Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    10-05-2020
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Με σύνδεση Nova 100άρα αναγκαστικά έχω το ZTE H288 (μπροστά) που μου έδωσαν (επειδή χρειάζομαι τηλεφωνία) και από πίσω κάρφωσα το Fritzbox 7590. Στο ZTE H288 μπήκα με κωδικούς Forthnet, διέγραψα τη σύνδεση που κάνει με ιντερνετ, πρόσθεσα ενα προφίλ Bridge, και απενεργοποίησα το VLAN (γιατί η ρύθμιση VLAN μπαίνει στο Fritz). Επίσης έκανα και Port binding την LAN1 του Η288, από την οποία το συνέδεσα με ethernet με το WAN του Fritz. Έβαλα τις ρυθμίσεις στο Fritz που έχουν αναφερθεί και αλλού και όλα τέλεια με το Internet μεσω PPPoE (κάνει σύνδεση πλέον το Fritz με το ιντερνετ). Ως εδώ καλά και τα γράφω για κάποιον που θα τα χρειαστεί.

    Το πρόβλημά μου είναι η τηλεφωνία. Θέλω να περάσω τον αριθμό στο Fritz και να τον χρησιμοποιώ με το myfritz.net link μου σε 3cx. Το έχω κάνει με Nova (αλλά PSTN) στο παρελθόν.

    Μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να μου πει
    (α) αναλυτικά και βήμα - βήμα αρχικά τι συνδεσμολογία να κάνω από το Η288 προς το Fritz και με ποιο καλώδιο που περιλαμβάνει η συσκευασία του Fritz και σε ποιες θύρες και
    (β) τι ρυθμίσεις να κάνω στο FRITZ!Box ώστε να περαστεί ο αριθμός;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/46000
    ISP
    o2 Germany
    Router
    FritzBox 7583VDSL
    SNR / Attn
    13(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τοποθετείς το Υ cable στο Fritzbox στην θύρα DSL και το βύσμα της αναλογικής τηλεφωνίας (πιθανόν να χρειαστείς τον ανοιχτόχρωμο adapter) το συνδέεις στην FON θύρα του Η288 στο κουτί της NOVA. Στο Fritzbox διμιουργείς ένα τηλεφωνικό αριθμό (αναλογική τηλεφωνία) με το νούμερο που έχεις από την NOVA. Απο τα FON ports του Fritzbox έχεις τηλεφωνία.

    Με εκτίμιση

  3. #3
    Εγγραφή
    10-05-2020
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εφάρμοσα κατά γράμμα όσα μου είπες. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να κάνω και κάποια επιλογή στο Line Settings του Fritz, γιατί δεν μου δουλεύει. Θα με βοηθούσε αν είχες να μου προτείνεις κάτι και σε αυτό.

    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν τελικά τα κατάφερα. Όπως ανέφερε και ο Dr.Sat πρέπει να συνδεθεί η μακρυά (μονή) πλευρά του Y-cable στη θύρα DSL του Fritz και στη συνέχεια η Analog (μαύρη πλευρά της διχάλας) του Y-cable με τη χρήση του μαύρου αντάπτορα στο Phone1 του H288 της Nova. Ελπίζω να βοηθήσω όσους το διαβάσουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από M_pakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σύνδεση Nova 100άρα αναγκαστικά έχω το ZTE H288 (μπροστά)
    Καλησπέρα,
    Μιας και σκέφτομαι να πάρω το 7590, (50αρα Νοva + voip), γιατί λές αναγκαστικά; Ειναι θέμα 100άρας; Δεν μπορείς να συγχρονίσεις με το Avm μόνο;
    Ευχαριστώ

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από markou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Μιας και σκέφτομαι να πάρω το 7590, (50αρα Νοva + voip), γιατί λές αναγκαστικά; Ειναι θέμα 100άρας; Δεν μπορείς να συγχρονίσεις με το Avm μόνο;
    Ευχαριστώ
    Γίνεται μια χαρά να συγχρονίσεις με το fritz και να έχεις τηλεφωνία στο ΖΤΕ. Θα χρησιμοποιήσεις το προφίλ cosmote στο fritz και θα συνδέσεις από πίσω το H288 στη lan4. Το έχω κάνει με το 7490. Δες εδώ

  6. #6
    Πως τα κατάφερες M_pakos τελικά με την τηλεφωνία και το Υ καλώδιο? Έχω το ΖΤΕ 267Ν της Νοβα και το Fritzbox 7590 σε σειρά συνδεδεμένο με WAN και με Y cable οπως λέτε παραπάνω. Παίζει το ιντερνετ αλλά οχι το τηλέφωνο.
    Εκανες κάποια ρύθμιση ? Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Ασε το βρήκα, Fbox->Telephony->Telephone Nubmers -> Line Settings -> Change the setting (bottom) -> Connection Settings for WAN/DSL-> Check VLAN required for Internet telephony with parameters VLAN ID 837 kai sto Pbit 5 . Kane check kai sto deytero "Use a separate connection (PVC) for Internet telephony" -> No sto is account required-> tick sto "Obtain IP automatically".

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας