Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα παρακαλουσα οσοι εχουν σκοπο να μπουν για να ειρωνευτουν/να πουνε την λαλακια τους να πανε αλλου εδω εκφραζω μια γνωμη και θελω συζητηση οχι εξυπναδες απο καθετες αποψεις.
    Σαν νεοτερος εντελως σχετικα αμορφωτος μη εχοντας διαβασει βιβλια λογοτεχνικα ή ιστορια τα ακουσματα μου περι αριστερισμου ηταν ειτε απο καθηγητες σχολιου οι οποιοι με τα σημερινα μυαλα μου φαινονται αποψεις που απλα εχουν απομεινει απο την εποχη που σπουδαζαν ειτε απο συζητησεις ως φοιτητης και ισως λιγο μετεπειτα.
    Οι αποψεις περι αριστερας παντα σχετικα ομορφες σε ενα κυμμα δικαιοσυνης και ισοτητας απο την σκοπια ανθρωπων βολεμενων που μεγαλωσαν σε συγκριση με το παρελθον σε μια σχετικη πολυτελεια (αν αναλογιστει κανεις οτι 100 χρονια πριν πεθαινε κοσμος απο πεινα ενω τωρα πιο πιθανο να παλευεις για να χασεις κιλα).
    Τον τελευταιο καιρο που εχει τυχει να διαβασω λιγο παραπανω αρχισα να αναρωτιεμαι για ποιον λογο ειχαμε θεοποιησει το κινημα των αριστερων?Στην γαλλια που μαζευε η κομμουνα τους ιερεις και τους αποκεφαλιζε αν δεν υπηρετουσαν τυφλα το νεο καθεστος(περα το οτι απο κακη διαχειριση το εφερε ενα βημα πριν απο την εξαφανιση)?Στην σοβιετικη ενωση που ναι μεν ταισε κοσμο αλλα αν μιλουσες εναντιων του κομματος εξαφανιζοσουν σε μια νυχτα?στην κινα που η ανθρωπινη ζωη δεν εχει καμια αξια?Στην κουβα (αλλη βεβαια περιπτωση) που ναι μεν οι ανθρωποι ολοι τρωνε και ολοι εχουν στεγη αλλα οταν φιλη μου εφυγε και εδινε σερβιετες που τις περισεψαν και σαμπουαν της φιλουσαν το χερι που δειχνει ...κατι.
    Και θα μου πει κανεις οκ κακη εφαρμογη της ιδεας,οκ μαζι σας.
    Παμε σε αλλο θεμα επειδη το συζηταμε με εναν φιλο μου αρκετα και λεγαμε περι περιουσιας,η ιδεα του να μην υπαρχει προσωπικη περιουσια εγω θεωρω οτι ειναι τερμα βλακωδες απο πολλες αποψεις συμφωνω στο οτι δεν θα επρεπε να υπαρχει συγκεντρωση τεραστιας περιουσιας σε τοσο λιγους ανθρωπους αλλα το να πληρωνονται ολοι τα ιδια (ενω εγω προσωπικα ποτε δεν εχω συνταντησει ανθρωπους να μοχθουν το ιδιο στην ιδια θεση) ή να μην εχουν περιουσια αποτελει ενα αντικινητρο για παραγωγικοτητα(γιατι απλα δεν υπαρχει λογος να δουλεψεις περα απο το απαραιτητο).Επισης δεν διαχειριζονται ολοι τα χρηματα με τον ιδιο τροπο αλλοι τα μαμανε την μανα αλλοι κανουν το σκατο τους παξιμαδι και μαζευουν χρηματα αν αγορασουν ακινητη περιουσια πρεπει να τους συμπεριφερομαστε σαν κεφαλαιο?
    Επισης επειδη με τον ιδιο φιλο μαλωνουμε μαρξ μαρξ μαρξ αλλα ο μαρξ οτι εγραψε το εγραψε και σε μια εποχη ωπου αγοραζαν τα 4 χρονα στην ευρωπη για να κατεβαινουν χωρις σχοινια στις καμιναδες και αν σφηνωναν τα αφηναν να πεθανουν και απο 5 χρονων ησουν αρκετα μεγαλος για να δουλευεις σε ορυχειο,και οχι σε μια εποχη που η φτωχη ταξη λεει εγω γιατι οχι καινουργιο αμαξι και εγω γιατι οχι το καινουργιο iphone.
    Μηπως εχουμε χτισει στο κεφαλι μας εναν μυθο που δεν υφισταται?
    Απολυτοι και φανατικοι σε αλλο θρεντ ξαναλεω

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σημερινη εγγραφη, σε ενα τεχνολογικο φορουμ οπου με ακρως εριστικο, καθολου ευγενικο, χωρις διολου σεβασμο για οσους βρισκει εδω τροπο, ΑΠΑΙΤΕΙ και κομματικη ( οχι πολιτικη ) συζητηση την οποια μαλιστα ο ΙΔΙΟΣ και θα κρινει περι της ποιοτητας της.

    Οκ, ημουν ο πρωτος εδω......

  3. #3
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Και εγώ ο δεύτερος!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisxkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    (αν αναλογιστει κανεις οτι 100 χρονια πριν πεθαινε κοσμος απο πεινα ενω τωρα πιο πιθανο να παλευεις για να χασεις κιλα).
    Τον τελευταιο καιρο που εχει τυχει να διαβασω λιγο παραπανω αρχισα να αναρωτιεμαι για ποιον λογο ειχαμε θεοποιησει το κινημα των αριστερων?
    Γιατί πριν 100 χρόνια χωρίς αυτούς και τα εργατικά κινήματα ακόμα από την πείνα θα πέθαινε ο κόσμος όπως λες...και έχει πεθάνει ΠΟΛΥΣ κόσμος σε αυτά και άλλα για να μπορείς σήμερα αφενός να τύχει να διαβάσεις λίγο παραπάνω και αφετέρου να αρχίσεις να αναρωτιέσαι και να μπεις εδώ να φτιάξεις αυτό το θέμα.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisxkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρακαλουσα οσοι εχουν σκοπο να μπουν για να ειρωνευτουν/να πουνε την λαλακια τους να πανε αλλου εδω εκφραζω μια γνωμη και θελω συζητηση οχι εξυπναδες απο καθετες αποψεις.
    Σαν νεοτερος εντελως σχετικα αμορφωτος μη εχοντας διαβασει βιβλια λογοτεχνικα ή ιστορια τα ακουσματα μου περι αριστερισμου ηταν ειτε απο καθηγητες σχολιου οι οποιοι με τα σημερινα μυαλα μου φαινονται αποψεις που απλα εχουν απομεινει απο την εποχη που σπουδαζαν ειτε απο συζητησεις ως φοιτητης και ισως λιγο μετεπειτα.
    Οι αποψεις περι αριστερας παντα σχετικα ομορφες σε ενα κυμμα δικαιοσυνης και ισοτητας απο την σκοπια ανθρωπων βολεμενων που μεγαλωσαν σε συγκριση με το παρελθον σε μια σχετικη πολυτελεια (αν αναλογιστει κανεις οτι 100 χρονια πριν πεθαινε κοσμος απο πεινα ενω τωρα πιο πιθανο να παλευεις για να χασεις κιλα).
    Τον τελευταιο καιρο που εχει τυχει να διαβασω λιγο παραπανω αρχισα να αναρωτιεμαι για ποιον λογο ειχαμε θεοποιησει το κινημα των αριστερων?Στην γαλλια που μαζευε η κομμουνα τους ιερεις και τους αποκεφαλιζε αν δεν υπηρετουσαν τυφλα το νεο καθεστος(περα το οτι απο κακη διαχειριση το εφερε ενα βημα πριν απο την εξαφανιση)?Στην σοβιετικη ενωση που ναι μεν ταισε κοσμο αλλα αν μιλουσες εναντιων του κομματος εξαφανιζοσουν σε μια νυχτα?στην κινα που η ανθρωπινη ζωη δεν εχει καμια αξια?Στην κουβα (αλλη βεβαια περιπτωση) που ναι μεν οι ανθρωποι ολοι τρωνε και ολοι εχουν στεγη αλλα οταν φιλη μου εφυγε και εδινε σερβιετες που τις περισεψαν και σαμπουαν της φιλουσαν το χερι που δειχνει ...κατι.
    Και θα μου πει κανεις οκ κακη εφαρμογη της ιδεας,οκ μαζι σας.
    Παμε σε αλλο θεμα επειδη το συζηταμε με εναν φιλο μου αρκετα και λεγαμε περι περιουσιας,η ιδεα του να μην υπαρχει προσωπικη περιουσια εγω θεωρω οτι ειναι τερμα βλακωδες απο πολλες αποψεις συμφωνω στο οτι δεν θα επρεπε να υπαρχει συγκεντρωση τεραστιας περιουσιας σε τοσο λιγους ανθρωπους αλλα το να πληρωνονται ολοι τα ιδια (ενω εγω προσωπικα ποτε δεν εχω συνταντησει ανθρωπους να μοχθουν το ιδιο στην ιδια θεση) ή να μην εχουν περιουσια αποτελει ενα αντικινητρο για παραγωγικοτητα(γιατι απλα δεν υπαρχει λογος να δουλεψεις περα απο το απαραιτητο).Επισης δεν διαχειριζονται ολοι τα χρηματα με τον ιδιο τροπο αλλοι τα μαμανε την μανα αλλοι κανουν το σκατο τους παξιμαδι και μαζευουν χρηματα αν αγορασουν ακινητη περιουσια πρεπει να τους συμπεριφερομαστε σαν κεφαλαιο?
    Επισης επειδη με τον ιδιο φιλο μαλωνουμε μαρξ μαρξ μαρξ αλλα ο μαρξ οτι εγραψε το εγραψε και σε μια εποχη ωπου αγοραζαν τα 4 χρονα στην ευρωπη για να κατεβαινουν χωρις σχοινια στις καμιναδες και αν σφηνωναν τα αφηναν να πεθανουν και απο 5 χρονων ησουν αρκετα μεγαλος για να δουλευεις σε ορυχειο,και οχι σε μια εποχη που η φτωχη ταξη λεει εγω γιατι οχι καινουργιο αμαξι και εγω γιατι οχι το καινουργιο iphone.
    Μηπως εχουμε χτισει στο κεφαλι μας εναν μυθο που δεν υφισταται?
    Απολυτοι και φανατικοι σε αλλο θρεντ ξαναλεω
    Το κείμενό σου είναι πολύ δύσκολο στην ανάγνωση,σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι αριστερά γενικότερα δεν είναι μόνο αυτά που αναφέρεις.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κομμουνισμός δεν είναι μόνο τα εργατικά κινήματα, και στα εργατικά κινήματα δεν συμμετέχουν μόνο αριστεροί αλλά και απλος κόσμος χωρίς που δεν είναι μέλος κομματικών κινημάτων

    Στον παραπάνω φίλο ναι δεν είναι κομματική συζήτηση φίλε μου δεν αναφέρω κανένα κόμμα στην συζήτηση και δεν υποστήριξα κανένα. Η πολιτική σκηνή της Ελλάδας για εμένα από όπου και να την πιάσεις αριστερά δεξιά κέντρο είναι ένα σάπιο σύστημα ανθρώπων που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους που είτε κάποιος τους έχει πάρει από από κομματικές νεολαίες ή έχουν κληρονομικό δικαίωμα.Κανεις τους δεν ξέρει να διαχειρίζεται χρήμα και αυτοί μας διοικούν. Επίσης γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ γιατί εδώ επιτρέπονται πολιτικές συζητήσεις. Σε κάλυψα?

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αμιγως κομματικη ειναι η συζητηση που ανοιξες, το πρωτο πραμα που εκανες μολις γραφτηκες ( εξ επι τουτου οπως διευκρινιζεις ) και μια ακομα συνεχεια τοσων και τοσων αλλων πανομοιοτυπων που προωθουν τον Τζημερο. Και τις "μαυρισμενες" διαρκως απο τους ψηφοφορους θεσεις του.

    Που θα παει ομως, οταν ακομα κι ημιτρελος Λεβεντης καταφερε να πραγματοποιησει το ονειρο της βουλευτικης συνταξης, εχει και ελπιζει ακομα ο περι ου ο λογος και ο ......μηχανισμος του. Που ανοιγει τετοια θεματα και σε τοσο εριστικο και προσβλητικο υφος.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω, συνέχισε να διαβάζεις.
    ΥΓ. Τα σοσιαλιστικά κράτη είχαν από τους χαμηλότερους δείκτες αναλφαβητισμού.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μου αρέσει όταν κάποιος βάζει στο ίδιο τσουβάλι αριστερά/κομμουνισμό.
    Πόσο αριστερά;
    Σοσιαλδημοκρατία σκανδιναβικών κρατών πιάνεται ας πούμε;
    ΜΛ ή ΛΜ;
    Ποιος κομμουνισμός; Η Κίνα έχει κομμουνισμό όπως τον φαντάστηκε ο Μαρξ;
    Τον αναρχισμό τον ξεχάσαμε.
    Και αυτά τα γράφω με πολύ κριτική στάση απέναντι στις όποιες εκφάνσεις του κομμουνισμού όπως τις γνωρίσαμε ως τώρα και φανατικά υπέρ της αστικής δημοκρατίας.
    Μόνο μη μνημονεύουμε τα εγκλήματα του Στάλιν για να αγιοποιήσουμε το κτηνώδες "οι αγορές τα ρυθμίζουν όλα" του νεοφιλελευθερισμού.
    Ούτε οι σημερινοί νεόφτωχοι είναι άτομα που δεν μπορούν να αποφασίσουν αν θα πάρουν Iphone ή Samsung. Είναι άτομα και οικογένεις που δεν τους φτάνει το εισόδημα να βγάλουν το μήνα.
    H φτωχοποίηση μεγάλων λαικών στρωμάτων είναι το περιβάλλον που εκκολάπτεται το αυγό του φιδιού.
    Το είδαμε στη Γερμανία του Μεσοπολέμου, το είδαμε και εδώ με τη Χ.Α.
    Αυτά να φοβάσαι φίλε μου.
    Δεν θα έρθει κανείς κομμουνιστής με κονσερβοκούτια να σου πάρει την περιουσία.
    Θα το κάνουν μαζί με τα εργασιακά δικαιώματα, την κοινωνική προνοια και την κοινωνική ασφάλιση, τη δημόσια περιουσία και το περιβάλλον τα αφεντικά σου, οι τράπεζες και οι κυβερνήσεις που δημοκρατικά ψηφίζουμε.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisxkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρακαλουσα οσοι εχουν σκοπο να μπουν για να ειρωνευτουν/να πουνε την λαλακια τους να πανε αλλου εδω εκφραζω μια γνωμη και θελω συζητηση οχι εξυπναδες απο καθετες αποψεις.
    Απολυτοι και φανατικοι σε αλλο θρεντ ξαναλεω
    ενταξει χρηστη 12/2. κλαιω λιγακι που σου απαντησαν κιολας οσοι σου απαντησαν στον τραγελαφο που ποσταρες

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και ο κουμουνισμος οπως αναπτυχτηκε, και ο καπιταλισμος , εξυπηρετουν τον ιδιο σκοπο . το συγκεντρωτισμο . δηλαδη την εξαπλωση τους σε πιο πολλα ατομα και το αρμεγμα τους για την επιτευξη υψηλοτερων (συγκεντρωτικων) σκοπων .
    πριν ησαν οι θρησκειες που παιζαν αυτον τον ρολο .

    η κοινοκτημοσνη και η ανταλαγη σαν πηγαιες κοινωνικες βασεις , τις εχουνε παρει και τις εχουνε κακοποιησει σε βαθμο παραμορφωσης τους για τους σκοπους του συγκεντρωτισμου .

    καπως ετσι θα απεδιδα το τι γινεται σε πολυ απλη μορφη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερινη εγγραφη, σε ενα τεχνολογικο φορουμ οπου με ακρως εριστικο, καθολου ευγενικο, χωρις διολου σεβασμο για οσους βρισκει εδω τροπο, ΑΠΑΙΤΕΙ και κομματικη ( οχι πολιτικη ) συζητηση την οποια μαλιστα ο ΙΔΙΟΣ και θα κρινει περι της ποιοτητας της.
    100% οι σκέψεις μου, απορώ που κάποιοι απαντούν σοβαρά.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    100% οι σκέψεις μου, απορώ που κάποιοι απαντούν σοβαρά.
    Ε όλο και κάποιος σοβαρός δεν θα διαβάσει τις απαντήσεις;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας