Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Μένω σε μονοκατοικία με μονοφασικό ρεύμα. Μου ειπαν οτι σε περίπτωση διακοπης μπορώ να συνδεσω τη γεννητρια με οποιαδήποτε πριζα του σπιτιού με ενα καλώδιο ρεύματος (θα πρέπει να εχει δυο αρσενικα σουκο φις) και ετσι ολο το ηλεκτρικό δικτυο του σπιτιου αποκτά ρεύμα.

    Αν έρθει το ρεύμα ενώ η γεννητρια ειναι συνδεδεμενη και λειτουργεί δεν θα γινει κάποια ζημιά; Μηπως πρέπει να εχω κλειστό το διακόπτη του ρολογιου της δεη οσο τροφοδοτω το σπίτι απο τη γεννητρια; (έτσι ομως δεν θα αντιληφθω αν έρθει το ρευμα).

    Πρέπει να κανω κατι στον ηλεκτρολογικο πίνακα του σπιτιού; Να κατεβασω ασφαλειες κλπ;

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να πεις σε αυτόν που σου το είπε, να το κάνει πρώτα στο δικό του σπίτι. Έλεος πια, ο κάθε μ@λ@κ@ς ό,τι του φανεί, και να πάρει κόσμο στο λαιμό του!

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    1ον Το Δεύτερο αρσενικό φις που σου είπε θα έχει 220v στα καρφιά του που σημαίνει ότι αν τα ακουμπήσεις κατά λάθος μπορεί να ψηθείς.
    2ον Αν δεν απομονωθεί πλήρως το σπίτι από το δίκτυο της ΔΕΗ θα στέλνεις ρεύμα σε όλη τη γειτονιά αλλά και στις πεσμένες κολώνες που μπορεί να προσπαθεί κάποιος κακόμοιρος ΔΕΗτζής να επισκευάσει, τον οποίο θα ψήσεις επίσης...

    Οπότε συμφωνώ με τον nyannaco παραπάνω με μόνη διαφορά ότι δεν πρέπει (λόγω του 2) να το κάνει ούτε στο δικό του σπίτι επειδή μπορεί να έχει δικαίωμα να αυτοκτονήσει αλλά δεν έχει δικαίωμα να σκοτώσει κανέναν άλλο...

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ειπαν οτι σε περίπτωση διακοπης μπορώ να συνδεσω τη γεννητρια με οποιαδήποτε πριζα του σπιτιού με ενα καλώδιο ρεύματος (θα πρέπει να εχει δυο αρσενικα σουκο φις)
    Τεχνικά θα δουλέψει, (με όριο φορτίου την ασφάλεια που ασφαλίζει την γραμμή της πρίζας) αλλά είναι ο ορισμός του gheto-electrician.
    Και πρέπει να προσέξετε στην πρίζα/φίς ποιός ακροδέκτης είναι φάση και ποιός ουδέτερος.
    Παραβιάζει όλους τους δυνατούς κανόνες ασφαλείας, + ότι πολύ σωστά είπαν οι προηγούμενοι.
    Καλύτερα να κάνετε μια σωστή εγκατάσταση στον πίνακα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει ενδιαφέρον να μάθουμε ποιος του το είπε, αυτός που πουλάει την γεννήτρια ή ένας άλλος "κάποιος"??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού (και της γεννητριας) μου το είπε αν έχει καμία σημασία. Τον ρώτησα και άλλα χθες. Λοιπόν το σπίτι όντως έχει μονοφασικό ρευμά, αλλά η καλωδίωση του σπιτιού ηταν για τριφασικό με τη λογική να μοιραστούν οι φάσεις σε τρία μέρη του σπιτιού. Όμως τελικά δεν μπήκε τριφασικό.

    Επειδή η θέρμανση του σπιτιού γίνεται με ξυλολέβητα, σε περίπτωση διακοπής ρευματός υπάρχει σοβαρότατος κίνδυνος να σκάσει το καζάνι λόγω του οτι ο κυκλοφορητής δεν θα δουλεύει. Εκεί λοιπόν θα έδινε τη λύση η γεννήτρια. Η εναλλακτική σε κατάσταση ανάγκης (διακοπή ρευματος) είναι να βγούν τα φλεγόμενα καυσόξυλα εκτός λεβητα.

    Ο κυκλοφορητής βρίσκεται στο υπόγειο του σπιτιού, και πρόσθεσε πως αν απλά κλείσω τον μικροαυτόματο διακόπτη από τον πίνακα που αντιστοιχεί στο υπογειο, δεν χρείαζεται να κάνω κάτι αλλο. Προφανώς δεν θα έχω ρευμα σε όλο το σπίτι. Αλλα το βασικό είναι το peace of mind για το λέβητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικά θα δουλέψει, (με όριο φορτίου την ασφάλεια που ασφαλίζει την γραμμή της πρίζας) αλλά είναι ο ορισμός του gheto-electrician.
    Και πρέπει να προσέξετε στην πρίζα/φίς ποιός ακροδέκτης είναι φάση και ποιός ουδέτερος.
    Παραβιάζει όλους τους δυνατούς κανόνες ασφαλείας, + ότι πολύ σωστά είπαν οι προηγούμενοι.
    Καλύτερα να κάνετε μια σωστή εγκατάσταση στον πίνακα.
    επειδή είμαι ασχετος. Αυτό που καταλαβαίνω ότι πρεπει να κάνω είναι το εξής :

    Με ένα δοκιμαστικο κατσαβίδι, να ξεχωρίσω ποιος ακροδέτης του καλωδιου της γεννήτριας ειναι η φάση και ποιος ο ουδετερος. Μετά στη πρίζα που σκοπευω να συνδέσω αυτό το καλώδιο να εντωπισω ποια υποδοχή (τρυπα) ειναι η φάση και ποια ο ουδετερος. Και μετά να ταιριάξω ακροδεκτη φάσης με υποδοχη φάσης και ουδετερο με ουδετερο. Σωστά;

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Υπάρχουν και ups για κυκλοφορητες.

    πχ ΚΛΙΚ

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν και ups για κυκλοφορητες.

    πχ ΚΛΙΚ
    Σίγουρα έχει αρκετά θετικά η λύση του UPS, αλλά θέλω να κρατάει πχ 20 ώρες και ταυτόχρονα να έχω φως και γενικότερα ρευμα και για καμιά άλλη συσκευη. Για κάτι τετοιο σε UPS θα πρεπει να πάω σε κάτι πανάκριβο με extra battery pack κάτι που ειναι υπερβολή, και στα ups οι μπαταρίες θέλουν καθε 3-4 χρόνια αλλαγή. Εναλλακτικά είχα σκεφτεί τη λύση inverter τύπου 1-1.5kw (καθαρού ημιτόνου) και δυο μεγάλων μπαταριών βαθιάς εκφόρτισης σε σειρά. Αλλά και πάλι το κόστος είναι μεγάλο, και θέλει να είναι πάντα φορτισμένες κλπ.

    Η λύση της γεννήτριας είναι ανέξοδη, αφού υπάρχει ήδη στο υπόγειο και είναι πλήρως λειτουργική.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα έχει αρκετά θετικά η λύση του UPS, αλλά θέλω να κρατάει πχ 20 ώρες και ταυτόχρονα να έχω φως και γενικότερα ρευμα και για καμιά άλλη συσκευη. Για κάτι τετοιο σε UPS θα πρεπει να πάω σε κάτι πανάκριβο με extra battery pack κάτι που ειναι υπερβολή, και στα ups οι μπαταρίες θέλουν καθε 3-4 χρόνια αλλαγή. Εναλλακτικά είχα σκεφτεί τη λύση inverter τύπου 1-1.5kw (καθαρού ημιτόνου) και δυο μεγάλων μπαταριών βαθιάς εκφόρτισης σε σειρά. Αλλά και πάλι το κόστος είναι μεγάλο, και θέλει να είναι πάντα φορτισμένες κλπ.

    Η λύση της γεννήτριας είναι ανέξοδη, αφού υπάρχει ήδη στο υπόγειο και είναι πλήρως λειτουργική.
    Η πρόταση μου δεν ηταν αποκλειστικά για τώρα αλλα γενικότερα.

    Σκέψου μια διακοπή ρεύματος με γεμάτο λέβητα κι εσυ να λείπεις πχ

    Σε εγκαταστάσεις που δεν μπορεί να ελεχθεί πλήρως η θερμοκρασία είναι υποχρεωτικό ενα ups.

    Υπάρχουν και έξυπνα συστήματα που κλέινουν τον αέρα κλπ.

    Εχω δεί στο χωριο μου ανατιναγμένο παλιο σταύλο που είχε την εγκατάσταση εκεί ενας ξάδερφος μου

    και το καζάνι δεν βρέθηκε ποτε...

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ένα δοκιμαστικο κατσαβίδι, να ξεχωρίσω ποιος ακροδέτης του καλωδιου της γεννήτριας ειναι η φάση και ποιος ο ουδετερος.
    Good luck with that! Η γεννήτρια ΔΕΝ έχει φάση και ουδέτερο!
    Ήδη ομολόγησες ότι είσαι άσχετος, οπότε επειδή το ρεύμα ΣΚΟΤΩΝΕΙ, άσε τις πατέντες και φώναξε έβα σοβαρό αδειούχο ηλεκτρολόγο να δώσει μια ασφαλή λύση.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Good luck with that! Η γεννήτρια ΔΕΝ έχει φάση και ουδέτερο!
    Ήδη ομολόγησες ότι είσαι άσχετος, οπότε επειδή το ρεύμα ΣΚΟΤΩΝΕΙ, άσε τις πατέντες και φώναξε έβα σοβαρό αδειούχο ηλεκτρολόγο να δώσει μια ασφαλή λύση.
    Aυτό ακριβώς και κακώς που γράφονται από συμφορουμίτες τέτοια πράγματα που δίνουν λανθασμένες ιδέες για εγκληματικές ενέργειες. Είπαμε να μην το πούμε πιο πάνω αλλά το πράγμα ξεφεύγει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού (και της γεννητριας) μου το είπε αν έχει καμία σημασία. Τον ρώτησα και άλλα χθες. Λοιπόν το σπίτι όντως έχει μονοφασικό ρευμά, αλλά η καλωδίωση του σπιτιού ηταν για τριφασικό με τη λογική να μοιραστούν οι φάσεις σε τρία μέρη του σπιτιού. Όμως τελικά δεν μπήκε τριφασικό.

    Επειδή η θέρμανση του σπιτιού γίνεται με ξυλολέβητα, σε περίπτωση διακοπής ρευματός υπάρχει σοβαρότατος κίνδυνος να σκάσει το καζάνι λόγω του οτι ο κυκλοφορητής δεν θα δουλεύει. Εκεί λοιπόν θα έδινε τη λύση η γεννήτρια. Η εναλλακτική σε κατάσταση ανάγκης (διακοπή ρευματος) είναι να βγούν τα φλεγόμενα καυσόξυλα εκτός λεβητα.

    Ο κυκλοφορητής βρίσκεται στο υπόγειο του σπιτιού, και πρόσθεσε πως αν απλά κλείσω τον μικροαυτόματο διακόπτη από τον πίνακα που αντιστοιχεί στο υπογειο, δεν χρείαζεται να κάνω κάτι αλλο. Προφανώς δεν θα έχω ρευμα σε όλο το σπίτι. Αλλα το βασικό είναι το peace of mind για το λέβητα.
    επειδή είμαι ασχετος. Αυτό που καταλαβαίνω ότι πρεπει να κάνω είναι το εξής :
    Με ένα δοκιμαστικο κατσαβίδι, να ξεχωρίσω ποιος ακροδέτης του καλωδιου της γεννήτριας ειναι η φάση και ποιος ο ουδετερος. Μετά στη πρίζα που σκοπευω να συνδέσω αυτό το καλώδιο να εντωπισω ποια υποδοχή (τρυπα) ειναι η φάση και ποια ο ουδετερος. Και μετά να ταιριάξω ακροδεκτη φάσης με υποδοχη φάσης και ουδετερο με ουδετερο. Σωστά;
    Να τα πάρουμε από την αρχή
    Την σύνδεση όλου του σπιτιού με αυτόν τον τρόπο την ξεχνάς δια παντός, πες ότι δεν το σκέφτηκες ή δεν το άκουσες ποτέ.
    Πάμε τώρα στο θέμα της εφεδρικής τροφοδοσίας μόνο του λεβητοστασίου, αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα για πολλά έξοδα, μετατροπές κ.λ.π.
    Να ξεκαθαρίσουμε από την αρχή ότι αφού θέλεις να τροφοδοτήσεις για ώρες συσκευές που έχουν πλακέτες και ηλεκτρονικά εξαρτήματα, η τάση θα πρέπει να είναι σωστή σαν κυματομορφή και χωρίς διακυμάνσεις γιατί αλλιώς θα κάνεις ζημιά στις συσκευές σου.
    Ακόμη και κάποιο UPS που θα βάλεις και θα τροφοδοτεί για ώρες μια συσκευή θα πρέπει να έχει σωστή κυματομορφή και όχι τροποποιημένη.
    Προχωράμε στο θέμα της γεννήτριας και ξεκινάμε από το βασικό ότι η γεννήτρια θα πρέπει να είναι Inverter για να τροφοδοτήσει συσκευές με πλακέτες, κ.λ.π., αλλιώς υπάρχει ο σοβαρός κίνδυνος να σου διαλύσει τις συσκευές.
    Το πιο φτηνό που μπορείς να κάνεις είναι να απομονώσεις τελείως την γραμμή που πάει στο λεβητοστάσιο από την εσωτερική εγκατάσταση και εκεί να βάλεις έναν μεταγωγικό διακόπτη.
    Ο διακόπτης με χειροκίνητη διαδικασία θα δίνει ρεύμα μόνο στο λεβητοστάσιο ή από το κύκλωμα του σπιτιού ή από την γεννήτρια. Η γεννήτρια εννοείται ότι θα είναι γειωμένη σωστά στο κύκλωμα του σπιτιού.
    Εννοείται ότι θα μπει χωριστός πίνακας για να ασφαλίσει και την γραμμή της γεννήτριας, κ.λ.π. και αυτά τα ξέρει ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει να στο φτιάξει και μόνο αυτός και όχι κάποιος σαν αυτόν που σου είπε να βάλεις την γεννήτρια στην πρίζα.
    Από την γεννήτρια που θα είναι inverter επαναλαμβάνουμε, με μία μπαλαντέζα μπορείς να δώσεις ρεύμα σε μερικές λάμπες για φωτισμό ή σε κάτι άλλο που θέλεις και καλό είναι να αποφύγεις να τροφοδοτήσεις πολύ ευαίσθητες ηλεκτρονικές συσκευές.

    Σε κάθε περίπτωση όταν έχουμε να κάνουμε με τέτοιες ειδικές καταστάσεις και συνδέσεις δεν παίζει το DIY γιατί απλά υπάρχει ο πολύ σοβαρός κίνδυνος να σκοτωθούμε εμείς, να σκοτώσουμε και άλλους ή το λιγότερο να έχουμε απώλεια περιουσίας ή συσκευών.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρόταση μου δεν ηταν αποκλειστικά για τώρα αλλα γενικότερα.

    Σκέψου μια διακοπή ρεύματος με γεμάτο λέβητα κι εσυ να λείπεις πχ

    Σε εγκαταστάσεις που δεν μπορεί να ελεχθεί πλήρως η θερμοκρασία είναι υποχρεωτικό ενα ups.

    Υπάρχουν και έξυπνα συστήματα που κλέινουν τον αέρα κλπ.

    Εχω δεί στο χωριο μου ανατιναγμένο παλιο σταύλο που είχε την εγκατάσταση εκεί ενας ξάδερφος μου

    και το καζάνι δεν βρέθηκε ποτε...
    Ενα απλό ups για να κρατάει 15-20 λεπτά μόνιμα συνδεδεμένο είναι μια καλή λύση. Αφενός για τις πολύ συντομες διακοπές, και αφετέρου να σου δώσει χρόνο να βγάλεις τα καυσόξυλα έξω.
    Γενικότερα όμως δεν υπάρχει σενάριο που να ανάβει ο ξυλολέβητας και να λείπουν όλοι από το σπίτι. Και από τη φύση του δεν μπορεί να συμβεί αυτο γιατί κάποιος πρέπει να τροφοδοτεί το λέβητα με ξύλα. Για να λυθεί το θέμα λειτουργίας του κυκλοφορητή για ώρες, με λύση που περιέχει μπαταρία πχ ups, το κόστος είναι μεγάλο για τη 1-2 φορές το χρόνο που θα χρειαστεί, αν χρειαστεί. Η γεννήτρια είναι ουσιαστικά τσάμπα και έχεις τη δυνατότητα να έχεις και φως παράλληλα, και ενδεχομένως και άλλες συσκευές.

    @sweet dreams
    ευχαριστώ για το επεξηγηματικό post . Η γεννήτρια έχει αυτόματο γκάζι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 18-02-21 στις 15:53.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γεννήτρια έχει αυτόματο γκάζι.
    Αυτό δεν δείχνει αν είναι Inverter ή όχι, οι περισσότερες ανεβάζουν στροφές όταν αυξάνεται το φορτίο.
    Κοίταξε αν το γράφει πάνω ή με το μοντέλο/τύπο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Γεννήτρια (3).jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  368,4 KB 
ID: 224709
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γεννήτρια ΔΕΝ έχει φάση και ουδέτερο!
    Ευχαριστώ για το hint.
    To συγκεκριμένο δεν το'ξερα... (μην βαράτε, δεν είμαι ηλεκτρολόγος).
    Έμαθα και κάτι σήμερα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    κατα την αποψη μου κακως που δινονται οδηγιες ειδικα με ρευμα . Θα παθει κανεις τπτ και θα τον κλαιμε . Αφηστε τα πειραματα με το ρευμα δεν πειραματιζεστε στην μαγειρικη ελεος δλδ
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας