Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν προδιάγραφες για τις vDSL καμπίνες. Τι θέλω να πω με αυτό. Πριν μερικά χρόνια με κάλεσαν από τον ΟΤΕ και μου ανακοίνωσαν ότι υποχρεωτικά θα “μεταφέρουν” την τηλεφωνία μου σε ευρυζωνική (VoiP ουσιαστικά). Δεδομένου ότι έχω συναγερμό κτλ, πρέπει το τηλέφωνο να λειτουργεί ΠΑΝΤΑ, ανεξαρτήτου διακοπής ρεύματος. Έχω ρίξει το modem, switch, AP πάνω σε UPS, ωστόσο στην οποιαδήποτε διακοπή, τα πάντα έχουν ρεύμα ωστόσο δεν έχω internet διότι η καμπίνα vDSL δεν έχει. Να σημειώσω ότι έχω OTE, δυστυχώς μέσω Wind.
    Μπορώ να τους “πιέσω” να βάλουν UPS στην καμπίνα? Υπάρχει οδηγία για αυτό ή είναι στην ευχέρεια του παρόχου? Διότι αν ισχύει το τελευταίο δεν νομίζω να βάλουν ποτέ μπαταριές για τους γνωστούς λόγους κόστους/συντήρησης κτλ….

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mακάρι να μπορούσαμε να πιέσουμε για τέτοια πράγματα.
    Το σταθερό εκτός από διακοπή που μπορεί να γίνει για οποιονδήποτε λόγο μπορεί και να σαμποταριστεί, το σωστό είναι να υπάρχει εναλλακτική επικοινωνία μέσω GSM. Βέβαια και γι' αυτά υπάρχουν τα Jammer αλλά πλέον πάμε σε εξειδικευμένες καταστάσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Πάντως για να λέμε και τα θετικά, στη γειτονιά μου η καμπίνα της wind έχει UPS. Πριν από κανένα μήνα σε black-out της γειτονιάς το τηλέφωνο (VoIP) λειτουργούσε κανονικά .

  4. #4
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Στο προχθεσινό blackout δεν λειτουργούσε τίποτα. Παρόλο το ups πάντω στο fritz, ο συγχρονισμός δεν χάθηκε αλλά η σύνδεση ήταν down. Δεν έπαιρνε Ip. Επιπρόσθετα και η σύνδεση στα κινητά έπεσε.
    Παίζει να έχει η wind ups στα καφαο της και να είχε θέμα ο οτε?

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skoupas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο προχθεσινό blackout δεν λειτουργούσε τίποτα. Παρόλο το ups πάντω στο fritz, ο συγχρονισμός δεν χάθηκε αλλά η σύνδεση ήταν down. Δεν έπαιρνε Ip. Επιπρόσθετα και η σύνδεση στα κινητά έπεσε.
    Παίζει να έχει η wind ups στα καφαο της και να είχε θέμα ο οτε?
    Με αφορμη το προχθεσιμο blackout εθεσα το ερωτημα. Σε οσες διακοπες ρευματος εχουν γινει, ΠΑΝΤΑ το modem ειναι up, αλλα δεν εχω ιντερνετ. Νασημειωσω οτι βρισκομαι Αιγαλεω.
    Οταν με ειχαν καλεσει απο ΟΤΕ για αλλαγη της γραμμης σε ευρυζωνικη τους ειχα ξεκαθαρισει οτι θελω τηλεφωνο οτι κ αν γινει. Και μου ειπαν οτι με ups ειμαι καλυμενος και απο διακοπη ρευματος. Συγκεκριμενα μου εστειλαν κ ενα mini ups για το modem. Αυτο δεν θεωρειται κατι σαν αθετηση συμφωνιας?
    Στην οποιαδηποτε διακοπη ρευματος εχω γενικοερο προβλημα. Περαν του οτι δεν δουλευει το σταθερο, δυστηχως δεν εχω και κινητο, διοτι δεν εχω σημα στο σπιτι και δικτυωνομαι με Vowifi.... Για αυτον τον λογο εχω ριξει το modem σε ενα 1500VA ups για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.... ετσι νομιζα τουλαχιστων

  6. #6
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Κάποιες καμπίνες διαθέτουν UPS. Ο ΟΤΕ ανακοίνωσε πως θα έχει στις περισσότερες (?) φέτος. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, πάει καιρός :P
    Δε μπορείς να τους πιέσεις δυστυχώς.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η ΕΕΤΤ είχε δώσει προθεσμία σε όλους του παρόχους να βάλουν μπαταρίες στις καμπίνες, που χρειάζονται..

    Δεν θυμάμαι ως πότε ήταν..
    αν το βρω θα σας το βάλω.

    - - - Updated - - -

    Εδώ είμαστε..

    Μαρούσι, 23-03- 2020
    ΑΠ 929/03
    ΑΠΟΦΑΣΗ
    Έλεγχος συμμόρφωσης της ΟΤΕ Α.Ε. με τις υποχρεώσεις που απορρέουν από την ΑΠ ΕΕΤΤ 792/07/22.12.2016 κατά την ολοκλήρωση των φάσεων Α και Γ της πρώτης ανάθεσης της διαδικασίας εισαγωγής της τεχνολογίας VDSL vectoring στο δίκτυο πρόσβασης, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα των Αποφάσεων της ΕΕΤΤ 800/03/21.02.2017 (Απόφαση Α’ Ανάθεσης) και 828/12/28.09.2017 (Απόφαση Γ’ Ανάθεσης) ως ισχύουν τροποποιηθείσες από την ΑΠ ΕΕΤΤ 911/01/14.10.2019.

    8. Σύμφωνα με το άρθρο 11 του Κανονισμού 205/2013 της ΑΔΑΕ «Κανονισμός για την Ασφάλεια και την Ακεραιότητα Δικτύων και Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών» (σχετ. κε’):

    1. Ο πάροχος οφείλει να μεριμνά για την προστασία των ΣΔΥ από διακοπές ή διαταραχές του δημοσίου δικτύου τροφοδοσίας ισχύος, ώστε να εξασφαλίζεται η αδιάλειπτη λειτουργία των στοιχείων αυτών.
    2. Ο πάροχος οφείλει να μεριμνά ώστε η παροχή του δημοσίου δικτύου τροφοδοσίας ισχύος προς τα ΣΔΥ να γίνεται βάσει των ενδεδειγμένων προδιαγραφών.
    3. Στην περίπτωση διακοπής του δημοσίου δικτύου τροφοδοσίας ισχύος, ο πάροχος οφείλει να εφαρμόζει τρόπους/μέσα εφεδρικής τροφοδοσίας (ενδεικτικά: εφεδρικές συστοιχίες, μπαταρίες, γεννήτριες) που ενεργοποιούνται αυτόματα.
    Για τον καθορισμό του χρόνου για τον οποίο εξασφαλίζεται η συνέχεια λειτουργίας των ΣΔΥ μέσω εφεδρικής τροφοδοσίας λαμβάνονται υπόψη τα αποτελέσματα της Αξιολόγησης Επικινδυνότητας.
    4. Όπου αυτό είναι δυνατόν, τα ΣΔΥ δεν εξυπηρετούνται από την ίδια πηγή τροφοδοσίας.
    5. Τα εφαρμοζόμενα μέσα συντηρούνται σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή και λαμβάνονται όλα τα μέτρα για την εξασφάλιση της εύρυθμης λειτουργίας τους.
    Σε περίπτωση που για τη λειτουργία των μέσων εφεδρικής τροφοδοσίας απαιτούνται πρώτες ύλες ή άλλα υλικά, ο πάροχος οφείλει να διαθέτει και να εφαρμόζει διαδικασίες για την εξασφάλιση της επαρκούς διαθεσιμότητάς τους.»


    .................

    Αδιάλειπτη παροχή ισχύς των δικτύων NGA που υλοποίησε ο ΟΤΕ βάσει των Αποφάσεων της ΕΕΤΤ για την Α και Γ Ανάθεση

    28. Με τις υπό σχετ. ιζ’, ιθ’ και κα’ επιστολές της η ΕΕΤΤ επικοινώνησε στον ΟΤΕ την ανάγκη λήψης των απαραίτητων μέτρων για την αδιάλειπτη πρόσβαση στις υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης
    από τους συνδρομητές που εξυπηρετούνται από το δίκτυο νέας γενιάς που αναπτύσσει ο ΟΤΕ στο πλαίσιο της εισαγωγής της διαδικασίας VDSL vectoring στο δίκτυο πρόσβασης.
    29. Από τους επιτόπιους ελέγχους (σχετ. ιστ’) που διενήργησε η ΕΕΤΤ, διαπιστώθηκε ότι η υποχρέωση αδιάλειπτης πρόσβασης σε υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης καλύπτεται μόνο σε μέρος του δικτύου πρόσβασης του ΟΤΕ μέσω της εγκατάστασης συσσωρευτών στις υπαίθριες καμπίνες.
    30. Ο ΟΤΕ, με τις υπό σχετ. ιη’, κ’ και κβ’ επιστολές του, απάντησε αναφορικά με το θέμα της αδιάλειπτης πρόσβασης στις υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης,
    κοινοποιώντας στην ΕΕΤΤ χρονοδιάγραμμα εγκατάστασης συσσωρευτών στις υπαίθριες καμπίνες, σύμφωνα με το οποίο θα υπάρχει πλήρης κάλυψη των καμπινών έως το δεύτερο τετράμηνο του 2021.
    31. Ενόψει των ανωτέρω, κρίνεται επιτακτική, υπό τις παρούσες έκτακτες συνθήκες που επικρατούν δεδομένης της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού,
    σύμφωνα και με το ως άνω σχετ. κστ, η διενέργεια ελέγχων συμμόρφωσης του ΟΤΕ με τις υποχρεώσεις αδιάλειπτης πρόσβασης σε υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης για τις υπαίθριες καμπίνες
    που έχει ενεργοποιήσει στις Α και Γ φάσεις ανάθεσης στο πλαίσιο της διενέργειας ελέγχων και πράξεων εποπτείας εφαρμογής των κείμενων κανονιστικών διατάξεων.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας