Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας,

    διαβάζω καιρό το φόρουμ και με έχετε βοηθήσει πολλές φορές, και χρειάζομαι τη βοήθεια σας ακόμη μια φορά.

    Αρχικά δηλώνω άσχετος με τα θέματα τηλεφωνίας είτε voip είτε pstn

    Είχα αρχικά στο μαγαζί ένα αναλογικό τηλεφωνικό κέντρο με μία βασική και μία βοηθητική(όπως μου είπαν από τον οτε) γραμμή στου οποίου πάνω είχα τα line 1 και line 2 από το speedport και όλα δούλευαν κανονικά.

    Επειδή μεταφέρθηκα σε περιοχή που δεν υπάρχει κάλυψη από κανέναν πάροχο αναγκαστικά έβαλα link και παίρνω ιντερνετ από το μαγαζί. Για το τηλέφωνο είχα ένα ht 503 στο οποίο έβαλα τα sip credentials από τον οτε και το fxs το έδωσα στο τηλεφωνικό κέντρο και δουλεύει με τα εξής προβλήματα :

    1)αρχικά όταν βρίσκομαι σε συνομιλία και κάποιος με καλεί δεν ακούει τόνο κατειλημμένου αλλά συνεχίζει να χτυπάει κανονικά.(εγώ όταν βρίσκομαι σε κλήση ακούω ένα τόνο που καταλαβαίνω ότι υπάρχει άλλη κλήση)

    2)δεν μπορεί να βγει δεύτερη εξωτερική γραμμή.

    Το speedport βρίσκεται στο μαγαζί και δεν μπορώ να το φέρω στη νέα περιοχή.

    Έχω δοκιμάσει και ένα oxygen router που είχα και δεν κάνει καν register και με ένα ht 812 που έβαλα και την κανονική και τη βοηθητική γραμμή και κάνει register και τα δίνω στα line 1 kai line 2 του τηλεφωνικού και κάνει ακριβώς το ίδιο.

    Όταν βάζω σκέτη τη βοηθητική γραμμή και καλώ την κεντρική χτυπάει κανονικά.

    Σόρρυ για το κουραστικό ποστ και καλώς σας ξαναβρήκα(είχα account παλιότερα αλλά το ξέχασα)

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορείς να βάλεις ενα άλλο router στο σημείο της γραμμής και να πάρεις το speedport στην άλλη άκρη, έτσι θα έχεις εκεί και της δυο εξόδους του

  3. #3
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις ενα άλλο router στο σημείο της γραμμής και να πάρεις το speedport στην άλλη άκρη, έτσι θα έχεις εκεί και της δυο εξόδους του
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ήταν από τις αρχικές μου σκέψεις αλλά στον οτε που μίλησα με έναν τεχνικό και του είπα να βάλω το oxygen στη θέση του speedport στο σημείο της γραμμής και να φέρω το speedport στο δεύτερο σημείο μου είπε ότι δε θα παίξει.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Γίνεται, το κάνει πολύς κόσμος, εδώ μπορείς να πάρεις παραπάνω πληροφορίες

  5. #5
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται, το κάνει πολύς κόσμος, εδώ μπορείς να πάρεις παραπάνω πληροφορίες
    Ευχαριστώ πολύ! θα το μελετήσω μια τελευταία ερώτηση..μπορώ να αφήσω το speedport στο σημείο 1 και να δοκιμάσω τώρα με το oxygen στο σημείο 2 για να μην πειράξω τώρα το δίκτυο μου ή να μην το δοικιμάσω?

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odin31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ! θα το μελετήσω μια τελευταία ερώτηση..μπορώ να αφήσω το speedport στο σημείο 1 και να δοκιμάσω τώρα με το oxygen στο σημείο 2 για να μην πειράξω τώρα το δίκτυο μου ή να μην το δοικιμάσω?
    Θα έλεγα καλύτερα όχι, είναι λίγο ιδιότροπο το oxygen Και συνήθως το βάζουμε πρώτο στην γραμμή, αν θα βάλεις κάτι θα πρέπει όμως να είναι άλλο router και όχι του ΟΤΕ, καθώς αυτά θα προσπαθούν να πάρουν την τηλεφωνία με αποτέλεσμα να σου κάνουν reset τους κωδικούς.
    ή πριν το βάλεις στην γραμμή να πας και να απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία απο το μενού του, το όποιο όμως μπορεί κάποια στιγμή πάλι να το ενεργοποιήσουν απο τον ΟΤΕ μετά απο κάποιο update κλπ και να ψάχνεις να δεις τι έγινε.

    Σίγουρα πράγματα, router άλλου κατασκευαστή, και παίρνεις το speedport στην άλλη άκρη μέσω wan θύρας

  7. #7
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις! Θα κάνω μια δοκιμή με ένα παλιό thomson της forthnet και μετά θα πάρω ένα router της προκοπής.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας