Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2014
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    FRITZBox 7590
    Αυτή τη στιγμή έχει το Speedport Plus της Cosmote σαν router και μία άλλη συσκευή της Cosmote που λαμβάνει ασύρματα απο το router για επέκταση του wifi. (Γράφω συσκευή γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Θα του πω να στείλει φώτο.)
    Από τη συσκευή αυτή που έχει έξοδο ethernet συνδέει μια κεραία στην ταράτσα που αυτή στέλνει στους γονείς του.

    Αφού το 7390 δεν συνεργάζεται με την 200άρα γραμμή θα του προτείνω να πάρει το Fritzbox 7530 για νέο router.
    Μετά ποιά συσκευή της Fritz μπορεί να πάρει για τη δουλειά που θέλει να κάνει;

  2. #17
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από music_1896 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή έχει το Speedport Plus της Cosmote σαν router και μία άλλη συσκευή της Cosmote που λαμβάνει ασύρματα απο το router για επέκταση του wifi. (Γράφω συσκευή γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Θα του πω να στείλει φώτο.)
    Από τη συσκευή αυτή που έχει έξοδο ethernet συνδέει μια κεραία στην ταράτσα που αυτή στέλνει στους γονείς του.

    Αφού το 7390 δεν συνεργάζεται με την 200άρα γραμμή θα του προτείνω να πάρει το Fritzbox 7530 για νέο router.
    Μετά ποιά συσκευή της Fritz μπορεί να πάρει για τη δουλειά που θέλει να κάνει;
    Όλα τα repeaters της AVM, εκτός του 600, έχουν έξοδο lan
    https://en.avm.de/products/fritzwlan/

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορεί και με την Χ συσκευή που έχει τώρα, απλά δεν θα παίζει σε Mesh. Διαφορετικά ένα από τα Mesh repeater της εταιρείας, π.χ. το FRITZ!Repeater 1200 και ρύθμισή του.

    Γιατί όμως να βάλει το χέρι βαθειά στην τσέπη με αγορά 2 νέων συσκευών και δεν παραμένει όπως είναι σήμερα; Τι πρόβλημα έχει;

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2014
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    FRITZBox 7590
    Παραπονιέται τον τελευταίο καιρό για το router οτι ζεσταίνεται κάνει επανεκκινήσεις κτλ.
    Του είπα να δει το τροφοδοτικό αν είναι εντάξει.

    Μου είπε οτι του είχε δώσει ups ο ΟΤΕ και συνδέεται το router απευθείας στο ups όχι με το δικό του τροφοδοτικό.
    Πριν 3 μέρες απο 200 που τερμάτιζε η ταχύτητα πήγε 120.

    Του είπα να δηλώσει βλάβη να πάει ο ΟΤΕ να τα δει όλα μαζί.

    Τώρα για τις αγορές γενικά παίρνει καλά μηχανήματα και δεν συμπαθεί τα router που δίνουν οι εταιρείες.

  5. #20
    Καλημέρα,

    Να κάνω μια ερώτηση ως νεος χρήστης για το 7490 και isdn συσκευές που έχω γιατι κοντεύω να σαλτάρω?

    Εχω γραμμη ISDN (κανονική με NT Όχι ευρυζωνική, με ένα κεφαλικο και έναν MSN) στην οποία είναι συνδεμένες 3 συσκευές ISDN τύπου Teles.Fon . Οι συσκευές έχουν δυνατότητα μεταφοράς της κλήσης από την μία στην άλλη με δικό τους dedicated πλήκτρο, και για τα προηγούμενα 20 χρόνια μπορούσα να κάνω με αυτόν τον τρόπο την δουλειά μου.

    Αποφάσισα να βαλω το 7490 για χρηση ως μικρου PBX που να υποστηρίζει συσκευές isdn αλλά και dect, ip κλπ ώστε να χρησιμοποιήσω τις υπάρχουσες 3 isdn συσκευές και νέες που θα συνδεθούν επιπλέον.

    Σέταρα το 7490 με την S0 του NT και καταχωρήθηκαν τα 2 τηλέφωνα (βασικό + MSN).

    Οι 3 συσκευές ISDN και ότι άλλο πρόσθεσα (αναλογική, ip, dect) λειτουργεί κανονικά, εκτός της δυνατότητας μεταφοράς της κλήσης από τις ISDN συσκευές προς άλλη συσκευή, είτε isdn είτε όχι.
    Μάλιστα δεν μπορεί να γίνει μεταφορά κλήσης ούτε με τον τρόπο του 7490 (καλώντας το εσωτερικό-στοχο), ούτε με τον δικό τους τρόπο που μετέφερε την κλήση μεταξύ των isdn συσκευών με ειδικό πλήκτρο. Όταν γίνεται προσπάθεια μεταφοράς από isdn συσκευή απλώς κλείνει η γραμμή.

    Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω ή να ρυθμίσω ώστε να μπορεί να γίνει η μεταφορά κλήσης?

    Επίσης ξέρει κάποιος να μου απαντήσει εάν συνδέσω τηλέφωνο Cisco ip 7841 που έχω βρει μεταχειρισμένο σε περίπτωση που δεν βρεθεί λύση για τα isdn, εάν υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται ειδικές άδειες, ξεκλειδώματα κλπ που να κοστίζουν επιπλέον χρήματα?

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για την μεταφορά κλήσεων των ISDN συσκευών, δες εδώ.

  7. #22
    Ευχαριστώ για την απάντηση jkoukos !
    Είχα δεί ήδη την σελίδα με τις οδηγίες που μου λές.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή στα Teles.Fon για "automatic transfer on-hook" ή "Explicit Call Transfer" (ECT)" ...
    Γι' αυτό ρώτησα εάν έχει υπ' όψιν του κάποιος καμιά άλλη ρύθμιση, "μη συμβατική" , ας πούμε μέσα από το config file ...

    Για το δεύτερο ερώτημα σχετικά με τα Cisco υπάρχει καμία απάντηση? Γιατί με βλέπω να καταλήγω σε νέες συσκευές προς αντικατάσταση των ISDN.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    τα sisco παίζουν μόνο με τον δικό τους server. Μπορούν να παίξουν με asterisk μόνο μετά από φλασαρισμα firmware. Δεν νομίζω ότι μπορεί να παίξει σε fritz

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παίζουν και στα Fritz. Το θέμα είναι να βρει πληροφορίες πως ακριβώς θα γυρίσει σε SIP το συγκεκριμένο μοντέλο και πως θα το ρυθμίσει.
    Γενικά
    χρειάζεται να τρέξει κάπου TFTP server και σωστά αρχεία ρυθμίσεων.

  10. #25
    Εάν με τα Cisco υπάρχουν προβλήματα, τότε προτείνετε να κοιτάξω σε άλλη μάρκα ip phones όπως yealink, grandstream η οχι?

  11. #26
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ε βεβαια αν μπορεις να πας σε αυτα που λες.

    Εκτος αν θες να χασεις τον υπνο σου για να ρυθμισεις cisco

  12. #27
    Επανέρχομαι με νέα ερώτηση. Ξέρετε εάν με ip phone δουλεύει το transfer call στα σίγουρα? Γιατί από ΑΜΥ μου είπαν ότι δεν γίνεται μεταφορά κλήσης με ip phone, ότι είναι στις εξαιρέσεις.
    Έχω δει τα Fanvil και τα Grandstream συγκεκριμενα, αλλα επειδη δεν μπορω να βρω καποιο για δοκιμη θα ηθελα να ξερω πριν αγορασω 4.
    Επίσης ποσών γραμμών θα πρέπει να είναι εάν τελικά κάνουν? Όσα είναι και τα νούμερα που έχω στον ΟΤΕ? Θυμίζω ότι έχω isdn με έναν κεφαλικο και ένα MSN.

  13. #28
    Υπάρχει κάποιος που να έχει απάντηση σχετικά με το transfer call μέσω ip phone?

  14. #29
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μπορω να σου πω οτι με ενα asterisk παρα μεσα, και χρησιμοποιοντας τα dect σαν ξεχωριστα extensions του asterisk, καθως και τις γραμμες ote, voda κλπ ως trunks, ολα αυτα γινονται.
    Δοκιμασμενο.
    Βεβαια ετσι τη βασικη δουλεια την κανει ο asterisk. Αλλα ακομα και ενα rpi θα μπορουσε να στα κανει αυτα, και πολλα πολλα αλλα, εχοντας το fritzbox να κανει τη βρωμοδουλεια μπροστα.
    Και για να το λεει η ΑΜΥ, θα το εχει δοκιμασει, δεν ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο.

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ppanos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι με νέα ερώτηση. Ξέρετε εάν με ip phone δουλεύει το transfer call στα σίγουρα? Γιατί από ΑΜΥ μου είπαν ότι δεν γίνεται μεταφορά κλήσης με ip phone, ότι είναι στις εξαιρέσεις.
    Έχω δει τα Fanvil και τα Grandstream συγκεκριμενα, αλλα επειδη δεν μπορω να βρω καποιο για δοκιμη θα ηθελα να ξερω πριν αγορασω 4.
    Δεν ξέρω σε τι ακριβώς πράγμα αναφέρεται η ΑΜΥ, αλλά η εταιρεία αναφέρει ότι η μεταφορά κλήσεων ΔΕΝ γίνεται μόνο στην εφαρμογή FRITZ!App Fon.
    Various FRITZ!Box functions cannot be used with FRITZ!App Fon. These include call transfer, busy on busy, call-back on busy / no response, do not disturb function for individual numbers, the ability to control certain FRITZ!Box functions such as enabling or disabling Wi-Fi, loading factory settings, or setting up call diversions.
    Γενικά για τις ΙΡ συσκευές δεν υπάρχει θέμα και δίνει οδηγίες. Απλά αναφέρει τις ιδιαιτερότητες μερικών εξ αυτών.
    The procedure depends on the type of telephone you are using. For example, IP telephones often have soft keys instead R keys that are displayed depending on the connection status. Refer to the manufacturer of the telephone for information on the range of functions, for example consult the manual.
    Σε παλαιότερο σχετικό ερώτημα, έχουμε αναφέρει (δες τα επόμενα 2-3 μηνύματα) τι έδειξαν οι δοκιμές.

    - - - Updated - - -

    Θυμήθηκα και αυτό (δες όλα τα μηνύματα και στην επόμενη σελίδα).

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας