Σελ. 62 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 4252576061626364677282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 916-930 από 2252
  1. #916
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreecko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμη η inalan δεν έχει ανανεώσει τον χάρτη της στην ιστοσελίδα της, ούτε καν κόκκινο δεν το έχει. Άμα έρθει πάντως, με βλέπω για το επαγγελματικό της πακέτο 200άρι συμμετρικό.

    Από περιέργεια και μόνο, εγώ αναρωτιέμαι τι ακριβώς συμβαίνει με τις αποσυνδέσεις στα επαγγελματικά πακέτα της Inalan. Από ότι βλέπουμε στα δύο νήματα της Inalan, κάθε λίγο και λιγάκι το δίκτυο είναι κάτω, και δεν εξετάζω αν είναι έστω για σύντομα χρονικά διαστήματα αυτές οι αποσυνδέσεις. Το θέμα είναι αν είναι τεχνικά εφικτό να έχει πέσει το δίκτυο της Inalan σε μια περιοχή μόνο για τα οικιακά πακέτα, ενώ ταυτόχρονα τα επαγγελματικά πακέτα να συνεχίζουν να έχουν κανονικά σύνδεση...

  2. #917
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Πλ Αμερικής
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    HUAWEI HG 8145 V5 GPON
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreecko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμη η inalan δεν έχει ανανεώσει τον χάρτη της στην ιστοσελίδα της, ούτε καν κόκκινο δεν το έχει. Άμα έρθει πάντως, με βλέπω για το επαγγελματικό της πακέτο 200άρι συμμετρικό.
    για όσους είμαστε εδώ στη γειτονιά, είναι εύκολο να καταλάβεις αν έχεις ή αν ήρθε inalan, απο τα γνωστά κουτιά/κατανεμητές της που τοποθετούντε σχεδόν σε κάθε πολυκατοικία απέξω ή αν είναι λίγα τα διαμερισμάτα μπορεί και ανα δύο. Η inalan κάνει μόνη της και αθόρυβα επεκτάσεις, απλά επεκτείνοντας και περνώντας την οπτική της ίνα στην άκρη του πεζοδρομίου μέσα στο ίδιο αυλάκι που είναι το τσιμέντο της τετράγωνης πλάκας. Από εκεί και πέρα υπάρχει δυνατότητα αν έχουν κοντά σου κατανεμητή (πχ στην γωνία) αλλά όχι στον δρόμο σου, απλά με την αίτησή σου να τραβηχτεί οπτική ίνα στο διαμέρισμά σου. Για την ποιότητα δικτύου δεν μπορώ να έχω άποψη, απλά το μόνο που έχει περάσει στις γνώσεις μου, είναι η πληροφόρια πως η εταιρεία είναι κάπως στάσιμη. Τουλάχιστον σε οικιακούς συνδρομητές δυστυχώς βλέπεις του κατανεμητές χωρίς καμία οπτική ίνα προς κάποιο διαμέρισμα ή μόνο με 1 ή 2. Καθώς και πως ξόδεψαν χρήματα για εγκατάσταση κατανεμητών ακόμα και έξω από εγκαταλελημένα.


    newsroom:
    όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ: ημερομηνία αίτησης καταχωρημένη στο σύστημα: 16/04/2022, οδός Ευπαλίνου. η πρώτη επίσκεψη μηχανικού για το προσχέδιο έχει ήδη γίνει (έχει περάσει από την πολυκατοικία) και έχει πάρει έγκριση από διαχειριστή.
    όχληση για παράπονα καθυστέρησης στην εξυπηρέτηση 28 ή 29 Ιουνίου Τετάρτη ή Πέμπτη δηλαδή. Κλήση από τμήμα οπτικής ίνας την επόμενη Δευτέρα, δλδ 3-4 "εργάσιμες" μέρες μετά.
    Σύνοψή της απάντησης για την καθυστέρηση:
    "συγγνώμη αλλά όπως ίσως πιθανόν να γνωρίζετε το πρόβλημα των μεταφορών, πρώτων υλών κλπ λόγω της κατάστασης που επικρατεί, απολογούμαστε για την καθυστέρηση αλλά μέχρι τον Σεπτέμβριο θα έχετε ενεργοποιηθεί"

    τα σχόλια δικά σας. εγώ θα κάνω λίγο διαλογισμό για να το ξεπεράσω.

    Υγ: δυστυχώς για την συνεργάτη που με κάλεσε, της παρέθεσα το γεγονός πως νεότερες συνδέσεις έχουν ήδη ολοκληρωθεί οπότε το έτοιμο κείμενο, όπως εγώ το αντιλήφθηκα, αυτο-ακυρώθηκε αμέσως, χωρίς να αλλάζει το γεγονός πως αλλάζει την πορεία της κατάστασης και της αίτησης...

  3. #918
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ...

  4. #919
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Θα ξεθαψω λίγο το θεμα της εγκατάστασης γιατί δε τα εχω ξεκαθαρα στο μυαλό μου και είμαι σε αυτο το σημείο τώρα που δε προχωρά η εγκατάσταση γιατι έτσι και γιουβέτσι. Η διαχειριστρια εταιρια κοινόχρηστων που έχει και ρόλο διαχειριστη ήταν κακοπροαιρετη και δε συμφωνησε να γίνει η εγκατάσταση . Το παιδί που μ εκανε την αιτηση λεει ότι αν είσαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος που εγώ ειμαι τοτε προχωρα η εγκατάσταση και ας μη συμφωνεί κανείς. Πλεον εχω νεο εμπόδιο τη κοπελα που ηρθε για την επιθεωρηση πολυ τυπική αν δε μαζεψεις υπογραφες μου λέει ακυρώνω την αίτηση και μενεις με το ίντερνετ από την εποχή των δεινοσαύρων. Εχουμε κάτι ξεκάθαρο πανω σε αυτο το θεμα τι γίνετε όταν το γραφειο/διαχειριστης αρνείται την εγκατάσταση? Είμαι στο τελική πίστα με το με τον boss βοηθηστε λιγο παιδιά να τερμάτισω το παιχνίδι

  5. #920
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Μbps FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145v5
    Path Level
    Interleaved
    Οι υπογραφές που κολλάνε ? Μια θες στα 2 έγγραφα που σου δίνει αυτός που έρχεται για χωροθέτηση, αυτή του διαχειριστή ή του εκπροσώπου... Τέλος.

  6. #921
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jobous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι υπογραφές που κολλάνε ? Μια θες στα 2 έγγραφα που σου δίνει αυτός που έρχεται για χωροθέτηση, αυτή του διαχειριστή ή του εκπροσώπου... Τέλος.
    Ίσως επειδή δεν έχει διαχειριστή η πολυκατοικία και τα καθήκοντα διαχειριστή τα εχει αναλάβει το γραφείο κοινοχρήστων που αρνείται να γίνει η εγκατάσταση...

  7. #922
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και επιπλέον με ποιο δικαίωμα διαφώνισε το γραφείο για την εγκατάσταση;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #923
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επιπλέον με ποιο δικαίωμα διαφώνισε το γραφείο για την εγκατάσταση;
    αυτό όντως θέλει ανάλυση... εχει οντως το δικαίωμα το γραφείο να αρνηθεί και γιατί? Αφού στη τελική ή εγκατάσταση δεν είναι δωρεάν? Περίεργα πράγματα..... Μηπως να περάσω από το γραφείο να ζητήσω εξηγήσεις είναι παράνομο να αρνηθεί η οχι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mike112 : 04-07-22 στις 14:52.

  9. #924
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίτα, προσωπικά σε τέτοια θέματα ειδικός δεν είμαι, μη λέω λ@λ@κίες..
    Οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν και υπό ποιες προϋποθέσεις νομιμοποιείται μια εταιρία κοινοχρήστων να πάρει τέτοια απόφαση.
    Αυτό που γνωρίζουμε και με βάση το σχετικό ΦΕΚ, είναι ότι για να μην γίνει η εγκατάσταση απαιτείται αρνητική υπογραφή από όλους τους ιδιοκτήτες.
    Από τη στιγμή που εσύ θες λοιπόν, ομόφωνη αρνητική απάντηση δεν πρόκειται να υπάρξει.. Μάλλον θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους ή/και να περιμένεις να δεις τι θα πουν και άλλοι επί του θέματος
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  10. #925
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, προσωπικά σε τέτοια θέματα ειδικός δεν είμαι, μη λέω λ@λ@κίες..
    Οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά υπό ποιες προϋποθέσεις νομιμοποιείται μαι εταιρία κοινοχρήστων να πάρει τέτοια απόφαση.
    Αυτό που γνωρίζουμε και με βάση το σχετικό ΦΕΚ, είναι ότι για να μην γίνει η εγκατάσταση απαιτείται αρνητική υπογραφή από όλους τους ιδιοκτήτες.
    Από τη στιγμή που εσύ θες λοιπόν, ομόφωνη αρνητική απάντηση δεν πρόκειται να υπάρξει.. Μάλλον θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους ή/και να περιμένεις να δεις τι θα πουν και άλλοι επί του θέματος
    Φιλε μου αν ισχύει αυτό ότι ακομα και να ειμαι ο μονος που θέλει προχωρα η εγκατάσταση που και εγω αυτο ξέρω μέχρι στιγμής τότε αυτό που μου λέει η κοπέλα από την επιθεωρηση ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον τις μισες υπογραφες υπερ σου συν μια δηλαδή το 51% αυτό μου έγραψε αναρωτιέμαι τι να ισχυει. Περίεργο πολύ μου φαίνεται γιατι και το παιδί που μου εκανε την αίτηση λέει εμεις εχουμε κάνει τόσες αιτήσεις δεν είναι τόσο δυσκολα τα πράγματα. Μου φαίνεται έχω πέσει σε τυπικουρες... Ακομα και αν δε προχωρήσει κάποια στιγμή κάποιος αλλος εκτος από μενα θα θέλει να βάλει ίνα γιατί το κάνουν τόσο δύσκολο δεν είναι πυρηνικη φυσική απλα κατι καλώδια θα περνανε σε καθε όροφο οπως τα utp που υπάρχουν τωρα απλα θα είναι οπτικη ινα. Δε γινετε σαν χώρα να κάνουμε βήματα πίσω στη τεχνολογία πάντα...Μονο εδώ αυτά να παλευουμε για τα αυτονοητα.

  11. #926
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τυπικούρες είναι με την έννοια ότι απαιτούν την υπογραφή του διαχειριστή για να μην τους πρήξει ο κάθε ένας δισκοίλιος ένοικος κατά την ώρα της εγκατάστασης.
    Το 51% όμως σε καμία περίπτωση δεν ισχύει, οπότε μάλλον σε άσχετο δισκοίλιο βλήμα έπεσες, όχι σε τυπικούρα...
    Αλλά είπαμε, ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους σχετικά...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #927
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Μbps FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145v5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου αν ισχύει αυτό ότι ακομα και να ειμαι ο μονος που θέλει προχωρα η εγκατάσταση που και εγω αυτο ξέρω μέχρι στιγμής τότε αυτό που μου λέει η κοπέλα από την επιθεωρηση ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον τις μισες υπογραφες υπερ σου συν μια δηλαδή το 51% αυτό μου έγραψε αναρωτιέμαι τι να ισχυει. Μονο εδώ αυτά να παλευουμε για τα αυτονοητα.
    Πάρτην τηλέφωνο να σου πει σε ποιο ΦΕΚ αναγράφεται το 50%+1 , ιδιαίτερα για δίκτυα κοινής ωφέλειας, πλην της ενημερώσης της πολυκατοικίας, και να στο φέρει στο σπίτι . Απο την άλλη η εταιρεία διαχείρισης , επειδή δεν έχω εικόνα τι γράφει η απόφαση που πήρατε σαν πολυκατοικία για την ανάθεση της διαχείρισης στην εταιρεία (δηλαδή αν ορίζεται εκπρόσωπος ιδιοκτήτης στην πολυκατοικία ή όχι και τι προβλέπεται για συνελεύσεις κτλ), ζήτα της απλά να ενημερώσει τους ιδιοκτήτες , αφού δεν έχει νοημα συνέλευση για 100% μη αποδοχή απο την στιγμή που θέλεις εσύ. Ανεφερέ τους και το παράδειγμα του φυσικού αερίου που για ατομική εγκατάσταση πλέον δεν χρειάζεται καμιά συνέλευση (σε αντίθεση με 8 χρόνια πριν που ήθελε το 50%+1), παρα μόνο (στην χειρότερη) ενημέρωση εργασιών και αυτό για την εγκατάσταση μετά τον μετρητή....

  13. #928
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπικούρες είναι με την έννοια ότι απαιτούν την υπογραφή του διαχειριστή για να μην τους πρήξει ο κάθε ένας δισκοίλιος ένοικος κατά την ώρα της εγκατάστασης.
    Το 51% όμως σε καμία περίπτωση δεν ισχύει, οπότε μάλλον σε άσχετο δισκοίλιο βλήμα έπεσες, όχι σε τυπικούρα...
    Αλλά είπαμε, ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους σχετικά...
    Ακόμα κι στο καταστατικό να υπάρχει ο Νόμος είναι Νόμος...

  14. #929
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Αυτό με το 51% ισχύει τελικά η ειναι καινουργιος νομος που εφηύρε το γραφειο της πολυκατοικίας μου? Τωρα η κοπελα που ηρθε για επιθεωρηση μου λέει ότι ολα τα διαμερισματα που ειναι κλειστα θα καταμετρηθουν ως αρνητική απάντηση για την εγκατάσταση εντωμεταξύ νομίζω ότι τα περισσοτερα ειναι κλειστα. Και μου λέει να πάω να βρω ολους τους ιδιοκτητες των διαμερισμάτων. Έχω αρχίσει να γελαω με αυτα που ακούω πουθενα αλλού αυτα παιδιά ...

  15. #930
    Εγγραφή
    06-02-2022
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    33.7(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό όντως θέλει ανάλυση... εχει οντως το δικαίωμα το γραφείο να αρνηθεί και γιατί? Αφού στη τελική ή εγκατάσταση δεν είναι δωρεάν? Περίεργα πράγματα..... Μηπως να περάσω από το γραφείο να ζητήσω εξηγήσεις είναι παράνομο να αρνηθεί η οχι?
    Εγώ σε τέτοιους δεν κωλώνω, εξώδικο με το ΦΕΚ μαζί, και σε λίγες μέρες θα δεις να κλάνουν μέντες και να λένε ναι. Αν έχουν κότσια ας βγουν και στο δικαστήριο να γελάνε και οι πέτρες. Δεν γίνεται να μένουν οι δουλειές πίσω επειδή μερικοί ζούνε στην εποχή των δεινοσαύρων. Ένα 300-400€ έχει το εξώδικο και το δικαστήριο κάνα 1200άρι. Μπορείς να ζητήσεις και αρκετές αποζημιώσεις και διαφυγόντα κέρδη άνετα. Κάθε δικαστήριο που βγαίνει υπέρ σου είναι γερή επένδυση για την εταιρεία σου καθώς ο χαμένος πρέπει να τα σκάσει χοντρά που σε καθυστέρησε. Συν ότι το ποσόν της ποινής τοκίζεται αν δε πληρωθεί, και αν είναι μεγάλο ποσό του τραβάς και κατασχετήρια (καταθέσεων, για ακινήτων δεν το έχω φτάσει τόσο μακρυά).

    Επίσης το τηλέφωνο ανήκει στα 4 θεμελιώδη δικαιώματά σου (φως, νερό, τηλέφωνο/internet και κεραία τηλεόρασης). Μάθετε να μιλάτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Andreecko : 04-07-22 στις 17:23.

Σελ. 62 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 4252576061626364677282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας