Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 73
  1. #31
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Μερικοί γράφουν εδώ μέσα λες και κάποιοι είμαστε σημερινοί στο άθλημα της αγοράς/πώλησης.

    Λοιπόν για να το πούμε για τελευταία φορά:
    - Οι μνήμες ΔΕΝ χαλάνε από μια δοκιμή. Οπότε ΝΑΙ μπορούν να πωληθούν ως καινούριες αν θέλει το μαγαζί και δεν θα πάρει προϊόν που δουλεύει χειρότερα ο επόμενος αγοραστής.
    - Το μαγαζί είναι στο χέρι του αν θέλει να ευχαριστήσει τον πελάτη. Δεν νοείται για μένα σοβαρό μαγαζί να αντιδράσει και να φερθεί έτσι παιδιάστικα όπως αυτό το μαγαζάκι. Γιατί και εύκολα λύση μπορεί να δώσει (με το να κάνει με τις μνήμες ό,τι πρότειναν τα παιδιά παραπάνω) και να ψήσει τον πελάτη να πάει σε κάτι καλύτερο και να βγάλει και επιπλέον χρήματα παρέχοντας ταυτόχρονα την λύση.. Και αν ο πελάτης δει καλή αντιμετώπιση, θα πάρει μεθαύριο κάτι ακόμα. Ο φίλος μου ψηνόταν έτσι και αλλιώς να αγοράσει και κάτι ακόμα τις επόμενες βδομάδες.

    Οπότε τώρα τι κατάφερε το μαγαζί:
    1) Σίγουρα έχασε τον πελάτη
    2) Παίζει να μπλέξει με τον Συνήγορο και να χάσει χρόνο κλπ
    3) Κέρδισε (ίσως) 40ευρώ
    4) Θα χάσει πολλαπλάσια από αρνητικά σχόλια σε social, forums, review sites


    Όποιος δίνει δίκαιο στην συμπεριφορά του μαγαζιού αυτού, να μας ενημερώσει και τι δουλειά κάνει από περιέργεια και αν έχει δουλέψει πωλητής ποτέ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #32
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να φεσωθεί ο πελάτης τις μνήμες, είτε είναι λάθος είτε ελαττωματικές. Αλλά δεν μας έχεις ξεκαθαρίσει μοντέλο motherboard και μνημών. Αν όντως έπρεπε να είναι συμβατές και δεν είναι (ή αν απλά είναι καμμένες) η λύση είναι επιστροφή ως DOA. Και η υπαναχώρηση αναφαίρετο δικαίωμα, με τους όρους που γράφει αναλυτικά ο πωλητής στο site του, άσχετα αν ξεσφραγίστηκε η συσκευασία, αλλά μιλάμε για διαφορετικό πράγμα.

    Ανάλογα με το πώς το αντιμετωπίζει κάθε μαγαζί βάζει και τους όρους του, π.χ. restocking fee ή δωρεάν μεταφορικά ή συγκεκριμένα χρονικά περιθώρια. Να είστε βέβαιοι, αν ένα μαγαζί τα κάνει όλα τσάμπα έχει συμπεριλάβει στις τιμές του τυχόν χασούρα από DOA που θα ανοιχτούν, από τη γκρίνια του άλλου πελάτη που τα θέλει όλα σφραγισμένα (και καλά κάνει κι αυτός) ή έχει περιθώριο να κόψει κάτι και να το δώσει φτηνότερα ανοιγμένο. Όλα αυτά είναι μέρος της διαδικασίας ενός υγιούς πωλητή, όποιος βέβαια έχει χώμα τιμές (σαν το συγκεκριμένο κατάστημα) μικρές οι πιθανότητες να έχει στρωμένες διαδικασίες, θέλει το κυνήγι του.
    hnesne

  3. #33
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο πελάτης πληρώνει για να πάρει προιόν καινούργιο και σφραγισμένο από το εργοστάσιο, να το αποσφραγίσει ο ίδιος και όχι κάποιος άλλος γι' αυτόν.
    Το αν λειτουργεί σωστά είναι τελείως αδιάφορο για μεγάλη μερίδα ανθρώπων, γιατί απλά αισθάνονται εξαπατημένοι επειδή έχουν πληρώσει για κάτι που θα είναι σφραγισμένο από το εργοστάσιο και τους πάσαραν κάτι που έχει βγει από την συσκευασία.
    Αν προσωπικά μάθω ότι ένα κατάστημα/εταιρία κάνει κάτι τέτοιο, απλά διαγράφεται δια παντός, τελεία και παύλα.
    Το θέμα εδώ δεν είναι λειτουργικό αλλά ηθικό, γιατί απλά υπάρχει δόλος, εξαπάτηση.
    Το μόνο που μπορώ να δεχτώ είναι να υπάρχει ειδοποίηση από το κατάστημα ότι το προιόν έχει αποσφραγιστεί και γι' αυτό πωλείται σε χαμηλότερη τιμή, όπως πολύ σωστά γίνεται με τα εκθεσιακά προιόντα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τουλάχιστον με τα αρνητικά σχόλια θα ξέρεις απο που μπορείς να αγοράσεις και θα είσαι σχετικά σίγουρος οτι δεν έχει ανοιχτεί απο άλλον

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει σωτηρία, απλά λέμε πως θα θέλαμε να λειτουργούν τα καταστήματα ώστε να μην αισθανόμαστε ότι μας αντιμετωπίζουν σαν βόδια.
    Έχει τύχει σε συγγενή μου τηλεόραση σφραγισμένη υποτίθεται, που είχε σκόνη και δαχτυλιές σε σημεία που δεν φαινόταν με την πρώτη ματιά και μόνο εγκεφαλικό δεν έπαθε.
    Άκρη δεν έβγαλε και απλά το μόνο που έκανε είναι να διαγράψει την συγκεκριμένη αλυσίδα, αλλά σιγά τι πάθανε. Δεν γράφω τι τους έκανε γιατί είναι ακατάλληλο για ανηλίκους, κοινώς τους ε@λασε τα τέτοια τους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #36
    Εγγραφή
    11-10-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    32.5(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν μπορείς να τα βρεις με το μαγαζί, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με την εταιρεία της μνήμης..
    Ποτέ δε ξέρεις, η απάντηση μπορεί να σε εκπλήξει..
    Γενικά πάντως με τις μαμά εταιρίες του εξωτερικού όποτε τις έχω χρειαστεί δε μπορώ να πω ότι με έχουν απογοητεύσει.
    πραγματικά αυτό έκανα με την kingston καθώς δε δούλευαν 4 dimmakia μνήμης σε μένα.
    είχα από πριν την αγορά σιγουρέψει ότι είναι συμβατό το μοντέλο μνήμης με το μηχάνημα μου από τη σελίδα της kingston και όταν ήρθαν και δεν έπαιζαν αμέσως επικοινώνησα με τον πωλητή και με τη μαμά kingston.
    αφού μου ζήτησε η kingston απόδειξη αγοράς, ζήτησαν φωτογραφίες κοντινές από τις μνήμες ώστε να τσεκάρουν αν είναι αυθεντικές και απεφάνθηκαν ότι φαίνονται να είναι genuine. τις έστειλα στον πωλητή και πήρα τα λεφτά πίσω, αγορά μέσω ebay.co.uk. τελικά ξαναπαρήγγειλα τις ίδιες από άλλον πωλητή και όλα καλά

    τελικά φίλε RASTAVIPER έβγαλε άκρη ο φίλος σου μέσω του συνηγόρου?

  7. #37
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά ναι μετά από όλη αυτή την ιστορία κατάφερε και πήρε πίσω τα χρηματα και φυσικά παράγγειλε τις μνήμες μετά από άλλο μαγαζί.
    Αλλά ήθελε κυνήγι πολύ το μαγαζί.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #38
    Εγγραφή
    11-10-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    32.5(dB) / 15(dB)
    και αν επιτρέπεται απάντησε ο συνήγορος για τις μνήμες αν δικαιούται ο πελάτης δικαίωμα υπαναχώρησης?
    ή το θέμα δεν έφτασε τελικά μέχρι εκεί και απλά τις άλλαξε το κατάστημα?

  9. #39
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mithrandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν επιτρέπεται απάντησε ο συνήγορος για τις μνήμες αν δικαιούται ο πελάτης δικαίωμα υπαναχώρησης?
    ή το θέμα δεν έφτασε τελικά μέχρι εκεί και απλά τις άλλαξε το κατάστημα?
    Έστειλε email στον συνήγορο, αλλά απάντηση δεν πήρε.
    Ωστόσο όταν έστειλε email στο κατάστημα για να ζητήσει την επιστροφή, περιέλαβε στο email και τον συνήγορο για να δώσει πιο πολύ βαρύτητα στο αίτημά του.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #40
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Δυστηχώς το θέμα εγγύησης και αντικατάστασης, είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία, εδώ στην Ελλάδα.

    Να σου πω και εγώ την δική μου εμπειρία από τέτοιου είδους μαγαζιά, που τυχαίνει να είναι σχεδόν το ίδιο.

    Κάποτε είχα πάρει ένα MSI mainboard και 1 ram dimm, 256mb.
    Το dimm ήταν "χτυπημένο" και όπως ήταν φυσικό δεν λειτούργησε ποτέ.
    Όταν το πήγα πίσω, μου είπε εκεί ο "πανεπιστήμονας" καταστηματάρχης, ότι δεν μου αλλάζει το dimm, διότι την εγκατάσταση την έκανα εγώ
    και όχι το μαγαζί.
    Απλά επειδή ήμουν πελάτης (πριν το mainboard & τις μνήμες, είχα αγοράσει και έναν IBM hard disk 60GB)
    "θα μου έκανε την χάρη να στείλει το dimm στην αντιπροσωπεία για να τσεκαριστεί, αντί να το πάω εγώ ο ίδιος, όπως έπρεπε."!

    Aκολουθεί ο εξής διάλογος μεταξύ εμένα και του καταστηματάρχη:

    - Eαν έκανες εσύ την εγκατάσταση, θα με χρέωνες?
    - Φυσικά.
    - Τότε, γιατί να την κάνεις εσύ?
    - Γιατί έτσι θα ήξερα ότι δεν χάλασες εσύ το dimm.

    Tα χρήματα που είχα "αφήσει" σε εκείνο το κατάστημα το 2000 περίπου, ήταν:

    ΙΒΜ hard disk 60GB = 80.000 δραχμές
    MSI mainboard = 68.000 δραχμές
    1 Ram dimm 256MB = 27.000 δραχμές

    Σύνολο = 175.000 δραχμές

    175.000 δραχμές, και θα μου έκανε και χάρη που θα έστελνε το dimm στην αντιπροσωπεία!

    Τα συμπεράσματα δικα σου.

    Επίσης για το mainboard, η MSI ως κατασκευαστής έδινε 5 χρόνια εγγύηση, ο επίσημος αντιπρόσωπος/εισαγωγέας στην Ελλάδα έδινε 2 χρόνια
    και εκείνος ως κατάστημα, έδινε 1 χρόνο! Κορυφαίο?

    Καταρχάς δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να σε διασφαλίζει.

    Ο καθένας (καθε μαγαζί) δίνει οτι εγγυηση θέλει (αν θέλει). Ο Α μπορεί να δίνει 3 χρόνια, ο Β 2 χρόνια & ο Γ 1 χρόνο, για το ίδιο προϊον.

    Επίσης μπορεί να σου λέει "εγγυηση αντιπροσωπείας", που σημαίνει ότι θα πρέπει να τραβηχτείς εσύ ο ίδιος στον αντιπρόσωπο/εισαγωγέα, να βγάλεις ακρη.
    Αν δηλαδή εσύ μένεις π.χ. στην Αργυρούπολη και ο αντιπρόσωπος/εισαγωγέας βρίσκεται στην Νέα Ιωνία, ή στην Αγία Παρασκευή, πρέπει να "ξενιτευτείς" 2 φόρες.
    Μια για να πας εκεί το προϊον & άλλη μια για να πας να το πάρεις.

    Για να μην αναφέρω και την κλασικότατη φράση-καραμέλα, για να μην σου αντικαταστήσουν/επισκευάσουν το προϊον: "Κακή χρήση".
    Αντε μετά εσύ απέδειξε ότι δεν είσαι ελέφαντας.

    Για να μην μιλήσουμε για το ανέκδοτο που λέγεται ευρωπαϊκή εγγύηση, το οποίο όμως συναντάται μόνο εδώ στην Ελλάδα.
    Πολύ απλά εννοώ, ότι μπορεί να έχεις αγόρασει ένα προϊόν π.χ. ένα tablet από κάποια χώρα εντώς Ευρωπαικής Ένωσης,
    έστω π.χ. Γαλλία και ο κατασκευαστής του δίνει ευρωπαική εγγύηση.
    Εάν για τον κάποιο λόγο παρουσιάσει κάποια βλάβη εντός εγγύησης, εδώ στην Ελλάδα, και το πας στον επίσημο αντιπρόσωπο/εισαγωγέα, για service ή αντικατάσταση,
    το πιθανότερο είναι να το εκλάβουν ως ανέκδοτο.

    Tι θα κάνεις? Θα πας δικαστικώς?
    Το δικαστηριο θα γινει μετά από 5-6 χρόνια. Αν πάρουν και 1-2 αναβολές, θα φτάσεις στα 7-8 χρόνια.
    Εν τω μεταξύ Θα έχεις πληρώσει δικηγορο, δικαστικά, παράβολα, έξοδα παράστασης, κλπ. και όταν τελικά γινει το δικαστηριο,
    ποιος σου διασφαλίζει ότι θα βρείς το δίκιο σου?
    Και τα 40 ευρώ (στην δική σου περίπτωση) θα σου έχουν στοιχίσει 400 και βάλε.
    Χώρια ότι θα έχεις απουσιάσει και απο την εργασία σου 2-3 φορές για να παραυρεθείς στο δικαστήριο.

    Για το κομμάτι των αντιπροσωπειών, εάν η "μαμά" εταιρείες, ξέραν τις τακτικές των αντιπροσώπων τους και πως συμπεριφέρονται στον απλο καταναλωτή, θα τις είχαν κλείσει χτές.

    Για τα δε καταστήματα λιανικής, ακριβώς με κάτι τέτοιου είδους (και όχι μόνο) "κουτοπονηριές", κατόρθωσαν να τους γυρίσει ο κόσμος την πλάτη και να γιγαντωθούν μόνο 2-3 ονόματα στον χώρο.

    Σαν παράδειγμα παίρνω την περιοχή της Αργυρούπολης που ανέφερα και πιο πάνω.
    Επί της λεωφόρου Αργυρουπόλεως, υπήρχαν μέχρι της αρχές του 2000, 4-5 μαγαζιά υπολογιστών.
    Μετά δεν έμεινε ουτε ένα.
    Γιατί άραγε?

    Επίσης, ένα άλλο σημείο που ίσως το γνωρίζουν/θυμούνται αρκετοί, που ήταν σημείο αναφοράς, ήταν και η περίφημη οδός Στουρνάρη.
    Εκει ήταν μαζεμένα αρκετά κομπιουτερομάγαζα.
    Τώρα πόσα απο αυτά έχουν μείνει?
    Γιατί άραγε?

    Και για να προλάβω την απάντηση αρκετών που θα πουν "τους φάγαν οι μεγάλες αλυσίδες", το θέμα είναι, αυτές οι αλυσίδες πως γιγαντώθηκαν?
    Πως έγιναν "μεγάλες" και τράβηξαν τον κόσμο?

    Μήπως, γιατί ολα αυτά τα μαγαζιά, είτε μικρομάγαζα είτε μεσαίου μεγέθους (με 1-2 υποκαταστήματα), είχαν υιοθετήσει "τυχοδιωκτική" τακτική?
    Δηλαδή, τους ένοιαζε το πως θα "βάλουν" το χέρι ποιο βαθιά μέσα στην τσέπη του υποψήφιου πελάτη, την στιγμή της πώλησης και δεν τους ενδιέφερε το μετά?
    Κοινώς δεν υπήρχε ούτε το λεγόμενο "after sales"(μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου,δεν σε ξερω δεν με ξέρεις) αλλά και κατά την πώληση.
    Όταν π.χ. ένας πελάτης, πήγαινε να αγοράσει εναν υπολογιστή μόνο και μόνο για να βλέπει τα e-mails του, που δεν θα κόστιζε παραπάνω απο 300 ευρώ
    και προσπαθούσαν να του πουλήσουν gaming υπολογιστή με τιμή εκκινησης τα 3000 ευρώ, για πόσο αφελή ή κουτό τον θεωρούσαν?

    Μετά, όταν ο κόσμος τους γύρισε την πλάτη και άρχισαν να κλείνουν το ένα μετά το άλλο, έφταιγε η κρίση, έφταιγαν οι μεγάλες αλυσίδες, έφταιγε ο απλός καταναλωτής που είχε
    στραφεί πιά στις μεγάλες αλυσίδες και στα κινέζικα e-shops, έφταιγε το άνοιγμα των καταναλωτών γενικότερα στα καταστήματα (ηλεκτρονικά και μή) εκτός Ελλάδος, αλλά ποτέ όμως δεν έφταιγε η δική τους τακτική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AMD64 : 21-02-21 στις 02:48.

  11. #41
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έχεις δίκιο γενικά & σε αρκετά από αυτά που λες..
    Για την Ευρωπαϊκή εγγύηση δεν ξέρω.. Δε μου έτυχε κάπου σε κάτι..
    Όσο για το "ξενιτευτείς" που λες.. Ναι, το έχω κάνει αρκετές φορές και στις φάσεις αυτές δεν ήμουν και πολύ καλά στα νεύρα μου που έτρεχα στου διαόλου τη μάνα.. Αλλά τις περισσότερες φορές βρέθηκε λύση.. Και έκανα και τη βόλτα μου..
    Παρακάτω τώρα..
    Μερικές από τις φορές που έτυχε να έχω κάποιο θέμα με το εδώ μαγαζί, Η επίσημο συνεργείο ι.χ λόγω θέματος με εγγύηση (άλλο θέμα) στην Ελλάδα η με τον αντιπρόσωπο, όταν επικοινώνησα μετά με τους έξω, σχεδόν σχίστηκαν να με εξυπηρετήσουν οι εδώ.. Η και αν δεν το έκαναν άμεσα, συμμορφώθηκαν σιγά σιγά.. Να σημειωθεί ότι δεν ζητούσα παράλογα πράγματα.. Τα σωστά μόνο..
    Δεν λέω για τους έξω που μόνο κόκκινο χαλί δεν έστρωσαν να με εξυπηρετήσουν όποτε τους χρειάστηκα.. Το εννοώ αυτό..
    Οι έξω τις περισσότερες φορές & με τα σωστά βήματα, είναι πολύ σωστοί..
    Παρόμοια περίπτωση με μαγαζί που έτυχε να έχω θέμα, το έλυσα με τον αντιπρόσωπο..
    * Τα μαγαζιά ας δίνουν ότι εγγυήσεις θέλουν, αν μπορούν ας μη τηρήσουν τα μίνιμουμ 2 χρόνια εγγύησης.. Μου έχουν τύχει περιπτώσεις που κάνουν τους Κινέζους, αλλά όταν αρχίζει να σοβαρεύει το πράγμα και μπλέκονται συνήγορος-αντιπρόσωποι-μαμά εταιρείες, συμμαζεύονται μια χαρά... Οι εταιρείες απ'ότι έχω καταλάβει δεν θέλουν να χάνουν χρόνο σε αυτά και προτιμούν την επίλυση.. Απλά περιμένουν να δουν αν θα το τραβήξεις προς τα εκεί..
    Το ότι θα χρειαστεί να αφιερώσεις χρόνο & ίσως κάποιο χρήμα, είναι σχεδόν δεδομένο νομίζω όταν μπλεχτείς με αυτά.. Το αν αξίζει το βλέπεις από το προϊόν και το τι επιθυμείς να κάνεις..
    Έχω πολλά παραδείγματα (που να αρχίσω και που να τελειώσω κυριολεκτικά) και υπομονή που σκάει γάιδαρο..
    Δλδ είχα κάποτε.. Και γινόταν η δουλειά.. Βέβαια θέλει λίγο προσοχή εδώ γιατί αυτή η υπομονή κάποτε μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ.. Δλδ να σε "σκάσει"..
    * Α όσο για όλα τα άλλα ναι μεν υπάρχει το θέμα του χρόνου & του χρήματος.. Αλλά υπάρχει και η νομική προστασία..
    Δεν χρειάζεται απαραίτητα να σε "αρμέξει" δικηγόρος κατευθείαν.. Δλδ έτσι νομίζω..
    Α, και btw το rma το αναλαμβάνει το μαγαζί..
    Όσο για τη "κακή χρήση" που λες, αν ξέρεις 5 πράγματα βρίσκεις άκρη..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 21-02-21 στις 09:00.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #42
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλα αυτά που αναφέρει ο AMD64 ήταν μια συνηθισμένη τακτική την περίοδο εκεί 1998-2004 όπου το κάθε μαγαζί επειδή δεν υπήρχε ούτε ιντερνετ ούτε ήταν τόσο εύκολες οι αγορές από έξω έκαναν ότι πίστευε ο "πανεπιστήμονας" όπως τον αναφέρει. Και αυτό γενικά όχι μόνο σε τέτοιες τιμές. Ο Η/Υ κόστιζε 400.000-450.000 δραχμές (όχι high end μηχάνημα) και η αντιμετώπιση ήταν ίδια. Εννοείται ότι όλα τα μικρά μαγαζιά έκλεισαν λόγω του after sales του πλαισίου πχ που χωρίς να μιλήσεις στις αρχές άλλαζαν οτιδήποτε είχε πρόβλημα. Ούτε θα στείλουμε αντιπροσωπεία ούτε τίποτα. Καινούργιο του κουτιού και άντε γειά. Φυσικά όταν εδραιώθηκε έχουν αλλάξει και οι μεγάλες αλυσίδες πλέον.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  13. #43
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Και στην Κύπρο που είμαι προτιμώ να αγοράζω ακόμα και λλάπτοπ των.1500€ από Αμαζον.
    Γιατί ξέρω ότι και εδώ τα μαγαζιά πολύ πιθανό θα έχουν συμπεριφορά.αντίστοιχη με αυτή που λέτε. Άσε που έχουν τα πάντα πανάκριβα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #44
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά που αναφέρει ο AMD64 ήταν μια συνηθισμένη τακτική την περίοδο εκεί 1998-2004 όπου το κάθε μαγαζί επειδή δεν υπήρχε ούτε ιντερνετ ούτε ήταν τόσο εύκολες οι αγορές από έξω έκαναν ότι πίστευε ο "πανεπιστήμονας" όπως τον αναφέρει. Και αυτό γενικά όχι μόνο σε τέτοιες τιμές. Ο Η/Υ κόστιζε 400.000-450.000 δραχμές (όχι high end μηχάνημα) και η αντιμετώπιση ήταν ίδια. Εννοείται ότι όλα τα μικρά μαγαζιά έκλεισαν λόγω του after sales του πλαισίου πχ που χωρίς να μιλήσεις στις αρχές άλλαζαν οτιδήποτε είχε πρόβλημα. Ούτε θα στείλουμε αντιπροσωπεία ούτε τίποτα. Καινούργιο του κουτιού και άντε γειά. Φυσικά όταν εδραιώθηκε έχουν αλλάξει και οι μεγάλες αλυσίδες πλέον.
    Πολύ σωστά τα λες.. Έτσι είναι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #45
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι που είπε όμως ο φίλος και με προβλημάτισε και έχω την εντύπωση με επιφύλαξη ότι δεν είναι έτσι. Δε νομίζω η Χ κατασκευάστρια εταιρεία να δίνει 5 χρόνια και ο επίημος αντιπρόσωπος να λέει 2 από μόνος του. Αυτό που έχω δεί είναι να ισχύει άλλη πολιτική για HΠΑ, άλλη για Ασία, άλλη για Ευρώπη. Αλλά να λέει ότι σε άλλο κράτος της ΕΕ να δίνει 5 χρόνια και σε εμάς να επιλέγει 2 χρόνια δε μπορεί να σταθεί σε οποιονδήποτε στείλει ένα απλό email στην κατασκευάστρια και να ζητήσει το λόγο και σίγουρα υπάρχει κάτι που το στηρίζει. Μπορεί να είναι κανένα άρθρο κάποιου ξεχασμένου ελληνικού νόμου ή κάτι τέτοιο που μετά μπαίνεις σε ερμηνείες και σύγκριση με την ευρωπαική νομοθεσία, αλλά σίγουρα κάτι είναι.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας