Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    Καλημέρα,

    freepbx με grandstream τηλέφωνο.

    Θέλω με κάποιο BLF αν είναι εφικτό να κάνω το εξής:

    Όταν είμαι στο γραφείο, να μην είναι καθόλου ενεργοποιημένος ο τηλεφωνητής, ας χτυπάει το τηλέφωνο...forever. Όταν φεύγω, να μπορώ να ενεργοποιώ τον τηλεφωνητή, αφού χτυπήσει το τηλ 3-4 φορές (μήπως κατά τύχη είναι κάποιος στο γραφείο). Όταν γυρνάω, να τον απενεργοποιώ πάλι

    Ένα inbound route έχω και που πάει σε αυτό το extension.

    Καμιά ιδέα;

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είναι εφικτό αυτό με λίγη «μαγεία».
    Όλα τα παρακάτω θα γίνουν μέσα από το FreePBX Web UI.

    Α) Στο εσωτερικό σου θα πας στην καρτέλα Advanced. Στην ενότητα Optional Destinations (τέρμα κάτω) θα ορίσεις τα πάντα ως Terminate Call και Hangup.

    Β) Θα δημιουργήσεις ένα νέο εσωτερικό τύπου Virtual. Συμπληρώνεις την καρτέλα General όπως την έχεις στο κύριο εσωτερικό, ΑΛΛΑ σαν User Extension θα βάλεις κάτι μοναδικό, εγώ για παράδειγμα έβαλα ένα 9311 (το εσωτερικό μου είναι 311). Απενεργοποιούμε το voice mail για αυτό το εσωτερικό. Την καρτέλα Find Me/Follow Me την συμπεράνουμε ως εξής:

    Enabled = Yes
    Initial Ring Time = 0
    Ring Strategy = ringallv2
    Follow-Me List = το κύριο εσωτερικό μας
    Destinations -> No Answer = Voicemail/εσωτερικό μας (Unavailable Message)

    Γ) Δημιουργούμε ένα νέο Call Flow Control με το Normal Flow (Green/BLF off) = Extensions/Το κύριο εσωτερικό μας και το Override Flow (Red/BLF on) = Extensions/Το νέο virtual εσωτερικό μας. Σημειώνουμε το feature code που θα μας εμφανίσει στον πίνακα με τα call flow controls (*280 για παράδειγμα)

    Δ) Στο inbound route σαν destination θα βάλεις το call flow control αντί για το εσωτερικό σου.


    Τώρα πάμε στο web interface του τηλεφώνου μας και δημιουργούμε ένα BLF για το feature code του call flow control (*280 για παράδειγμα).

  3. #3
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εφικτό αυτό με λίγη «μαγεία».
    Όλα τα παρακάτω θα γίνουν μέσα από το FreePBX Web UI.

    Α) Στο εσωτερικό σου θα πας στην καρτέλα Advanced. Στην ενότητα Optional Destinations (τέρμα κάτω) θα ορίσεις τα πάντα ως Terminate Call και Hangup.

    Β) Θα δημιουργήσεις ένα νέο εσωτερικό τύπου Virtual. Συμπληρώνεις την καρτέλα General όπως την έχεις στο κύριο εσωτερικό, ΑΛΛΑ σαν User Extension θα βάλεις κάτι μοναδικό, εγώ για παράδειγμα έβαλα ένα 9311 (το εσωτερικό μου είναι 311). Απενεργοποιούμε το voice mail για αυτό το εσωτερικό. Την καρτέλα Find Me/Follow Me την συμπεράνουμε ως εξής:

    Enabled = Yes
    Initial Ring Time = 0
    Ring Strategy = ringallv2
    Follow-Me List = το κύριο εσωτερικό μας
    Destinations -> No Answer = Voicemail/εσωτερικό μας (Unavailable Message)

    Γ) Δημιουργούμε ένα νέο Call Flow Control με το Normal Flow (Green/BLF off) = Extensions/Το κύριο εσωτερικό μας και το Override Flow (Red/BLF on) = Extensions/Το νέο virtual εσωτερικό μας. Σημειώνουμε το feature code που θα μας εμφανίσει στον πίνακα με τα call flow controls (*280 για παράδειγμα)

    Δ) Στο inbound route σαν destination θα βάλεις το call flow control αντί για το εσωτερικό σου.


    Τώρα πάμε στο web interface του τηλεφώνου μας και δημιουργούμε ένα BLF για το feature code του call flow control (*280 για παράδειγμα).
    Δεν έχω λόγια φίλε...Έγινες η αιτία να διαβάσω τα call flows και ακολουθώντας τον οδηγό σου, να φτιάξω ένα δικό μου call flow που εξυπηρέτησε τις ανάγκες μου στο έπακρο. Το έβαλα σε BLF και δουλελυει άψογα.

    Ευχαριστώ!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας