Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    World
    Ένας χάκερ απέκτησε πρόσβαση στο σύστημα επεξεργασίας νερού για την πόλη Oldsmar της Φλόριντα και προσπάθησε να αυξήσει τη συγκέντρωση του υδροξειδίου του νατρίου (NaOH), επίσης γνωστή ως σόδα αλύσου και καυστικής, σε εξαιρετικά επικίνδυνα επίπεδα.

    Το υδροξείδιο του νατρίου απαντάται συνήθως σε οικιακά καθαριστικά, αλλά μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο εάν καταναλώνεται σε υψηλές συγκεντρώσεις. Ωστόσο, σε χαμηλότερα επίπεδα χρησιμοποιείται από εγκαταστάσεις επεξεργασίας νερού για τη ρύθμιση της οξύτητας (pH) και την αφαίρεση βαρέων μετάλλων.

    Η επίθεση στο σύστημα υπολογιστών στο σύστημα επεξεργασίας νερού Oldsmar συνέβη την Παρασκευή στις 13:30, μέσω ενός λογισμικού απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας που επέτρεψε στους εξουσιοδοτημένους χρήστες να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα του συστήματος από απόσταση.

    Οι χάκερς απέκτησαν εξ αποστάσεως πρόσβαση στο TeamViewer, στον υπολογιστή ενός υπαλλήλου της εγκατάστασης για να αποκτήσουν τον έλεγχο άλλων συστημάτων, δήλωσε ο σερίφης Μπομπ Γκουαλτιέρι σε συνέντευξή του στο Reuters .

    Ένας χειριστής εγκαταστάσεων είπε ότι παρατήρησαν πώς κάποιος πήρε τον έλεγχο του ποντικιού και το χρησιμοποίησε για να κάνει αλλαγές στο λογισμικό που ελέγχει τις λειτουργίες για την επεξεργασία νερού της πόλης.

    Ο εισβολέας πέρασε από τρία έως πέντε λεπτά μέσα στο σύστημα και άλλαξε το επίπεδο υδροξειδίου του νατρίου από 100 μέρη ανά εκατομμύριο σε 11.100 μέρη ανά εκατομμύριο.

    Η αλλαγή αντιστράφηκε αμέσως από τον χειριστή και ο πληθυσμός του Oldsmar δεν κινδύνευε, επειδή ο χειριστής παρενέβη αμέσως. Στη συνέχεια, ο χειριστής εγκατάστασης έκοψε την απομακρυσμένη πρόσβαση στο σύστημα.

    Ο Έρικ Σέιντελ, ο δήμαρχος της πόλης, δήλωσε ότι το σύστημα επεξεργασίας νερού έχει δημιουργηθεί με πολλαπλές ασφάλειες που θα είχαν σημάνει συναγερμό εάν τα χημικά επίπεδα του νερού έφταναν σε επικίνδυνα επίπεδα.

    machine translated by Google Translate

    Πηγή : Bleeping Computer

  2. #2
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Απορώ πως του επέτρεπαν να χρησιμοποιεί teamviewer. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να χρησιμοποιούν vpn.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Και μετά μου λέτε ασφαλές το TeamViewer...

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μετά μου λέτε ασφαλές το TeamViewer...
    Έχεις δίκιο. Να καταργήσουμε και τα κουζινομάχαιρα επειδή μπορεί κάποιος να σε σφάξει.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν έχω τον κωδικό σε post-it στο γραφείο μου και έβγαλα selfie όπου φαίνεται το post-it και μετά την ποστάρισα στο facebook όπου δηλώνω και πώς δουλεύω δεν φταίει το κάθε TeamViewer. Κάποια τέτοια τεράστια συνδυαστική βλακεία θα έγινε. Ίσως και κάποιοι χειριστές να δουλεύουν λόγω κορωνοϊού από το σπίτι και να έχουν εκεί τα στοιχεία του teamviewer, και πάλι δεν φταίει το teamviewer, φταίει ο διαχειριστής που επέλεξε να δώσει με αυτό τον τρόπο πρόσβαση (αυτό που λέει ο bomberb17). Κι ο χάκερ δεν φταίει, σκεφτείτε του συγκεκριμένου τι του κάνανε οι γονείς του όταν ήταν (πιο) μικρός. Ούτε χάκερ είναι αν έπαιξε σενάριο σαν το παραπάνω.
    hnesne

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Πάντα ο πιο αδύναμος κρίκος στην αλυσίδα της κυβερνοασφάλειας θα παραμένει ο άνθρωπος.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο. Να καταργήσουμε και τα κουζινομάχαιρα επειδή μπορεί κάποιος να σε σφάξει.
    Δεν είπα αυτό ... Αλλά θα έπρεπε η πρόσβαση να είναι επιτρεπτή για remote control μόνο από VPN ...

    Και ναι το TeamViewer είναι προβληματικό ..Δεν είναιη 1η φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχω τον κωδικό σε post-it στο γραφείο μου και έβγαλα selfie όπου φαίνεται το post-it και μετά την ποστάρισα στο facebook όπου δηλώνω και πώς δουλεύω δεν φταίει το κάθε TeamViewer. Κάποια τέτοια τεράστια συνδυαστική βλακεία θα έγινε. Ίσως και κάποιοι χειριστές να δουλεύουν λόγω κορωνοϊού από το σπίτι και να έχουν εκεί τα στοιχεία του teamviewer, και πάλι δεν φταίει το teamviewer, φταίει ο διαχειριστής που επέλεξε να δώσει με αυτό τον τρόπο πρόσβαση (αυτό που λέει ο bomberb17). Κι ο χάκερ δεν φταίει, σκεφτείτε του συγκεκριμένου τι του κάνανε οι γονείς του όταν ήταν (πιο) μικρός. Ούτε χάκερ είναι αν έπαιξε σενάριο σαν το παραπάνω.


    Τι μου λέτε τώρα... Εδώ ο it manager της ΠτΔ δεν έδωσε εντολή για αλλαγή κωδικούς στην νεα γραμματεία στο email γιατί δεν έλαβε εντολή και μπορούσε να μπει η παλιά... Καμιά πολιτική ασφαλείας δηλαδή... Έφυγε ο προηγούμενος υπάλληλος...

  8. #8
    Εγγραφή
    09-10-2005
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    ZTE H108L
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 29(dB)
    Σε εμάς να υποθέσω ότι το σύστημα είναι χειρωνακτικό και δεν έχουμε θέμα χάκερ;

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Είναι τρομακτικό το τι μπορούν να κάνουν χάκερς, προφανώς μόνο για την πλάκα τους στη συγκεκριμένη περίπτωση.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Δεν ξέρω γιατί είναι απαραίτητο σε υπολογιστές που ελέγχουν τέτοια συστήματα να έχουν απομακρυσμένη πρόσβαση. Δεν βρίσκεται πάντα κάποιος εκεί; Προφανώς ο "χειριστής" που αναφέρεται ήταν εκεί οπότε γιατί να έχουν teamviewer; Για άλλες δουλειές εντάξει, αλλά σε υπολογιστή που μπορεί να κάνει τέτοια ζημιά γιατί;

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω γιατί είναι απαραίτητο σε υπολογιστές που ελέγχουν τέτοια συστήματα να έχουν απομακρυσμένη πρόσβαση. Δεν βρίσκεται πάντα κάποιος εκεί; Προφανώς ο "χειριστής" που αναφέρεται ήταν εκεί οπότε γιατί να έχουν teamviewer; Για άλλες δουλειές εντάξει, αλλά σε υπολογιστή που μπορεί να κάνει τέτοια ζημιά γιατί;
    Teleworking.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι τρομακτικό το τι μπορούν να κάνουν χάκερς, προφανώς μόνο για την πλάκα τους στη συγκεκριμένη περίπτωση.
    Φαντάζομαι κιόλας ότι το να γίνει η συγκεκριμένη χακιά, να αυξηθεί η περιεκτικότητα από τα 100 στα 11100 μέρη δεν γίνεται μέσα σε 5-10 λεπτά οπότε θα βαράγανε καμπανάκια από μετρητές κ.λπ. πολύ πιο πριν, όπου έχεις τέτοια αυτοματοποιημένα συστήματα έχεις και πολλαπλά failsafe. Θα έπρεπε και να μην είναι δυνατή τόσο μεγάλη μεταβολή από την κονσόλα. Αλλά εμείς μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
    hnesne

  13. #13
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Εγώ πάντως έχω αγοράσει φίλτρα τα οποία τους βάζεις λάσπη από βούρκο και σου βγάζουν πόσιμο νερό, οπότε δεν με απασχολούν τέτοιου τύπου χακεριές

  14. #14
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    ναι αλλα δεν καταναλωνεις νερο μονο στο σπιτι. (και εγω θελω να παρω και κοιταω αυτα τα xiaomi)

  15. #15
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έχω αγοράσει φίλτρα τα οποία τους βάζεις λάσπη από βούρκο και σου βγάζουν πόσιμο νερό, οπότε δεν με απασχολούν τέτοιου τύπου χακεριές
    Κάτι τέτοιο θα είχε και ο Kevin Costner στο Waterworld..

    Spoiler:
    που κατουρούσε και έβγαζε πόσιμο!!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας