Σελ. 36 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 16263134353637384146 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 749
  1. #526
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Πηρα το B628 και μπορω να πω οτι με απογοητευει μεχρι στιγμης. Για καποιο λογο δεν μπορει με τπτ να πιασω πανω απο 80 - 87mbps. Τη στιγμη που με το κινητο πιανω και 140. Δεν τα πιανω παντα τα 140 εχει φορες που βγαζω και 80 - 90 το θεμα ειναι οτι περιμενα το ρουτερ να εχει καλυτερη αποδοση απο το κινητο και το ρουτερ δν εχει παει ποτε απο τα 90. Προσπαθησα να παιξω με τις μπαντες με το huactrl ειδα οτι οι πιο καλες απο οσες τσεκαρα ηταν η 1800 και η 1700 που οστοσο δεν πηγαν παραπανω απο 87mbps. Οστοσο δεν μπορεσα να δοκιμασω ολες τις μπαντες γιατι καποια στιγμη εκει που δοκιμαζα μπαντες (νομιζω οταν εβαλα την 850) το ρουτερ εφαγε σκαλωμα και δεν συνδεοταν με τιποτα και αναγκαστικα να κανω hard reset για να επανελθει. Επισης δοκιμασα απο το κινητο μου την εφαρμογη network signal guru αλλα δεν μου εβγαζε καθολου στατς απο οτι μπορεσα να καταλαβω μαλλον θελει ρουταρισμενο τλφ κατι που δν εχω. Μπορει καποιος να δωσει μερικες πληροφοριες παραπανω οσον αφορα ποιες μπαντες μπορω να δοκιμασω χωρις να σκαλωνω το ρουτερ ; επισης υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα ενδεχομενος καλυτερο για αυτη τη δουλεια ; Να πω οτι εχω δοκιμασει μεσα απο το AI Life της huawei την ευρεση βελτιστης τοποθεσιας οπου μετραει και σου λεει την ποιοτητα του σηματος. Οπου μετρησα πιανει 80% με εξαιρεση στο μπαλκονι ακουμπισμενο πανω σε μετταλικη ντουλαπα που εβγαλε 85%.Υπαρχει περιπτωση αμα ελεγε 100% να εβλεπα σημαντικη διαφορα στην ταχυτητα ; αμα δλδ παρω μια κεραια ; επειδη ειμαι τριτο οροφο και αφενως δεν υπαρχει δυνατοτητα να μπει κεραια στην ταρατσα και αφετερου ακομα και να εμπαινε λογικα δε θα ειχα τεραστια απωλεια λογω καλωδιου ; σκεφτομαι αν παρω κεραια να μπει στο μπαλκονι πιστευετε θα εχει αξιολογη διαφορα στην ταχυτητα που θα εχω ωστε να αξιζει τον κοπο ;
    κατι τετοιο :
    https://www.amazon.de/-/en/External-...8M33QZLM&psc=1
    θα εκανε ; και επισης θα χρειαζομουν και κατι τετοιο :
    https://www.amazon.de/-/en/Eightwood...7CH9SR5X&psc=1
    για να κουμπωσει στο ρουτερ ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagis13 : 13-06-22 στις 12:58.

  2. #527
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηρα το B628 και μπορω να πω οτι με απογοητευει μεχρι στιγμης. Για καποιο λογο δεν μπορει με τπτ να πιασω πανω απο 80 - 87mbps. Τη στιγμη που με το κινητο πιανω και 140. Δεν τα πιανω παντα τα 140 εχει φορες που βγαζω και 80 - 90 το θεμα ειναι οτι περιμενα το ρουτερ να εχει καλυτερη αποδοση απο το κινητο και το ρουτερ δν εχει παει ποτε απο τα 90. Προσπαθησα να παιξω με τις μπαντες με το huactrl ειδα οτι οι πιο καλες απο οσες τσεκαρα ηταν η 1800 και η 1700 που οστοσο δεν πηγαν παραπανω απο 87mbps. Οστοσο δεν μπορεσα να δοκιμασω ολες τις μπαντες γιατι καποια στιγμη εκει που δοκιμαζα μπαντες (νομιζω οταν εβαλα την 850) το ρουτερ εφαγε σκαλωμα και δεν συνδεοταν με τιποτα και αναγκαστικα να κανω hard reset για να επανελθει. Επισης δοκιμασα απο το κινητο μου την εφαρμογη network signal guru αλλα δεν μου εβγαζε καθολου στατς απο οτι μπορεσα να καταλαβω μαλλον θελει ρουταρισμενο τλφ κατι που δν εχω. Μπορει καποιος να δωσει μερικες πληροφοριες παραπανω οσον αφορα ποιες μπαντες μπορω να δοκιμασω χωρις να σκαλωνω το ρουτερ ; επισης υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα ενδεχομενος καλυτερο για αυτη τη δουλεια ; Να πω οτι εχω δοκιμασει μεσα απο το AI Life της huawei την ευρεση βελτιστης τοποθεσιας οπου μετραει και σου λεει την ποιοτητα του σηματος. Οπου μετρησα πιανει 80% με εξαιρεση στο μπαλκονι ακουμπισμενο πανω σε μετταλικη ντουλαπα που εβγαλε 85%.Υπαρχει περιπτωση αμα ελεγε 100% να εβλεπα σημαντικη διαφορα στην ταχυτητα ; αμα δλδ παρω μια κεραια ; επειδη ειμαι τριτο οροφο και αφενως δεν υπαρχει δυνατοτητα να μπει κεραια στην ταρατσα και αφετερου ακομα και να εμπαινε λογικα δε θα ειχα τεραστια απωλεια λογω καλωδιου ; σκεφτομαι αν παρω κεραια να μπει στο μπαλκονι πιστευετε θα εχει αξιολογη διαφορα στην ταχυτητα που θα εχω ωστε να αξιζει τον κοπο ;
    κατι τετοιο :
    https://www.amazon.de/-/en/External-...8M33QZLM&psc=1
    θα εκανε ; και επισης θα χρειαζομουν και κατι τετοιο :
    https://www.amazon.de/-/en/Eightwood...7CH9SR5X&psc=1
    για να κουμπωσει στο ρουτερ ;
    Παναγή μαζεψε λιγα δεδομένα για να αξιολογήσεις την κατάσταση καλύτερα πριν αρχίσεις να ξοδεύεις δεξιά αριστερά με την ελπίδα να φτιαξεις κάτι που δεν ξέρεις ακριβώς τι φταίει.
    Αρχικά αν συγκρίνεις κινητό με ρουτερ να δεις κάποια πράγματα :
    - σε ποια κεραία συνδέεται το ένα και το άλλο
    - τι στατιστικά σου δίνει το ένα και το άλλο.
    - τι cat modem έχει το κινητό, σχεδόν πάντα τα κινητά έχουν πολύ καλύτερο μοντεμ εσωτερικά, και οι ταχύτητες που πιάνεις με κινητό ίσως είναι ο μέγιστος στόχος που ελπίζεις να πιάσεις με ρουτερ. Απλα το ρουτερ θα κάνει καλύτερη διαχείριση των συσκευών που συνδέονται πάνω.

    Μετά εάν δεις ότι το σήμα είναι το πρόβλημα, κοιτας για κεραία. Αυτές οι κεραίες που έστειλες δύσκολα να βελτιωσουν αισθητά την κατάσταση.

  3. #528
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγή μαζεψε λιγα δεδομένα για να αξιολογήσεις την κατάσταση καλύτερα πριν αρχίσεις να ξοδεύεις δεξιά αριστερά με την ελπίδα να φτιαξεις κάτι που δεν ξέρεις ακριβώς τι φταίει.
    Αρχικά αν συγκρίνεις κινητό με ρουτερ να δεις κάποια πράγματα :
    - σε ποια κεραία συνδέεται το ένα και το άλλο
    - τι στατιστικά σου δίνει το ένα και το άλλο.
    - τι cat modem έχει το κινητό, σχεδόν πάντα τα κινητά έχουν πολύ καλύτερο μοντεμ εσωτερικά, και οι ταχύτητες που πιάνεις με κινητό ίσως είναι ο μέγιστος στόχος που ελπίζεις να πιάσεις με ρουτερ. Απλα το ρουτερ θα κάνει καλύτερη διαχείριση των συσκευών που συνδέονται πάνω.

    Μετά εάν δεις ότι το σήμα είναι το πρόβλημα, κοιτας για κεραία. Αυτές οι κεραίες που έστειλες δύσκολα να βελτιωσουν αισθητά την κατάσταση.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση.
    Το κινητο ειναι το mi 9 που απο gsmarena το λεει cat 18. Το ρουτερ ειναι cat 12. Στο κινητο πως μπορω να δω σε ποια κεραια/μπαντα συνδεεται ; οπως επισης πως μπορω να δω τα στατιστικα του ; Μιας και απο οτι καταλαβα και εγω οι κεραιες που εδειξα ειναι ψιλομουφες μπας και εχεις να μου προτεινεις καμια ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagis13 : 13-06-22 στις 19:08.

  4. #529
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω για την απαντηση.
    Το κινητο ειναι το mi 9 που απο gsmarena το λεει cat 18. Το ρουτερ ειναι cat 12. Στο κινητο πως μπορω να δω σε ποια κεραια/μπαντα συνδεεται ; οπως επισης πως μπορω να δω τα στατιστικα του ; Μιας και απο οτι καταλαβα και εγω οι κεραιες που εδειξα ειναι ψιλομουφες μπας και εχεις να μου προτεινεις καμια ;
    Υπαρχει θεμα με τις κεραιες αν εχεις ορεξη μελετησε το. Δεν εχω ασχοληθει.
    Κατεβασε το LTE H Monitor για PC και θα εχεις προσβαση οπως απο το κινητο που διαλεγες μπαντες. Διαβασε λιγο επισης για να καταλαβεις τι ειναι τα διαφορα σηματα σε decibel που βλεπεις , και θα μπορεις μετα να συγκρινεις με αυτα που βλεπεις στο κινητο με NetMonster ή ένα απο τα πολλά προγραμματα που διαβαζουν το σημα που πιανεις.

  5. #530
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    panagis13

    Διαβασε προς το τελος της σελιδας:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...5%CF%81/page16

  6. #531
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Mu5001 παιδιά, το ρουτερ τα σπάει. Το βάζεις σε ένα σημείο που έχεις τέλειο σήμα και με ethernet μετά δίνεις σε ένα mesh και αυτό αναλαμβάνει όλο το WiFi στο σπίτι μετά.

  7. #532
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Eye candy...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20220623_113647.jpg  


  8. #533
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.677
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Σαν το 5g CPE Pro 2 τίποτις....

    :P Με γειές
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #534
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν το 5g CPE Pro 2 τίποτις....

    :P Με γειές
    Ευχαριστω , αν και ολα σχεδον για δοσιμο ειναι .
    Τα 5G μου βγαλαν παρομοιες αποδοσεις με το 5G CPE PRO 2.
    Οι παρακατω μετρησεις γιναν στο ιδιο σημειο με την ιδια καρτα συνδεδεμενα στην ιδια κεραια , με gigabit ethernet , μεσα σε ενα δεκαλεπτο για να μην αλλαζουμε συνθηκες , στην σοφιτα του σπιτιου μου. Δεν εχει το καλυτερο σημα , αλλα ειναι ενδεικτικο των διαφορων στον εξοπλισμο σε ενα ρεαλιστικο σεναριο.

    5G CPE PRO 3
    5G CPE PRO
    B818 CAT 19
    B528S-23A CAT 6

  10. #535
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.677
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω , αν και ολα σχεδον για δοσιμο ειναι .
    Τα 5G μου βγαλαν παρομοιες αποδοσεις με το 5G CPE PRO 2.
    Οι παρακατω μετρησεις γιναν στο ιδιο σημειο με την ιδια καρτα συνδεδεμενα στην ιδια κεραια , με gigabit ethernet , μεσα σε ενα δεκαλεπτο για να μην αλλαζουμε συνθηκες , στην σοφιτα του σπιτιου μου. Δεν εχει το καλυτερο σημα , αλλα ειναι ενδεικτικο των διαφορων στον εξοπλισμο σε ενα ρεαλιστικο σεναριο.

    5G CPE PRO 3
    5G CPE PRO
    B818 CAT 19
    B528S-23A CAT 6
    Παραδόξως το τελευταίο μικρό μια χαρά για CAT6
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #536
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραδόξως το τελευταίο μικρό μια χαρά για CAT6
    Δεν θα το ελεγα , εχω συνηθισει 80-100 . Τωρα πχ που γραφω.
    RSRQ: -9dB
    RSRP: -91dBm
    SINR: 19dB

    Και παλι με το B818.
    Αυτο που βλεπω ειναι οτι στα περισσοτερα σεναρια υπαρχει αξιοπρεπης αποδοση με τουλαχιστον CAT6 , και θα προτιμουσα CAT6 με εξωτερικη κεραια με σωστο ταιριασμα ή τοποθετηση σε καλυτερο σημειο τελος παντων , απο το ιδιο κοστος για CAT19 . Γιατι αυτο που βλεπω ειναι πως οσο πιο δυνατο σημα υπαρχει τοσο καλυτερο ειναι το Upload , το Ping , ολα. Και αυτο γιατι στο δικο μου σεναριο βαζω πιο ψηλα το public IP με το 150DN cap , παρα την raw ταχυτητα. Ακομη και το 5G μονο για το upload τελικα το θελω.

    Τελος να πω πως εαν καποιος δεν εχει αξιοπρεπη αποτελεσματα με CAT6 , μην περιμενει θαυματα αν ανεβει CAT. Πιο σημαντικο ειναι να βρεις τροπο να συνδεθεις σε καλη κεραια , να παρεις αποτελεσματα της προκοπης , και μετα βλεπεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asteroulis : 23-06-22 στις 17:18.

  12. #537
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.160
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα το ελεγα , εχω συνηθισει 80-100 . Τωρα πχ που γραφω.
    RSRQ: -9dB
    RSRP: -91dBm
    SINR: 19dB

    Και παλι με το B818.
    Αυτο που βλεπω ειναι οτι στα περισσοτερα σεναρια υπαρχει αξιοπρεπης αποδοση με τουλαχιστον CAT6 , και θα προτιμουσα CAT6 με εξωτερικη κεραια με σωστο ταιριασμα ή τοποθετηση σε καλυτερο σημειο τελος παντων , απο το ιδιο κοστος για CAT19 . Γιατι αυτο που βλεπω ειναι πως οσο πιο δυνατο σημα υπαρχει τοσο καλυτερο ειναι το Upload , το Ping , ολα. Και αυτο γιατι στο δικο μου σεναριο βαζω πιο ψηλα το public IP με το 150DN cap , παρα την raw ταχυτητα. Ακομη και το 5G μονο για το upload τελικα το θελω.

    Τελος να πω πως εαν καποιος δεν εχει αξιοπρεπη αποτελεσματα με CAT6 , μην περιμενει θαυματα αν ανεβει CAT. Πιο σημαντικο ειναι να βρεις τροπο να συνδεθεις σε καλη κεραια , να παρεις αποτελεσματα της προκοπης , και μετα βλεπεις.
    Σε χάνω, έχω sustained 650mbit με 20 μέτρα το πιο φτηνό cat5 20μετρο που πήρα από το πλαίσιο μια μέρα που δεν είχα καλώδιο, με το cpe pro2 αλλά και στη δουλειά που έχω φτιάξει μέχρι 50μετρο μόνος μου, δεν είχα καμία διαφορά ταχύτητας μεταξύ cat5 και cat6 καλωδίου για gigabit.

    Μήπως εννοείς κάτι άλλο?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #538
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για κατηγορία του LTE αναφέρει και όχι του UTP.

  14. #539
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.677
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Αναφέρεται στην κλάση του μόντεμ και όχι στο καλώδιο
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #540
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως εννοείς κάτι άλλο?
    Ναι , για κατηγορια μοντεμ μιλαμε. Σε 4G , με CAT4 δεν εχεις CA , συνδεεται η συσκευη με μια μπαντα. TpLink Mr200 , mr6400 etc.
    Θελουμε σιγουρα CAT6 και πανω για να συνδυαζει περισσοτερες μπαντες που μπορει να συνυπαρχουν σε μια κεραια για να αρχισει να ειναι 4G+ , με αντιστοιχα αποτελεσματα. Για LTE μπορει να εχει μεχρι και CAT20 Νομιζω μοντεμ μια συσκευη (mobile router , mobile phone etc) . 5G ειναι ακομα πιο πανω το CAT .

    Στα καλωδια νομιζω μεχρι CAT7 παιζει. Τις διαφορες στα καλωδια τις βλεπεις οταν ειναι εκτεθειμενο το καλωδιο σε παρεμβολες , εξωτερικες συνθηκες κτλ , μεγαλες αποστασεις. Για οικιακη χρηση απλη και gigabit το CAT5e ειναι ακομη αρκετο. Αν κανεις ομως εγκατασταση ε βαλε το πιο συγχρονο γιατι δεν θελεις να ξηλωνεις μετα απο μερικα χρονια που θα παιζουν αλλες ταχυτητες.

Σελ. 36 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 16263134353637384146 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας