Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    27-07-2012
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Καλησπέρα σε όλους. Μόλις εγκατέστησα τρίτη οθόνη (dell s2721 gaming monitor) επάνω στον πύργο (επεξεργαστής ryzen 3400). Στην οθόνη υπάρχουν δύο υποδοχές HDMI, στην μία συνέδεσα τον υπολογιστή και στην άλλη το xbox x. (Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει η παιχνιδομηχανή, αλλά ο ήχος τού υπολογιστή).

    Η οθόνη έχει ενσωματωμένα ηχεία οπότε θεώρησα ότι εάν τα ορίσω ώς προεπιλεγμένη συσκευή θα έχω ήχο. Λάθος. Αρχάριος μεν, αλλά δεν νομίζω ότι έκανα κάτι στραβά. Κάποιος μού είπε να ορίσω στον πίνακα ελέγχου το HDMI ως συσκευή σύνδεσης, αλλά εκεί επιλογή HDMI δεν υπάρχει πουθενά. Ακριβώς πιο δίπλα έχω δεύτερο γραφείο πάλι με τρεις οθόνες, αλλά samsung, όπου τα ενσωματωμένα ηχεία έπαιξαν κατευθείαν. Έψαξα όλο το διαδίκτυο, αλλά απάντηση δεν βρήκα πουθενά. Ψάχνω το λάθος που μπορεί να έχω κάνει, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Από τις ρυθμίσεις της dell επίσης πήγα στο Audio, όπου το μόνο που υπάρχει είναι το volume για την ένταση...

    Please help...

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    εδώ https://www.dell.com/en-us/shop/dell...or-accessories δεν βλέπω κάποια ηχεία στην οθόνη

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Είχα κι εγώ παρόμοιο θέμα με tv-monitor που ενώ είχε ηχεία (ήταν tv), δεν έβγαζε ήχο απ'το hdmi.

    Όταν χρειάστηκε να κάνω reset τις ρυθμίσεις της οθόνης (για άσχετο λόγο), διαπίστωσα πως είχε λυθεί και το πρόβλημα με τον ήχο και έπαιζε κανονικά!

    Οπότε, θα σου πρότεινα να κάνεις ένα reset τις ρυθμίσεις, μήπως φτιάξει το πρόβλημα, αν φυσικά έχει όντως ηχεία, όπως σου είπε κι ο sdikr.

    Αν έχει ηχεία, θα πρέπει να σου εμφανίζει την επιλογή να ορίσεις την ένταση του ήχου με το όνομα της οθόνης στο system tray (το εικονίδιο του ηχείου).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-07-2012
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα κι εγώ παρόμοιο θέμα με tv-monitor που ενώ είχε ηχεία (ήταν tv), δεν έβγαζε ήχο απ'το hdmi.

    Όταν χρειάστηκε να κάνω reset τις ρυθμίσεις της οθόνης (για άσχετο λόγο), διαπίστωσα πως είχε λυθεί και το πρόβλημα με τον ήχο και έπαιζε κανονικά!

    Οπότε, θα σου πρότεινα να κάνεις ένα reset τις ρυθμίσεις, μήπως φτιάξει το πρόβλημα, αν φυσικά έχει όντως ηχεία, όπως σου είπε κι ο sdikr.

    Αν έχει ηχεία, θα πρέπει να σου εμφανίζει την επιλογή να ορίσεις την ένταση του ήχου με το όνομα της οθόνης στο system tray (το εικονίδιο του ηχείου).
    τι στο καλό, θα έπαιρνα όρκο ότι στην περιγραφή τής msystems είδα ότι έγραφε για ηχεία, ίσως πάλι μπερδεύτηκα από τους αεραγωγούς που έχει παντού για την υπερθέρμανση, ειλικρινά δεν ξέρω τι να υποθέσω. Βέβαια μικρό το κακό γιατί έτσι κι αλλιώς δεν ήταν βασικό κριτήριο επιλογής, (το κύριο ήταν οι δύο hdmi θύρες). Βέβαια στο εικονίδιο τού ήχου κάτω δεξιά μού βγάζει ως προεπιλεγμένη συσκευή ήχου την οθόνη... Περίεργα πράγματα...

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tosodoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι στο καλό, θα έπαιρνα όρκο ότι στην περιγραφή τής msystems είδα ότι έγραφε για ηχεία, ίσως πάλι μπερδεύτηκα από τους αεραγωγούς που έχει παντού για την υπερθέρμανση, ειλικρινά δεν ξέρω τι να υποθέσω. Βέβαια μικρό το κακό γιατί έτσι κι αλλιώς δεν ήταν βασικό κριτήριο επιλογής, (το κύριο ήταν οι δύο hdmi θύρες). Βέβαια στο εικονίδιο τού ήχου κάτω δεξιά μού βγάζει ως προεπιλεγμένη συσκευή ήχου την οθόνη... Περίεργα πράγματα...
    Μπορείς να βάλεις ηχεία της Dell τα όποια αγοράζεις εξτρά και απο την οθόνη μέσω audio out δίνεις στα ηχεία τον ήχο που παίρνει μέσω hdmi.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας