Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-85 από 85
  1. #76
    Εγγραφή
    28-04-2009
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Δεν έβγαλα άκρη με τη Wind. Έκανα αίτηση μεταβίβασης στη Cosmote για 100 άρα που ήταν διαθέσιμη.

  2. #77
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.937
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adamspir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έβγαλα άκρη με τη Wind. Έκανα αίτηση μεταβίβασης στη Cosmote για 100 άρα που ήταν διαθέσιμη.
    Για να δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #78
    Εγγραφή
    28-04-2009
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δούμε..
    Update. Ήρθαν από ΟΤΕ κ βρήκαν ακριβώς τα ίδια θέματα. Δλδ συγχρονισμό στα 30 και κάτι. Οπότε ακύρωσα τη μεταφορά στη Cosmote και παραμένω wind.

    Υπάρχει θέμα με το καφαο που είναι η πολυκατοικία κ δεν υπάρχουν εναλλακτικές από ό,τι είπε κ ο τεχνικός του ΟΤΕ.

  4. #79
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.937
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έπεσες στη περίπτωση...
    Οτε 24 με booster το σκέφτηκες;
    Η κάποιο wisp;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #80
    Εγγραφή
    28-04-2009
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπεσες στη περίπτωση...
    Οτε 24 με booster το σκέφτηκες;
    Η κάποιο wisp;
    Είμαι μεταξύ του να μείνω σε αυτό που έχω κ να πάρω 10% έκπτωση ή να πέσω σε 50αρα με την ελπίδα να ανέβει λίγο το download και να μειωθούν τα crc errors. Δεν ξέρω πραγματικά τι είναι καλύτερο.

  6. #81
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.937
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Άρα μιλάμε αποκλειστικά κ μόνο για wind;
    Τι να σου πω..
    Αν τώρα πιάνεις ~44 πόσο να πάρει στο 50αρι πακέτο; Θα μου πεις μέχρι τα 55 έχει ολίγον ψωμί.. Αλλά δύσκολο και αβέβαιο το πόσο θα κρατήσει.. Ειδικά αν υπάρχει πρόβλημα.. Είδα και μια φωτό νομίζω πίσω που είχες πέσει στα ~28.. Έχεις και crc βλέπω..
    Για fastpath δεν συζητάμε καν, αν τύχει να θες... Μετά αν κάνουν κάτι με το g.inp μελλοντικά ο οτε μόνο..
    Με παραξενεύει και το χαμηλό output power πάντως..
    Γιατί δεν τους παίρνεις να ζητήσεις δοκιμαστική υποβάθμιση στα 50 να δεις πως θα πάει;
    Αν και λογικά για να το ζητήσουν από τον οτε θα χρεωθούν.. Και πιθανότατα θα μπλέξεις με συμβόλαια κλπ..
    Δοκίμασε μήπως κάνουν εξαίρεση για τη περίπτωση σου..
    Από την άλλη αν δεν χρειάζεσαι το up πέσε στα 50 με μια αντίστοιχη καλή προσφορά που θα ζητήσεις..
    Vectoring σου λέει μετά.. Όπως είπα έπεσες στη περίπτωση..
    Η το ρισκάρεις και ότι σου κάτσει Η κοιτάς κάτι από αυτά που είπα στο προηγούμενο μήνυμα..
    Για δεδομένα κινητής δεν αναφέρω καν γιατί ανεβαίνει το κασέ μετά..
    Γενικότερα είναι ανάλογα με το τι ανάγκες έχεις από τη γραμμή..

    - - - Updated - - -

    Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια.. Αν πήγαινες σε οτε 24αρι πακέτο και σε έριχναν στη καμπίνα και όχι από α.κ..
    Θα κλείδωνες στα 27/2.7.. Όσο πρπ φαίνεται να αντέχει η γραμμή.. Σωστά;
    Μετά θα χτύπαγες και ένα booster και θα ησύχαζες κάπως..
    Βέβαια δεν ξέρω με τα πάγια τι διαφορές θα είχες..
    Αν δεν μιλάς ίσως με το 24L να ισοφάριζες κάπως τη διαφορά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #82
    Εγγραφή
    28-04-2009
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα μιλάμε αποκλειστικά κ μόνο για wind;
    Τι να σου πω..
    Αν τώρα πιάνεις ~44 πόσο να πάρει στο 50αρι πακέτο; Θα μου πεις μέχρι τα 55 έχει ολίγον ψωμί.. Αλλά δύσκολο και αβέβαιο το πόσο θα κρατήσει.. Ειδικά αν υπάρχει πρόβλημα.. Είδα και μια φωτό νομίζω πίσω που είχες πέσει στα ~28.. Έχεις και crc βλέπω..
    Για fastpath δεν συζητάμε καν, αν τύχει να θες... Μετά αν κάνουν κάτι με το g.inp μελλοντικά ο οτε μόνο..
    Με παραξενεύει και το χαμηλό output power πάντως..
    Γιατί δεν τους παίρνεις να ζητήσεις δοκιμαστική υποβάθμιση στα 50 να δεις πως θα πάει;
    Αν και λογικά για να το ζητήσουν από τον οτε θα χρεωθούν.. Και πιθανότατα θα μπλέξεις με συμβόλαια κλπ..
    Δοκίμασε μήπως κάνουν εξαίρεση για τη περίπτωση σου..
    Από την άλλη αν δεν χρειάζεσαι το up πέσε στα 50 με μια αντίστοιχη καλή προσφορά που θα ζητήσεις..
    Vectoring σου λέει μετά.. Όπως είπα έπεσες στη περίπτωση..
    Η το ρισκάρεις και ότι σου κάτσει Η κοιτάς κάτι από αυτά που είπα στο προηγούμενο μήνυμα..
    Για δεδομένα κινητής δεν αναφέρω καν γιατί ανεβαίνει το κασέ μετά..
    Γενικότερα είναι ανάλογα με το τι ανάγκες έχεις από τη γραμμή..

    - - - Updated - - -

    Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια.. Αν πήγαινες σε οτε 24αρι πακέτο και σε έριχναν στη καμπίνα και όχι από α.κ..
    Θα κλείδωνες στα 27/2.7.. Όσο πρπ φαίνεται να αντέχει η γραμμή.. Σωστά;
    Μετά θα χτύπαγες και ένα booster και θα ησύχαζες κάπως..
    Βέβαια δεν ξέρω με τα πάγια τι διαφορές θα είχες..
    Αν δεν μιλάς ίσως με το 24L να ισοφάριζες κάπως τη διαφορά..
    Από τη στιγμή που έχω επιβεβαίωσει ότι το θέμα είναι του ΟΤΕ δεν έχω δικαιολογία να σπάσω το συμβόλαιο της wind. Οπότε δεν θα μπλέξω τώρα με το να αλλάξω πάροχο.

    Δουλεύω από το σπίτι με πολλές βιντεοκλήσεις και παίζω και παιχνίδια μέσω Google stadia οπότε μια γραμμή πάνω από 35 download τη χρειάζομαι για ναπορω να κάνω stream 4k. Το upload επίσης βοηθάει σε αυτή την περίπτωση. Σκέφτομαι μόνο αν θα έχει κάποια βελτίωση το download αν πέσω σε 50αρα λόγω του χαμηλότερου upload.

    - - - Updated - - -

    Τωρινή κατάσταση
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210318-200409.jpg  


  8. #83
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adamspir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που έχω επιβεβαίωσει ότι το θέμα είναι του ΟΤΕ δεν έχω δικαιολογία να σπάσω το συμβόλαιο της wind. Οπότε δεν θα μπλέξω τώρα με το να αλλάξω πάροχο.

    Δουλεύω από το σπίτι με πολλές βιντεοκλήσεις και παίζω και παιχνίδια μέσω Google stadia οπότε μια γραμμή πάνω από 35 download τη χρειάζομαι για ναπορω να κάνω stream 4k. Το upload επίσης βοηθάει σε αυτή την περίπτωση. Σκέφτομαι μόνο αν θα έχει κάποια βελτίωση το download αν πέσω σε 50αρα λόγω του χαμηλότερου upload.

    - - - Updated - - -

    Τωρινή κατάσταση
    Το 10αρι upload της 100αρας σιγουρα βοηθαει. και απ οσα γνωριζω κ να ζητησεις υποβαθμιση μενει περιπου ιδια τιμη οποτε δεν αξιζει. Προταση δικια μου, μεινε μεχρι να ληξει συμβολαιο και βλεπεις μετα.

  9. #84
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.937
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Και ο οτε να φταίει εφόσον δεν μπορεί η wind να σου παρέχει αυτό που πρέπει, νομίζω πρέπει να σε αφήσει.. Αυτό δεν αφορά εσένα.. Αλλά τους παρόχους μεταξύ τους..
    Απ'ότι λες πάντως χρειάζεσαι και το down και το up..
    Και στα 50 να πέσεις, πόσο να ανέβει εφόσον υπάρχει πρόβλημα..
    Τι να πω..
    Δύσκολη περίπτωση..
    Και το booster να έβαζες πάντως με 24αρα σε οτε όπως είπα, το ίδιο up πρπ θα είχες.. Εκεί που ίσως κέρδιζες λίγο θα ήταν το down ανάλογα το φόρτο της κεραίας & την ισχύ του σήματος μέσω 4g..
    Θεωρητικά θα είχες 27/2.7 + ~60/5 που δίνει το booster μέχρι τα 100γίγα και μετά 27/2.7+~15/5, στο τελευταίο θα ήσουν όπως τώρα στη wind αν το υπολογίσεις..
    Η μετά κάποια λύση μέσω wisp & load balancing αν σε ενδιαφέρει..
    Αλλά όπως είπα.. Δύσκολο.. Αν σου έχουν κάνει τρελή έκπτωση στο πάγιο, κάτσε όπως είσαι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #85
    Εγγραφή
    28-04-2009
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο οτε να φταίει εφόσον δεν μπορεί η wind να σου παρέχει αυτό που πρέπει, νομίζω πρέπει να σε αφήσει.. Αυτό δεν αφορά εσένα.. Αλλά τους παρόχους μεταξύ τους..
    Απ'ότι λες πάντως χρειάζεσαι και το down και το up..
    Και στα 50 να πέσεις, πόσο να ανέβει εφόσον υπάρχει πρόβλημα..
    Τι να πω..
    Δύσκολη περίπτωση..
    Και το booster να έβαζες πάντως με 24αρα σε οτε όπως είπα, το ίδιο up πρπ θα είχες.. Εκεί που ίσως κέρδιζες λίγο θα ήταν το down ανάλογα το φόρτο της κεραίας & την ισχύ του σήματος μέσω 4g..
    Θεωρητικά θα είχες 27/2.7 + ~60/5 που δίνει το booster μέχρι τα 100γίγα και μετά 27/2.7+~15/5, στο τελευταίο θα ήσουν όπως τώρα στη wind αν το υπολογίσεις..
    Η μετά κάποια λύση μέσω wisp & load balancing αν σε ενδιαφέρει..
    Αλλά όπως είπα.. Δύσκολο.. Αν σου έχουν κάνει τρελή έκπτωση στο πάγιο, κάτσε όπως είσαι..
    Ναι κι εγώ προσανατολίζομαι να παραμείνω ως έχει και απλά να ζητήσω 10% έκπτωση. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας