδεση 5G (μέτριο αρχικό κόστος εξοπλισμού, επιπλέον κόστος εξοπλισμού αργότερα)

    Είχα αρχίσει να καλοβλέπω το Huawei 5G CPE Win με τοποθέτηση εσωτερικά σε υψηλό παράθυρο, θεωρώντας ότι με υποστήριξη SA & NSA υπάρχει μια σχετική εξασφάλιση στη "μακροζωία" του, ώστε να δικαιολογήσω το υψηλό του κόστος (400 - 450 ευρώ).

    Ως εναλλακτική για "απλό" 4G modem/router έβλεπα το Huawei B818 (το βρίσκω εδώ γύρω στα 150 - 160 ευρώ), το οποίο έχει καλές κριτικές από τους ντόπιους χρήστες του παρόχου.


    Και σα να μην έφτανε αυτό, είχα ζητήσει πρόσφατα προσφορά από τον πάροχο για FTTH, και σήμερα έφτασε. Τσουχτερό αρχικό κόστος εγκατάστασης και υπηρεσία τιμολογιακά αντίστοιχη του 5G. Οπότε η σπαζοκεφαλιά γίνεται ακόμα μεγαλύτερη
    Ανυπόγραφος

  14. #59
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει μια σχετική βιασύνη, διότι στην περιοχή μου καταργείται το ενσύρματο (χάλκινο) δίκτυο και με ενημέρωσε ο πάροχος ότι στο τέλος Μαρτίου η VDSL2 μου θα διακοπεί. Εναλλακτική που προτείνουν είναι 4G (μέχρι 100Mbps αν δεν κάνω λάθος). Η περιοχή μόλις τώρα άρχισε να καλύπτεται και με 5G, τουλάχιστον όπως δείχνουν οι χάρτες κάλυψης.

    Οι ταχύτητες του 4G με καλύπτουν (αν υποθέσουμε ότι θα πιάνω τουλάχιστον 60-70Mbps πραγματικά), και το κόστος της υπηρεσίας είναι εξαιρετικά λογικό. Αντίθετα, οι τιμές της υπηρεσίας 5G είναι ακόμα τσουχτερές, αλλά όσο θα αυξάνεται η διείσδυση θα πέφτουν.
    Τι φάση η διακοπή της υπηρεσίας; γίνεται; και νομίζω σου προτείνουν 100GB το μήνα, όχι 100Mbit (με περίπου 52€/μήνα).

    Το κόστος 4G με 5G δεν αλλάζει. Εξαρτάται τι κάλυψη και το εξοπλισμό έχεις. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

    Ωραίο το win αλλά δες μήπως πιάνεις καλές ταχύτητες σε σημείο που θα μπορείς να βάλεις κάποιο άλλο π.χ. Huawei-CPE-Pro-2

    Πολύ καλή τιμή για Ελλάδα... (μόλις είδα ότι δεν μένεις Ελλάδα)

    Αν πιάνεις 5G, νομίζω πρέπει να πας για 5G router... (δεν έχει κάποιος γνωστός κινητό 5G γα δοκιμάσεις?)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kosath : 17-02-21 στις 01:03.

  15. #60
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι φάση η διακοπή της υπηρεσίας; γίνεται; και νομίζω σου προτείνουν 100GB το μήνα, όχι 100Mbit (με περίπου 52€/μήνα).

    Το κόστος 4G με 5G δεν αλλάζει. Εξαρτάται τι κάλυψη και το εξοπλισμό έχεις. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

    Ωραίο το win αλλά δες μήπως πιάνεις καλές ταχύτητες σε σημείο που θα μπορείς να βάλεις κάποιο άλλο π.χ. Huawei-CPE-Pro-2

    Πολύ καλή τιμή για Ελλάδα... (μόλις είδα ότι δεν μένεις Ελλάδα)

    Αν πιάνεις 5G, νομίζω πρέπει να πας για 5G router... (δεν έχει κάποιος γνωστός κινητό 5G γα δοκιμάσεις?)
    Δεν κατοικώ στην Ελλάδα.

    Το CPE Pro 2 εδώ στη Φινλανδία το βρίσκω στα 399 από τον πάροχο, 395 από κατάστημα.
    Ανυπόγραφος

Σελ. 4 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας