Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    (Έκανα ποστ στο Nova support, το βάζω και εδώ για να ακούσω τη γνώμη του community)

    Μετρήσεις απο το διαχειριστικό του μόντεμ: https://imgur.com/a/AlDZYf7

    Τετάρτη 20/1, η ΔΕΥΑΗ έκοψε το τηλεφωνικό καλώδιο του κτιρίου μας κατά τη διάρκεια εκσκαφής για το νέο δίκτυο νερού.

    Πέμπτη 21/1, οι τεχνικοί του ΟΤΕ επισκεύασαν το καλώδιο. Αλλά η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε. Τηλεφώνησε ο εργολάβος της ΔΕΥΑΗ στον ΟΤΕ και μας είπαν οτι αυτοί το επισκεύασαν, και να επικοινωνήσουμε με τον πάροχο τηλεφώνου μας, εφόσον δεν έχουμε ως πάροχο τον ΟΤΕ.

    Μετά απο επικοινωνία με την Nova, μας λένε ότι θα μας πάρουν την Παρασκευή να κλείσουμε ραντεβού για επίσκεψη τεχνικού. Επικοινωνούμε και με τις βλάβες του ΟΤΕ απευθείας και δεν δέχονται να δηλώσουμε βλάβη ή να τους ενημερώσουμε ότι η επισκευή που έκαναν δεν έλυσε το πρόβλημα. Μας λένε να περιμένουμε τον τεχνικό από Nova για να δηλώσει αυτός βλάβη.

    Παρασκευή 22/1, μας καλούν από την Nova και μας κλείνουν ραντεβού για Δευτέρα.

    Δευτέρα 25/1, έρχεται ο τεχνικός από Nova, διαπιστώνει βλάβη και δηλώνει αίτημα επισκευής στον ΟΤΕ. Δεν γνωρίζουμε πότε θα έρθει πάλι ο ΟΤΕ, πιθανόν σε 2-3 μέρες μας λέει ο τεχνικός της Nova.

    Τεταρτη 27/1, βλέπω τεχνικό του ΟΤΕ στην αυλή μας. Ρωτάω αν βρήκε τη βλάβη, μου λέει οτι άλλαξε κάποιο ζεύγος στο καφαο, δεν κατάλαβα ακριβώς. Πιθανών να υπάρχει και άλλο πρόβλημα μου λέει. Επανερχεται τηλ/ιντερνετ μετα απο 7 μερες βλαβης.

    Παρασκευή 29/1, επικοινωνία με Nova, λέω οτι έχει πέσει η ταχύτητα, αποσυνδέσεις, θορυβος στο τηλεφωνο. θα μας παρουν για ραντεβου.

    Δευτερα 1/2, μου κλείνουν ραντεβού για την Τρίτη.

    Τριτη 2/2, έρχεται ο τεχνικός της Nova. Δοκιμάζουμε τηλέφωνα/μόντεμ, αλλάζουμε splitter/καλώδια. Μου λέει οτι η γραμμή φαίνεται καθαρή, και να δηλώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ δεν θα κάνουν τίποτα. Το μόντεμ κλειδώνει στα 15 mbit για πρώτη φορα μετά την τελευταία επισκευή απο ΟΤΕ. Το τηλέφωνο συνεχίζει να έχει θόρυβο. Η γραμμή πέφτει κάποιες φορές οταν σηκώνουμε το τηλέφωνο. Για τα δυο αυτά προβλήματα δεν βγάζουμε άκρη.

    Τετάρτη 3/2, το μόντεμ πέφτει πάλι στα 12mbit.

    Δευτέρα 8/2, το μόντεμ στα 9.4mbit / 822kbit. SNR στα 5/1.5 dB. Μετά απο reset, 8.8mbit / 758kbit και SNR 6/6.5 dB. Όταν σηκώνω το τηλέφωνο, κάποιες φορές πέφτει η γραμμή, ή πέφτει η ταχύτητα download προς το 1mbit μέχρι να κλείσω το τηλέφωνο.

    Τώρα τι κάνω; Συνεχίζω να δηλώνω βλάβη;

    Απο τα screenshot του διαχειριστικού, φαίνεται να είναι "καθαρή" η γραμμή μου; Δεν ξέρω και πολλά για το θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος areyawinningson : 08-02-21 στις 10:39.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο τεχνικός μέτρησε τάση στο ζεύγος στήν κέντρικη μπρίζα άφερόντας την υπόλιπη καλωδίοση ;
    Έκανε μετρήσεις στον κατανεμητή με το router κι μέτρηση τάσης;
    Σάν πρόβλημα πόρτας φένετε στο Dslam
    Για κάνε ενα reset στο router σου κι ζήτα ενα reset στιν πόρτα σου...
    Το πρόβλημα σοθ μίαζει με το παρακάτο
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CF%82-DSLAM

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας