Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Καλησπέρα, έχω ένα pc και ένα raspberry pi τα οποία τα έχω συνδεδεμένα μέσω ethernet σε ένα 100ρι switch. Μέσω του samba στο rpi, βλέπω τους συνδεδεμένους του δίσκους ως δικτυακά shares στο pc. Καλά μέχρι εδώ , μέχρι που δοκίμασα κάτι μεταφορές και αυτό που έβλεπα δεν το πίστευα! Με ένα απλό cut-paste ενός μεγάλου αρχείου (πάνω από 2 GB) από το pc προς το rpi και το ανάποδο μου έδειχνε πάντα τεράστιο ping στη συσκευή που έστελνε! δλδ όταν έστελνε το pc προς το rpi με 98-100 Mbps (είναι το όριο της τοπικής σύνδεσης λόγω του switch) , είχε 230ms τόσο σε διαδικτυακά hosts (emp.gr) όσο και σε hosts τοπικού δικτύου! (192.168.1.1, δλδ το router). Το rpi δεν είχε κανένα απολύτως θέμα κατά τη διάρκεια της παραπάνω μετάφορας.Στην ανάποδη κατεύθυνση (από rpi προς pc) το rpi είχε "παραλύσει", δλδ δεν έκανε καν ping ενώ το pc ήταν οκ.

    Αυτή τη συμπεριφορά την είχα πετύχει και παλιότερα, πάλι μεταξύ 2 υπολογιστών συνδεδεμένων μέσω fast ethernet και θυμάμαι ότι όταν μετά αγόρασα gigabit switch, το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Πριν αγοράσω άλλο ένα gigabit switch για να "λύσω" το πρόβλημα, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί συμβαίνει αυτό? Γιατί αυτός που στέλνει με ταχύτητα κοντά στο όριο της γραμμής να ανεβάζει πάντα pings στο Θεό? Αυτή τη συμπεριφορά την γνωρίζω καλά σε internet μεταφορές διότι το upload speed ειναι 10 φορές μικρότερο από το download οπότε "μπουκώνει" πιο εύκολα αλλά δεν το περίμενα ποτέ να ισχύει και σε επίπεδο τοπικού δικτύου!

    Υ.Γ: Τις παραπάνω μεταφορές τις δοκίμασα και με ένα άλλο πρωτόκολλο, αντί για samba δλδ δοκίμασα τον sftp server (από το ssh) του rpi και έτσι συνδέθηκα από το pc μέσω filezilla , οι ταχύτητες ήταν ίδιες και τα pings ήταν μικρότερα αλλά ακόμα 3ψήφια (130 ms) οπότε σίγουρα έχει να κάνει και με το πώς στέλνεις τα αρχεία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 07-02-21 στις 21:28.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.002
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δύσκολο να απαντηθεί ακριβώς αν δεν κάτσει κανείς να στήσει lab και να αρχίσει να μετράει.
    Γενικά πάντως:
    Ότι και να μεταφέρεις πάνω από ethernet/switch όταν ένα data stream το φτάνει στο 100% της χωρητικότητας του,
    το ping και οι όποιες άλλες παράλληλες μεταφορές πακέτων θα υποφέρουν.
    Το ίδιο ua συμβεί αν κάπου στο δρόμο δημιουργείται bottleneck (πχ: gbit -> fast ethernet) και γεμίζουν οι buffers.
    Το έλυσες με gigabit switch γιατί το υπόλοιπο δίκτυο σου δεν είναι επαρκώς γρήγορο να κάνει saturate gbit δίκτυο.
    Αν ήταν, θα έβλεπες τα ίδια.
    Αν θες να μην έχεις τέτοια θέματα θες qos στο switch και tagging στα data streams για να ξέρει το switch πως θα τα βάλει σε σειρά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολο να απαντηθεί ακριβώς αν δεν κάτσει κανείς να στήσει lab και να αρχίσει να μετράει.
    Γενικά πάντως:
    Ότι και να μεταφέρεις πάνω από ethernet/switch όταν ένα data stream το φτάνει στο 100% της χωρητικότητας του,
    το ping και οι όποιες άλλες παράλληλες μεταφορές πακέτων θα υποφέρουν.
    Το ίδιο ua συμβεί αν κάπου στο δρόμο δημιουργείται bottleneck (πχ: gbit -> fast ethernet) και γεμίζουν οι buffers.
    Το έλυσες με gigabit switch γιατί το υπόλοιπο δίκτυο σου δεν είναι επαρκώς γρήγορο να κάνει saturate gbit δίκτυο.
    Αν ήταν, θα έβλεπες τα ίδια.
    Αν θες να μην έχεις τέτοια θέματα θες qos στο switch και tagging στα data streams για να ξέρει το switch πως θα τα βάλει σε σειρά.
    Εχω αρχίσει να πιστευω οτι οταν κανεις την ιδια μεταφορά μέσω gigabit, δεν φτάνεις ακριβώς στο όριο όπως φτάνεις στην fast ethernet οπότε και τα buffers δεν πολυπειράζονται οπότε και "αναπνέει" η γραμμή. Πχ. άλλο 11.5 πρακτικά στα 12.5 MB/s (που είναι τα 100 Mbps) και άλλο τα 115 πρακτικά στα 128 MB/s (που είναι το 1Gbps)

    Αλλά και πάλι, γιατί το πρόβλημα να το έχει μόνο ο sender και όχι ο receiver? Αφού το link είναι κορεσμένο εκείνη τη στιγμή, θα πρεπε και οι 2 να έχουν πρόβλημα, σωστά?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 07-02-21 στις 22:29.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.002
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αρχίσει να πιστευω οτι οταν κανεις την ιδια μεταφορά μέσω gigabit, δεν φτάνεις ακριβώς στο όριο όπως φτάνεις στην fast ethernet οπότε και τα buffers δεν πολυπειράζονται οπότε και "αναπνέει" η γραμμή. Πχ. άλλο 11.5 πρακτικά στα 12.5 MB/s (που είναι τα 100 Mbps) και άλλο τα 115 πρακτικά στα 128 MB/s (που είναι το 1Gbps)
    Απλώς δεν έχεις ικανά γρήγορο μηχάνημα.
    Ένα μεγάλο/γρήγορο nas/storage για πλάκα κάνει saturate το gbit.
    Για αυτό και έχουν ξεκινήσει τα 2,5gbit για prosummer χρήση,
    και τα 10gbit, και fibre channel, και infiniband είναι κανόνας χρόνια τώρα για σοβαρή χρήση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά και πάλι, γιατί το πρόβλημα να το έχει μόνο ο sender και όχι ο receiver? Αφού το link είναι κορεσμένο εκείνη τη στιγμή, θα πρεπε και οι 2 να έχουν πρόβλημα, σωστά?
    το link τυπικά είναι full dublex, 1000 πάνω, 1000 κάτω.
    Μόνο η μία κατεύθυνση είναι στο 100%
    Το ping (icmp echo request) πάει ok, το icmp reply αργεί (καθότι η γραμμή στο 100%),
    οπότε βλέπεις μεγάλο delay.
    Αυτά εξ'αποστάσεως και μυρίζοντας τα νύχια μου πάντα, ε?

    Η άλλη περίπτωση είναι απλώς να έχεις κακό switch.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλώς δεν έχεις ικανά γρήγορο μηχάνημα.
    Ένα μεγάλο/γρήγορο nas/storage για πλάκα κάνει saturate το gbit.
    Σε αυτό το σημείο επέτρεψε μου να επισημάνω ότι η μεταφορά αρχείου σε gigabit network έγινε μεταξύ 2 υπολογιστών, από τον ssd του A στον ssd του Β. Οι ssd ειναι sata και εχουν write speed περίπου τα 500 MB/s οπότε ναι, θα έπρεπε να γίνει saturate το gigabit άνετα με αποτέλεσμα να παρατηρήσω το ίδιο φαινόμενο με τα υψηλά pings αλλά δεν γίνεται κάτι τέτοιο καθώς η παρατηρούμενη ταχύτητα από το task manager είναι 115-120 MB/s και τα ping ειναι απείραχτα (ή μόνο +25 ms σε κάποιες περιπτώσεις, τα οποία είναι αμελητέα σε σχέση με τα +100 ms ή +230 msπου έβλεπα από το fast ethernet) οπότε blame τα gigabit network interfaces των mobo που δεν κάνουν καλό saturate την gigabit σύνδεση? Blame τα OS? Δεν ξέρω, ίσως να γίνεται και αυτό που είπα με τα ποσοστά δλδ το overhead να είναι το ίδιο ποσοστό και σε fast ethernet αλλά και σε gigabit και επειδή ακριβώς είναι το ίδιο ποσοστό, στη gigabit είναι παραπάνω το δεσμευμένο bandwidth οπότε και δεν θα κολλήσει αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.002
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το σημείο επέτρεψε μου να επισημάνω ότι η μεταφορά αρχείου σε gigabit network έγινε μεταξύ 2 υπολογιστών, από τον ssd του A στον ssd του Β. Οι ssd ειναι sata και εχουν write speed περίπου τα 500 MB/s οπότε ναι, θα έπρεπε να γίνει saturate το gigabit άνετα με αποτέλεσμα να παρατηρήσω το ίδιο φαινόμενο με τα υψηλά pings αλλά δεν γίνεται κάτι τέτοιο καθώς η παρατηρούμενη ταχύτητα από το task manager είναι 115-120 MB/s και τα ping ειναι απείραχτα (ή μόνο +25 ms σε κάποιες περιπτώσεις, τα οποία είναι αμελητέα σε σχέση με τα +100 ms ή +230 msπου έβλεπα από το fast ethernet) οπότε blame τα gigabit network interfaces των mobo που δεν κάνουν καλό saturate την gigabit σύνδεση? Blame τα OS? Δεν ξέρω, ίσως να γίνεται και αυτό που είπα με τα ποσοστά δλδ το overhead να είναι το ίδιο ποσοστό και σε fast ethernet αλλά και σε gigabit και επειδή ακριβώς είναι το ίδιο ποσοστό, στη gigabit είναι παραπάνω το δεσμευμένο bandwidth οπότε και δεν θα κολλήσει αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
    Αυτό όντως έφτανε για να το κάνει saturate.
    Δεν ξέρω, το switch ισως?

    Πάντως το δικό μου nas το κάνει saturate το gbit (nas <-> pc), και όταν το κάνει οι λοιπές μεταφορές πάσχουν.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας