Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας!
    Έχω ερώτηση: Όσοι έχετε Nova 50 ή 100Mbps τι ταχύτητες πιάνετε πραγματικά και πόσο κλειδώνει ο ρούτερ σας???
    Από Ping τι λέει???

    Γιατί απ' ότι κατάλαβα πχ για 100Mbps αρκετοί λένε ότι πάει MAX μέχρι ~70Mbps.. πράγμα που αν ισχύει είναι πραγματικά κοροϊδία για οπτική ίνα!
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Η ταχύτητα που κλειδώνει το ρουτερ, έχει σχέση με το ποσό κοντά είσαι στο κέντρο ή την καμπίνα που συνδέεσαι.
    Εμένα η καμπίνα ειναι του ΟΤΕ και κλειδώνει τέρμα, όπως ακριβώς κλείδωνε όταν ήμουν στον ΟΤΕ.
    Από εκεί και πέρα, το ping είναι χάλια, πολύ χάλια. Να φανταστείς το γύρισα μετά από πολύ πίεση σε fast path και πάλι είναι απαράδεκτο! Τώρα που έχω fast path φτάνει στα επίπεδα του interleaved του ΟΤΕ.
    Επίσης παίζουν ρόλο οι διασυνδέσεις που έχει ο παροχος με σερβερ εξωτερικού κτλ. τι ταχύτητες θα έχεις με εξωτερικό κτλ. Νομίζω σε αυτόν τον τομέα η Νοβα υστερεί.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι για τα σκουπίδια σε επικοινωνία που είχα σήμερα δίνουν σε γραμμή 100Mbps μόλις ~43Mbps Maximum στην περιοχή μου.. απ' όσο γνωρίζω διαβάζοντας διάφορα άρθρα η ΕΕΤΤ λέει ότι η απόκλιση από την ονομαστική ταχύτητα για ADSL πρέπει να είναι μέχρι 30% ενώ για VDSL μέχρι 20% αν όντως ισχύει αυτό μιλάμε για ΑΠΑΤΗ. Δεν γίνεται να παίρνω από καμπίνα(οπτική ίνα) κύριοι στην Nova και να μην έχω 100Mbps, εν ολίγοις θα κάνω υπομονή και όταν λήξει το συμβόλαιο μου θα φύγω από αυτή την άθλια πλέων εταιρία. Κρίμα γιατί πολύυυυυ παλιά η forthnet είχε ποιοτικό internet κάτι που δεν ισχύει σήμερα ειδικά αν κρίνω από το ADSL 24Mbps που έχω στο πατρικό μου το οποίο ξεκινάει με SNR 6 και μέσα σε λίγα λεπτά μειώνεται με ότι προβλήματα έχει αυτό στο internet (disconnects, packet loss κτλ).

    Σημείωση στην ίδια πολυκατοικία με Wind VDSL 50Mbps έπιανα ~55Mbps.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως με συγχρονισμό 110 δεν έχω πρόβλημα.

    Βάζω και τα στατιστικά από μερικά speedtest που έκανα πριν απο λίγο:

    Από το speeedtest.net:

    https://www.speedtest.net/result/10914839416

    Από το fast.com:

    https://ibb.co/KjrWFm2

    και από το googlefiber:

    https://ibb.co/0V44nNt

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2020
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπέρα

    Μόλις ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου σε nova 100 vdsl , παρακάτω έχω ανεβάσει τα στοιχεία που παίρνω από το modem.
    Πως τα βλέπετε; Θα μπορούσα να κάνω κάτι για να τα βελτιώσω;
    Σχετικά με την τηλεφωνία με ενημέρωσαν πως έχω επιλογή είτε voip είτε όπως είναι τώρα. Τι είναι καλύτερο να κάνω?


    DSL Type
    VDSL2
    DSL Mode
    Interleaved
    Maximum Line rate
    47.18 Mbps 95.48 Mbps
    Line Rate
    10.99 Mbps 91.64 Mbps
    Data Transferred
    1203.06 MBytes 3136.14 MBytes
    Output Power
    6.1 dBm 12.1 dBm
    Line Attenuation
    7.3, 18.7, 21.2 dB 10.9, 17.9, 26.0 dB
    Noise Margin
    31 dB 10.1 dB

    https://www.speedtest.net/result/10918835636

  6. #6
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να παίρνω από καμπίνα και να μου λένε ότι στην διεύθυνση μου βλέπουν το ανώτερο 43Mbps τι να πω... αν έβαζα ονομαστική 100Mbps, και δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί από σπίτι μέχρι καφαο είναι περίπου 30 μέτρα από καφαο μέχρι αστικό κέντρο πάει υποτίθεται με οπτική ίνα άρα πως γίνεται να μην δίνει πραγματική ταχύτητα κοντά στο 100;

  7. #7
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να παίρνω από καμπίνα και να μου λένε ότι στην διεύθυνση μου βλέπουν το ανώτερο 43Mbps τι να πω... αν έβαζα ονομαστική 100Mbps, και δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί από σπίτι μέχρι καφαο είναι περίπου 30 μέτρα από καφαο μέχρι αστικό κέντρο πάει υποτίθεται με οπτική ίνα άρα πως γίνεται να μην δίνει πραγματική ταχύτητα κοντά στο 100;
    Μας έχεις μπερδέψει τελείως. Διαβάζοντας το πρώτο σου μήνυμα, απευθυνόμενος σε μέλη με Νοβα, βγάζω το συμπέρασμα ότι θέλεις να έρθεις στη Νόβα και τώρα είσαι σε άλλο παροχο.
    Μετά πιο κάτω γράφεις ότι, θα φύγεις από τη Νοβα γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος.
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς πρόβλημα έχεις! Σύμφωνα με το τελευταίο σου μήνυμα, λες ότι βλέπουν 43, αν έβαζες 100 κτλ. κτλ.
    Αν θέλεις πραγματικά να σε βοηθήσει κάποιος, ανέβασε φωτο με στατιστικά γραμμής, πες τι πρόγραμμα έχεις, μήπως και καταλάβουμε τι πρόβλημα έχεις! Και αν ήσουν σε άλλη εταιρία πόσο κλειδωνες κτλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτή τη στιγμή είμαι με Nova 24Mbps επικοινώνησα με Nova για να κάνω αναβάθμιση σε 100Mbps(ονομαστική ταχύτητα) όταν ρώτησα το εμπορικό και τεχνικό τμήμα τι ταχύτητες(πραγματική ταχύτητα) να αναμένω μου ζήτησαν διεύθυνση και περιοχή όπου με βάση αυτά μου είπαν ότι το ανώτερο που θα πιάνω είναι ~43Mbps. Το θέμα είναι ότι στην ίδια πολυκατοικία σε άλλο διαμέρισμα όταν είχα Wind VDSL 50Mbps τόσο η ονομαστική όσο και η πραγματική ταχύτητα ήταν 50-55Mbps. Όταν λοιπόν ρώτησα πάλι τη Nova σε περίπτωση που βάλω VDSL 50Mbps τι πραγματική ταχύτητα να αναμένω μου είπαν για κάτι ταχύτητες που ομοίαζαν με μια καλή ADSL 24Mbps δηλαδή για κλάματα. Τώρα πως γίνεται από το ίδιο ΚΑΦΑΟ/Καμπίνα η Nova να κλειδώνει πολύυυυ χαμηλότερα μόνο η Nova ξέρει.. Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα!

    Τώρα κάνω υπομονή να λήξει το συμβόλαιο και πάω σε άλλη εταιρία, γιατί αν και έχουν απομείνει μόνο 9 μήνες σε περίπτωση που διακόψω ζητάνε 245€.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boss : 14-02-21 στις 00:52.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Με δεδομένο οτι 1. Η nova δεν εχει καμπινες δικες της, 2. Τα προφιλ συγχρονισμου ειναι κοινα για ολους τους παροχους και 3 οτι παιρνεις σιγουρα απο καμπινα
    προκύπτει οτι οπου και να πας θα παρεις τα ίδια, βασει αποστασης απο το kv.
    Τα υπόλοιπα που γραφεις δεν ισχύουν

  10. #10
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιο πράγμα εννοείς όταν λες 'Τα υπόλοιπα που γραφεις δεν ισχύουν' ???

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως με συγχρονισμό 110 δεν έχω πρόβλημα.

    Βάζω και τα στατιστικά από μερικά speedtest που έκανα πριν απο λίγο:

    Από το speeedtest.net:

    https://www.speedtest.net/result/10914839416

    Από το fast.com:

    https://ibb.co/KjrWFm2

    και από το googlefiber:

    https://ibb.co/0V44nNt
    Να ρωτήσω τα στατιστικά του ρούτερ σου ποια είναι;

    Εγώ προσωπικά συνήθως έχω συγχρονισμό 89-90 και φυσικά δεν μπορώ να εκφράσω παράπονο, αλλά δεν ξέρω με εξασθένιση γραμμής στο download 5,9 db ίσως θα έπρεπε να είχα παραπάνω.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν είχα Wind VDSL 50/5

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9995874412.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  51,3 KB 
ID: 224582

  13. #13
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω τα στατιστικά του ρούτερ σου ποια είναι;

    Εγώ προσωπικά συνήθως έχω συγχρονισμό 89-90 και φυσικά δεν μπορώ να εκφράσω παράπονο, αλλά δεν ξέρω με εξασθένιση γραμμής στο download 5,9 db ίσως θα έπρεπε να είχα παραπάνω.
    Οριστε:

    https://ibb.co/qCHjfHX

    Για να μην έχει συγρονισμό παραπάνω μπορεί να υπάρχει κάποιο μικρό θεματάκι στην εσωτερική καλωδίωση και για αυτό κάπου χάνεις σε ταχύτητα. Πόσα CRC Error σου βγάζει ότι έχει το ρουτερ;

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή είμαι με Nova 24Mbps επικοινώνησα με Nova για να κάνω αναβάθμιση σε 100Mbps(ονομαστική ταχύτητα) όταν ρώτησα το εμπορικό και τεχνικό τμήμα τι ταχύτητες(πραγματική ταχύτητα) να αναμένω μου ζήτησαν διεύθυνση και περιοχή όπου με βάση αυτά μου είπαν ότι το ανώτερο που θα πιάνω είναι ~43Mbps. Το θέμα είναι ότι στην ίδια πολυκατοικία σε άλλο διαμέρισμα όταν είχα Wind VDSL 50Mbps τόσο η ονομαστική όσο και η πραγματική ταχύτητα ήταν 50-55Mbps. Όταν λοιπόν ρώτησα πάλι τη Nova σε περίπτωση που βάλω VDSL 50Mbps τι πραγματική ταχύτητα να αναμένω μου είπαν για κάτι ταχύτητες που ομοίαζαν με μια καλή ADSL 24Mbps δηλαδή για κλάματα. Τώρα πως γίνεται από το ίδιο ΚΑΦΑΟ/Καμπίνα η Nova να κλειδώνει πολύυυυ χαμηλότερα μόνο η Nova ξέρει.. Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα!

    Τώρα κάνω υπομονή να λήξει το συμβόλαιο και πάω σε άλλη εταιρία, γιατί αν και έχουν απομείνει μόνο 9 μήνες σε περίπτωση που διακόψω ζητάνε 245€.
    Πλέον έχουν υποχρέωση απο την ΕΕΤΤ να αναφέρουν πραγματικές ταχύτητες απο εως, όποτε βάζουν κάτι χαμηλά για να είναι καλυμμένοι.
    Τα ίδια θα σου δώσει και η wind αν την ρωτήσεις, όπως και οι άλλοι πάροχοι άσχετα αν εσυ συγχρονίζεις στα 50

  15. #15
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Έχει δίκιο ο boss. Κι εμένα ακριβώς τα ίδια μου είπε η Nova. Έχω wind 50αρι, συγχρονίζω στα 55mbps, έληξε το συμβόλαιο μου, πήρα την nova για προσφoρά στο 100αρι, μου εγγυούνται ταχύτητα 43mbps μέγιστο επειδή παίρνω απο το κέντρο ηλιούπολης ενω η Cosmote και η wind δίνουν μέση τιμή 92mbps!! Κάτι δεν πάει καλά. Το status του router είναι μια χαρά. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  zyxel.jpg 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  110,9 KB 
ID: 225292

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας