Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα,

    Εργάζομαι το τελευταίο διάστημα σε μια επιχείρηση που με το πρόσχημα του "δοκιμαστικού", έχει εμένα και άλλους πάνω από 3 βδομάδες "μαύρα". Καθημερινά παίζουμε κλέφτες και αστυνόμοι για να μην μας τσακώσει η ΕΛΑΣ μιας και χαρτί μετακίνησης δεν υπάρχει χωρίς σύμβαση. Είναι μάλιστα τέτοια η αδιαφορία των εργοδοτών, που ούτε μάσκες χορηγούν, ούτε νουθετούν κανέναν να χρησιμοποιεί έστω δικιά του.

    Νομικά, έχω πρόβλημα αν τραβήξω φωτογραφίες στις οποίες εικονίζομαι εγώ και συνάδελφοι (με τη συγκατάθεσή τους) να εργαζόμαστε με φόντο τον εξοπλισμό ως απόδειξη;

    Επίσης υπάρχουν παραβιασμένα - κομμένα συστήματα ασφαλείας σε μηχανές για να δουλεύουν με ανοιχτές πόρτες, λάδια στο πάτωμα, φθαρμένοι ιμάντες. Μπορώ να φωτογραφίσω και αυτά, να τα επισυνάψω σε τυχόν καταγγελία για την ελλιπή υγιεινή και ασφάλεια ή θα έχω χειρότερο πρόβλημα από τα χαμένα υπερ πίστεως και κυβερνήσεως ένσημα;

    Τελευταία, ακόμα και αν δεν δει τρίτος τις φωτογραφίες, μπορώ να έχω εικόνες από τον βιομηχανικό εξοπλισμό για να κάνω δικές μου σημειώσεις πάνω στο χειρισμό των μηχανών;

    Αν κάποιος γνωρίζει υπεύθυνα να απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δικηγόρος-εργατολόγος θα σου πει. Μην διακινδυνεύσεις όμως νομικές συνέπειες πριν πάρεις έγκυρη συμβουλή.

    Αν δεν σε ενδιαφέρει η δουλειά, καταγγελία στον ΣΕΠΕ
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικηγόρος-εργατολόγος θα σου πει. Μην διακινδυνεύσεις όμως νομικές συνέπειες πριν πάρεις έγκυρη συμβουλή.

    Αν δεν σε ενδιαφέρει η δουλειά, καταγγελία στον ΣΕΠΕ
    Η δουλειά με ενδιαφέρει και δε φοβάμαι την καταγγελία. Δε θέλω να κάψω νωρίς το χαρτί απλά ή να το κάψω χωρίς να είναι "δεμένη" η υπόθεση.

    Το καλύτερο όμως είναι να ρωτήσω κάποιον ειδικό, σίγουρα. Ευχαριστώ πολύ.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς να κανείς ανώνυμη καταγγελία στο ΣΕΠΕ και θα έρθουν για έλεγχο. Με όλα αυτά που λες, θα γράψει το κοντέρ τέτοιο πρόστιμο που μπορεί και να κλείσουν (ανάλογα και το μέγεθος της εταιρείας βέβαια)

  5. #5
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να κανείς ανώνυμη καταγγελία στο ΣΕΠΕ και θα έρθουν για έλεγχο. Με όλα αυτά που λες, θα γράψει το κοντέρ τέτοιο πρόστιμο που μπορεί και να κλείσουν (ανάλογα και το μέγεθος της εταιρείας βέβαια)
    Η βλακεία δεν τιμολογείται. Όταν επιμένουν να κάνεις διάλειμμα μαζί με άλλους 5 σε ένα χώρο 3 επί 3 γιατί είσαι "αντικοινωνικός", πόσο πρέπει να γράψει το κοντέρ;

    Το ακόμα ηλιθιότερο είναι ότι οι συνάδελφοι αποδέχονται την κατάσταση, έρχονται και φεύγουν 2 - 2 μαζί και έχουν πρόβλημα όταν τους κρατάς σε απόσταση.

    Μιλάμε για τσίρκο.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Στο θέμα COVID δεν μπορούν να αποδειχτούν πολλά από μια αυτοψία, παρόλα αυτά αν έχει όρεξη το ΣΕΠΕ γίνονται πολλά.

    Τα υπόλοιπα που λες όμως, όπως μαύρη εργασία, ελλιπή μέτρα προστασίας και παραβιάσεις των συστημάτων ασφαλείας (να τα αναφέρεις με ακρίβεια όλα αυτά στην καταγγελία σου για να πάνε στοχευμένα, οι επισκέψεις του ΣΕΠΕ είναι maximum 30 λεπτά, εκτός από ομαδικά και θανατηφόρα εργατικά) είναι σοβαρά και τιμωρούνται ακριβά.

    Το θέμα είναι να έρθουν μετά από ανώνυμη καταγγελία γιατί όπως και να έχει οι επώνυμες προηγούνται όπως επίσης και η διερεύνηση των εργατικών.

    Επίσης να ξέρεις πως αν το ΣΕΠΕ ξεκινήσει διαδικασία όχι μόνο θα πληρώσει πρόστιμα αλλά θα έρχεται συνεχώς μέχρι όλες οι παραβάσεις που έχουν καταγράφει να διορθωθούν και κάθε φορά που δε θα διορθώνονται έχει ξανά πρόστιμο. Εν ολίγης θα αναγκαστεί η εταιρεία να συμμορφωθεί, διαφορετικά θα δουλεύει για να πληρώνει το ΣΕΠΕ

  7. #7
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θέμα COVID δεν μπορούν να αποδειχτούν πολλά από μια αυτοψία, παρόλα αυτά αν έχει όρεξη το ΣΕΠΕ γίνονται πολλά.

    Τα υπόλοιπα που λες όμως, όπως μαύρη εργασία, ελλιπή μέτρα προστασίας και παραβιάσεις των συστημάτων ασφαλείας ...
    Για αυτό ήθελα ντοκουμέντα, να έχουν δει πρώτα τι ψάχνουν και εγώ να δείξω που είναι.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Δε ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό με τις φωτογραφίες.

    Επίσης εάν πιαστεί κάποιος να δουλεύει αδήλωτα τότε τα υπόλοιπα είναι πταίσματα

  9. #9
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Υποψιάζομαι πως όχι. Και θα ήταν πολύ καλή ευκαιρία να βγάλει τα σπασμένα πάνω μου αν τους έδινα στο πιάτο τέτοια νομικίστικη ευκαιρία.

    Ίσως καλύτερα να αρκεστώ στην ξεκάθαρη, απλή περιγραφή τους. Λογικά ξέρουν τη δουλειά τους και τι ψάχνουν.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το ΣΕΠΕ είναι η μοναδική επιλογή χωρίς κόστος για εσένα. Ό,τι παραπάνω δεν αξίζει.

    Απλά μια υποσημείωση ότι αν έρθουν και ξέρουν και τι ψάχνουν είναι πιθανό να καταλάβουν ποιοι έκαναν την καταγγελία, με ό,τι σημαίνει αυτό για συνέχιση εργασίας εκεί (μαύρα ή άσπρα) και στο αν τους χρειάζεσαι σαν σύσταση για επόμενο εργοδότη (χλωμό αφού λες ότι δουλεύεις μαύρα).


  11. #11
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petran_18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Εργάζομαι το τελευταίο διάστημα σε μια επιχείρηση που με το πρόσχημα του "δοκιμαστικού", έχει εμένα και άλλους πάνω από 3 βδομάδες "μαύρα". Καθημερινά παίζουμε κλέφτες και αστυνόμοι για να μην μας τσακώσει η ΕΛΑΣ μιας και χαρτί μετακίνησης δεν υπάρχει χωρίς σύμβαση. Είναι μάλιστα τέτοια η αδιαφορία των εργοδοτών, που ούτε μάσκες χορηγούν, ούτε νουθετούν κανέναν να χρησιμοποιεί έστω δικιά του.

    Νομικά, έχω πρόβλημα αν τραβήξω φωτογραφίες στις οποίες εικονίζομαι εγώ και συνάδελφοι (με τη συγκατάθεσή τους) να εργαζόμαστε με φόντο τον εξοπλισμό ως απόδειξη;

    Επίσης υπάρχουν παραβιασμένα - κομμένα συστήματα ασφαλείας σε μηχανές για να δουλεύουν με ανοιχτές πόρτες, λάδια στο πάτωμα, φθαρμένοι ιμάντες. Μπορώ να φωτογραφίσω και αυτά, να τα επισυνάψω σε τυχόν καταγγελία για την ελλιπή υγιεινή και ασφάλεια ή θα έχω χειρότερο πρόβλημα από τα χαμένα υπερ πίστεως και κυβερνήσεως ένσημα;

    Τελευταία, ακόμα και αν δεν δει τρίτος τις φωτογραφίες, μπορώ να έχω εικόνες από τον βιομηχανικό εξοπλισμό για να κάνω δικές μου σημειώσεις πάνω στο χειρισμό των μηχανών;

    Αν κάποιος γνωρίζει υπεύθυνα να απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.
    Συμφωνώ με τον nnn, σε κάθε περίπτωση όμως, αν υπάρχουν σημάνσεις για τη απαγόρευση χρήσης καμερών για παράδειγμα, θα πρόσεχα.
    Επίσης, αν δοκιμάσεις το σενάριο για φωτογράφηση με εξοπλισμό στο background, προσοχή μην υπάρχουν στην οθόνη ευαίσθητα και προσωπικά δεδομένα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #12
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την υποστήριξη. Αλήθεια κάθε μέρα μουρμουράμε μεταξύ μας για τις συμβάσεις, με τι κωδικούς θα μας δηλώσει σαν εργατοτεχνίτες(!) πάντα (είμαστε όλοι πτυχιούχοι και κάποιοι με μεταπτυχιακά) και γενικά μαζεύουμε πολύ αρνητικότητα.

    Από παλιότερους αλλά και από ολίσθημα των εργοδοτών μάθαμε πως "δεν μακροημερεύει κανείς" εκεί και μάλλον κάποιος λόγος θα υπάρχει. Χώρια που δεν θέλει να αναγνωρίσει - πληρώσει πτυχία γιατί "τόσοι περάσαν από εδώ και έφυγαν" (sic). Αν καταλάβε κάποιος, ας εξηγήσει και εμας το μέγεθος της εγκεφαλικής βλάβης.

    Στο θέμα μας, δεν υπάρχει καμιά ένδειξη για απαγόρευση κινητών ή φωτογραφιών καθώς και δεν εικονίζονται δεδομένα κανενός στα μόνιτορ του εξοπλισμού. Εννοείται πως αν φύγει καταγγελία δε θα γίνει καν αναφορά στο CV, δεν παίζουμε με τέτοια.

    Ικανό έχω βέβαια το κράτος να μας χρεώσει με τίποτα αναδρομικά 300άρια αν αποδειχτεί η παράβαση του εργοδότη γιατί σπάσαμε τα μέτρα.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    συμβουλεψου εργατολογο (νομικό, όχι έναν ειδικευμένο σε θέματα κοινωνικής ασφάλισης π.χ λογιστή).

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο ίδιος ο σεπε θα σε συμβουλεψει. Εχε τις φωτογραφίες κλπ και μιλα τους.
    Θα σε καθοδηγησου. και θα σου πουν τι επιλογες εχεις για ανωνυμη/επωνυμη καταγγελία. και αποφασιζεις μετα.
    Ολοι οσοι απευθύνονται στο σεπε, εχουν ακριβως τετια θεματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ίδιος ο σεπε θα σε συμβουλεψει. Εχε τις φωτογραφίες κλπ και μιλα τους.
    Θα σε καθοδηγησου. και θα σου πουν τι επιλογες εχεις για ανωνυμη/επωνυμη καταγγελία. και αποφασιζεις μετα.
    Ολοι οσοι απευθύνονται στο σεπε, εχουν ακριβως τετια θεματα.
    Χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα, δεν εμπιστεύομαι τυφλά τον Σεπε σε τέτοια. Με το κατάλληλο αντίτιμο από τις επιχειρήσεις πολλες αρχές μπορούν να πάνε περίπατο και να βρεθώ μπλεγμένος.

    Η νομική συμβουλή εργατολόγου η δικηγόρου σωματείου είναι η πλέον ασφαλής.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας