Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Από αρχές Νοεμβρίου, τους ζητάω έλεγχο και στην καμπίνα και στο κουτί του ΟΤΕ στην κολώνα δίπλα στο σπίτι μου που είναι μισάνοιχτο και θα μπάζει υγρασία... Δεν είχαν απαντήσει ποτέ.
    Εχθές πρώτη φορά με πήρε τεχνικός τους μετά από την έντονη γκρίνια μου και θεωρητικά έκανε reset την κάρτα.
    Θα επικοινωνήσω πάλι μαζί τους και βλέπουμε.

    Επίσης λέω να συνδέσω ένα speedport του ΟΤΕ να δω τι συμπεριφορά έχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thenetpoet : 01-02-21 στις 14:38.

  2. #17
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αρχές Νοεμβρίου, τους ζητάω έλεγχο και στην καμπίνα και στο κουτί του ΟΤΕ στην κολώνα δίπλα στο σπίτι μου που είναι μισάνοιχτο και θα μπάζει υγρασία... Δεν είχαν απαντήσει ποτέ.
    Εχθές πρώτη φορά με πήρε τεχνικός τους μετά από την έντονη γκρίνια μου και θεωρητικά έκανε reset την κάρτα.
    Θα επικοινωνήσω πάλι μαζί τους και βλέπουμε.

    Επίσης λέω να συνδέσω ένα speedport του ΟΤΕ να δω τι συμπεριφορά έχει.
    Αν έχεις άλλο modem ναι. Δες βασικά τι συγχρονισμό σου δίνει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    pFsense / fritz 7530
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 29(dB)
    Γενικά απότι εχω παρατήρησει οι περισοτεροι οσοι έχουμε 100αρα έχουμε το ιδιο πρόβλημα.

    Πριν 3 χρόνια ειχα βαλει την 100αρα και ειχα ακριβώς οτι ίδιο πρόβλημα απο τη πρώτη στιγμή, το πρόβλημα λύθηκε μετά απο 3 μήνες υπομονής και πολλά ραντεβού τεχνικών ώσπου να βρεθεί ο ένας που θα ασχολήθεί.

    Φυσικά το πρόβλημα δεν ήταν ουτε της κάθετης ουτε γενικότερα της καλωδίωσης του σπιτιού. Έγινε αλλαγη ζεύγους στο KV και είχε λυθεί το θέμα μέχρι πρόσφατα ώσπου άρχισε πάλι τα ίδια, συγχρονισμός 75-80, attainable υψηλό αλλα δε κλειδώνει παραπάνω.

    Ξανακάλεσα τεχνικό, ο πρώτος δεν είδε πρόβλημα αλλα δεν έκλεισε τη βλάβη, ξαναήρθε ο δευτερος όπου και ασχολήθηκε αρκετά προς τιμήν του, το έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ, έγινε εκ νεου αλλαγή ζεύγους και κάποιες ρυθμίσεις στο προφίλ.

    Το πρόβλημα σχεδών λύθηκε (δεν κλείδωνα τέρμα τη γραμμη) για καμιά βδομάδα περίπου ώσπου άρχισε πάλι τα ίδια.

    Αγόρασα ενα fritz 7530 έβαλα το γνωστό tweak, συγχρονίζω γύρω στα 97-100mbit (απο 110) αλλά αυτο που έχω παρατηρήσει είναι όταν γίνει ο συχρονισμός της γραμμής το SNR είναι πάρα πολυ χαμηλό και όταν περάσουν 2 λεπτά λαμβανει τη τιμή 9db που ορίζει ο ΟΤΕ. Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι αν κλείδωνε κατευθείαν στα 9db θα έιχα χαμηλότερο συγχρονισμό αλλα λόγω του tweak δε συμβάινει αυτό.

    Δε ξέρω τη συμπέρασμα να βγάλω, έχουν πειράξει ρυθμίσεις στα KV? Έχουν πειράξει τα προφίλ? Μπήκε πολύς κοσμος και πάιζουν παρεμβολές? Αλλά ότι συνέβει, συνέβει ξαφνικά και έπειτα απο συγχρονισμό που με αναγκάζει να υποθέτω πως κάτι έχουν πειράξει συν του ότι οι περισσοτεροι παίζουμε στα 75-80.


    ΥΓ. Ειμαι συνδρομητής Vodafone.
    You wanna hear something really nutty? I heard of a couple guys who wanna build something called an "airplane," you know you get people to go in, and fly around like birds, it's ridiculous, right? And what about breaking the sound barrier, or rockets to the moon, or atomic energy, or a mission to Mars? Science fiction, right?
    --Visit [+=] on #bloodygreeks @ quakenet--

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Στο Καλαμάκι οι καμπίνες vdsl δεν είναι του οτε; Έχει βάλει και η wind καμπίνες εκεί;
    Αν είναι του οτε πάντως η wind δεν μπορεί να κάνει reset τη πόρτα, μόνο επανεκκίνηση/ρεσετ του ρουτερ νομίζω..
    Η και ίσως να δει μερικές πληροφορίες χωρίς να μπορεί να τις αλλάξει σε ότι αφορά τη καμπίνα..
    Για ότι άλλο πρέπει να το ζητήσει από το πάροχο της καμπίνας vdsl..
    Στατιστικά μπορούμε να δούμε;

    - - - Updated - - -

    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6976792
    Αν πάντως αυτό που έγραψες εδώ με το 16/16 είναι το σνρ και η καμπίνα είναι του οτε, τότε παίζει να έχεις γνωστό θέμα που έχει επηρεάσει και άλλους..
    Απάντησε στα παραπάνω και θα σου πω μετά τα υπόλοιπα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Ναι οι καμπίνες στο καλαμάκι είναι του ΟΤΕ.
    Στατιστικά
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  20,4 KB 
ID: 224121

    To R, χωρίς να μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, αφορά RS Check Bytes(RFEC). To snr δεν φαίνεται στο technicolor. Το απόγευμα θα συνδέσω και ένα ΟΤΕ router μήπως και καταλάβω τίποτα περισσότερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thenetpoet : 04-02-21 στις 13:22.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οι καμπίνες στο καλαμάκι είναι του ΟΤΕ.
    Στατιστικά
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  20,4 KB 
ID: 224121

    To R, χωρίς να μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, αφορά RS Check Bytes(RFEC). To snr δεν φαίνεται στο technicolor. Το απόγευμα θα συνδέσω και ένα ΟΤΕ router μήπως και καταλάβω τίποτα περισσότερο.
    https://kitz.co.uk/adsl/linestats_errors.htm

    Τα πιο χρήσιμα.. Καθώς τα άλλα τα έχουν κρυμμένα..

    D = Interleave Depth. (D = M * I + 1)
    OR - Overhead Rate Λέει εκεί.. Αλλά εγώ το βλέπω για Obtainable Rate.. Όπως λέει & εδώ..
    INP - Impulse Noise Protection
    Delay - The delay due to interleaving being applied on the line - recorded in microseconds.

    Βάλε το άλλο να πάρουμε μια εικόνα και βλέπουμε..
    Πάνε και τα κρύβουν.. Τι νόημα έχει αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-02-21 στις 16:54.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας