Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Καλησπέρα στους χρήστες αυτής της ιστοσελίδας, Ονομάζομαι Αποστόλης και είμαι 17 χρονών, τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι πολύ με το τι δουλειά θα κάνω στο μέλλον και εχω μια κλήση προς τεχνικός δικτύων και τηλεπικοινωνιών. Μιας και υπάρχουν πολλά έμπειρα άτομα εδώ και προφανώς μεγαλύτερα σε ηλικία από εμένα θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να σπουδάσω σε αυτόν τον κλάδο, δηλαδή αν υπάρχει ένας αξιοπρεπείς μισθός και αν βρίσκεις εύκολα δουλειά.

    Αυτές είναι οι κύριες ερωτήσεις αλλά αν έχετε να προσθέσετε κατι άλλο στις απαντήσεις θα το εκτιμούσα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolis_vill : 08-02-21 στις 00:46.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.215
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Πρώτα από όλα, καλώς ήρθες στην κοινότητα.
    Όσον αφορά το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης, επέτρεψε μου να πώ αρχικά γενικά κάποια πράγματα πριν προχωρήσουμε στα επιμέρους.
    Ξεκινάμε με κάτι φαινομενικά απλό: Προσπάθησε να κάνεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει, γιατί αν διαλέξεις κάτι που δεν σου αρέσει, τότε είτε θα βαρεθείς και θα τα παρατήσεις, είτε θα πηγαίνεις κάθε μέρα σε κάτι παρόμοιο με καταναγκαστικά έργα.

    Φαίνεται απλό αυτό που έγραψα, όμως, στην πράξη πολλές φορές έχει αποδειχθεί εξαιρετικά δύσκολο, κι αυτό για πολλούς λόγους:
    Πρώτα από όλα οι άνθρωποι σε αυτήν την ηλικία ακόμη άλλάζουν απόψεις. Για αυτό, προτείνω να διαλέξεις κάτι με ευρύ αντικείμενο, ώστε να έχεις την δυνατότητα να ελιχθείς στο μέλλον.Αρκετοί δεν έχουν κατασταλάζουν, όχι στα 17, αλλά ούτε στα 30. Μην αγχώνεσαι αν θα κάνεις λάθος. Μπορείς σε κάθε περίπτωση να αλλάξεις άποψη και να πας και κάπου αλλού.
    Ένας άλλος λόγος είναι οι αστάθμητοι παράγοντες. Δεν ξέρεις τι μπορεί να ισχύει σε 2-3-4-5 χρόνια που θα τελειώσεις τη σχολή. Εδώ πάλι έρχομαι στην επιλογή ενός ευρύτερου αντικειμένου, όπου θα έχεις τη δυνατότητα να ελιχθείς.

    Σε κάθε περίπτωση ότι σχολή και να διαλέξεις, αυτή θα σου μάθει κάποια πράγματα με τα οποία θα "ανοίξει" το μυαλό σου. Θα μάθεις τεχνικές, θεωρίες κλπ που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα σε όλη σου τη ζωή, ανεξάρτητα αν θα ακολουθήσεις ενα σχετικό επάγγελμα ή όχι

    Για προσωπική σου βοήθεια, θα σου πρότεινα να δεις και μερικά ενδεικτικά βίντεο απο TEDx, όπου κάποιοι άνθρωποι περιγράφουν τις εμπειρίες τους. Για την περίπτωση σου νομίζω ότι πρέπει να δεις αρχικα τον Σπύρο Μιχαλούλη και ίσως τον Σωτήρη Κοντιζά.

    Όσον αφορά τώρα το Τεχνικός Δικτύων κ επικοινωνιών (μιλάμε για ΙΕΚ, ή κάποιο τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης; ), ρωτάς αν αξίζει να σπουδάσεις πάνω σε αυτό. Η απάντηση είναι απλή: Αξίζει αν σου αρέσει
    Ρωτάς για επαγγελματική αποκατάσταση: Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω πλήρως, αλλα θα πρέπει να γνωρίζεις ότι είναι και θέμα τοπου. Άλλες οι δυνατότηες στην Αθήνα, άλλες στη Θεσσαλονίκη κι άλλες στο Διδυμότειχο. Αν ο μισθός είναι αξιοπρεπής ή όχι δεν μπορώ να απαντήσω, θα αφήσω τους συμφορουμίτες να πούν τις απόψεις τους.

  3. #3
    Καταρχάς να ευχαριστήσω για αυτήν την πολύ ωραία απάντηση , και θέλω να προσθέσω οτι προς το παρόν εκεί έχω καταλήξει διότι μου αρέσει και ως επάγγελμα. Ωστόσο για το αν θα είναι ΙΕΚ ή κάποιο άλλο τμήμα, πιστεύω πως το ΙΕΚ εώς στιγμής είναι η καλύτερη λύση. Απλώς θα ήθελα να μάθω από κάποιον που το έχει ζήσει να μου πεί αν έχει μέλλον στην Ελλάδα αυτό το επάγγελμα σε θέμα μισθού κυρίως. Γιατί καλώς ή κακώς αν δεν υπάρχει χρήμα θα πρέπει να σκεφτώ για άλλο κλάδο. Τώρα όσο για το αν είναι Αθήνα η Θεσσαλονίκη δεν με πειράζει.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ας πιάσουμε τα βασικά. Όπως αναφέρθηκε ήδη, το σημαντικότερο είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Αν δεν ξέρεις τι σου αρέσει ( εγώ σίγουρα δεν ήξερα στα 17 μου ), δεν πειράζει. Να είσαι ανοιχτός σε δοκιμές και αργά ή γρήγορα θα το βρεις. Αν στην πορεία αλλάξεις γνώμη, πάλι δεν πειράζει.

    Σχετικά με τις απαραίτητες γνώσεις, προσωπικά έχω πολύ καλή γνώμη για το CCNA . Πέρα από αυτό, θα σου έλεγα να μην κάνεις ιδιαίτερο focus σε χρόνο σε μακροχρόνιες σπουδές ( π.χ. δεν υπάρχει νόημα να πας για MSc, εκτός αν σε ενδιαφέρει το ακαδημαϊκό κομμάτι ). Αφού μάθεις τα βασικά, θες να πας το δυνατό γρηγορότερο σε κάποια σχετική θέση. Δε θα μάθεις ακριβώς τι κάνεις στο επάγγελμα από κανένα σχολείο, θα το μάθεις από την ίδια τη δουλειά και από προσωπική σου πρωτοβουλία - αν και μερικοί εργοδότες δυνητικά θα σε βοηθήσουν με ξεχωριστή εκπαίδευση και σεμινάρια.

    Πάμε τώρα στο κομμάτι της δουλειάς. Αρχικά, να ξέρεις ότι η πλειοψηφία των δυνητικών εργοδοτών σου είναι στην Αθήνα. Συνεπώς, αν είσαι κάπου αλλού και δε θες να έρθεις στην Αθήνα, τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα. Αποφεύγεις οτιδήποτε έχει να κάνει με καθαρό τηλεφωνικό support σε call center, εκτός αν πραγματικά το έχεις ανάγκη. Ακόμα κι αν πας, έχε στο νου σου ότι οι περισσότεροι αντέχουν ~6 μήνες. Σαν πρώτη δουλειά ιδανικά θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι είτε σε χαμηλό επίπεδο κάποιο NOC ή σε κάποιον σχετικό integrator. Η ζήτηση σε αυτό το κομμάτι δυστυχώς δεν είναι μεγάλη, και οι περισσότεροι θέλουν να πάρουν κάποιο με εμπειρία και να τον πληρώσουν σαν να ήταν καινούριος. Το οικονομικό κομμάτι δυστυχώς δεν είναι ότι καλύτερο, κάτι που ισχύει για καινούριους σε σχεδόν οποιονδήποτε κλάδο πλέον. Ανάλογα με τον εργοδότη, μπορεί και ο φόρτος εργασίας να είναι αρκετά μεγάλος. Ο σκοπός εδώ δεν είναι ούτε να γίνεις πλούσιος ούτε να μην κάνεις τίποτα και να πληρώνεσαι, αλλά να μάθεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις, υπάρχουν πάρα πολλές ευκαιρίες για να μάθεις.

    Αν τώρα φτάσεις στο σημείο να γνωρίζεις πλέον αρκετά για το θέμα και να έχεις κάποια συμπαθητική εμπειρία, τα πράγματα είναι καλύτερα. Οι καλές θέσεις είναι σχετικά περιορισμένες, αλλά τώρα υπάρχει έλλειψη. Αρκετοί έχουν φύγει προς εξωτερικό όπου επικρατούν ακόμα καλύτερες συνθήκες, και είναι κι αυτό μια επιλογή. Αυτή τη στιγμή όμως και οι συνθήκες εδώ είναι σχετικά καλές. Το οικονομικό κομμάτι επίσης είναι αρκετά ικανοποιητικό. Ανάλογα με τη θέση που είχες, είναι πολύ πιθανό να σε θέλουν για καλύτερη θέση εσωτερικά ή να σε θέλει κάποιος πελάτης/συνεργάτης με τον οποίο έχεις δουλέψει μαζί. Είναι πάρα πολύ συχνό όταν ανοίγουν θέσεις, να καλύπτονται από άτομα που προτείνουν υπάλληλοι ( μερικές εταιρίες δίνουν και bonus για αυτό ). Αν έχεις κάποιον που θεωρεί ότι είχε ευχάριστη συνεργασία μαζί σου, είναι πολύ πιθανό να σε προτείνει. Αφού αποκτήσεις αρκετούς γνωστούς στο χώρο, δεν είναι πολύ δύσκολο να κινηθείς προς τη θέση και τον τύπο εργοδότη που θες.


    Από κει και πέρα, αν πλέον είσαι πραγματικά καλός κι έχεις αρκετή εμπειρία, μπορείς να κινηθείς και σε άλλα μονοπάτια που δυνητικά αμείβονται καλύτερα, συνήθως διοικητικά ή pre-sales, αν θεωρείς ότι θα σου αρέσανε.

    Αν θες πραγματικά νούμερα, από τον περίγυρό μου έχω δει junior με 700 μικτά, έχω δει senior με 3500, έχω δει και αρκετούς ανάμεσα.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας