Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30

Θέμα: περί Powerline

  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ζητούμενο: ενσύρματη σύνδεση smart tv

    Δεν υπάρχει τρόπος να φτάσει καλώδιο ethernet στο σημείο της τηλεόρασης, οπότε οι επιλογές είναι
    α) κάποια συσκευή που θα παίρνει ασύρματο σήμα από το router και θα δίνει ενσύρματο στην τηλεόραση
    β) powerline
    Επειδή, απ'όσο ξέρω, δεν υπάρχει συσκευή για το σενάριο α, μάλλον αναγκαστικά πηγαίνω στην λύση powerline.
    Εκεί που βρίσκεται τo router υπάρχει μόνο μία πρίζα ρεύματος στην οποία υπάρχει πολύπριζο ασφαλείας το οποίο δίνει ρεύμα στο pc, τα ηχεία του και στο router.
    Εκεί που βρίσκεται η τηλεόραση υπάρχει επίσης μία πρίζα στην οποία υπάρχει πολύπριζο ασφαλείας το οποίο δίνει ρεύμα στην τηλεόραση, τα Playstation, ένα media player, και ένα Blue Ray player.
    Απ'όσο ξέρω, τα powerline δεν πρέπει να συνδέονται πάνω σε πολύπριζα.
    Υπάρχουν όμως powerline τα οποία έχουν πρίζα πάνω τους.
    Η ερώτησή μου είναι αν θα μπορούσα να βάλω τα πολύπριζα (του pc και της τηλεόρασης) πάνω στα αντίστοιχα powerline.
    Δηλαδή powerline στον τοίχο και πολύπριζο πάνω στο powerline.
    Θα ήταν αποτελεσματική μια τέτοια λύση ή θα είναι κι αυτή προβληματική;
    Κάποια άλλη λύση ίσως;



    Ενδεικτικά, έχω δει το παρακάτω TP-LINK, το οποίο είναι οικονομικό και έχει καλές κριτικές.
    Έχω ακούσει καλά λόγια για τα Devolo αλλά δεν θέλω να ρισκάρω την εκταμίευση μεγαλύτερου ποσού (τουλάχιστον διπλάσιου) με τον κίνδυνο να μην δουλέψουν όπως πρέπει.

    https://www.skroutz.gr/s/15935680/TP...st_sellers_tag

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή, απ'όσο ξέρω, δεν υπάρχει συσκευή για το σενάριο α, μάλλον αναγκαστικά πηγαίνω στην λύση powerline.
    Φυσικα και υπαρχει συσκευη που το κανει, λεγεται Access Point, η πλειοψηφια αυτων το κανει και το ονομαζει "Client Mode"
    Ενδιεκτικα και δοκιμασμενα -> https://www.skroutz.gr/s/23798111/TP-LINK-TL-WA801N-v6.html
    https://static.tp-link.com/2020/2020...G_REV6.0.0.pdf σελιδα 9

    To σεταρεις να συνδεθει στο ασυρματο δικτυο σου και δινει το δικτυο στη θυρα lan, εαν θες μπορεις να βαλεις switch στη θυρα lan του AP και να δωσει δικτυο σε περισσοτερες συσκευες.


  3. #3
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και υπαρχει συσκευη που το κανει, λεγεται Access Point, η πλειοψηφια αυτων το κανει και το ονομαζει "Client Mode"
    Ενδιεκτικα και δοκιμασμενα -> https://www.skroutz.gr/s/23798111/TP-LINK-TL-WA801N-v6.html
    https://static.tp-link.com/2020/2020...G_REV6.0.0.pdf σελιδα 9

    To σεταρεις να συνδεθει στο ασυρματο δικτυο σου και δινει το δικτυο στη θυρα lan, εαν θες μπορεις να βαλεις switch στη θυρα lan του AP και να δωσει δικτυο σε περισσοτερες συσκευες.
    Χαχαχαχα!!!!
    Να σκεφτείς ότι έχω Access Point, το TP-LINK TL-WA901ND v5. Το χρησιμοποιώ για να του δίνω ενσύρματο σήμα ώστε να δίνει ασύρματο στο υπόλοιπό μισό σπίτι όπου το σήμα του βασικού router είναι ασθενές. Νόμιζα ότι η θύρα LAN που έχει πίσω, είναι μόνο για να παίρνει σήμα. Οπότε, υπάρχει και η λύση να πάρω ένα Access Point, να το συνδέσω ασύρματα για να δίνει ενσύρματα.
    Τώρα πρέπει να σκεφτώ τι είναι καλύτερο, η λύση του Access Point ή η λύση του Powerline.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    H λυση του ΑΡ ειναι σιγουρα πιο φθηνη, το παρπαανω που σου εδειξα ειναισ τα 20-25Ε. Εαν το μονο που δε νοιαζει ειναι απλα να δωσεις ιντερνετ στη τηλεοραση τοτε ειναι μια χαρα.
    Ακομα και file transfers κανεις εαν δε σε ενοχλει οτι η μεγιστη ταχυτητα ειναι 100mbps που ειναι η lan του αν και πιθανοτατα πρωτα θα τερματισει η ταχυτητα του wifi και μετα το lan.

    Εαν θες τη μεγιστη δυνατη ταχητητα τοτε μπορεις να βαλεις powerline με gigabit ethernet, τα παραπανω που εδειξες επισης δοκιμασμενα παιζουν μια χαρα αλλα εχουν 100αρι δικτυο.


  5. #5
    Εγγραφή
    03-05-2008
    Μηνύματα
    529
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    29993/2496
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Speedport
    Η ερώτησή μου είναι αν θα μπορούσα να βάλω τα πολύπριζα (του pc και της τηλεόρασης) πάνω στα αντίστοιχα powerline.
    Δηλαδή powerline στον τοίχο και πολύπριζο πάνω στο powerline.
    Θα ήταν αποτελεσματική μια τέτοια λύση ή θα είναι κι αυτή προβληματική;
    Εγώ το έχω συνδέσει ακριβώς όπως το περιγράφεις και λειτουργεί άψογα.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Πιο καλή λύση είναι η τσάμπα, αν έχεις ένα router που ντουμπλάρει και σαν AP και κάθεται χρησιμοποιείς αυτό. Το θέμα είναι τι ταχύτητες θα έχεις.

    Για τα powerline πολλά είναι τα σενάρια, εξαρτώνται όλα από το ηλεκτρικό δίκτυο και τι κάθεται πάνω του και την ποιότητα βέβαια των powerline. Εγώ στο σπίτι είχα ένα ζευγάρι με το μπριζάκι (όπου εννοείται ότι συνδέεις από πάνω πολύμπριζο, αναλαμβάνει το powerline και φιλτράρει τον θόρυβο) για σύνδεση router με το ένα δωμάτιο. Επειδή ήθελα να δω τι θα παίξει πάνω σε πολύμπριζο για τα άλλα δωμάτια, γιατί είναι πιο φτηνά τα απλά, έκανα δοκιμές με τα υπάρχοντα. Αφού όλα έπαιξαν εντάξει, έχω πλέον 4 powerline, d-link όλα, AV2 και με gigabit θύρες δικτύου, τα 2 με μπριζάκι τα άλλα 2 πάνω σε πολύμπριζο. Παντού φτάνει όλο το bandwidth της 100άρας γραμμής.

    Εγώ στη θέση σου @Shakinen_ θα κοίταγα να δανειστώ από κάπου ένα ζευγάρι powerlines να δω αν παίζουν και με τι ταχύτητα. Μετά παίρνεις κάτι ανάλογα το budget σου, με μπριζάκι ακόμα καλύτερα, και όσο μεγαλύτερη ταχύτητα υποστηρίζουν τόσο καλύτερα. Μόνο turbo-x μην ξεγελαστείς από την τιμή και πάρεις, σε tp-link/d-link/devolo ό,τι αντέχει η τσέπη σου καλά είναι όλα.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Και εγώ εχω powerline της tp-link και στο δωμάτιο της smart tv , ειναι κουμπωμένο πάνω σε πολύμπριζο και παίζει μια χαρά δίνοντας πλήρες bandwith στην τηλεορασή με καλώδιο ethernet


  8. #8
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο καλή λύση είναι η τσάμπα, αν έχεις ένα router που ντουμπλάρει και σαν AP και κάθεται χρησιμοποιείς αυτό.

    Τα ρουτερ και ειδικα των παροχων δε δουλευουν σε client mode για να συνδεθουν στο υπαρχον ΑΡ που εχει.


  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ εχω powerline της tp-link και στο δωμάτιο της smart tv , ειναι κουμπωμένο πάνω σε πολύμπριζο και παίζει μια χαρά δίνοντας πλήρες bandwith στην τηλεορασή με καλώδιο ethernet
    Το ότι παίζει σε σένα δεν σημαίνει αυτομάτως ότι θα παίζει σωστά και στους υπόλοιπους.
    Η ίδια η TP-LINK και οι υπόλοιπες εταιρίες συστήνουν σύνδεση απευθείας στην πρίζα, τα έχουμε πει και παλιότερα πολλές φορές.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...66#post6317766
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Το πρόβλημα που αναφέρετε Skakinen_ το αντιμετώπισα πρίν πολλά χρόνια.
    Η αρχική αντιμετώπιση ήταν μέσω wifi. Ενώ στην αρχή η διασύνδεση δούλευε ικανοποιητικά, με την πάροδο του χρόνου, αφενός λόγω της αύξησης των παρεμβολών από τα διπλανά διαμερίσματα/οικοδομές, και αφεταίρου εξαιτίας της αύξησης των απαιτήσεων σε bandwidth, η λύση δεν ήταν ικανοποιητική. Οπότε πήγα σε powerlines, και μάλιστα με 2 θύρες στην πρώτη αγορά - δυστυχώς κάηκαν σε μια καλή διακοπή- και πλέον με 3 θύρες. Τα πρώτα ήταν Tenda, από τα οποία δεν ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος αλλά τα χρήματά τους τα έβγαλαν. Πλέον, πήγα σε λύση της TP-Link, η οποία δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και 7-8 μήνες


    Αν θέλεις την ταπεινή μου άποψη, πάρτε με 2 θύρες τουλάχιστον και καλή ταχύτητα. Τουλάχιστον δύο ethernet θύρες γιατί, απο την πλευρά του router, δεν θα χάθει η έξτρα θύρα, ενώ απο την πλευρά του σαλονιού, όλο και κάπου μπορεί να χρειαστεί (π.χ. κάποιο android box, κάποιος αποκωδικοποιητής συνδρομητικής τηλεόρασης κοκ).

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι παίζει σε σένα δεν σημαίνει αυτομάτως ότι θα παίζει σωστά και στους υπόλοιπους.
    Η ίδια η TP-LINK και οι υπόλοιπες εταιρίες συστήνουν σύνδεση απευθείας στην πρίζα, τα έχουμε πει και παλιότερα πολλές φορές.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...66#post6317766
    Την προσωπική του εμπειρία έγραψε ο άνθρωπος. Δεν έγραψε πουθενά πως θα παίξει σε όλους. Αντίθετα καλό είναι να ξέρουμε πως δεν είναι απαράβατος κανόνας.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προσωπική του εμπειρία έγραψε ο άνθρωπος. Δεν έγραψε πουθενά πως θα παίξει σε όλους. Αντίθετα καλό είναι να ξέρουμε πως δεν είναι απαράβατος κανόνας.
    Κι' εγώ στο Link την προσωπική μου μέτρηση έκανα και διαπίστωσα ότι η ταχύτητα έπεσε στα τάρταρα πάνω στο πολύπριζο.
    Επίσης έχουμε βαρεθεί να συστήνουμε σε συμφορουμίτες να βγάλουν τα powerlines από τα πολύπριζα, όταν αναφέρουν ότι έχουν προβλήματα και μετά να μας λένε ότι έχουμε δίκαιο και διορθώθηκαν τα πράγματα μόλις τα έβαλαν απευθείας στην πρίζα.

    Για κλείσιμο
    Επειδή είμαστε σε τεχνολογικό Forum καλό είναι να προτρέπουμε κάποιον που ρωτάει να τηρεί τις προδιαγραφές και τις συστάσεις του κατασκευαστή της κάθε συσκευής. Από κει και πέρα είναι ελεύθερος να κάνει μόνος του όσα πειράματα θέλει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ έγραψα ότι δουλεύουν άψογα πάνω σε πολύμπριζο, όπως και ότι δεν μπορεί να είναι σίγουρος. Όπως είπα, ας δανειστεί από κάπου. Κανείς δεν έγραψε ότι θα παίξει έτσι, ούτε καν υπονόησε ότι 'μάλλον' θα παίξει.
    hnesne

  14. #14
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προσωπική του εμπειρία έγραψε ο άνθρωπος. Δεν έγραψε πουθενά πως θα παίξει σε όλους. Αντίθετα καλό είναι να ξέρουμε πως δεν είναι απαράβατος κανόνας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι' εγώ στο Link την προσωπική μου μέτρηση έκανα και διαπίστωσα ότι η ταχύτητα έπεσε στα τάρταρα πάνω στο πολύπριζο.
    Επίσης έχουμε βαρεθεί να συστήνουμε σε συμφορουμίτες να βγάλουν τα powerlines από τα πολύπριζα, όταν αναφέρουν ότι έχουν προβλήματα και μετά να μας λένε ότι έχουμε δίκαιο και διορθώθηκαν τα πράγματα μόλις τα έβαλαν απευθείας στην πρίζα.

    Για κλείσιμο
    Επειδή είμαστε σε τεχνολογικό Forum καλό είναι να προτρέπουμε κάποιον που ρωτάει να τηρεί τις προδιαγραφές και τις συστάσεις του κατασκευαστή της κάθε συσκευής. Από κει και πέρα είναι ελεύθερος να κάνει μόνος του όσα πειράματα θέλει.
    Ειχα διαβάσει τις συστάσεις για απευθείας τοποθέτηση πάνω στην πρίζα και οταν το αγόρασα ημουν ετοιμος να "θυσιάσω" μια πολύ πολύτιμη για εμένα πρiζα στο δωμάτιο της smart tv .

    Τελικά ευτυχώς δεν χρειάστηκε .

    Αυτό ηθελα λοιπόν να δείξω , οτι μπορεί η λύση αυτή να βγεί ακομα πιο βολική απο οσο περιμένει κάποιος , που καταφεύγει σε αυτήν

    ΥΓ Εχω 50άρα vdsl και οι μετρήσεις με το speedtest του netflix δίνουν πανομοιότυπα αποτελέσματα ειτε το powerline ειναι πανω σε πολύπριζο ειτε απευθείας στην πρίζα


  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι' εγώ στο Link την προσωπική μου μέτρηση έκανα και διαπίστωσα ότι η ταχύτητα έπεσε στα τάρταρα πάνω στο πολύπριζο.
    Επίσης έχουμε βαρεθεί να συστήνουμε σε συμφορουμίτες να βγάλουν τα powerlines από τα πολύπριζα, όταν αναφέρουν ότι έχουν προβλήματα και μετά να μας λένε ότι έχουμε δίκαιο και διορθώθηκαν τα πράγματα μόλις τα έβαλαν απευθείας στην πρίζα.

    Για κλείσιμο
    Επειδή είμαστε σε τεχνολογικό Forum καλό είναι να προτρέπουμε κάποιον που ρωτάει να τηρεί τις προδιαγραφές και τις συστάσεις του κατασκευαστή της κάθε συσκευής. Από κει και πέρα είναι ελεύθερος να κάνει μόνος του όσα πειράματα θέλει.
    Και η εμπειρία άλλων συμφορουμιτών δείχνει πως δεν πέφτει σε όλους η ταχύτητα.

    Που είναι το πρόβλημα να παραθέτει ο καθένας την εμπειρία του; Την στιγμή μάλιστα που δεν αναφέρει πουθενά πως θα δουλέψει σε όλους. Με την ίδια λογική να μην προτρέπουμε κανέναν να αγοράζει powerline γιατί σε πολλούς λόγω χαρακτηριστικών της εγκατάστασης μπορεί να μην δουλέψει και καθόλου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας