Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 79
  1. #1
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Καλησπέρα. Είπα να αναβαθμιστω και μου βγήκε ξινό. Έχω την παραπάνω μητρική. Την Παρασκευή το βράδυ ανοίγω τον παλιό υπολογιστή και κάνω το τελευταίο backup. Σάββατο πρωί ξεκινάω το κατσαβιδιασμα. Τελειώνω τα πάντα και ανάβω. Άναψε το λαμπάκι της μητρικής lan2_ini και τίποτε άλλο. Ψυλιαζομαι το τροφοδοτικό καθώς ήταν παλιό και όντως δεν δουλεύει. Βραχυκυκλωσα τα 2 pins και δεν άναψε καθόλου. Σήμερα αγόρασα ένα άλλο και το εγκατέστησα. Πάλι τα ίδια. Το λαμπάκι αναμμένο και καμιά άλλη ένδειξη. Δοκίμασα τις μοναδικές οδηγίες που βρήκα στο Reddit αλλά καμιά κίνηση. Εγκατέστησα πάλι τον επεξεργαστή, δοκίμασα να κάνω reset το uefi, επανεγκατάσταση των μνημών κτλ. Αλλά πάντα το ίδιο. Led για μερικά δευτερόλεπτα και τίποτα άλλο

    Έστειλα και ένα ticket στην asus μπας και βρω άκρη.

    Το τρελό είναι πως δεν έχει καμία μα καμία αναφορά σε αυτές τις λεπτομέρειες. Πουθενά δε βρήκα εξήγηση τι κάνει αυτό το led. Μόνο κάποιες εικασίες χρηστων.

    Σκέφτομαι μήπως έχει καμία ασυμβατότητα το κουτί με τα pins. Αλλά το θεωρώ εντελώς τρελό. Είναι το cooler master cm690 δεύτερης γενιάς. Οκ είναι δεκαετίας αλλά αυτά τα πράγματα δεν αλλάζουν. Ακόμη και στο manual δεν γράφει κάτι διαφορετικό.

    Ελπίζω μόνο να μην είμαι τόσο γκαντεμης και να έχω κάψει τίποτα. Το φοβάμαι βέβαια το κακό. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως αν είχε γίνει το τσαφ δε θα άναβε τίποτα.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Δεν εχω καταλαβει τι εννοεις.
    Εστησες νεο μηχανημα με τη παραπανω μητρικη και δεν αναβει ?
    Τι επεξεργαστη εχεις φορεσει στη μητρικη ; Εαν ειναι καποιος απο τους 4ΧΧΧ /5ΧΧΧ ειναι πολυ πιθανο να θελει bios update.
    Κοιτα το κουτι εαν εχει καποιο ασπρο αυτοκολλητο που να αναφερει εκδοση bios.


  3. #3
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Έχω ryzen 7 5800x. Δεν ανάβει τίποτα. Κανένας ανεμιστήρας. Ούτε καν του κουτιού. Το κουμπί νεκρό. Τον μόνο πράγμα που μου δίνει ελπίδα ότι δεν έχει κάνει τίποτα είναι το συγκεκριμένο led.

    Έχω δοκιμάσει χωρίς τα pins για το reset και τα led του σκληρού. Μόνο με το κουμπί εκκίνησης. Και πάλι τίποτα.

    Έχω ξηλώσει ότι καλώδιο υπάρχει πάνω. Από τα usb στο front panel μέχρι και τους σκληρούς. Τα μόνα καλώδια που υπάρχουν είναι τα 2 της τροφοδοσίας και τα 4 των ανεμιστήρων.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.962
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για δες αν υποστηρίζει bios update από usb χωρίς την cpu πάνω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δεν ανάβει τίποτα. Μόνο το led. Κανένας ανεμιστήρας. Να πω ότι άναβε κάτι να το καταλάβω. Και εδώ είναι το τρελό. Την Παρασκευή το βράδυ το κουτί δούλεψε κανονικά. Άνοιξα τον υπολογιστή έκανα το backup μου, ανέβασα και μια φωτογραφία στο forum και τον έσβησα. Το Σάββατο που τον έλυσα ξεκίνησε το θέμα. Και είμαι πολύ προσεκτικός. Γι'αυτό φοβάμαι μην έγινε καμία χαζομάρα. Σκέψου ότι τον έλυσα στο μπαλκόνι ώστε να μην πατάω σε χαλί και παίξει στατικός ηλεκτρισμός.

    Δυστυχώς αρχίζω και φοβάμαι ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει. Και απλά το λαμπάκι είναι παραπλανητικό. Αύριο μάλλον θα έρθει και το "καλό" τροφοδοτικό αλλά νομίζω πως θα είναι άχρηστο καθώς η ζημιά έχει γίνει.

    Εκτός αν είμαι τόσο μα τόσο γκαντεμης που απλά είχε χαλάσει το κουμπί και στεκόταν. Στο λύσιμο χαλάρωσε και δεν κάνει επαφή. Τι να πω; Να αγοράσω καινούριο κουτί; Έριξα και εκεί μια ματιά αλλά είναι καταχωνιασμενο. Δεν φαίνεται να μπορέσει να χάλασε κάπως. Και το καλώδιο το έχω δέσει με zip tie σε δύο σημεία από τότε που το αγόρασα οπότε θεωρώ απίθανο να το ξηλωσα.

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να γράψω πως η μητρική έχει ανεμιστιρακι στο chipset το οποίο φυσικά δεν ανάβει.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.962
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    βγάλτο απ'το κουτί, και προσπάθησε να το ξεκινήσεις στον αέρα (εκτός case),
    βάλτο να πατήσει στο αφρολέξ της συσκευασίας, βάλε μόνο ram-cpu πάνω,
    και γεφύρωσε τα pins.
    Ξεκινάει?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Θα το δοκιμάσω αύριο απόγευμα μετά τη δουλειά. Θα έρθει και το seasonic και θα δω και με αυτό.

    Δεν ξέρω τι να πω. Να γειώνει κάπου το κουτί; δε θα άκουγα θόρυβο; το έχω πάνω σε ξύλινο τραπεζάκι για να το φτιάξω. Τι στο καλό. Δε θα με τινάζει κάτι; θυμάμαι σε πολύ παλιό υπολογιστή το γαργαλητο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγάλτο απ'το κουτί, και προσπάθησε να το ξεκινήσεις στον αέρα (εκτός case),
    βάλτο να πατήσει στο αφρολέξ της συσκευασίας, βάλε μόνο ram-cpu πάνω,
    και γεφύρωσε τα pins.
    Ξεκινάει?
    Θα αρχίσω χριστοπαναγιες και θα έχω και δίκιο. Τελικά δούλεψε. Είναι να μου ανεβάσει την πίεση στο Θεό. Πραγματικά από το Σάββατο το μεσημέρι έχω πονοκέφαλο.

    Τωρα ψάχνω για κουτί να αντικαταστησω το παλιό. Θα πάω εδώ σε ένα μαγαζί αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει. Υπάρχει καμία πρόταση στο μπαμ μπαμ;

    Θέλω να έχει 4*3,5 και μερικές στα 2.5. Εννοείται φίλτρα σκόνης. Αλλά δεν με νοιαζουν παράθυρα και λοιπά μπιμπλικια. Και εννοείται χώρο για να μην τσακίζουν τα καλώδια.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.962
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Πρίν αγοράσεις case:
    Ψάξε το κουτί, την καλωδίωση του, τα buttons (on-off/reset),
    και το i/o shield.
    Και αν έχει pcb για audio/usb μια απ'τα ίδια.
    Μπορεί απλώς να ακουμπάει/γειώνει κάπου που δεν πρέπει.
    Το ίδιο το κουτί δεν έχει τίποτα να χαλάσει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σε ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά το πήρα απόφαση. Έχω σκάσει και θα την κάνω. Έλεγα για αργότερα αλλά πλέον δε μπορώ. Το παλιό κουτί το είχα 10 χρόνια και το καθάρισα όσο μπορούσα. Αλλά πιθανολογώ πως κάτι δεν καθάρισε καλά και βραχυκύκλωσε.

    - - - Updated - - -

    Τώρα που τον κουτσό έστησα με ανοιχτό κουτί δεν έχω εικόνα. Η κάρτα γραφικών είναι η inno3d nvidia 1050ti. Είναι μονής θύρας και δεν έχει επιπλέον τροφοδοσία. Συνδέεται με dvi στην οθόνη. Οι σκληροί ακούγονται να γουργουριζουν.

  10. #10
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δοκίμασα άλλη κάρτα γραφικών, άλλη θύρα pci και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Όλα παίρνουν ρεύμα αλλά όχι εικόνα. Σήμερα θα δοκιμάσω να βαλω πάνω μια τηλεόραση με hdmi μπας και φταίει το καλώδιο dvi που έχω η ή οθόνη. Αν και αυτό δε δουλέψει θα κάνω την τελευταία κίνηση και θα αγοράσω τον φτηνότερο με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών μπας και φταίει καμία pci.

    Επίσης δοκίμασα να παίξω με τις μνήμες και δεν αλλάξε κάτι. Μάλιστα κάποια στιγμή δεν άνοιξε καν και όταν επανέφερα το dual channel πήρε πάλι μπροστά. Έχω βγάλει και τους σκληρούς αλλά καμία πρόοδος.

    - - - Updated - - -

    Σύνδεσα και άλλη οθόνη με hdmi. @@ καλαβρεζικα.

    Παράγγειλα και έναν ryzen με ενσωματωμένα γραφικά. Να τον δοκιμάσω και αυτόν μπας και συμβαίνει κάτι άλλο.

    Δεν ξέρω τι να πω. Πραγματικά. Είμαι έτοιμος να τον σπάσω μαζί με ότι έχει μέσα και να ησυχάσω. Εδωσα 720€ για να αγοράσω θεωρητικά κάτι για να κρατήσει και δεν έχω τίποτα. επιπλέον 90 για το τροφοδοτικό και τώρα αλλά 160 για άλλον επεξεργαστή. Και να πω ότι δεν ξέρω τι κάνω. Δεν είμαι πρωτάρης.

    Αλλα το απόλυτα εκνευριστικό είναι πως δεν έχω κάποιο feedback. Να πω ρε γαμώτο ότι κάηκε κάτι και μύρισε. Η ότι δεν παίρνει καθόλου ρεύμα. Η οτιδήποτε άλλο. Τώρα απλά ανάβει χωρίς εικόνα. Να βραχυκύκλωσε κάτι; να χάλασα την pci μαζί με την κάρτα γραφικών; τόσο γκαντέμης; Να έκαψα τις μνήμες; η να είναι τόσο ασυμβατες με την μητρική και να μην έχω εικόνα γι αυτό;

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.994
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχει περιπτωση οταν την εβαλες στο παλιο κουτι, να ηταν καποιος αποστατης σε λαθος θεση και να την βραχυκυκλωσε; Δηλαδη να ακουμπαγε πανω σε σημειο που δεν επρετε;

    Επισης δοκιμασε bios reset ενω εχεις την 1050τι μεσα και μετα poweron.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.962
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Όπως ρώτησε και ο panoc αρχικά:
    Είσαι σίγουρος ότι το bios που φοράει το mobo υποστηρίζει out-of-the-box τους ryzen 5xxx?
    Γιατί στο site λέει ότι θέλει bios ver# 2311+
    Η συγκεκριμένη μητρική κυκλοφόρησε ~Q2 2019.
    Μπορεί να φοράει παλαιότερο bios, στην οποία περίπτωση δεν θα παίξει με τον 5xxx πριν κάνεις αναβάθμιση.
    Που ίσως γίνεται με usb (αν παίξει),
    ή μπορεί να χρειαστεί να βάλεις πάνω ένα ryzen 3xxx για να ξεκινήσει και να κάνεις την αναβάθμιση.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #13
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το κομμάτι της βραχυκύκλωσης το φοβάμαι και εγώ. Οι αποστάτες είναι στα ίδια σημεία και τα βιδωσα κανονικά. Δεν πίεσα καμία βίδα η δεν κλώτσησε κάτι. Τώρα αν είχε πουθενά σκόνη και έκανε τη ζημιά τι να πω; Η το παλιό τροφοδοτικό; Αλλά τώρα που ανάβει και δεν έχω σήμα; Δε θα έπρεπε να είναι εντελώς σβηστή;

    Οσο για το bios δεν το έχω δοκιμάσει. Θα κοιτάξω αύριο να πάω σε κάποιον να το κατεβάσω και να δω. Αλλά δε θα έπρεπε τουλάχιστον να δώσει ένα σήμα στην οθόνη;

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.962
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά δε θα έπρεπε τουλάχιστον να δώσει ένα σήμα στην οθόνη;
    Όχι.
    Τουλάχιστον όχι απαραίτητα.
    Και είναι πολύ πιθανά το πρόβλημα σου.
    Αν έχεις ήδη παραγγείλεις/περιμένεις apu βάλτην πάνω και κάνε flash.
    Εναλλακτικά, δες αν το board υποστηρίζει flashback από usb stick,
    στην οποία περίπτωση ακολουθείς τις σχετικές οδηγίες.
    Αλλιώς, δίνει η amd cpu loan:
    https://www.amd.com/en/support/kb/fa...-Loan-Boot-Kit
    Ή δες αν μπορείς να δανειστείς καμιά cpu για λίγο.
    Είναι πολύ συχνό πρόβλημα με τους 5xxx.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #15
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δυστυχώς το flash το έκοψαν. Θα περιμένω τον νέο επεξεργαστή και θα δούμε. Ελπίζω Τρίτη ή Τετάρτη να είναι εδώ σύμφωνα με το κατάστημα.

    Ελπίζω να είναι αυτό.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας