Σελ. 9 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 749
  1. #121
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πηρα απο το amazon.co.uk γιατι ημουν στο Λονδινο. Κοστος 400 λιρες (χωρις το POE injector). Η τιμη ειναι μεν ακριβη αλλα ηθελα κατι ημιεπαγγελματικο με durability/reliability. Επισης ηθελα outdoor all-in-one (ειναι IP68) για να μην εχω μπερδεματα με κεραιες κτλ ....

    Στο σημειο που το εχω ειναι ακριβως εξω απο το παραθυρο πανω σε ιστο κεραιας (θα κοιταξω να ποσταρω φωτο) και η αληθεια ειναι πως ηταν ποιο ευκολο να το βαλω εκει παρα να το δοκιμαζω αλλου. Λιγο που το δοκιμασα μεσα στο σπιτι επιανε καμια 100mbps ..... το ειχα οριζοντιο (ουτε να κοιταει κεραια ουτε τιποτα).

    Το web-gui ειναι λιγο non-sophisticated (δεν σου λεει πουθενα εαν κανει CA ... τι qam .... μονο δειχνει το primary band - LTE_BC7 .... δεν εχει cell lock κτλ ...) αλλα λενε οτι θα βελτιωθει σε future firmware updates.

    Χθες το συνδεσα στο κυριως router μου (Draytek Vigor 2927) και δουλευει σε (session based) load balance. Το ενα WAN ειναι το Cosmote Hybrid και το αλλο WAN ειναι το Zyxel (bridge mode). Απο χθες κανω speedtest καθε λιγο και λιγακι και το μεγιστο που εχω δει ειναι 425mbps και το ελαχιστο καμια 150mbps (το Hybrid πιανει συνολο γυρω στα 60mbps απομενως το υπολοιπο ειναι το Zyxel).

    Το load balance θελει να τρεξει λιγο καιρο για να γινει το draytek optimised επομενως ισως τα σκαμπανεβασματα να ειναι λογο αυτου.

    - - - Updated - - -



    1) Δυσκολο να το βρεις (και σε λογικη τιμη) ....
    2) Τα σχολια (δες στο amazon) για το 7101 δεν ειναι καθολου κολακευτικα .... πολλα προβληματα .... ειναι λιγο beta ....
    3) Η κεραια της Cosmote εδω που ειμαι θα παρει καιρο να αναβαθμιστει σε 5G

    Νομιζω τα υπαρχοντα 5G modems/routers δεν σου δεινουν και πολυ future proofing .... Θα βγουν αλλα καλυτερα στο κοντινο μελλον .... Επομενως το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις μεχρι οντως να χρειαστεις 5G (σε 3-5 χρονια ισως) και τοτε να αγορασεις το επικαιρο προιον. Αλλιως τζαμπα λεφτα νομιζω. Χιλιες φορες καλυτερα LTE CAT18 προς το παρον ....

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 228123
    καλημερα πια η διαφορα του cat 16 με το cat 4 και το cat 6 ; αξιζει να αγορασει καποιος cat 6 ; θα εχει μεγαλυτερες ταχυτητες δεν μιλαω για το 5g αλλα και για το 4g/4g+ ; 4g+ υπαρχει καποιο cat που το υποστηριζει; σιγουρα; ή δεν παιζει ρολο αυτο ; .

  2. #122
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός του CAT τόσο πιο πολλές μπάντες μπορούν να ενωθούν ώστε να δώσουν μεγαλύτερες ταχύτητες. Φυσικά, δεν είναι απόλυτο ότι αν πάρεις ένα CAT19 router θα έχεις καλύτερη ταχύτητα απ΄ ότι με ένα CAT6 (ίδιου τύπου πάντα) γιατί ίσως δεν υπάρχει αρκετή διαθεσιμότητα σε μπάντες.

    Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, στο σπίτι μου που έχω δοκιμάσει ένα samsung a8 (2018) που είναι LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps και ένα samsung s8 που είναι LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps, έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

    Αν οικονομικά μπορείς να πας στο καλύτερο της κατηγορίας, οκ.

    Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις κάτι... Ίσως αν μετρήσεις με κάποιο κινητό με μεγάλο CAT (π.χ. S8) στο σημείο που θα μπορούσε να μπει ένα LTE router.

  3. #123
    Εγγραφή
    03-07-2018
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Huawei HA35-10, Vigor2862
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα πια η διαφορα του cat 16 με το cat 4 και το cat 6 ; αξιζει να αγορασει καποιος cat 6 ; θα εχει μεγαλυτερες ταχυτητες δεν μιλαω για το 5g αλλα και για το 4g/4g+ ; 4g+ υπαρχει καποιο cat που το υποστηριζει; σιγουρα; ή δεν παιζει ρολο αυτο ; .
    Οπως τα ειπε ο kosath .....

    Κανε google "LTE categories" και θα δεις τις μεγιστες (θεωριτικες) ταχυτητες. Νομιζω η COSMOTE εχει μεχρι CAT12 αλλα πρεπει νa εισαι συνδεμενος σε ιστο που εχει ολες τις μπαντες (3,7,20).

    Συνηθως τα στικακια ειναι CAT4 ... τα μοντεμ (της προκοπης) αρχιζουν απο CAT6 ..... Επισης, οτι και να εχεις, οι εξωτερικες κεραιες κανουν διαφορα.

  4. #124
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimandri Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ MikroTik LHGG LTE6 ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΙΑΝΩ ΕΙΝΑΙ 55MBPS ΜΕ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΕΡΑΙΑ ΚΟΣΜΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Το carrier aggregation το έχεις ενεργοποιήσει?

  5. #125
    Εγγραφή
    07-06-2021
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν εννοείς το primary band και ca band ναι σε b7 και b3 δεν έχω αρκετές γνώσεις παντος γι'αυτό ψαχνό κάποιον να βοηθήσει με τις ρυθμίσεις

  6. #126
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανενας ουσιαστικος λογος για να επιλεξω το Chateau LTE12 + mANT LTE 5o (συνολικο κοστο 240ευρω περιπου)
    εναντι του

    MikroTik LHGG LTE6 (με κοστος 190 ευρω)

    αξιζει να επιλεξω class 12 εναντι class 6?
    Και στατιστικα απο το σημειο που βρισκομαι ανευ της mANT LTE 5o συνδεδεμενης.
    Μου ηρθε και η mANT LTE 5o και σε δοκιμες εχω σημα 87db απο τα cell id 438 (earfcn 1700 b3 band 87 dbm και earfcn 3050 b7 band 96dbm )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210805-133850.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  119,1 KB 
ID: 229369
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210805-133939.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  99,0 KB 
ID: 229370

  7. #127
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    Παρακολούθησα όλο το νήμα μέχρι τώρα και, μιας και είμαι συνδρομητής Cosmote με απεριόριστα data, ενδιαφέρομαι κι εγώ να εκμεταλλευτώ τη δυνατότητα της extra SIM σε 4g router. Καλοβλέπω αυτό εδώ.
    Έχει κανείς άποψη;
    Έχω ένα HUAWEI Speed Booster πίσω από ένα Mikrotik RB3011 UiAS και το σκεπτικό μου είναι να οδηγήσω τη WAN του TP-Link στο Mikrotik με στήσιμο failover.
    Το σήμα της κινητής στο Speed Booster κυμαίνεται από 2 έως 3 γραμμές.

  8. #128
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Καλημέρα!

    Το MR600 είναι CAT6 οπότε θα έχεις καλύτερες ταχύτητες (θεωρητικά) λόγω Carrier Aggregation. Θα σου πρότεινα να δεις και το Huawei B535-232 στο οποίο μπορείς να του ορίσεις ποιες μπάντες να χρησιμοποιεί (π.χ. B1, B3, B7 και όχι B20) μέσω android app. Ακόμη, έχει τη δυνατότητα να κάνεις bridge την IP της extra sim (εφ΄όσον έχεις public ip με vpn-internet apn) στο mikrotik (να το χρησιιμοποιήσεις σαν σκέτο modem δλδ) σε περίπτωση που χρειάζεσαι port forward στο δίκτυό σου.

    Δεν κατάλαβα γιατί να έχεις και το speed booster και το tp-link. Για failover? αφού και τα 2 μέσω κινητής θα είναι και λογικά από τον ίδιο πάροχο. Νόημα θα είχε αν ήταν διαφορετικοί πάροχοι. Εκτός εάν κρατήσεις και την xDSL που πιστεύω ότι έχεις. Σε κάθε περίπτωση είτε πάρεις το MR600 είτε το B535 (ή οποιοδήποτε CAT6+, θα πρότεινα να τα βάλεις ως κύρια γραμμή με failover το speedbooster+xDSL. Λογικά θα έχεις καλύτερες ταχύτητες και που ξέρεις, μπορεί να μη χρειαστεί να πληρώνεις πλέον την xDSL

    Δες και το Mikrotik Chateau LTE12 μήπως τα έχεις όλα σε μία συσκευή.

    Οι γραμμές του σήματος από μόνες τους δεν λένε κάτι... Εξαρτάται τη διαθεσιμότητα της μπάντας στην οποία έχει συνδεθεί κλπ κλπ.

  9. #129
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!

    Το MR600 είναι CAT6 οπότε θα έχεις καλύτερες ταχύτητες (θεωρητικά) λόγω Carrier Aggregation. Θα σου πρότεινα να δεις και το Huawei B535-232 στο οποίο μπορείς να του ορίσεις ποιες μπάντες να χρησιμοποιεί (π.χ. B1, B3, B7 και όχι B20) μέσω android app. Ακόμη, έχει τη δυνατότητα να κάνεις bridge την IP της extra sim (εφ΄όσον έχεις public ip με vpn-internet apn) στο mikrotik (να το χρησιιμοποιήσεις σαν σκέτο modem δλδ) σε περίπτωση που χρειάζεσαι port forward στο δίκτυό σου.

    Δεν κατάλαβα γιατί να έχεις και το speed booster και το tp-link. Για failover? αφού και τα 2 μέσω κινητής θα είναι και λογικά από τον ίδιο πάροχο. Νόημα θα είχε αν ήταν διαφορετικοί πάροχοι. Εκτός εάν κρατήσεις και την xDSL που πιστεύω ότι έχεις. Σε κάθε περίπτωση είτε πάρεις το MR600 είτε το B535 (ή οποιοδήποτε CAT6+, θα πρότεινα να τα βάλεις ως κύρια γραμμή με failover το speedbooster+xDSL. Λογικά θα έχεις καλύτερες ταχύτητες και που ξέρεις, μπορεί να μη χρειαστεί να πληρώνεις πλέον την xDSL

    Δες και το Mikrotik Chateau LTE12 μήπως τα έχεις όλα σε μία συσκευή.

    Οι γραμμές του σήματος από μόνες τους δεν λένε κάτι... Εξαρτάται τη διαθεσιμότητα της μπάντας στην οποία έχει συνδεθεί κλπ κλπ.
    Κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Το speed booster είναι πάνω στη DSL την οποία και θα κρατήσω. Η ταχύτητα πέφτει όμως όταν τελειώνουν τα 100 GB του booster γι'αυτό και θέλω να επωφεληθώ των unlimited data της κινητής.
    Καλή η ιδέα σου να βάλω main γραμμή το 4g router και WAN2 το booster!
    Προχωρώ σε αγορά του TP-Link... Σ' ευχαριστώ και πάλι.

  10. #130
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από edekei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχωρώ σε αγορά του TP-Link
    Περιμένουμε τα αποτελέσματα!

  11. #131
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένουμε τα αποτελέσματα!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένουμε τα αποτελέσματα!
    Τελικά δεν μπόρεσα να απαρνηθώ τη μεγάλη μου λατρεία τα Mikrotik, τα έσταξα χοντρά και πήρα το Chateau LTE12.
    Βρήκα λίγο χρόνο χθες και το σετάρισα πρόχειρα βάζοντας δύο μικρά κεραιάκια από κάρτα δικτύου στις υποδοχές SMA διαπιστώνοντας ότι οι ταχύτητες κυμαίνονται γύρω στα 40Mbps με 3 λαμπάκια σήματος αναμμένα στο router. Σήμα μεταξύ -70 και -74dBm με καλή ποιότητα όμως και RSQI στα -7dBm. Προφανώς χρειάζομαι κεραία εξωτερική και θα ήθελα τα φώτα σας ποιά από τις παρακάτω να επιλέξω:

    https://www.skroutz.gr/s/15187996/Mi...T.html#reviews
    https://www.skroutz.gr/s/26759121/Te...VA-4G-LTE.html

    H δεύτερη της Televes φαίνεται αρκετά υποσχόμενη...

    Επίσης παρατήρησα ότι στη ρύθμιση του APN παίζει μόνο ως "internet". Βάζοντας apn-internet και vpn-internet αποσυνδεόταν με κόκκινο μήνυμα Not connected.

  12. #132
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Δες οδηγίες να βγάλεις την B20 από το CA και δοκίμασε τις B3, B1 & B7 με 20MHz bw να δεις ποιες αξίζει να κάνεις aggregate.

    Οι κεραίες από wifi ταιριάζουν σίγουρα; μήπως είναι rSMA οι υποδοχές; Χωρίς εξωτερικές έχεις χειρότερες επιδόσεις;

    Για να παίξει το vpn-internet πρέπει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση για να σου το ενεργοποιήσουν.

  13. #133
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες οδηγίες να βγάλεις την B20 από το CA και δοκίμασε τις B3, B1 & B7 με 20MHz bw να δεις ποιες αξίζει να κάνεις aggregate.

    Οι κεραίες από wifi ταιριάζουν σίγουρα; μήπως είναι rSMA οι υποδοχές; Χωρίς εξωτερικές έχεις χειρότερες επιδόσεις;

    Για να παίξει το vpn-internet πρέπει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση για να σου το ενεργοποιήσουν.
    Καλά το υποψιάστηκες, οι κεραίες δεν κάνουν, είναι female βύσματα, ίδια με του Chateau. Μόνο 2 λαμπάκια σήματος είναι αναμμένα χωρίς εξωτερική.Μάλλον πάω για τη mANT της Mikrotik.
    To vpn προς το παρόν δεν το χρειάζομαι αφού δε θα τρέξω κάμερες ή DDNS κτλ. Το internet με ενδιαφέρει και η ταχύτητα.
    Επίσης από το cell monitor βλέπω ότι πιάνει μόνο Β3 και Β20, οι Β1 και Β7 δε φαίνονται πουθενά.

  14. #134
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μετά από 2 μέρες συνύπαρξης με το Chateau LTE12 και χωρίς ιδανικές συνθήκες μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα.
    Έχω το Speed Booster, στο οποίο όμως έχουν τελειώσει τα 100GB του μήνα, με DSL στα 6-7Mbps και συνολική ταχύτητα γύρω στα 17-20Mbps.
    'Eχοντας ρίξει το Booster μαζί με το Chateau σε ένα Mikrotik RB3011 το οποίο κάνει load balance με fail over τις δύο γραμμές, μέτρησα 70Mbps down και 15 Up!
    Περιμένω να μου έρθει η mANT της MIkrotik που σε συνδυασμό με την ανανέωση των 100GB του Booster πιστεύω ότι, εκτός ωρών αιχμής, θα πιάσω σίγουρα τα 100 down.
    Από την dsl της πλάκας των 6/1 αναβαθμίζομαι σε επίπεδα VDSL πλέον...

  15. #135
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από edekei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 2 μέρες συνύπαρξης με το Chateau LTE12 και χωρίς ιδανικές συνθήκες μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα.
    Έχω το Speed Booster, στο οποίο όμως έχουν τελειώσει τα 100GB του μήνα, με DSL στα 6-7Mbps και συνολική ταχύτητα γύρω στα 17-20Mbps.
    'Eχοντας ρίξει το Booster μαζί με το Chateau σε ένα Mikrotik RB3011 το οποίο κάνει load balance με fail over τις δύο γραμμές, μέτρησα 70Mbps down και 15 Up!
    Περιμένω να μου έρθει η mANT της MIkrotik που σε συνδυασμό με την ανανέωση των 100GB του Booster πιστεύω ότι, εκτός ωρών αιχμής, θα πιάσω σίγουρα τα 100 down.
    Από την dsl της πλάκας των 6/1 αναβαθμίζομαι σε επίπεδα VDSL πλέον...
    ενημέρωσε αν μπορείς το πριν και το μετά στο σήμα με την mANT5 καθώς και αν έβαλες 5μετρα ή 10μετρα καλώδια (το λεπτό φαντάζομαι)
    Θα έλεγα γενικότερα παράτα το speedbooster και το RB3011, και κράτα μόνο το LTE12.
    Δουλεύω 2x LTE12 μόνα τους σε ξεχωριστά γραφεία και αποδείχτηκαν άψογα. ναι μεν υπάρχουν 3xVDSL από την τηλεφωνία και είναι οι 2 για failover+backup(αν καεί το LTE12), όμως δεν έχουν χρειαστεί ποτέ φέτος. Αντιθέτως οι vdsl έχουν πέσει αρκετές φορές.
    και αυτό το 130MBps upload με το LTE12 που πιάνει, καταλαβαίνεις πόσο σωτήριο είναι στα γραφεία...

Σελ. 9 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας