Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18

Θέμα: Archer VR600 V2

  1. #1
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Καλησπέρα σε όλους.

    Δεν είμαι γνώστης..βασικές γνώσεις εχω μόνο.

    Έχω το παραπάνω μόντεμ ρούτερ σε μια 100ρα γραμμή σε bridge mode me to μοντεμ της cosmote σε σπιτι 120 τετραγωνικών με αρκετούς τοίχους.Κεντρο Θεσσαλονίκη.

    Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με το to link(το έχω περίπου 3 χρόνια) αν και διπλασίασε την εμβέλεια του σήματος και της 2.4 και της 5 μπάντας.

    Φοράει το τελευταίο επίσημο firmware.

    Εδώ και ένα μήνα στις 9.23 το βράδυ διακόπτεται το wifi.Δεν του έχω δώσει τέτοια εντολή.Οπότε μπαίνω μέσα από τον υπολογιστή στις ρυθμίσεις του modem, τικαρω ξανά το 2.4 και 5 wifi που για ανεξηγητο λόγο έχουν ξετικαριστει.Καθε βράδυ στις 9.23 .Έχει κάνεις κάποια ιδέα?

    2.Με την 2.4 δεν έχω πρόβλημα αλλά η 5 δεν φτάνει στα ακριανα δωμάτια.Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το επεκτείνω?Έχω λίγο μπερδευτεί με τα extender/power line/deco-access point.
    Επίσης έχω την εντύπωση ότι το wifi μου κάνει διακοπές αλλά δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι από την κοσμοτε η το μόντεμ η από την καλωδιακη μου.Οποτε δεν μπορώ να τίποτα περισσότερο.
    Αν αποφασίσω να πάω σε αλλαγή του TP link και να κάνω την εγκατάσταση ξανά για να έχω ένα αξιοπρεπες και σταθερό οικιακό δικτυο τι θα μου προτείνατε για ένα συνδυασμό μόντεμ ρούτερ και access point για να έχω και τις 2 μπάντες παντού(120τμ σπίτι με αρκετούς τοιχους,ένα επιπεδο).Η χρήση είναι: 1 υπολογιστή και μια TV με home cinema σε Lan , περίπου 10-12 συσκευες σε wifi(οι μισές στα 5).Βασική χρήση για netflix, cable tv, browsing,voip κτλ.Πολλες φορές 5-6 συσκευές τραβάνε ταυτόχρονα αλλά βασική χρήση μόνο. Δεν παίζω παιχνίδια δεν κατεβάζω αρχεία δεν κάνω κάτι άλλο απαιτητικό.

    Δεν έχω θέμα για το μπάτζετ..θα ήθελα μια διαχρονική λύση με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και τις λιγότερες δυνατές συσκευές και καλωδια.Αν μπορούσα να διώξω το μόντεμ της κοσμοτε ακομα καλύτερα εκτός και αν υπάρχει ενδεδειγμένη λύση με αυτό μέσα.
    Κοιτούσα το AVM 7590 και σαν access point TP link deco η ένα Ubiquiti αλλά επειδή μάλλον θα κάνω λάθος αγορές και αχρειαστες αποφάσισα να ρωτήσω τα παιδιά που γνωρίζουν για αυτό θέμα στο φόρουμ.
    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Ps. Θερμαίνεται που και που...έχω ελέγξει εσωτερικες καλωδιώσεις και είναι οκ και hard reset δεν έχω κάνει ποτέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iorgo1973 : 08-02-21 στις 01:01.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να έχεις σωστή κάλυψη παντού θα πρέπει να πας σε σύστημα MESH. Σου προτείνω κάποιο από τα DECO γιατί έχω εγκαταστήσει αρκετά και λειτουργούν άψογα.
    Μπορείς να έχεις όποιο modem/router θέλεις και το WI-FI να το αναλάβουν αποκλειστικά τα DECO.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Οπότε θα ήταν καλύτερο όπως είναι να βάλω τα Deco η να αφαιρέσω το Tp link και να κρατήσω μόνο το μόντεμ της cosmote για το Lan και τα Deco για το wifi?

    Για Deco έχεις κάτι να μου προτείνεις?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα DECO δημιουργούν ένα δικό τους δίκτυο με άλλη IP.
    Aφού όπως λες δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις και για να έχεις και τηλέφωνο κρατάς το Speedport και βάζεις τα DECO στον χώρο.
    Έχω βάλει τα M4 σε αρκετές εγκαταστάσεις και σε χώρο που έπρεπε να τα βάλουμε σε ταβάνι τα Μ5.
    Έχω βάλει και Μ4 σε τοίχο αλλά με πατέντα, για τα M5 βρίσκεις βάσεις.
    https://www.amazon.co.uk/HOLACA-Hold.../dp/B07BSG8JH4
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

    Μπήκα τα είδα.. Υποθέτω τα V2 είναι καλύτερα (ποιο καινούργια) από το V1 και το V3 από το V2. Θα χρειαστώ 2 pack ή 3 pack?

    Αν είχα περισσότερες απαιτήσεις θα μου πρότεινες κάποιο άλλο configuration ?

    Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα σε όλο το σπίτι ισχυρό σε εμβέλεια και ένταση wifi(και τις 2 μπάντες) χωρίς διακοπές.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι Version είναι όπως το είπες.
    Να έχεις υπ' όψιν ότι το κεντρικό DECO θα μπει δίπλα στο modem/router και θα συνδεθεί ενσύρματα με αυτό, τα υπόλοιπα θα συνδέονται ασύρματα(φυσικά υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθούν μεταξύ τους και ενσύρματα).
    Εννοείται ότι το WI-FI στο modem/router κλείνει.
    Το πόσα θα χρειαστείς εξαρτάται από την διαμόρφωση του χώρου σου. Αν ο χώρος του καθιστικού είναι χωρίς σπασίματα και εμπόδια και το DECO είναι σε καλή θέση φτάνει ένα γι' αυτόν τον χώρο και ένα να μπει έξω από τα υπνοδωμάτια.
    Σε κάθε περίπτωση μπορείς να προσθέσεις όσα θέλεις, απλά θα σου έρθει πιο ακριβά το μονό.
    Αν έχεις κήπο ή βεράντα μακριά από τα εσωτερικά DECO, μπορείς να παίρνεις ένα μαζί σου αρκεί να υπάρχει ρεύμα.
    Με το WI-FI δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, απαιτήσεις αν έχεις από το modem/router πας για κάποιο άλλο που να προστεθεί ή να αντικαταστήσει το Speedport, αλλά δεν νομίζω να χρειαστεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Καλημέρα φίλε μου..οκ όλα απλά και ωραία.

    Οπότε με βλέπω για Μ5 3 pack. Δεν έχει την 6αρα μπάντα αλλά μέχρι να πάρουμε συσκευές που να υποστηρίζουν αυτή την μπάντα θα περάσουν 5 χρόνια(εκτός κινητού και laptop)
    και μεχρι τότε θα πέσουν και οι τιμές στα Deco που υποστηρίζουν triple band(τωρα είναι στα 400€).Βέβαια είμαι κέντρο Θεσσαλονίκης και έχουμε θέμα με τις συχνότητες.

    Επίσης τα deco που θα είναι στα δωμάτια δίνουν και lan απ'ότι είδα κατι πολύ χρήσιμο αλλά με το M5 αν μπει σε ταβάνι δύσκολα να δώσεις καλώδιο.

    Όσο αναφορά το μόντεμ θα ξεφορτωθώ το Tp link... Και θα κρατήσω μόνο για Lan το speed plus που έχω.

    Ερώτηση:Έχω κάτι να κερδίσω αν το αντικαταστήσω με το fritz 7530/7590 η το καινούργιο μοντέλο 6580(νομίζω) που έχει LTE και 6ρα μπάντα (νομίζω)?
    Οι ανάγκες μου είναι: browsing/βασικές εργασίες PC/cable tv/netflix/πολύ chromecast/πολύ ομιλία μέσω viber και άλλα voip app(λόγω δουλειάς)/xoom και πολλά video conference από PC και Laptop.Προς το παρόν αυτά είναι.

    Πολλές συσκευές
    είναι ταυτόχρονα online.

    Αν δεν έχω κάτι να κερδίσω θα μείνω με το Speed plus.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα DECO δεν συνεργάζονται με το FRITZ, θα πρέπει να βάλεις τα δικά του Mesh.
    Σε οικογένειες με πολλά μέλη και με παιδιά που παίζουν παιχνίδια, κάνουν τηλεκπαίδευση, κ.λ.π. το Speedport συνεργάζεται μια χαρά με τα DECO και δεν μου έκανε κανένας παράπονα.
    Εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου καλύτερα από εμάς, οπότε βλέπεις πως πάει και αποφασίζεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Τα mesh του Fritz είναι τα repeater έτσι δεν είναι?

    Για το Fritz 7590 είχα διαβάσει κάπου (φόρουμ) ότι συνεργάζεται με τα deco πολύ καλά με τα m4.

    Είμαι μεταξύ του m4 και m5...x3...η διαφορά είναι μόνο το σχήμα οπότε διαλέγεις βάση του που θα τα τοποθετούμε υποθέτω.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διάβασες ότι συνεργάζεται το ένα MESH σύστημα με το άλλο?? ενδιαφέρον, την TP-LINK την ρώτησες??

    - - - Updated - - -

    Bρήκα τυχαία το παρακάτω, που λογικά ισχύει για όλα τα συστήματα.
    https://community.tp-link.com/en/hom...m/topic/193806
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Ναι φίλε μου...επειδή έχω βάλει το 7590 σαν αγαπημένο στο Σκρουτζ για να το παρακολουθώ ότι review γίνεται το βλέπω.Σημερα λοιπόν έγινε το ακόλουθο review:



    Ps.Δεν ξέρω αν φαίνεται το screenshot με το review που ανέβασα πρώτη φορα το κάνω
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2021-02-10-18-22-14-977_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg  


  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι για να μην μπερδευόμαστε γιατί αυτό που έχεις ανεβάσει δεν λέει ότι συνεργάζονται τα 2 MESH μεταξύ τους, αλλά ότι τα DECO συνεργάζονται με το συγκεκριμένο ρούτερ.
    Τα DECO συνεργάζονται με οποιοδήποτε ρούτερ ενσύρματα συνδεδεμένα το κεντρικό και τα άλλα ενσύρματα ή ασύρματα, άλλο αυτό και άλλο να λειτουργούν τα MESH μεταξύ τους γιατί το κάθε σύστημα έχει δικό του firmware ώστε να συνεργάζεται με συσκευές της ίδιας εταιρίας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Οκ...άρα υποθετικά θα μπορούσα να έχω το Fritz 7590 στη θέση του μόντεμ της Cosmote με απενεργοποίημενκ το wifi.....και να κουμπωσω πάνω του τα Deco (M4 η M5) για το Wifi.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aυτό εννοείται ότι μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε ρούτερ.
    Πάντως μπορείς να πάρεις και να το σιγουρέψεις στο support της TP-LINK.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Ok ευχαριστώ φίλε μου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας