Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Καλησπέρα παιδιά!

    Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την καινούρια σύνδεση Fiber της Wind και ειδικά με το port forwarding.
    Το setup του σπιτιού είναι όπως το παρακάτω σχήμα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Wind_fiber_home_setup.jpg 
Εμφανίσεις:  109 
Μέγεθος:  25,0 KB 
ID: 224318
    Η broadband ρύθμιση από την Wind είναι ως εξής:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  zyxel_wind_broadband_config.png 
Εμφανίσεις:  99 
Μέγεθος:  54,5 KB 
ID: 224320

    Σε σχέση με την παλιά σύνδεση με το Unifi δεν έχει αλλάξει κάτι. Και στην παλιά ADSL σύνδεση κούμπωνα το ένα LAN απευθείας στο WAN του unifi. Τα port forwarding όλα έπαιζαν κανονικά μετά απο ρύθμιση φυσικά.
    Ότι δοκίμασα δε κατάφερα να το κάνω να παίξει. Ούτε καν ping δε μπορώ να κάνω στην public IP μου.

    'Ενα παραδειγμα πχ που δεν παίζει:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  zyxel_pf_example(1).jpg 
Εμφανίσεις:  105 
Μέγεθος:  51,8 KB 
ID: 224322
    (192.168.30.125: IP Unifi USG στο επάνο σχήμα.)

    Άλλες πληροφορίες: Firewall στο Zyxel εντελώς κλειστό, δοκίμασα και DMZ για το Unifi, αλλά πάλι τίποτα.


    1. Πέρα απο τις κλασικές ρυθμίσεις, ξέρει κανείς πώς πρέπει να ρυθμιστεί το ZYXEL για να παίξει το port forwarding?
    2. Και δεύτερη μικρότερης σημασίας ερώτηση: Μπορεί να εξηγήσει κάνεις τι είναι τα ADSL_8_35, VDSL_835, Eth_835?



    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
    Θανάσης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tanasis123 : 09-02-21 στις 00:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ+ΚΟΖΑΝΗ
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    WIND FTTH + COSMOTE VDSL5
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS +ZYXEL
    ετσι θα το κανεις


    πρεπει να πας στο nat

    εκει θα βαλεις τον νεο κανονα

    προσεχε να ειναι active

    και θα βαλεις eth_835.

    οχι adsl που βλεπω και τετοια
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails port for.gif  


  3. #3
    Το δοκίμασα και το Eth_835 ρε γμτο αλλα καμία τυχη.
    Εσενα πχ το ping στην public IP δουλεύει? Επισης φανταζομαι εσένα παίζει το port forwarding ε?

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Μπορείς να ελέγξεις μέσα από το router τι WAN IP έχει πάρει; Αρχίζει από 10 ή 100;

  5. #5
    Αυτα βλέπω στο System Info:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wan_ips.png 
Εμφανίσεις:  107 
Μέγεθος:  143,0 KB 
ID: 224324
    Αλλά στο whatismyipaddress.com και σε ολα τα ατνιστοιχα ειναι (τώρα): 188.73.235.74
    Δηλαδή δεν ταιριάζει με τα παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tanasis123 : 09-02-21 στις 01:11.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ναι, αρχίζει με 100, είσαι πίσω από CG-NAT. Θα πρέπει αναγκαστικά να επικοινωνήσεις με τη Wind και να ζητήσεις να σε βγάλουν και να σου δώσουν public IP. Πες τους ότι έχεις κάμερες και θες να κάνεις port forward κλπ. αν δεν νιώθουν αλλιώς :P

  7. #7
    Ωχ, καλή φάση... θα έχει πλακα αυριο στο τηλέφωνο.

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις γρήγορες απαντήσεις!!!

    Αν έχει καποιος την διαθεση, μπορει να εξηγήσει την δευτερη ερώτηση (ή αν εχει κανενα λινκ να διαβάσουμε), μπας και μπουμε λίγο στο νόημα.
    Και δεύτερη μικρότερης σημασίας ερώτηση: Μπορεί να εξηγήσει κάνεις τι είναι τα ADSL_8_35, VDSL_835, Eth_835?

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tanasis123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεύτερη μικρότερης σημασίας ερώτηση: Μπορεί να εξηγήσει κάνεις τι είναι τα ADSL_8_35, VDSL_835, Eth_835?

    Είναι κάποια σετερισμένα «προφίλ» να το πω χοντρικά. Το πρώτο είναι σε περίπτωση ADSL/ATM (έχει ρυθμισμένα VPI/VCI: 8/35), το άλλο για VDSL/PTM (έχει VLAN ID: 835). Είναι απαραίτητες ρυθμίσεις για να συνδέεσαι στο DSL. Το τρίτο είναι όταν έχεις άλλο modem (το Huawei στην περίπτωσή σου), και κάνεις απλώς μια PPP κλήση από το Zyxel. Αυτό είναι που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και για το port forward εν τέλει.

  9. #9
    Ευχαριστώ!

  10. #10
    Καλησπέρα παίδες, αυτά τα settings για port forwarding (Eth-835) ισχύουν και για ps4; Γιατί προσπάθησα να κάνω το ps4 να έχει NAT 2 από NAT 3 και δεν γινόταν με τίποτα. Προφανώς μάλλον πρέπει να πάρω την wind να μου βάλει public ip και να μου βγάλουν το CG-NAT. Εν τέλη δούλεψε το port forwarding μετά από αυτά;

  11. #11
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Negolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παίδες, αυτά τα settings για port forwarding (Eth-835) ισχύουν και για ps4; Γιατί προσπάθησα να κάνω το ps4 να έχει NAT 2 από NAT 3 και δεν γινόταν με τίποτα. Προφανώς μάλλον πρέπει να πάρω την wind να μου βάλει public ip και να μου βγάλουν το CG-NAT. Εν τέλη δούλεψε το port forwarding μετά από αυτά;
    Ειχα το ίδιο πρόβλημα, μου έδωσαν public ip και παλι δεν άνοιγαν οι πόρτες. Αυτό που έκανα ήταν να αλλάξω την lan ip του interface του router από .254 σε .1 και δούλεψε κανονικά το Port Forwarding. Περίεργο μεν αλλά στην 254 δεν άνοιγε καμιά πόρτα.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ+ΚΟΖΑΝΗ
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    WIND FTTH + COSMOTE VDSL5
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS +ZYXEL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα το ίδιο πρόβλημα, μου έδωσαν public ip και παλι δεν άνοιγαν οι πόρτες. Αυτό που έκανα ήταν να αλλάξω την lan ip του interface του router από .254 σε .1 και δούλεψε κανονικά το Port Forwarding. Περίεργο μεν αλλά στην 254 δεν άνοιγε καμιά πόρτα.

    Και νομιζα οτι ειμαι εγω χαζος που ελυσα ακριβως ετσι το ιδιο προβλημα. Μυστηριο.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά έχω τα ίδια προβλήματα (έχω το Zyxel). Έχω βάλει bridging ως προς το VDSL_835 / στα άλλα το έχω αφήσει όπως ήταν. Ζήτησα από wind να μου κάνουν και public ip οπότε περιμένω να δω αν φταίει αυτό.

    Στο UDMP (στο WAN) δεν βλέπω πάντως τη σωστή IP αλλά αυτή του router. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω;

    Επίσης, όταν κάνω forward στο UDMP κάνω forward στη διεύθυνση που βλέπει το Zyxel (192.168.0.190 κ το zyxel έχει 192.168.0.1) ή σε αυτή του subnet του UDMP (192.168.1.250)? Και στις δύο απαντάει το UDMP.

    Επίσγς μπορώ να κάνω bridge το Eth_835 να τελειώνω με τα Port forwading? Όταν έκανα όλα τα προφιλ bridge το Zyxel χρειαστηκε reset γιατί δεν δούλευε τίποτα. Τώρα κάνω μόνο το VDLS και έχω internat (αν και πέφτει που κλαι που)

    Ευχαριστώ πολύ!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας