Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Περιοχή
    Χανιά κέντρο
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9800-1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    tp-link w8970
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από ότι φαίνεται η σύνδεση ακόμα και με τον ΟΤΕ αποτελεί Γολγοθά στην σύγχρονη Ελλάδα.

    Σε νεόδμητη πολυκατοικία ήρθε το τεχνικό τμήμα την Τετάρτη και συνέδεσε υπόγεια το κτήριο όπως και έβαλε κατανεμητή στο εσωτερικό(σύνδεση με μαύρο καλώδιο).

    Ρώτησα τους τεχνικούς αν χρειάζεται κάτι άλλο και μου είπαν " όχι εμείς έχουμε τελειώσει, το μόνο που μένει είναι να κλείσετε ραντεβού για να σας συνδέσουν".
    Παίρνω την τετάρτη, ζητάω μεταφορά γραμμής στην καινούργια πολυκατοικία και μου λένε παρασκευή πρωί θα έρθει ο τεχνικός..σήμερα Πέμπτη το βράδυ μου έρχεται μήνυμα ότι ακυρώνεται το ραντεβού και ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου για να ξανακλείσουν ραντεβού.
    Προφανώς και πήρα πίσω στο 13888 για να κλείσω εκ νέου, τους εξήγησα την κατάσταση και μου ανέφεραν ότι ΠΙΘΑΝΟΝ να ακυρώθηκε λόγω τεχνικών λόγων μιας και όταν έκλεισα το ραντεβού υπήρχαν 4 διαθέσιμα οπότε δεν είναι θέμα έλλειψης τεχνικών. Τέλος πάντων μου κλείσανε ραντεβού για τις 1/2.

    Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάτι περαιτέρω?πχ από τα κεντρικά του οτε δεν θα πρέπει να μου μεταφέρουν την γραμμή προτού έρθει ο τεχνικός? και αυτός μετά να έρθει,να ελέγξει και να συνδέσει ρούτερ κτλ?
    Τι να κάνω για να μην μου ακυρώσουν και το ραντεβού στις 1/2? Να πάρω το τεχνικό τμήμα στο 13788?
    Γενικά δεν χωράει αναμονή μιας και έχουν μεταφερθεί τα πάντα από χθες αφότου έκλεισα το ραντεβού.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τι έγινε τελικά ?

    Ελπίζω μονο να υπάρχει διαθεσιμότητα στο ΚΑΦΑΟ και να μην ειναι εκει το θέμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Περιοχή
    Χανιά κέντρο
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9800-1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    tp-link w8970
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έγινε τελικά ?

    Ελπίζω μονο να υπάρχει διαθεσιμότητα στο ΚΑΦΑΟ και να μην ειναι εκει το θέμα.
    Μου ακύρωσαν το ραντεβού για τις 1/2 που είχα το πρωί στις 31/1 το βράδυ. Μετά από λίγη ώρα ξαναπαίρνω στο 13888 και τους λέω ότι μου έχουν ακυρώσει 2 ραντεβού. Γενικά είμαι άκρως ευγενικός αλλά μάλλον έπεσα σε υπάλληλο που ήταν στο τέλος της βάρδιας ή γενικά είχε νεύρα.
    Μου είπε ότι το πρόβλημα είναι συστημικό χωρίς να ξέρει να μου πει παραπάνω πράγματα μιας και δεν υπήρχε αιτιολογία στην ακύρωση του ραντεβού.Επίσης, όταν ρώτησα αν υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα ή έστω deadline για το πότε θα συνδεθώ που απάντησε.."όχι δεν μπορώ να σας πω καθόλου...τα πράγματα είναι ρευστά". Της είπα για νέο ραντεβού και μου ανέφερε ότι θα με πάρουν αυτοί το συντομότερο δυνατόν. Προφανώς δεν με έχουν πάρει ακόμα.

    Ξέρω με σιγουριά ότι οι εργασίες μέχρι τον κατανεμητή έχουν τελειώσει, το κτήριο είναι στο κέντρο της πόλης, δεν αλλάζω αστικό κέντρο (500 μέτρα απόσταση από το προηγούμενο διαμέρισμα άρα αλλάζω καφάο) οπότε διάστημα πάνω από 3-4 μέρες δεν θα έπρεπε να δικαιολογείται ειδικά όταν με είχαν διαβεβαιώσει ότι δεν πρόκειται να πάρει πάνω από 3 μέρες.

    Από ότι έψαξα και στο forum αυτά τα "συστημικά προβλήματα" μπορεί να διαρκέσουν ακόμα και 1-2 μήνες...αυτή την στιγμή έχω ήδη μετακομίσει και ζω/εργάζομαι με data που όλοι ξέρουμε πόσο ακριβά είναι στην Ελλάδα.Κάποιος θα πει "έλα μωρέ 4-5 μέρες είσαι χωρίς ιντερνετ". Το θέμα εδώ όμως είναι 1) ότι πληρώνω για υπηρεσίες που θα έπρεπε να έχω και 2) δεν υπάρχει καν χρονοδιάγραμμα οπότε μπορεί να καταλήξω χωρίς γραμμή για μήνες γι αυτό τρέχω μπας και προλάβω καταστάσεις.

    Πρόβλημα στο ΚΑΦΑΟ ελπίζω και εγώ να μην είναι γιατί τότε όντως θα πάει σε 1-3 μήνες και αν...
    Μήπως πρέπει να πάρω στο 13788?

  4. #4
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από revolver1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόβλημα στο ΚΑΦΑΟ ελπίζω και εγώ να μην είναι γιατί τότε όντως θα πάει σε 1-3 μήνες και αν...
    Μήπως πρέπει να πάρω στο 13788?

    Δε χανεις κάτι, πάρε και στο 13788 να ρωτησεις ισως μπορεσουν να δουν γιατι εχει ακυρωθει και να βγεις απ το φαυλο κυκλο. Απ οσο ξερω ολες οι εταιριες δινουν δωρεαν data μεχρι να γινει η μετακομιση/ συνδεση γραμμης οποτε ζητα και αυτο. Μια αλλη λυση ειναι να μιλισεις μεσω chat στο mycosmote app

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Και εκτός αυτού, ζητάς νέα data αν έχεις φάει τα παλιά. Ζητά να σου δώσουν δωρεάν το pocket WiFi με δεδομένα μέσα. Επίσης τους κανείς αίτημα εννοείται να μη χρεώνεσαι τις μέρες όπου δεν έχεις Ίντερνετ.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Περιοχή
    Χανιά κέντρο
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9800-1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    tp-link w8970
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με πήρανε τηλέφωνο από σταθερό (τεχνικός ή προϊστάμενος) μετά από αρκετά τηλέφωνα στο 13888 και μου είπε ότι βλέπει τα έργα να μην έχουν ολοκληρωθεί. Τι έχει συμβεί? Απλά για να μην αργήσουμε 3-4 μήνες κάναμε την εγκατάσταση εκτός πρωτοκόλλου και το σύστημα νόμιζε ότι τα έργα δεν είχανε καν αρχίσει. Ο τεχνικός/προϊστάμενος μου είπε ότι θα δει τι έχει συμβεί αλλά και πάλι δεν μου έδωσε χρονοδιάγραμμα. Το γεγονός τουλάχιστον ότι πήγε σε εξειδικευμένο άτομο και δεν έμεινα στις τυποποιημένες απαντήσεις του 13888 δείχνει μια πρόοδο.

    - - - Updated - - -

    Ήρθε σήμερα τεχνικός και έκανε την σύνδεση. Ο άνθρωπος κάθισε και μας εξυπηρέτησε πραγματικά επαγγελματικά και γρήγορα!
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Άρα για άλλη μια φορά το πρόβλημα είναι το γεγονός πως δεν ενημερώνουν. Κλείνουν ζητήματα εσωτερικά χωρίς να έχεις ενημέρωση, κάτι το οποίο είναι πολύ σπαστικό

  8. #8
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Περιοχή
    Χανιά κέντρο
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9800-1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    tp-link w8970
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα για άλλη μια φορά το πρόβλημα είναι το γεγονός πως δεν ενημερώνουν. Κλείνουν ζητήματα εσωτερικά χωρίς να έχεις ενημέρωση, κάτι το οποίο είναι πολύ σπαστικό
    Ναι το crm τους και το customer support μπάζει. Γιατί οι τεχνικοί όταν φτάνει σε αυτούς το ζήτημα είναι πάντα άκρως εξυπηρετικοί.
    Από την άλλη βέβαια και τα παιδιά που σηκώνουν τα τηλέφωνα δεν φταίνε κάπου...απλά θεωρώ ότι σε ζητήματα που είναι ιδιάζοντα θα έπρεπε κατευθείαν να σε συνδέουν με κάποιον υπεύθυνο και όχι να πρέπει να τους παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο μπας και βρεις κάποιον να περάσει το αίτημα σου.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από revolver1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το crm τους και το customer support μπάζει. Γιατί οι τεχνικοί όταν φτάνει σε αυτούς το ζήτημα είναι πάντα άκρως εξυπηρετικοί.
    Από την άλλη βέβαια και τα παιδιά που σηκώνουν τα τηλέφωνα δεν φταίνε κάπου...απλά θεωρώ ότι σε ζητήματα που είναι ιδιάζοντα θα έπρεπε κατευθείαν να σε συνδέουν με κάποιον υπεύθυνο και όχι να πρέπει να τους παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο μπας και βρεις κάποιον να περάσει το αίτημα σου.
    Έχουν 3 επίπεδα:
    1ο Το τηλεφωνικό κέντρο - μιλάς μαζί τους
    2ο Το support από απόσταση - δε μιλάς μαζί τους
    3ο Οι τεχνικοί πεδίου - δε μιλάς μαζί τους

    Εμένα άσε με να διαφωνήσω ως προς την εξυπηρέτηση. Ναι, στο τηλεφωνικό κέντρο δεν φταίνε σε πολλές περιπτώσεις, αλλά δεν ενημερώνεσαι για τα πορίσματα του 2ου και 3ου επιπέδου. Εσένα ας πούμε μπορεί και το 3ο επίπεδο να απέρριψε το ραντεβού σου 2 φορές, χωρίς όμως να γράψει για ποιον λόγο το απέρριψε στην καρτέλα. Όταν δεν υπάρχει ενημέρωση γίνεσαι μπαλάκι.

    Εγώ έχει τύχει να ζητήσω κάτι, να περιμένω επίλυση, να κλείνουν το ζήτημα, και εγώ να μην ξέρω τι έγινε και να πρέπει να παίρνω τηλέφωνο για να ρωτάω τι έχουν γράψει στην καρτέλα, και για ποιο λόγο κλείσανε το ζήτημα.

    Δεν γίνεται όμως έτσι δουλίτσα ...

  10. #10
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν 3 επίπεδα:
    1ο Το τηλεφωνικό κέντρο - μιλάς μαζί τους
    2ο Το support από απόσταση - δε μιλάς μαζί τους
    3ο Οι τεχνικοί πεδίου - δε μιλάς μαζί τους

    Εμένα άσε με να διαφωνήσω ως προς την εξυπηρέτηση. Ναι, στο τηλεφωνικό κέντρο δεν φταίνε σε πολλές περιπτώσεις, αλλά δεν ενημερώνεσαι για τα πορίσματα του 2ου και 3ου επιπέδου. Εσένα ας πούμε μπορεί και το 3ο επίπεδο να απέρριψε το ραντεβού σου 2 φορές, χωρίς όμως να γράψει για ποιον λόγο το απέρριψε στην καρτέλα. Όταν δεν υπάρχει ενημέρωση γίνεσαι μπαλάκι.

    Εγώ έχει τύχει να ζητήσω κάτι, να περιμένω επίλυση, να κλείνουν το ζήτημα, και εγώ να μην ξέρω τι έγινε και να πρέπει να παίρνω τηλέφωνο για να ρωτάω τι έχουν γράψει στην καρτέλα, και για ποιο λόγο κλείσανε το ζήτημα.

    Δεν γίνεται όμως έτσι δουλίτσα ...
    Απο τη δικιά μου εμπειρία δουλεύοντας σε πάροχο, βλεπω οτι περιπτώσεις σαν αυτές είναι καθυστερήσεις που προκαλούνται απο τρίπες του συστήματος ή λόγω λάθους σε καταχώρηση/χειρισμό του. Αυτό χρειάζεται να μιλίσεις με κάποιον (οχι απαραίτητα "υπεύθυνο") να έχει εμπειρία ώστε να το αναφέρει εκεί που πρέπει για να το προχωρίσουν. Εκει που δε δουλευει το συστημα, σιγουρα δουλευει το email στους καταλληλους παραλήπτες σε κάθε εταιρεία κατα τη γνώμη μου

  11. #11
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη δικιά μου εμπειρία δουλεύοντας σε πάροχο, βλεπω οτι περιπτώσεις σαν αυτές είναι καθυστερήσεις που προκαλούνται απο τρίπες του συστήματος ή λόγω λάθους σε καταχώρηση/χειρισμό του. Αυτό χρειάζεται να μιλίσεις με κάποιον (οχι απαραίτητα "υπεύθυνο") να έχει εμπειρία ώστε να το αναφέρει εκεί που πρέπει για να το προχωρίσουν. Εκει που δε δουλευει το συστημα, σιγουρα δουλευει το email στους καταλληλους παραλήπτες σε κάθε εταιρεία κατα τη γνώμη μου
    Λύσεις υπάρχουν, το θέμα είναι πως δε τις εφαρμόζουν. Προφανώς θέλουν να καταχωρούν και να κλείνουν όσο πιο γρηγορα γίνεται τις περιπτώσεις για να μη μαζευτεί όγκος αιτημάτων και εργασιών. Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να μου κλείσουν 3 φορές αίτημα και στο τέλος να μου λένε κατά κάποιο τρόπο έτσι είναι και εσείς δεν ξέρετε.
    Κατά κάποιο τρόπο ειδικά στον ΟΤΕ χάνεσαι ώρες ώρες στη γραφειοκρατία τους.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    καλα εμενα μου λες τα βλεπω καθε μέρα. το ζητημα ειναι και σε καποιον αρχαριο που δεν ξερει τι γινεται τεχνικα αλλα και με τα συστηματα των παροχων να μην τον ταλεπωρεις. Ολα παντως ξεκινανε απο τα ψηλα. Απ την πιεση και τον ογκο δουλειας που υπαρχει. tip που εχει λειτουργει συνηθως ειναι πρωινες ή βραδινες ωρες εκει που δεν εχει φορτο εργασιας.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας