Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 53
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90000/4530
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Καλημέρα στο φόρουμ.

    Θα ήθελα να κάνω αρχικά μία ερώτηση και σε δεύτερο χρόνο θα χρειαστώ σίγουρα τα φώτα σας (προβολείς σας καλύτερα των 10000000 lumen)!
    Λοιπόν, έχω αγοράσει ένα μηχάνημα της ubiquity το Dream Machine Pro DMP (στο ρόλο του router) και θέλω να φτιάξω ένα δίκτυο που θα συμπεριλαμβάνει 2 σπίτια (ας πούμε λόγο συντομίας 500 τμ στο σύνολο) όπου φυσικά έχουν καλωδίωση και «συναντιόνται» στο υπόγειο κλπ και θέλω τα πάντα να περάσουν μέσα από το σύστημα της ubiquity. Πατάω πάνω σε μια σύνδεση Cosmote 100ρα και έχω σαν μόντεμ το Speedport Plus. To DMP θέλει το modem/router σου να μπει σε bridge mode (δηλαδή να πάρει τον ρόλο του modem). Εάν έχω καταλάβει σωστά, μιας και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, διαβάζοντας εδώ στα φόρουμ σας πρέπει να βάλω το Speedport σε bridge mode (δηλαδή να το κάνω μόνον modem) αλλά εάν το κάνω αυτό θα χάσω την τηλεφωνία μου μιας και είναι VoIP.

    Να δώσω μια μικρή περιγραφή στην συνδεσμολογία την υπάρχουσα: Στο dsl υπάρχει η εξωτερική γραμμή του ΟΤΕ, στο Phone 1 η σύνδεση του τηλεφώνου και στο Phone 2 η σύνδεση με τον συναγερμό. Μετά έχουμε τα UTP καλώδια τα οποία οδηγούν σε access points σε κάθε όροφο κλπ.

    Οπότε σαν καλύτερη εναλλακτική έχω να αγοράσω ένα δεύτερο modem/router -> να το βάλω αυτό σε bridge mode -> και μετά να βάλω πίσω από το νέο το Speedport Plus μόνον για την voip και το DMP για όλα τα υπόλοιπα. Οπότε έρχονται και οι εξής ερωτήσεις:

    1. Ποιο μόντεμ ρούτερ να αγοράσω για να κάνω αυτή την δουλειά; Είναι ευκαιρία να αγοράσω ένα καλύτερο μόντεμ από το speedport που από ότι έχω διαβάσει εδώ δεν το θεωρείτε και το καλύτερο. Θέλω να είναι value for money αλλά δεν με ενδιαφέρει να είναι το φθηνότερο. Το Asus DSL-AC68U το εγκρίνεται; Κάποιο άλλο;

    2. Είναι προτιμότερο να αγοράσω κάποιο από τα μόντεμ της Cosmote μιας και λογικά θα παίρνουν τα credentials αυτόματα; Δηλαδή, μέχρι τώρα με το Speedport Plus όταν είχα πρόβλημα απομακρυσμένα μου έλεγαν τι θέμα υπήρχε γιατί χρησιμοποιούσα το δικό τους μηχάνημα. Μπορώ να έχω την ευκολία αυτή με κάποιο άλλο μηχάνημα δικό τους; Πχ το AVM modem/ router FRITZ!Box 7530

    Οπότε ρίξτε καμία ιδέα για modem και όταν το αγοράσω θα αρχίσει το πανηγύρι με τις ρυθμίσεις.

    Μετά από προτροπή του χρήστη griniaris ανοίγω καινούργιο θέμα και παραθέτω και την απάντηση του για να συνεχίσω...

    Οι επιλογες σου ειναι συγκεκριμενες.
    1) ειτε θα αγορασεις αλλο MODEM για να το βαλεις μπροστα. μετα το ρουτερ σου... και μετα το speedport (καταλληλα ρυθμισμενο ) μονο για την τηλεφωνια.
    2) ειτε θα βαλεις σε bridge to speedport .. μετα το ρουτερ σου... και θα ζητησεις τους κωδικους της τηλεφωνιας , για να τους βαλεις σε οτι εξοπλισμο θελεις εσυ.
    3) αφηνεις οπως ειναι το speedport οπως ειναι. και βαζεις μετα απο αυτο το router σου. θα ειναι σε αλλο υποδικτυο και με 2πλο nat . αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.
    Δεν γνώριζα ότι πλέον η cosmote σου δίνει κωδικούς τηλεφωνίας! ΟΚ. Από τις 3 προτάσεις η ευκολότερη μου φαίνεται ότι είναι η 1η, μπορεί φυσικά να έχω άδικο... απλά δεν είναι ευκαιρία να πάρω ένα καινούργιο modem το οποίο να είναι σαφέστατα καλύτερο από το Speedport Plus;
    Τέλος πάντων... εάν ήταν να πάρω ένα modem ποιο να έπαιρνα; Θα ήθελα κάποιο το οποίο να έχει οδηγό αναλυτικό μέσα στο φόρουμ ήδη στο πως θα σεταριστεί από πίσω το ρούτερ και το voip για να μην σας ταράξω και στις ερωτήσεις μετά

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τα "σκετα" modem ειναι πολυ ακριβα χωρις να σου προσφερουν κατι παραπανω .

    θα κοιταξεις λοιπον για modem-router το οποιο θα ρυθμισεις σαν bridge και θα δουλευει σαν σκετο modem.

    αν δεις πχ στο σκρουτζ , και βαλεις σαν φιλτρα το vdsl2 + 1000 mbps ethernet , θα σου βγαλει συσκευες απο 65 ευρω και πανω. Οπως το TP-LINK Archer VR400 v2 .
    ή σε ASUS αν προτιμας το Asus DSL-AC55U στα 90 €

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Defi Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Είναι προτιμότερο να αγοράσω κάποιο από τα μόντεμ της Cosmote μιας και λογικά θα παίρνουν τα credentials αυτόματα; Δηλαδή, μέχρι τώρα με το Speedport Plus όταν είχα πρόβλημα απομακρυσμένα μου έλεγαν τι θέμα υπήρχε γιατί χρησιμοποιούσα το δικό τους μηχάνημα. Μπορώ να έχω την ευκολία αυτή με κάποιο άλλο μηχάνημα δικό τους; Πχ το AVM modem/ router FRITZ!Box 7530
    και να αγορασεις το 7530 ... παλι σε προβλημα ΔΕΝ μπορουν να κανουν κατι. εφοσον θα εχεις δικο σου router ( UDM ) δεν εχουν προσβαση .

    Γραφεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Defi Εμφάνιση μηνυμάτων
    και θέλω τα πάντα να περάσουν μέσα από το σύστημα της ubiquity.
    οποτε αυτα τα 2 δεν συνδιαζονται.
    ειτε θα εχεις το ρουτερ του παροχου ... ειτε θα εχεις το δικο σου.

    Εγω παντως θα εκανα το 2.

    με εναν ανταπτορα πχ Grandstream-HT801 μπορεις να το κανεις ευκολα .
    ζητας τους κωδικους απο την cosmote . τους βαζεις στο grandstream.

    Οποτε εχεις το speedport σε bridge .μετα το UDM σαν ρουτερ και μετα την τηλεφωνια σου και οτι αλλο θελεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 27-01-21 στις 11:47.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προτείνω το Speedport σε Bridge mode και το VoIP σε άλλη συσκευή.
    Ο λόγος διότι η συσκευή του παρόχου υποστηρίζει όλα τα πρωτόκολλα vectoring, σε αντίθεση με του εμπορίου, όπου αυτά που υποστηρίζουν το 35b είναι πανάκριβα.

    Όσον αφορά για την τηλεφωνία, κάλιστα μπορεί να παίξει σε ένα μεταχειρισμένο Speedport που βρίσκεται εύκολα, αν και προτιμώ ένα αντίστοιχο Fritz από eBay

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.010
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εναλλακτικά, θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις το pppoe passthrough στο +,
    να κάνεις ένα 2ό pppoe session στο wan του ubnt και πίσω απο εκεί να στήσεις ότι θες.
    Θα παίξει και όπως σκέφτεσαι, αλλά θα έχεις +1 συσκευή.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ειναι λαθοε τεχνικη αυτη. Εχει αναλυθει πολλες φορες . δημιουργει προβληματα μερικες φορες
    και ειναι και ηθικα λαθος. Δεν θεωρω σωστο να παροτρυνουμε τετοιες πρακτικες.

    Εχει πληρωσει τοσα χρηματα ο ανθρωπος. Τουλαχιστον να το στησει σωστα.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.010
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι λαθοε τεχνικη αυτη. Εχει αναλυθει πολλες φορες . δημιουργει προβληματα μερικες φορες
    και ειναι και ηθικα λαθος. Δεν θεωρω σωστο να παροτρυνουμε τετοιες πρακτικες.

    Εχει πληρωσει τοσα χρηματα ο ανθρωπος. Τουλαχιστον να το στησει σωστα.
    "ηθικά λάθος" = ?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς αναφέρεται στη διπλή δημόσια ΙΡ σε σχέση με την παγκόσμια έλλειψη των IPv4 και το ότι θα παίξει πιθανόν κάποια στιγμή πίσω από SGNAT, οπότε θα χρειαστεί λύση από τον πάροχο.

    Όπως ήδη ανέφερα, προτιμώ τη καθαρή λύση του bridge mode ακόμη και με επιπλέον συσκευή για την τηλεφωνία.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.010
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς αναφέρεται στη διπλή δημόσια ΙΡ σε σχέση με την παγκόσμια έλλειψη των IPv4 και το ότι θα παίξει πιθανόν κάποια στιγμή πίσω από SGNAT, οπότε θα χρειαστεί λύση από τον πάροχο.

    Όπως ήδη ανέφερα, προτιμώ τη καθαρή λύση του bridge mode ακόμη και με επιπλέον συσκευή για την τηλεφωνία.
    Οκ.
    Εγώ σκεφτόμουν κάτι σαν:

    1. επικοινωνεί με τον isp να τον αποσυνδέσουν από το tr-069,
    με την ευκαιρία παίρνει και τα credentials για το sip.
    Στα μείον ότι δεν θα έχει remote support στο cpe, και θα πρέπει να κάνει ο ίδιος τις όποιες αναβαθμίσεις στο firmware.
    Στα σύν ότι δεν θα του κάνουν reset όποτε τους έρθει ώστε να χάνει τις ρυθμίσεις του.

    2. Στήνει το + o ίδιος, με user otenet@otenet.gr
    το cpe θα πάρει wan ip απο cg-nat (0 κόστος σε public ip για τον isp).

    3. στήνει το ubnt "πίσω" απ'το + και σηκώνει ένα pppoe session με τα credentials του συνδρομητή
    (εδώ λογικά θα πάρει την public).

    Δεν βλέπω κάποιο ηθικό κώλυμα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά όλα αυτά και για τούτο έγραψα λύση από τον πάροχο.
    Ωστόσο η άλλη επιλογή είναι αδιάφορη από την όποια απόφαση-ενέργεια του παρόχου και εξαρτάται αποκλειστικά από τις ρυθμίσεις του χρήστη.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-05-2004
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΑΛΥΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. στήνει το ubnt "πίσω" απ'το + και σηκώνει ένα pppoe session με τα credentials του συνδρομητή
    (εδώ λογικά θα πάρει την public).

    Δεν βλέπω κάποιο ηθικό κώλυμα.
    Το έχω εφαρμόσει με Ubiquity σύστημα πάνω από δυο χρόνια. Όλα δουλεύουν τέλεια. Voip απο το plus.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90000/4530
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Την καλημέρα μου σε όλους σας.

    Πρώτον ευχαριστώ πάρα πολύ όχι μόνον για τις κατατοπιστικές αλλά και για τις άμεσες απαντήσεις σας. Είναι κατάντια να έχουμε σοβαρά παράπονα για χρόνους απόκρισης του εκάστοτε παρόχου μας σε προβλήματα μας και να σου απαντάνε σε φόρουμ power users άμεσα! Δηλαδή Ήμαρτον!

    Στο δια ταύτα… από αυτά που διαβάζω από τις απαντήσεις σας θα πάω σε λύση Speedport Plus σε Bridge mode και το VoIP σε άλλη συσκευή. Εδώ έχω μια απορία, διαβάζοντας παλαιά πόστς είχα μείνει με την εντύπωση ότι προτιμούσατε μπροστά άλλο modem/router σε bridge mode -> δικό σου router -> και Speedport + μόνο για την τηλεφωνία. Το είχα καταλάβει λάθος;

    Τώρα θα ήθελα να σας δώσω μια περιγραφή των αναγκών μου: Θέλω μέσα από UDM να περάσω και σύστημα παρακολούθησης (UniFi Protect, κάμερες, και HDD) και υπάρχει ήδη αγορασμένο το Synology DS1520+ με 5 δίσκους (σήμερα παραλαμβάνονται) που θα τρέξουν πάνω του και Virtual Machines. Επιπρόσθετα θέλω απροβλημάτιστη τηλεφωνική επικοινωνία κυρίως για την σύνδεση του συναγερμού (άσχετα εάν το σύστημα συνδέεται και με συσκευή επικοινωνίας GSM/GPRS). Τα γράφω όλα αυτά για δύο λόγους κυρίως, αρχικά γιατί μπορεί να μου πείτε ότι για όλα αυτά που θες τότε καλύτερα να πας στην Χ, Ψ λύση σχετικά με την συνδεσμολογία και δεύτερον γιατί αυτό είναι πολύ σωστό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει πληρωσει τοσα χρηματα ο ανθρωπος. Τουλαχιστον να το στησει σωστα.
    Το σύστημα είναι overkill μιας και στην πλήρη του ανάπτυξη θα υπερβεί τα 10.000€ οπότε εάν μου πείτε ότι το Χ συγκεκριμένο modem/router είναι ΟΚ, είναι ακριβότερο αλλά καλύτερο και θα έχεις απλούστερη ρύθμιση κλπ το προτιμάω με τα 1000.

    Οπότε, σύμφωνα με griniaris και jkoukos

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτείνω το Speedport σε Bridge mode και το VoIP σε άλλη συσκευή.
    Ο λόγος διότι η συσκευή του παρόχου υποστηρίζει όλα τα πρωτόκολλα vectoring, σε αντίθεση με του εμπορίου, όπου αυτά που υποστηρίζουν το 35b είναι πανάκριβα
    Όσον αφορά για την τηλεφωνία, κάλιστα μπορεί να παίξει σε ένα μεταχειρισμένο Speedport που βρίσκεται εύκολα, αν και προτιμώ ένα αντίστοιχο Fritz από eBay

    Ποια είναι αυτά που «υποστηρίζουν το 35b και είναι πανάκριβα»; Εάν είναι όντως καλύτερο το Speedport + τότε ποιο modem/router προτείνεται για την τηλεφωνία;

    Θα προτιμούσα κάτι το οποίο δεν θα είναι μεταχειρισμένο και θα είναι ετοιμοπαράδοτο λόγο των γνωστών θεμάτων της πανδημίας. Να πάω να το πάρω να κοιταζόμαστε στα μάτια πάνω στο γραφείο μου και μετά να αρχίσουμε το σετάρισμα. Είναι πραγματικά το τελευταίο κομμάτι του hardware παζλ!

    Ακολουθώντας την συμβουλή σου grianiaris βλέπω στο skroutz το AVM FRITZ!Box 7590, AVM FRITZ!Box 7530 και Asus DSL-AC55U, Asus DSL-AC68U. Ειδικά τα θετικά σχόλια για το 7590 και το AC68U είναι πάρα πολλά. Οπότε ποιο;

    Και τελικά, με βάση τις ανάγκες που περιγράφω από πάνω, εμμένουμε στο Speedport + και μετά UDM με ΝΕΟ modem/router μόνον για τηλεφωνία (και τον συναγερμό που σας έλεγα) ή το ανάποδο (ΝΕΟ modem/router – UDM - Speedport + );

    Σας ευχαριστώ και πάλι...

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Defi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προτιμούσα κάτι το οποίο δεν θα είναι μεταχειρισμένο και θα είναι ετοιμοπαράδοτο λόγο των γνωστών θεμάτων της πανδημίας. Να πάω να το πάρω να κοιταζόμαστε στα μάτια πάνω στο γραφείο μου και μετά να αρχίσουμε το σετάρισμα. Είναι πραγματικά το τελευταίο κομμάτι του hardware παζλ!

    Ακολουθώντας την συμβουλή σου grianiaris βλέπω στο skroutz το AVM FRITZ!Box 7590, AVM FRITZ!Box 7530 και Asus DSL-AC55U, Asus DSL-AC68U. Ειδικά τα θετικά σχόλια για το 7590 και το AC68U είναι πάρα πολλά. Οπότε ποιο;

    Και τελικά, με βάση τις ανάγκες που περιγράφω από πάνω, εμμένουμε στο Speedport + και μετά UDM με ΝΕΟ modem/router μόνον για τηλεφωνία (και τον συναγερμό που σας έλεγα) ή το ανάποδο (ΝΕΟ modem/router – UDM - Speedport + );

    Σας ευχαριστώ και πάλι...
    τα φριζτ ειναι modem-router-voip.

    εφοσον θα παμε για το speedport( για modem ) - ubiquiti ( για ρουτερ ) - τηλεφωνια , τοτε χρειαζεσαι μονο εναν voip adapter. πχ το Grandstream HT801 οπως ειπαμε.
    Η το 802 αν θελεις 2 εξοδους τηλεφωνου , η το 804 αν θελεις 4 εξοδους.

    Αληθεια η γραμμη τι στατιστικα εχει ? θα τα "καταφερει" με ολα αυτα που θελεις να κανεις ?
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους,

    πρόκειται σύντομα να κάνω κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφει ο Defi και θα ήθελα τα φώτα σας μιας και δεν μου είναι απόλυτα ξεκάθαρο το τι πρέπει να συμβεί. Πρόκειται για ένα γραφείο που θέλει να στήσει το Dream Machine (το απλό όχι το pro) και υτή τη στιγμή η συνδεσμολογία είναι η εξής: cosmote modem/router (oxygen) -> τηλεφωνικό κέντρο και στα lan ports του oxygen συνδέεται ένα unmanaged switch και από εκεί το υπόλοιπο (μικρό) δίκτυο.

    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποιες είναι οι επιλογές μου σχετικά με το setup ώστε να παίζει και η τηλεφωνία. Δεν θέλω να μπλέξω με αγορά δεύτερου modem/router, οπότε από το αρχικό post καταλαβαίνω ότι μένω με τις επιλογές 1 και 3. Δηλαδή είτε να μπει το oxygen σε bridge mode, μετά το Dream Machine και από το Dream Machine να συνδεθεί το switch και ότι είναι μετά από αυτό, είτε να αφήσω το oxygen όπως είναι και να βάλω το Dream Machine να δίνει άλλο δίκτυο στα lan και το WiFi του.

    Στη πρώτη επιλογή δεν έχω καταλάβει πως θα παίξει η τηλεφωνία, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι έξτρα εξοπλισμός θα χρειαστεί;
    Επίσης, αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι στη δεύτερη επιλογή (τρίτη του αρχικού post) δεν χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή στο setup εκτός απο το δίκτυο που θα σερβιρει το Dream Machine.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα σκέτα Router, όπως στην δική σας περίπτωση, απαραίτητα χρειάζονται ένα Modem για να κάνει τον συγχρονισμό του DSL (όχι την σύνδεση με το διαδίκτυο).

    Από την στιγμή που δεν θέλεις να αγοράσεις-χρησιμοποιήσεις και άλλο Modem, αναγκαστικά σου μένει η τρίτη επιλογή.
    Στην πρώτη, εννοεί ότι βάζουμε ένα Modem ώστε ο δικός μας Router να κάνει την σύνδεση στο διαδίκτυο και πίσω του η συσκευή του παρόχου για την τηλεφωνία.
    Στην δεύτερη, βάζουμε την συσκευή του παρόχου σε Bridge Mode (δουλεύει μόνο ως Modem) ώστε ο δικός μας Router να κάνει την σύνδεση στο διαδίκτυο και πίσω του μια άλλη συσκευή για την τηλεφωνία.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-01-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ωραία, άρα υλοποιώντας την τρίτη επιλογή συνδέω με ethernet το oxygen στο Dream Machine (wan port) και στη συνέχεια παραμετροποιώ το Dream Machine να δίνει άλλο δίκτυο σε ethernet (υπάρχον switch) και wifi (πχ αντί για 192.168.1.1/24 να δίνει το 10.0.0.0/24) και θα συνεχίσει να παίζει κανονικά η τηλεφωνία που είναι από το oxygen, αλλά το υπόλοιπο δίκτυο θα περνάει από το Dream Machine.

    Συγγνώμη για τις επαναλήψεις, είναι η πρώτη φορά που θα στήσω το Dream Machine και θέλω να είμαι σίγουρος 100% για ότι κάνω/αλλάζω.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας