Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: SNR και Nova

  1. #1
    Εγγραφή
    15-02-2021
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα.

    Πριν λίγες μέρες επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της nova (έχω συνδρομή 24mbp) προκειμένου να ζητήσω μείωση του SNR από το 6 στο 4 ή και χαμηλότερα, καθώς συνδέομαι με ταχύτητα 10,5mbps και χρειάζομαι λόγω δουλειάς λίγο μεγαλύτερη. Ο τεχνικός μου εξήγησε ότι αυτό δεν μπορεί να συμβεί διότι δεν υπάρχει η δυνατότητα.

    Σήμερα ωστόσο, μετά από πολλές διακοπές ηλεκτρικού ρεύματος, άρχισα να συνδέομαι με ταχύτητες περίπου 13 mbps. To router μου δείχνει snr 2,8.

    Τελικά μπορεί η εταιρεία να μειώσει το snr ή έγινε κατά τύχη; Το ρωτάω διότι σε 2 μήνες η συνδρομή μου στην συγκεκριμένη εταιρεία λήγει και θα μπορώ να αλλάξω πάροχο επιλέγοντας VDSL.

    Ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.png  


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Η nova στα δικά της dslam έχει όριο το 6 και δεν το κατεβάζει πιο πολύ, τώρα εσύ που βλέπεις 2,4 μάλλον κάποια στιγμή μετά απο διακοπές ρεύματος συγχρόνισες πρώτος πριν απο τους άλλους που είναι στο ίδιο ΑΚ με αποτέλεσμα να κρατήσει τον συγχρονισμό.
    Τα ίδια λίγο πολύ ισχύουν για για το vdsl, εκεί μάλιστα αν είσαι απο καμπίνα τότε θα έχεις snr πάνω απο 6 και πιο κοντά στο 9, πάλι χωρίς δυνατότητας αλλαγής απο την Nova.

    Για να είσαι στο 2,4 και να κρατάει την γραμμή σημαίνει πως έχεις καλή γραμμή, ίσως να έπρεπε να σκεφτείς την εκδοχή να πάρεις δικό σου εξοπλισμό που να επιτρέπει την αλλαγή snr, θέλει όμως και εκεί λίγο προσοχή καθώς μετά θα έχεις θέμα αν θέλεις να πας σε πάροχο που παρέχει voip

  3. #3
    Εγγραφή
    15-02-2021
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Αλλά τώρα σκέφτομαι: Αν εγώ μπορώ να αλλάξω το snr με τον κατάλληλο εξοπλισμό, γιατί δεν μπορεί η nova; Δεν μπορεί ή δεν θέλει;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από g11111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Αλλά τώρα σκέφτομαι: Αν εγώ μπορώ να αλλάξω το snr με τον κατάλληλο εξοπλισμό, γιατί δεν μπορεί η nova; Δεν μπορεί ή δεν θέλει;
    Γιατί και το 6 που κάνει χρήση είναι απο τα χαμηλότερα που υπάρχουν, το σύνηθες είναι 9 και πάνω.

    Δεν το αλλάζουν για αν μην έχουν μετά τηλέφωνα, έχω αποσυνδέσεις, ανεβάστε το λίγο, όχι όμως πολύ κλπ

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από g11111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Πριν λίγες μέρες επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της nova (έχω συνδρομή 24mbp) προκειμένου να ζητήσω μείωση του SNR από το 6 στο 4 ή και χαμηλότερα, καθώς συνδέομαι με ταχύτητα 10,5mbps και χρειάζομαι λόγω δουλειάς λίγο μεγαλύτερη. Ο τεχνικός μου εξήγησε ότι αυτό δεν μπορεί να συμβεί διότι δεν υπάρχει η δυνατότητα.

    Σήμερα ωστόσο, μετά από πολλές διακοπές ηλεκτρικού ρεύματος, άρχισα να συνδέομαι με ταχύτητες περίπου 13 mbps. To router μου δείχνει snr 2,8.

    Τελικά μπορεί η εταιρεία να μειώσει το snr ή έγινε κατά τύχη; Το ρωτάω διότι σε 2 μήνες η συνδρομή μου στην συγκεκριμένη εταιρεία λήγει και θα μπορώ να αλλάξω πάροχο επιλέγοντας VDSL.

    Ευχαριστώ.
    καλησπερα, και εγω καποτε ειχα ζητησει να το εχουν στο 6 αλλα με διαφορες αλλαγες ρουτερ που εκανα γιατι εχω πολλα παροχων σε adsl, αλλα και ανοιξε κλεισε τελικα εγινε παραπανω με αποτελεσμα την πολυ χαμηλη ταχυτητα τωρα ειναι καπου 7.5 δεν θυμαμαι ποσο SNR εχει.
    Μερικα adsl routers παροχων επιτρεπουν την αλλαγη του SNR μεσω εντολων telnet, ενα τετοιο ειναι πχ το ZTE W300 που εδινε παλιοτερα ο OTE.
    To δικο σου δεν ξερω αν εχει τετοια δυνατοτητα, και τα αλλα που ξερω οτι εχουν ειναι μεσα απο μενου με εντολες απο το telnet δλδ κονσολα και οχι μεσω του γραφικου τους (web interface).
    Tωρα εχω στην γραμμη μου το adsl/vdsl router που εδινε ο ΟΤΕ το ZTE 931 VII και αυτο επισης το κανει απο το telnet και σε καποια speedtouch (Τhomson) γινοταν και απο ενα προγραμμα στα windows.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας