Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2021
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλημέρα.

    Είμαι στην Cosmote και το Σάββατο αναβάθμισα τη γραμμή μου από 24άρα σε 100άρα (οπτική ίνα). Όταν τελείωσε το installation o τεχνικός, κατέβαζα από γνωστό torrent site και μέσω qbitorrent με τρελές ταχύτητες. Από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 2 τα ξημερώματα της Κυριακής, σε ένα 12ώρο δηλαδή, είχα κατεβάσει 10 αρχεία από 8 GB το καθένα εως 45 GB.

    Την Κυριακή, από το ίδιο site πάλι και με το qbitorrent, κατέβαζα ικανοποιητικά. Όμως από Δευτέρα το πρωϊ το χάος! Οι ταχύτητες όχι μόνο δεν ήταν αυτές που έπρεπε να είναι αλλά σερνόντουσαν κυριολεκτικά! Download από το ίδιο site και με το qbitorrent.

    Δεν πα να googlara και να άλλαξα κάποια settings στο qbitorrent, τα ίδια. Οι ταχύτητες ανεβοκατεβαίνουν, τις περισσότερες φορές το κάθε αρχείο δεν ξεπερνάει καν τα 500 KiB/s, άντε κάποια στιγμή να φτάσει 800 KiB/s και σπάνια πλέον τα 3.0 MiB/s το καθένα. Τα περισσότερα αρχεία είναι κολλημένα σε ταχύτητες 300 KiB/s - 800 KiB/s. Καμιά σχέση με το Σαββατοκύριακο (κυρίως το Σάββατο) που κατέβαιναν σφαίρα.

    Επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες. Η μια δείχνει τις ταχύτητες που πιάνω τώρα σε γενικές γραμμές (με 6 seeders 302.5 KiB/s), οι άλλες δείχνουν τα settings που άφησα στο qbitorrent.

    Επίσης να διευκρινίσω πως ποτέ δεν έκανα port forwarding, παρόλα αυτά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα download μέσω qbitorrent.

    Τέλος να πω πως όντως πιάνω την 100άρα. Το καφάο είναι απέναντι από το σπίτι μου. Έκανα δοκιμές να κατεβάσω αρχεία μέσω Mozilla και Chrome και τα αρχεία κατέβηκαν σε χρόνο ντε τε. Έκανα τα σχετικά speedtest τα οποία δείχνουν
    Download 100 Mbps (καμιά φορά 101 - 102). Οι σελίδες φορτώνουν σφαίρα, το πρόβλημα πλέον είναι στα torrents. Παρουσιάστηκε από τη Δευτέρα το πρωϊ και έπειτα.

    Οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορία είναι πολύ πολύ καλοδεχούμενη :-)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails QBitorrent Settings 3.jpg  

    QBitorrent Settings 2.jpg  

    QBitorrent Settings 1.jpg  

    Seeders Slow Download.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    CISCO 887VA-M-K9
    SNR / Attn
    30.5(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ταχύτητα των torrents εξαρτάτια από πολλές παραμέτρους. Μια από αυτές είναι και το πόσοι peers μοιράζουν το αρχείο εκέινη τη στιγμή. Όσο πιο πολλοί είναι, τόσο μεγαλύτερη ταχύτητα θα έχεις. Αν δεν είναι αυτό, κοίτα μήπως πρέπει να κάνεις Port Forward τη θύρα του QbitTorrent στο Router σου.
    Gaming Rig: Kolink Stronghold|Coolermaster G750M|Gigabyte Z390-UD|Intel Core i5 9600K|Be Quiet Pure Rock Slim|16GB G.Skill RipJaws V 3200|Sapphire Radeon RX590 8GB|Kingston S2000 NVme 500GB|

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2021
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Χτες βράδυ έκανα port forward, ακριβώς όπως το διάβασα σε δυο σελίδες, για το μοντέλο router που έχω αλλά δεν έγινε τίποτα. Όταν δοκίμαζα τα ports στο canyouseeme μου τα έβγαζε όλα closed παρόλο που είχα κάνει όλες τις ρυθμίσεις σωστά.

    Έχω dynamic isp, έφτιαξα static ακολουθώντας τα βήματα από τα sites, μπήκα στο router, έκανα το port forward, έβαλα τις αντίστοιχες ρυθμίσεις σε qbitorrent, εως και τα firewall έφτιαξα τις εξαιρέσεις, τίποτα.

    Διάβασα κάπου πως η Cosmote το μπλοκάρει όλο αυτό οπότε το παράτησα το port forwarding.

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω πως το Σάββατο (κυρίως) αλλά και την Κυριακή, τα αρχεία που κατέβασα ζήτημα να είχαν από 1 seeder το καθένα μέχρι 5 το πολύ. Μη μιλήσω για τους peers που ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα. Όμως μου κατέβηκαν σφαίρα όλα τα αρχεία!

  4. #4
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    https://www.forceflow.be/2010/12/22/...g-by-your-isp/
    δοκιμασε να συνδεθεις μεσω vpn ... εγω εχω το PIA και δεν μου κοβει αρκετα την κινηση... χανει 1mb περιπου στην ταχυτητα...

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα αρχικά screenshot η port είναι Random. Υποθέτω ότι πλέον την έχεις κάνει specific, 5ψήφια κι >50000.
    Το port-forward πρέπει να γίνει από την παραπάνω inbound port (WAN->LAN) σε static ip -του PC σου κι πάντα σε TCP/UTP.
    Απενεργοποίησε τα "Use UPnP/NAT-PMP port-forwarding from my router" κι "Use different port on each start-up".
    Επίσης, παίξε λίγο με το Encryption Mode.
    Κι τέλος, τσέκαρε αν ενεργοποιήθηκε το Cosmote firewall της γραμμής σου, που εξ'ορισμού είναι Enabled (https://my.otenet.gr/ κι login με τα credentials της σύνδεσής σου)

  6. #6
    Εγγραφή
    28-01-2021
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Τα έκανα όλα αυτά χτες βράδυ με μηδενικό αποτέλεσμα γιατί δεν μου άνοιγαν τα ports. Έκανα και τις αλλαγές που ανέφερες στο qbitorrent.

    Ότι έγραψες το έκανα χωρίς επιτυχία. Το canyouseeme έβρισκε τα ports closed.

    Είναι ps.otenet.gr

    - - - Updated - - -

    Επίσης, αυτό που μου έσπασε τα νεύρα ήταν αυτό το μήνυμα στη σελίδα port forward του router που μου το έβγαζε πάντα με το θαυμαστικό μπροστά "port open rule active".

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκιμασε να κλεισεις για λιγο το αντιβιωτικο που χρησιμοποιεις, κανε επανεκινηση το qbitorrent και ξαναδοκιμασε. Αν φτιαξει τοτε περασε το στις εξαιρεσεις του τειχους προστασιας...

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2021
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Εκτός από port forwarding, firewall, antivirus, τι άλλη λύση ή εξήγηση υπάρχει;

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από platinick42 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από port forwarding, firewall, antivirus, τι άλλη λύση ή εξήγηση υπάρχει;
    Είναι εξαιρετικά πιθανό ο isp να σε έχει βάλει σε cg-nat.
    Στην οποία περίπτωση, είτε με upnp, είτε με nat port mapping,
    o client δεν είναι προσβάσιμος απο "έξω".
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2021
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Έτσι ξαφνικά; Εννοώ πως το ΣΚ ήταν όλα σούπερ και ξαφνικά από Δευτέρα με έβαλε σε cgnat;

    By the way, τι είναι το cgnat, πως θα δω αν ο isp με έχει βάλει σε cgnat; Μπορεί να παρακαμφθεί;

  11. #11
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    CISCO 887VA-M-K9
    SNR / Attn
    30.5(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To Carrier Grade NAT είναι μια τεχνολογία που δημιουργήθηκε κυρίως για να αντιμετωπιστεί το γεγονός ότι δεν έφταναν πλέον οι ipv4 διευθύνσεις.

    Σημαίνει εν ολίγοις, για να μην μπαίνουμε σε τεχνικούς όρους, πως ο πάροχος σου δεν σου δίνει πραγματική εξωτερική (pingable public ip) αλλά εσωτερική.

    Για δες τι IP σου δίνει ο πάροχος;
    Gaming Rig: Kolink Stronghold|Coolermaster G750M|Gigabyte Z390-UD|Intel Core i5 9600K|Be Quiet Pure Rock Slim|16GB G.Skill RipJaws V 3200|Sapphire Radeon RX590 8GB|Kingston S2000 NVme 500GB|

  12. #12
    Εγγραφή
    28-01-2021
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Έχω dynamic IP... Ή τι εννοείς τι IP μου δίνει;

  13. #13
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    CISCO 887VA-M-K9
    SNR / Attn
    30.5(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, η dynamic που παίρνεις ποια είναι;

    Αν αρχίζει με 10 ή 100 είσαι πίσω από CGnat
    Gaming Rig: Kolink Stronghold|Coolermaster G750M|Gigabyte Z390-UD|Intel Core i5 9600K|Be Quiet Pure Rock Slim|16GB G.Skill RipJaws V 3200|Sapphire Radeon RX590 8GB|Kingston S2000 NVme 500GB|

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2021
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Αν θυμάμαι καλά ξεκινάει με 28, αν είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου

  15. #15
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5.619
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Όλα τα torrent δεν είναι ίδια, εξαρτάται από τους peers πόσο δίνουνε. Ούτε αριθμητικά πιο πολλοί peers σου εγγυούνται πως θα τερματίσουν τη γραμμή, γιατί μπορεί να έχουν οικιακές γραμμές με λίγο upload Δοκίμαστε ένα ubuntu https://releases.ubuntu.com/20.10/ub...64.iso.torrent που σε εμένα τερματίζει πάντοτε την εκατοστάρα μου (11 MB/sec)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας