Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789
Εμφάνιση 121-131 από 131
  1. #121
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanHunt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στο φορουμ. Αναβαθμιση σε 50αρα την προηγουμενη εβδομαδα σε κοσμοτε. Συγχρονιζω στα 20. Στην 24αρα συγχρονιζα στα 11. Ανεβαζω στατιστικα απο ρουτερ διοτι δεν γνωριζω πολλα. Οποιαδηποτε πληροφορια/βοηθεια ευπροσδεκτη. Η καλωδιωση του σπιτιου ειναι καινουργια. Εχω καφαο και καμπινα ΟΤΕ στα 70μ αλλα πιστευω οτι δεν παιρνω απο τα συγκεκριμενα αλλα απο καποιο πολυ πιο μακρια. Δηλωσα βλαβη, αναμενω τεχνικο αλλα δεν ξερω τι ελπιδες υπαρχουν.Συνημμένο Αρχείο 227771
    Το γνωστο συστημα του οτε να δινει 50αρες και κατοσταρες σε μερη που δεν υποστηριζονται και να συγχρονιζεις λιγοτερο....καλα ξεμπερδεματα

  2. #122
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωστο συστημα του οτε να δινει 50αρες και κατοσταρες σε μερη που δεν υποστηριζονται και να συγχρονιζεις λιγοτερο....καλα ξεμπερδεματα
    Το φαινόμενο το δικό μου όπου από τον κατανεμητη μέχρι το καφαο που είναι στα 20 μέτρα πιάνει 97 mbps πως εξηγείται;

  3. #123
    Εγγραφή
    24-05-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει καμια ελπιδα... Για υπαναχωρηση με βλεπω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωστο συστημα του οτε να δινει 50αρες και κατοσταρες σε μερη που δεν υποστηριζονται και να συγχρονιζεις λιγοτερο....καλα ξεμπερδεματα
    Απο οτι καταλαβαινω καμια ελπιδα δεν υπαρχει... Για υπαναχωρηση με βλεπω... Με αλλαγη port δεν θα αλλαξει κατι?

  4. #124
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Δεν γνωριζω για το δικο σου θεμα,εγω μιλαω για περιπτωσεις που η γραμμη καποιου δεν μπορει να σηκωσει 50αρα η κατοσταρα και ο οτε του το δινει ειτε απο το ΑΚ ειτε απο πολυ μακρινη καμπινα και συγχρονιζει χαμηλοτερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanHunt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει καμια ελπιδα... Για υπαναχωρηση με βλεπω.

    - - - Updated - - -



    Απο οτι καταλαβαινω καμια ελπιδα δεν υπαρχει... Για υπαναχωρηση με βλεπω... Με αλλαγη port δεν θα αλλαξει κατι?
    Με το attenuation που εχεις δυσκολα τα πραγματα

  5. #125
    Εγγραφή
    24-05-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωριζω για το δικο σου θεμα,εγω μιλαω για περιπτωσεις που η γραμμη καποιου δεν μπορει να σηκωσει 50αρα η κατοσταρα και ο οτε του το δινει ειτε απο το ΑΚ ειτε απο πολυ μακρινη καμπινα και συγχρονιζει χαμηλοτερα.

    - - - Updated - - -



    Με το attenuation που εχεις δυσκολα τα πραγματα
    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. Αναμενω τον τεχνικο να δω τι θα μου πει.

  6. #126
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φαινόμενο το δικό μου όπου από τον κατανεμητη μέχρι το καφαο που είναι στα 20 μέτρα πιάνει 97 mbps πως εξηγείται;
    Κατάργησε πρώτα την διακλάδωση (Line branching) και μετά δες πόσο πιάνεις.

    Όταν μετρήσατε κάτω απομονώσατε την γραμμή που πάει στο διαμέρισμα?

  7. #127
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanHunt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στο φορουμ. Αναβαθμιση σε 50αρα την προηγουμενη εβδομαδα σε κοσμοτε. Συγχρονιζω στα 20. Στην 24αρα συγχρονιζα στα 11. Ανεβαζω στατιστικα απο ρουτερ διοτι δεν γνωριζω πολλα. Οποιαδηποτε πληροφορια/βοηθεια ευπροσδεκτη. Η καλωδιωση του σπιτιου ειναι καινουργια. Εχω καφαο και καμπινα ΟΤΕ στα 70μ αλλα πιστευω οτι δεν παιρνω απο τα συγκεκριμενα αλλα απο καποιο πολυ πιο μακρια. Δηλωσα βλαβη, αναμενω τεχνικο αλλα δεν ξερω τι ελπιδες υπαρχουν.Συνημμένο Αρχείο 227771
    Η καμπίνα που λες μάλλον είναι παλιό ΚΑΦΑΟ και όχι καινούριο. Το συμπέρασμα είναι πως παίρνεις από ΑΚ. Δεν ξέρω με τι τιμή το έκλεισες και τι τιμή είχες νωρίτερα, αλλά ακόμη και έτσι η ταχύτητα θα είναι μέρα με τη νύχτα από τα 11mbps που είχες. Η επόμενη λύση είναι να αγοράσεις ένα ρουτερ όπου μπορείς να πειράξεις το snr για να το ρίξεις χαμηλότερα. Εγώ πχ σε παρόμοια κατάσταση με τη δίκη σου έχω το fritzbox 7530 όπου κάνοντας ένα tweak, ανεβάζεις την ταχύτητα. Πιστεύω τα 30mbps θα τα πιέσεις νεράκι, αν και βέβαια το κόστος είναι υψηλό αν δεν είχες μέχρι τώρα απαιτήσεις. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις..

  8. #128
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα που λες μάλλον είναι παλιό ΚΑΦΑΟ και όχι καινούριο. Το συμπέρασμα είναι πως παίρνεις από ΑΚ. Δεν ξέρω με τι τιμή το έκλεισες και τι τιμή είχες νωρίτερα, αλλά ακόμη και έτσι η ταχύτητα θα είναι μέρα με τη νύχτα από τα 11mbps που είχες. Η επόμενη λύση είναι να αγοράσεις ένα ρουτερ όπου μπορείς να πειράξεις το snr για να το ρίξεις χαμηλότερα. Εγώ πχ σε παρόμοια κατάσταση με τη δίκη σου έχω το fritzbox 7530 όπου κάνοντας ένα tweak, ανεβάζεις την ταχύτητα. Πιστεύω τα 30mbps θα τα πιέσεις νεράκι, αν και βέβαια το κόστος είναι υψηλό αν δεν είχες μέχρι τώρα απαιτήσεις. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις..
    Δηλαδη θα πληρωνει για 50 ,θα εχει 30 με το ζορι και με ασταθεια γραμμης και στο τελος θα πει και ευχαριστω...και θα μπει και σε εξοδα για αγορα ρουτερ.Το περιεργο ειναι για ποιο λογο να του πουλησουν αυτο το χαλι για 50αρα και να αυξηθει το παγιο του??Με τα συστηματα που εχουν μπορουνε να δουνε ποσο περιπου θα πιανεις,ας του ελεγαν απο την αρχη οτι μεχρι 20 φτανει η γραμμη σου θελεις η δεν θελεις??Και οχι πουλαω 50αρα και πιανω 20...Μονο αν σου το αφησουν με την προηγουμενη τιμη της 24αρας αν και δεν νομιζω να δεχθουνε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill27 : 24-05-21 στις 17:06.

  9. #129
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη θα πληρωνει για 50 ,θα εχει 30 με το ζορι και με ασταθεια γραμμης και στο τελος θα πει και ευχαριστω...και θα μπει και σε εξοδα για αγορα ρουτερ.Το περιεργο ειναι για ποιο λογο να του πουλησουν αυτο το χαλι για 50αρα και να αυξηθει το παγιο του??Με τα συστηματα που εχουν μπορουνε να δουνε ποσο περιπου θα πιανεις,ας του ελεγαν απο την αρχη οτι μεχρι 20 φτανει η γραμμη σου θελεις η δεν θελεις??Και οχι πουλαω 50αρα και πιανω 20...Μονο αν σου το αφησουν με την προηγουμενη τιμη της 24αρας αν και δεν νομιζω να δεχθουνε...
    Φίλε μου, στη ζωή δεν είναι όλα τα πράγματα άσπρο ή μαύρο. Υπάρχουν και περιπτώσεις που είναι γκρι:
    Εμένα το συμβόλαιο μου θα έληγε, στο οποίο είχα μια πολύ καλύ προσφορά. Μετά τη λήξη αν δεν το ανανέωνα (όπου η ανανέωση παίζει να μου έβγαινε 26€+ / μήνα) θα πήγαινε στα 30 φεύγα. Η ανανέωση που έκανα στο VDSL 50 μαζί με τον e-λογαριασμό μου βγήκε στα 29,90€. Με 3-4€ από τα 15mbps / 1mbps πήγα στα 23 / 5. Λόγω της vdsl, δε μπορούσα να αφήσω στο δίκτυο μου ένα καλό ρούτερ netgear που είχα, οπότε επειδή έχω ένα σοβαρό δίκτυο και το σέβομαι, δε θα άφηνα επάνω το σαπάκι Speedport 2i με το 10/100 ethernet του. Άλλωστε το Netgear με είχε συντροφεύσει 12 χρόνια οπότε ήταν και η ώρα του να το αποσύρω και να επενδύσω έτσι και αλλιώς σε κάτι καινούριο. Αυτό ήταν και το Fritz, όπου η γραμμή μου πήγε στα 37mbps / 5.5. Με τις ανάγκες που έχω, ιδιαίτερα για upload, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την τιμή που δίνω. Η χρήση που κάνω δεν απαιτεί να έχω πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα, παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις downloading.

    Πολλοί στέκεστε μόνο στο download, λες και τερματίζεται τις γραμμές 24/7, και ξεχνάτε τις περιπτώσεις όπου χρειάζεται και το upload, όπου στη συγκεκριμένη περίπτωση και τη δική μου και του φίλου ανεβαίνει 5.5x επάνω.

    Υ.Γ. Α, και όσον αφορά για αστάθεια γραμμής, ότι πληρώνεις παίρνεις. Αυτή τη στιγμή έχω uptime 68 ημέρες, με 0 CRC, και το SNR μου παίζει στα 2db.

  10. #130
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάργησε πρώτα την διακλάδωση (Line branching) και μετά δες πόσο πιάνεις.

    Όταν μετρήσατε κάτω απομονώσατε την γραμμή που πάει στο διαμέρισμα?
    Εγώ πάνω στον 3ο όροφο πιάνω 90mbps με το fritzbox να λεεί ότι υπάρχει διακλάδωση 6 μέτρων (που στο σπίτι δεν υπάρχει).
    Εγώ όμως στο post μίλησα για την απώλεια από τον κατανεμητή μέχρι το καφάο.

  11. #131
    Εγγραφή
    24-05-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα που λες μάλλον είναι παλιό ΚΑΦΑΟ και όχι καινούριο. Το συμπέρασμα είναι πως παίρνεις από ΑΚ. Δεν ξέρω με τι τιμή το έκλεισες και τι τιμή είχες νωρίτερα, αλλά ακόμη και έτσι η ταχύτητα θα είναι μέρα με τη νύχτα από τα 11mbps που είχες. Η επόμενη λύση είναι να αγοράσεις ένα ρουτερ όπου μπορείς να πειράξεις το snr για να το ρίξεις χαμηλότερα. Εγώ πχ σε παρόμοια κατάσταση με τη δίκη σου έχω το fritzbox 7530 όπου κάνοντας ένα tweak, ανεβάζεις την ταχύτητα. Πιστεύω τα 30mbps θα τα πιέσεις νεράκι, αν και βέβαια το κόστος είναι υψηλό αν δεν είχες μέχρι τώρα απαιτήσεις. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις..
    27€ ευρώ για την 24αρα έδινα, 32 ευρώ δίνω για την (ο θεός ν την κάνει) 50αρα. Στο τηλ μου ανέφεραν για 35 ελάχιστη. Σκέφτομαι την υπαναχώρηση αλλά (αν κ καταλαβαίνω ότι μας δουλεύουν κ μας κλέβουν) το 11 με το 20 για μένα είναι διαφορα ταχύτητας σημαντική. Το upload ανέβηκε παρά πολύ πλην όμως το σημαντικό για μένα είναι το download.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη θα πληρωνει για 50 ,θα εχει 30 με το ζορι και με ασταθεια γραμμης και στο τελος θα πει και ευχαριστω...και θα μπει και σε εξοδα για αγορα ρουτερ.Το περιεργο ειναι για ποιο λογο να του πουλησουν αυτο το χαλι για 50αρα και να αυξηθει το παγιο του??Με τα συστηματα που εχουν μπορουνε να δουνε ποσο περιπου θα πιανεις,ας του ελεγαν απο την αρχη οτι μεχρι 20 φτανει η γραμμη σου θελεις η δεν θελεις??Και οχι πουλαω 50αρα και πιανω 20...Μονο αν σου το αφησουν με την προηγουμενη τιμη της 24αρας αν και δεν νομιζω να δεχθουνε...
    Το εξοργιστικό είναι ότι δεν μου δίνουν αυτά τα ρημάδια τα 20 σε 24αρα κ στην τιμή της 24αρας!

Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας