Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί δεν βρήκα παρόμοιο ερώτημα και αφορά τη σύνδεση αυτή καθ' εαυτή και όχι απλά την τηλεφωνία. Μετά από βλάβη στο δικό μου 7390 το έστειλα πίσω στον πωλητή του ebay και μου το αντικατέστησαν. Το πήγα στο κουμπάρο μου ο οποίος έχει Cosmote FTTH (με Nokia ONT) μπας και καταφέρουμε να το σετάρουμε να δουλέψει εκεί και γλιτώσει από το Speedport που τον έχει ταράξει στις αποσυνδέσεις. Συνδέσαμε το ethernet που έρχεται από το ΟΝΤ στη LAN1 και δοκιμάσαμε μόνοι μας να το ρυθμίσουμε με "existing connection over LAN". Δεν δούλεψε. Καλέσαμε το 13788 και μετά από κλήση 1 ώρας που δοκιμάστηκαν και το "existing over LAN" και τη δημιουργία νέου προφίλ και το "connecting to a cable modem (cable connection)" με διάφορες ρυθμίσεις που υπαγόρευε ο τεχνικός, 2-3 factory reset κλπ. πάλι δεν καταφέραμε με κανένα τρόπο να το κάνουμε να πάρει IP. Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως (και αν) ρυθμίζεται το 7390 σε τέτοια περίπτωση; Για να δώσει internet μιλάω απλά και βλέπουμε μετά για την τηλεφωνία.

    Υ.Γ. Μου έκανε εντύπωση ότι ο τεχνικός του έλεγε σε κάποια φάση να δοκιμάσει κωδικούς (τους generic μάλιστα otenet@otenet.gr/otenet) για σετάρισμα κλήσης PPPoE. Υπάρχει κλήση PPP στο FTTH;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί δεν βρήκα παρόμοιο ερώτημα και αφορά τη σύνδεση αυτή καθ' εαυτή και όχι απλά την τηλεφωνία. Μετά από βλάβη στο δικό μου 7390 το έστειλα πίσω στον πωλητή του ebay και μου το αντικατέστησαν. Το πήγα στο κουμπάρο μου ο οποίος έχει Cosmote FTTH (με Nokia ONT) μπας και καταφέρουμε να το σετάρουμε να δουλέψει εκεί και γλιτώσει από το Speedport που τον έχει ταράξει στις αποσυνδέσεις. Συνδέσαμε το ethernet που έρχεται από το ΟΝΤ στη LAN1 και δοκιμάσαμε μόνοι μας να το ρυθμίσουμε με "existing connection over LAN". Δεν δούλεψε. Καλέσαμε το 13788 και μετά από κλήση 1 ώρας που δοκιμάστηκαν και το "existing over LAN" και τη δημιουργία νέου προφίλ και το "connecting to a cable modem (cable connection)" με διάφορες ρυθμίσεις που υπαγόρευε ο τεχνικός, 2-3 factory reset κλπ. πάλι δεν καταφέραμε με κανένα τρόπο να το κάνουμε να πάρει IP. Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως (και αν) ρυθμίζεται το 7390 σε τέτοια περίπτωση; Για να δώσει internet μιλάω απλά και βλέπουμε μετά για την τηλεφωνία.

    Υ.Γ. Μου έκανε εντύπωση ότι ο τεχνικός του έλεγε σε κάποια φάση να δοκιμάσει κωδικούς (τους generic μάλιστα otenet@otenet.gr/otenet) για σετάρισμα κλήσης PPPoE. Υπάρχει κλήση PPP στο FTTH;
    Φαντάζομαι έχουν ακολουθηθεί τα παρακάτω βήματα
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...ic-connection/

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι έχουν ακολουθηθεί τα παρακάτω βήματα
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...ic-connection/
    Ναι δοκιμάστηκαν όλα αυτά. Όπως έγραψα ήδη, υπήρξε κλήση 1 ολόκληρης ώρας με το 13788 (μίλαγε ο κουμπάρος μου εγώ ήμουν παρών απλά) και δεν καταφέραμε τίποτα. Δεν άναψε ποτέ το λαμπάκι Internet δεν καταφέραμε να έχουμε ίντερνετ. Ο τεχνικός του 13788 είχε τον οδηγό αλλά προφανώς 7390 δεν υποστήριζε ποτέ ο ΟΤΕ -από 7490 με fritzOS 7+ ξεκίνησε- για αυτό "παραπονιόταν" ότι έβρισκε μικροδιαφορές σε αυτά που υπαγόρευε ο οδηγός σε σχέση με τις επιλογές που έβρισκε ο κουμπάρος μου στα μενού του 7390.
    Η ερώτησή μου ουσιαστικά είναι τι "βγάζει" το καλώδιο που έρχεται από το ΟΝΤ στις περιπτώσεις FTTH ΟΤΕ. Αν το μάθω αυτό μπορεί να βρω τι φταίει και δεν παίρνει τελικά ΙΡ το fritz.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ethernet πακέτα βγάζει, όπως π.χ. ένα απλό modem. Απλά μετά πρέπει να γίνει η κλήση ΡΡΡ από τον Router με σωστά credentials και VLAN ID.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ethernet πακέτα βγάζει, όπως π.χ. ένα απλό modem. Απλά μετά πρέπει να γίνει η κλήση ΡΡΡ από τον Router με σωστά credentials και VLAN ID.
    Έχεις καμιά ιδέα τότε τι φταίει; Τα credentials τα γενικά του υπαγόρευσε (otenet/otenet). Μήπως δεν σέταραν σωστά το VLAN ID; 835 πάει αυτό στο FTTH; Θα δοκιμάσω να κάνω edit το προφίλ της Cosmote (αν γίνεται) στο δικό μου καινούργιο 7530 να δω τι ρυθμίσεις έχει.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Credentials, τα δικά του ατομικά ή τα γενικά (otenet.gr@otenet.gr/otenet).
    Φυσικά παίζει και σε FTTH κλήση ΡΡΡ και VLAN ID. Για το Internet είναι 835, για το VoIP 837 και για IPTV το 836. Είναι ίδιες τιμές είτε σε VDSL είτε σε FTTH.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Έχω την εντύπωση (από όσο άκουγα χωρίς να παρακολουθώ) ότι τα δοκίμασαν αυτά και παρ' όλα αυτά δεν συνδεόταν. Θα κάνω άλλη μια τελευταία προσπάθεια εγώ ο ίδιος. Ευχαριστώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση (από όσο άκουγα χωρίς να παρακολουθώ) ότι τα δοκίμασαν αυτά και παρ' όλα αυτά δεν συνδεόταν. Θα κάνω άλλη μια τελευταία προσπάθεια εγώ ο ίδιος. Ευχαριστώ.
    Τελικά συνδέθηκε;
    Άμα ναι με ποιο τρόπο;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O λόγος γίνεται για τα generic credentials, που πρόσφατα κατάργησε τα otenet@otenet.gr/otenet με τα otenetdemo@otenet.gr/otenet (υπήρχαν παλαιότερα, αλλά τα είχε κόψει και τώρα τα επανέφερε).

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citi76t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά συνδέθηκε;
    Άμα ναι με ποιο τρόπο;
    Ναι συνδέθηκε την επόμενη φορά που ασχολήθηκα εγώ. Με τις οδηγίες του jkoukos (απλά αντί για otenet.gr@otenet.gr είναι otenet@otenet.gr χωρίς το 1ο .gr δηλαδή). Μάλλον δεν του έδινε σωστές οδηγίες ο "τεχνικός" για να βάλει το VLAN ID. Απλά τελικά δεν το αφήσαμε πάνω το fritz γιατί δεν υπήρχε βελτίωση στο κύριο πρόβλημα το οποίο ήταν η ασύρματη σύνδεση ενός PS4 που ήταν απελπιστικά αργή. Οπότε έβαλα ξανά το Speedport του ΟΤΕ, όρισα διαφορετικό κανάλι στο wifi και έστρωσε.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι συνδέθηκε την επόμενη φορά που ασχολήθηκα εγώ. Με τις οδηγίες του jkoukos (απλά αντί για otenet.gr@otenet.gr είναι otenet@otenet.gr χωρίς το 1ο .gr δηλαδή). Μάλλον δεν του έδινε σωστές οδηγίες ο "τεχνικός" για να βάλει το VLAN ID. Απλά τελικά δεν το αφήσαμε πάνω το fritz γιατί δεν υπήρχε βελτίωση στο κύριο πρόβλημα το οποίο ήταν η ασύρματη σύνδεση ενός PS4 που ήταν απελπιστικά αργή. Οπότε έβαλα ξανά το Speedport του ΟΤΕ, όρισα διαφορετικό κανάλι στο wifi και έστρωσε.
    Μπράβο ρε Τσακάλη !!!! Και ένα μεγάλο μπράβο στο jkoukos που βλέπω βοηθάει τους πάντες εδώ !!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας