Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα καμπίνες? σε χωριό μες τα χωράφια είμαι, το έψαξα όσο καλύτερα μπορούσα ένα μήνα τώρα, θα το βάλω και ότι κάτσει, έχω κάνει συμφωνία αν δεν πάει καλά θα γυρίσω σε adsl με voip τηλεφωνία που την χρειάζομαι λόγω των δυνατοτήτων του fritzbox, εδώ δεν μπαίνουνε καμπίνες ούτε την δευτέρα παρουσία, όταν ήρθα εδώ (30 χρόνια πριν, σε χωριό του Νομού Χανίων είμαι ) μπαίναμε με τα modem μέσω Ηρακλείου ( Υπεραστικό τηλέφωνο ) μέσω Hellas Pak αν θυμάται κανείς παλιός, και που ήρθε broadband πάλι καλά, δεν μπορείς να τα έχεις όλα...
    Μικρότερος σε ηλικία μεν, αλλά τα θυμάμαι μια χαρά..
    Τι μου θύμισες τώρα με το dial-up.. Και μετά με το isdn.. Αθάνατος επακ..
    Όταν βάλαμε την adsl384 τρίβαμε τα μάτια μας..
    Αλλά δεν κράτησε πολύ η χαρά.. Λίγο αργότερα μπούκωσε ο οτε.. Με κάτι latency να φτάνουν τα ~4000ms..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω από 25-30 πιστεύω πολύ δύσκολα θα παίξεις, κοίταξε μήπως μπορείς να σου δώσουν 24αρα με VDSL προφίλ 24/1 (ή 27/2.5) γιατί δύσκολα αν πας παραπάνω.., εκτός αν χρειάζεσαι το περισσότερο UP, έτσι δίνει πλέον ο ΟΤΕ τις 24αρες από νέες καμπίνες ή κέντρα/rural (για αυτό δε το ξέρω σίγουρα) σε χωριά κλπ
    Αν δεν υπάρχει καμπίνα πως θα δοθεί αυτό το δύστυχο προφίλ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το upload το βάζω ποιο πολύ, αν το πιάσω όλο ευχαριστημένος θα είμαι και να πιασω 25 στο down, με τα τόσα πού έχω εδώ το 1 τι να μου κάνει, θα δείξει
    Το up θα το πιάσεις μάλλον..
    Μάλλον.. Γιατί δεν είσαι και κοντά..
    Απορώ πως δίνουν vdsl τόσο μακριά..
    Εγώ σε βόντα που πήγα να δοκιμάσω κάτι παρόμοιο μου είπαν εφόσον δεν υπάρχει διαθεσιμότητα απλά δεν..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρότερος σε ηλικία μεν, αλλά τα θυμάμαι μια χαρά..
    Τι μου θύμισες τώρα με το dial-up.. Και μετά με το isdn.. Αθάνατος επακ..
    Όταν βάλαμε την adsl384 τρίβαμε τα μάτια μας..
    Αλλά δεν κράτησε πολύ η χαρά.. Λίγο αργότερα μπούκωσε ο οτε.. Με κάτι latency να φτάνουν τα ~4000ms..

    - - - Updated - - -



    Αν δεν υπάρχει καμπίνα πως θα δοθεί αυτό το δύστυχο προφίλ;

    - - - Updated - - -



    Το up θα το πιάσεις μάλλον..
    Μάλλον.. Γιατί δεν είσαι και κοντά..
    Απορώ πως δίνουν vdsl τόσο μακριά..
    Εγώ σε βόντα που πήγα να δοκιμάσω κάτι παρόμοιο μου είπαν εφόσον δεν υπάρχει διαθεσιμότητα απλά δεν..
    Δεν ξέρω θα δούμε κοντός ψαλμός αλληλούια, έχω καθαρή γραμμή χωρίς παρεμβολές όταν ήμουν ΟΤΕ πριν 4 χρόνια έπιανα 16-17 οι συνήθεις που δίνει είναι 15, για το VDSL συνήθεις 45, έχω μιλήσει και με προϊστάμενο τεχνικό φίλο στα κεντρικά και μου λέει ότι 40 θα το πιάσω, στην τελική συμβόλαιο 2 χρόνια θα κάνω δεν θα αγοράσω οικόπεδο για μια ζωή, να το πάρω απόφαση τελικά εδώ που είμαι πόσο μπορώ να έχω μέγιστο να το ξέρω, τρόπος να το έβαζα 1 ημέρα να έβλεπα δεν γινόταν στην Wind είμαι τώρα, φαντάσου με το fritz έχω κάνει το tweak έχω κάνει το snr 2-3 κλειδώνω 18 περίπου και έχω σχεδόν μηδενικά σφάλματα CRC στην χειρότερη 0,05 λεπτό.
    Αυτό που ανέφερες δηλαδή να πάρω VDSL με προφίλ ADSL, γίνεται ΜΟΝΟ από καμπίνα το ξέρεις σίγουρα 100%?

  3. #18
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά το δίνουν από καμπίνες
    Επειδή σε ένα χωριό μπορεί να έχει πχ 500 συνδέσεις, ίσως να δίνουν και VDSL προφίλ λόγω ότι είναι rural network μαζί με ΟΤΕ, μια δράση για να έχει ίντερνετ σε μικρά χωριά κλπ
    Ρώτα το φίλο σου μήπως.., δεν ξέρω άλλη περίπτωση να το έχουν βάλει σε χωριό.., ίσως είσαι ο πρώτος.. (αυτό το λέω σε περίπτωση που το VDSL είναι απογοητευτικό)..

  4. #19
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Μήπως ξέρεις αν μπορώ να ζητήσω 8b προφίλ θα είναι καλύτερα από το 17a λόγω απόστασης. Οσο αφορα το rural το κοίταξα δεν είμαι μεσα εμένα είναι μεγάλο χωριό, αυτο δίνεται σε μικρούς οικισμούς.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω θα δούμε κοντός ψαλμός αλληλούια, έχω καθαρή γραμμή χωρίς παρεμβολές όταν ήμουν ΟΤΕ πριν 4 χρόνια έπιανα 16-17 οι συνήθεις που δίνει είναι 15, για το VDSL συνήθεις 45, έχω μιλήσει και με προϊστάμενο τεχνικό φίλο στα κεντρικά και μου λέει ότι 40 θα το πιάσω, στην τελική συμβόλαιο 2 χρόνια θα κάνω δεν θα αγοράσω οικόπεδο για μια ζωή, να το πάρω απόφαση τελικά εδώ που είμαι πόσο μπορώ να έχω μέγιστο να το ξέρω, τρόπος να το έβαζα 1 ημέρα να έβλεπα δεν γινόταν στην Wind είμαι τώρα, φαντάσου με το fritz έχω κάνει το tweak έχω κάνει το snr 2-3 κλειδώνω 18 περίπου και έχω σχεδόν μηδενικά σφάλματα CRC στην χειρότερη 0,05 λεπτό.
    Αυτό που ανέφερες δηλαδή να πάρω VDSL με προφίλ ADSL, γίνεται ΜΟΝΟ από καμπίνα το ξέρεις σίγουρα 100%?
    Οι ταχύτητες που αναφέρεις είναι επειδή είσαι σε αραιοκατοικημένη περιοχή.. Αν ήταν πυκνοκατοικημένη.. Εκεί θα "λέγαμε" για ταχύτητες με το crosstalk που θα υπήρχε.. Α.. Και γενικά μη συγκρίνουμε το πριν με το τώρα.. Παλαιότερα όλες σχεδόν οι γραμμές κλείδωναν πιο καλά..
    Με αυτό το σενάριο έχεις καλές πιθανότητες.. Αλλά και πάλι γενικά πάνω από 1χλμ δεν δίνουν vdsl διότι δεν είναι σταθερό και σιγά σιγά μπορεί να χάνει σε κλείδωμα.. Εσύ το ξεπερνάς αυτό το χιλιομετρικό όριο.. Είσαι πρπ προς τα ~2.. Κάτι "τέτοια" πάντως όπως φαίνεται τα κάνει ο οτε.. Και με το φρίτζ που λες όλο και κάτι θα τσιμπήσεις ακόμα σε ταχύτητα..
    Μετά υπάρχει και το speed booster αν ενδιαφέρεσαι και έχεις καλό 4g εκεί..
    Adsl δεν δίνουν όπως ακούστηκε.. Αν υπήρχε καμπίνα vdsl οτε και είσαι πελάτης οτε, σε βάζουν εκεί με προφίλ vdsl και ταχύτητα 27/2,5 πλέον από 24/1..

    Αλήθεια, τα καλώδια είναι εναέρια; Αν ναι, ίσως δεν βοηθήσει πολύ..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ξέρεις αν μπορώ να ζητήσω 8b προφίλ θα είναι καλύτερα από το 17a λόγω απόστασης. Οσο αφορα το rural το κοίταξα δεν είμαι μεσα εμένα είναι μεγάλο χωριό, αυτο δίνεται σε μικρούς οικισμούς.
    Όπως είπαμε ο οτε ΔΕΝ δίνει 8b.. Δοκίμασε το αλλά 99% δεν θα το πάρεις..
    Καμπίνες vdsl είπες δεν υπάρχουν σωστά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #21
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ταχύτητες που αναφέρεις είναι επειδή είσαι σε αραιοκατοικημένη περιοχή.. Αν ήταν πυκνοκατοικημένη.. Εκεί θα "λέγαμε" για ταχύτητες με το crosstalk που θα υπήρχε.. Α.. Και γενικά μη συγκρίνουμε το πριν με το τώρα.. Παλαιότερα όλες σχεδόν οι γραμμές κλείδωναν πιο καλά..
    Με αυτό το σενάριο έχεις καλές πιθανότητες.. Αλλά και πάλι γενικά πάνω από 1χλμ δεν δίνουν vdsl διότι δεν είναι σταθερό και σιγά σιγά μπορεί να χάνει σε κλείδωμα.. Εσύ το ξεπερνάς αυτό το χιλιομετρικό όριο.. Είσαι πρπ προς τα ~2.. Κάτι "τέτοια" πάντως όπως φαίνεται τα κάνει ο οτε.. Και με το φρίτζ που λες όλο και κάτι θα τσιμπήσεις ακόμα σε ταχύτητα..
    Μετά υπάρχει και το speed booster αν ενδιαφέρεσαι και έχεις καλό 4g εκεί..
    Adsl δεν δίνουν όπως ακούστηκε.. Αν υπήρχε καμπίνα vdsl οτε και είσαι πελάτης οτε, σε βάζουν εκεί με προφίλ vdsl και ταχύτητα 27/2,5 πλέον από 24/1..

    Αλήθεια, τα καλώδια είναι εναέρια; Αν ναι, ίσως δεν βοηθήσει πολύ..

    - - - Updated - - -



    Όπως είπαμε ο οτε ΔΕΝ δίνει 8b.. Δοκίμασε το αλλά 99% δεν θα το πάρεις..
    Καμπίνες vdsl είπες δεν υπάρχουν σωστά;
    Γεια και πάλι η απόσταση αν την πάρεις ευθεία είναι γύρω στα 800 μέτρα ένας δρόμος ευθεία είναι, και ευθεία κολώνες το 90% τις απόστασης μια ευθεία σε κάποιο σημείο 200 μέτρα από το AK έχει ένα καφάο σε κάποιο σημείο μπαίνουν και στον δρόμο αλλά ζήτημα να είναι το 20% της διαδρομής.
    Τώρα με wind 2-3 snr με το tweak εχω 18.300, errors CRC 0,05 ανά λεπτό, αποσύνδεση δεν έχω μια εβδομάδα τώρα ούτε μια.... ελπίζω, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
    Να σε ρωτήσω κάτι ΑΝ ξέρεις, η Cosmote ΑΝ ΗΘΕΛΕ θα μπορούσε να δώσει 8b η έχει να κάνει με τι hardware έχει το AK εδώ, θεωρητικά θα μπορούσε να έδινε παντού? η απαιτούνται προσθήκες στα DSLAM, ψιλά γράμματα σας ρωτώ...
    Καμπίνες φυσικά όχι δεν υπάρχουν εδώ, μόνο το κτίριο του ΟΤΕ στο χωριό, και μια καμπίνα έξω από αυτό το κτήριο ADSL της wind από την οποία παίρνω τώρα εγώ + 60 μέτρα ποιο μακρυά ( αντίθετη κατεύθυνση )
    Ευχαριστώ άπαντες

  7. #22
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Στην αρχη φανταζομαι ειναι αυτο το +10% που ξεκινησαν να δινουν οι παροχοι στις συνδεσεις. Τωρα ομως κλειδωνω στα 49999. Υπαρχει καποια ρυθμιση για να παω ξανα στα 55000;

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  41,7 KB 
ID: 224541

    Δεν αλλαξε κατι οταν απενεργοποιησα το G-INP, μονο το Up εγινε Fast.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχη φανταζομαι ειναι αυτο το +10% που ξεκινησαν να δινουν οι παροχοι στις συνδεσεις. Τωρα ομως κλειδωνω στα 49999. Υπαρχει καποια ρυθμιση για να παω ξανα στα 55000;

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  41,7 KB 
ID: 224541

    Δεν αλλαξε κατι οταν απενεργοποιησα το G-INP, μονο το Up εγινε Fast.
    Σε καμπίνα ΟΤΕ είσαι;
    Συνήθως έχουν δώσει το 10%, μήπως έχεις ζητήσει fastpath?
    Αν δεν έχεις σκαλίσει πολλές ρυθμίσεις κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών στο ρούτερ

  9. #24
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμπίνα ΟΤΕ είσαι;
    Συνήθως έχουν δώσει το 10%, μήπως έχεις ζητήσει fastpath?
    Αν δεν έχεις σκαλίσει πολλές ρυθμίσεις κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών στο ρούτερ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  48,3 KB 
ID: 224551

    Μολις εκανα, δεν βλεπω καποια διαφορα, μονο το noise μειωθηκε αρκετα. Παρεμεινε το upload στο fast. Δεν θυμαμαι και δε νομιζω να ειχα ζητησει fastpath. Το 10% το ειχα μονο για 1,2 λεπτα αφοτου ηρθε ο τεχνικος για να βαλει τη γραμμη. Μπορω να το ζητησω καπως μεσω τσατ; Ναι, καμπινα του ΟΤΕ. To fast στο upload τι σημαινει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazaross : 13-02-21 στις 21:24.

  10. #25
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάνε μια κλήση στην τεχνική υποστήριξη και ζήτα να σου βάλουν Interleaved προφίλ σε UP & Down, αν σου πουν ρυθμίζεται μόνο του ζήτα να γίνει χειροκίνητη αλλαγή με αυτόματο interleave depth
    Ίσως το fast στο upload να μην σε αφήνει να πας στα 55/5.5, το fast σημαίνει πως στο ανέβασμα δεν γίνεται έλεγχος για σφάλματα και αν κάποιο πακέτο είναι κατεστραμμένο ζητάει επαναποστολή( αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν)
    Παράξενο πάντως.., πες τους πως στην περιοχή έχουν δώσει το 10%, λες και σε έχουν κλειδωμένο σε προφίλ 50/5 είναι.., σίγουρα η γραμμή σου πάει παραπάνω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κοζανίτης : 13-02-21 στις 22:47.

  11. #26
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε μια κλήση στην τεχνική υποστήριξη και ζήτα να σου βάλουν Interleaved προφίλ σε UP & Down, αν σου πουν ρυθμίζεται μόνο του ζήτα να γίνει χειροκίνητη αλλαγή με αυτόματο interleave depth
    Ίσως το fast στο upload να μην σε αφήνει να πας στα 55/5.5, το fast σημαίνει πως στο ανέβασμα δεν γίνεται έλεγχος για σφάλματα και αν κάποιο πακέτο είναι κατεστραμμένο ζητάει επαναποστολή( αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν)
    Παράξενο πάντως.., πες τους πως στην περιοχή έχουν δώσει το 10%, λες και σε έχουν κλειδωμένο σε προφίλ 50/5 είναι.., σίγουρα η γραμμή σου πάει παραπάνω..
    Interleave εδειχνε πριν κανω αλλαγη σε μια ρυθμιση, αλλα και παλι στα 50/5 με εδειχνε. Απο τοτε που εκανα την αλλαγη, και παρολο που εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων, παραμενει κολλημενο το fast στο upload.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ποια ρύθμιση πείραξες;
    Ζήτα reset στην πόρτα σου μαζί με όλα αυτα..

  13. #28
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια και πάλι η απόσταση αν την πάρεις ευθεία είναι γύρω στα 800 μέτρα ένας δρόμος ευθεία είναι, και ευθεία κολώνες το 90% τις απόστασης μια ευθεία σε κάποιο σημείο 200 μέτρα από το AK έχει ένα καφάο σε κάποιο σημείο μπαίνουν και στον δρόμο αλλά ζήτημα να είναι το 20% της διαδρομής.
    Τώρα με wind 2-3 snr με το tweak εχω 18.300, errors CRC 0,05 ανά λεπτό, αποσύνδεση δεν έχω μια εβδομάδα τώρα ούτε μια.... ελπίζω, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
    Να σε ρωτήσω κάτι ΑΝ ξέρεις, η Cosmote ΑΝ ΗΘΕΛΕ θα μπορούσε να δώσει 8b η έχει να κάνει με τι hardware έχει το AK εδώ, θεωρητικά θα μπορούσε να έδινε παντού? η απαιτούνται προσθήκες στα DSLAM, ψιλά γράμματα σας ρωτώ...
    Καμπίνες φυσικά όχι δεν υπάρχουν εδώ, μόνο το κτίριο του ΟΤΕ στο χωριό, και μια καμπίνα έξω από αυτό το κτήριο ADSL της wind από την οποία παίρνω τώρα εγώ + 60 μέτρα ποιο μακρυά ( αντίθετη κατεύθυνση )
    Ευχαριστώ άπαντες
    Το attenuation που βλέπω εδώ μεταφράζεται σε 1376 Μέτρα. Το καλώδιο μπορεί να κάνει βόλτες στο δρόμο.. Και χώρια τι ενώσεις θα έχει φάει με τα χρόνια.. Εντάξει οριακά είσαι.. Πάντως όπως είπα σε τέτοιες αποστάσεις συνήθως δεν δίνουν vdsl..
    Μετά με το vdsl λόγω τεχνολογίας το attenuation σου θα ανέβει +6-7dB..
    Διαθεσιμότητα αλήθεια σου βγάζει;
    Αν ήθελαν φυσικά και θα το έδιναν το 8Β, δεν είναι θέμα εξοπλισμού, θέμα πολιτικής είναι.. Αν και μάλλον δεν το δίνουν για να περιορίσουν τις παρεμβολές με τις adsl, πιθανολογώ..
    Η βόντα & η wind όμως πως το δίνουν από α.κ; Τι να πω..
    Σε ορισμένες περιοχές, αραιοκατοικημένες περισσότερο όπου δεν υπάρχει χώρος συνεγκατάστασης στο α.κ, οι άλλοι πάροχοι βάζουν έξω καμπίνες adsl.. Ακριβώς όπως το περιγράφεις δλδ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 14-02-21 στις 02:32.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #29
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ρύθμιση πείραξες;
    Ζήτα reset στην πόρτα σου μαζί με όλα αυτα..
    Τι εννοεις οταν λες να ζητησω reset στην πορτα μου;

    Πειραξα το G-INP

  15. #30
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις οταν λες να ζητησω reset στην πορτα μου;

    Πειραξα το G-INP
    Είτε το πείραξες είτε όχι ο οτε δεν το χρησιμοποιεί το g.inp..
    Μετά το reset βλέπω μεγάλη διαφορά και στο attainable & noise..
    Η εσωτερική καλωδίωση οκ; Έχεις και άλλα τηλέφωνα στο σπίτι (πρίζες);
    Δοκίμασες το ρουτερ μόνο του στη κεντρική πρίζα;
    Το ότι η γραμμή ξεκολλάει από το 49998 και πάει 50000, δεν δείχνει κλειδωμένο προφίλ..
    Για τσέκαρε τα παραπάνω..
    Διαφορετικά ένα τηλεφωνάκι θα τους πάρεις, είτε στο τσατ και θα ρωτήσεις γιατί δεν έχεις το +10% δλδ 55/5..
    Ανέφερε και το ρεσετ της πόρτας που σου είπαν.. Θα καταλάβουν αυτοί.. Ουσιαστικά σημαίνει επαναφορά προεπιλογών, στην άλλη πλευρά της γραμμής, δλδ στη πόρτα που συνδέεσαι στο dslam.. Πρπ σαν το ρεσετ που έκανες στο ρουτερ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας