Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Android
    Η εξαιρετικά δημοφιλής Android εφαμρογή SHAREit (επιτρέπει τον εύκολο διαμοιρασμό αρχείων) με πάνω από 1 δισεκατομμύριο downloads, παραμένει ανασφαλής με σοβαρές ευπάθειες, 3 μήνες μετά την ενημέρωση των δημιουργών της.

    Οι ευπάθειες μπορεί να επιτρέψουν την εκμετάλλευση λειτουργιών της εφαρμογής για κακόβουλη χρήση, να εισάγουν σε αποθηκευμένα αρχεία και να εκτελέσουν κακόβουλο κώδικα ή να εκτελέσουν επιθέσεις τύπου man-in-the-disk (MiTD).


    The flaws exist in an app called SHAREit, which allows Android app users to share files between friends or devices. They were identified and reported to the app maker three months ago by researchers at Trend Micro. However, the flaws remain unpatched, according to a report posted online Monday. Softonic, a company based in Barcelona, Spain, is the app’s developer and distributor.

    “We decided to disclose our research three months after reporting this since many users might be affected by this attack, because the attacker can steal sensitive data and do anything with the apps’ permission,” Echo Duan, a mobile threats analyst for Trend Micro, wrote in the report. “It is also not easily detectable.”

    Trend Micro also notified Google of the app’s issues, which lie in several flaws in its code that too easily give third parties permissions to take over legitimate app features, overwrite existing app files or even take over Android storage shared by multiple apps to execute malicious code, he said.

    “We delved into the app’s code and found that it declares the broadcast receiver as ‘com.lenovo.anyshare.app.DefaultReceiver,'” Duan explained in the post. “It receives the action ‘com.ushareit.package.action.install_completed’ and Extra Intent then calls the startActivity() function.”
    Αναλυτικά : Threat Post

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.619
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Man-in-the-disk; Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Man-in-the-disk; Πρώτη φορά το ακούω αυτό...
    Ομοίως. Λεπτομέρειες βρήκα εδώ.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ από την άλλη αισθάνομαι "κάπως", όταν υπάρχει εφαρμογή που έχει πάνω από 1 δισεκατομμύριο downloads και εγώ την ακούω ...πρώτη φορά!

  5. #5
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από την άλλη αισθάνομαι "κάπως", όταν υπάρχει εφαρμογή που έχει πάνω από 1 δισεκατομμύριο downloads και εγώ την ακούω ...πρώτη φορά!
    Τα περισσότερα με διαφορά είναι Ασία. Κίνα, Ινδία κτλ

  6. #6
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από την άλλη αισθάνομαι "κάπως", όταν υπάρχει εφαρμογή που έχει πάνω από 1 δισεκατομμύριο downloads και εγώ την ακούω ...πρώτη φορά!
    Υπάρχει με αυτό το όνομα ή άλλο όνομα (παλαιότερα) στα περισσότερα μοντέλα της Xiaomi. Τη χρησιμοποιώ κι εγώ (δυστυχώς)
    ανελλιπώς. Επιτρέπει την ταχύτατη μεταφορά αρχείων μέσω δύο κινητών, χρησιμοποιώντας προσωρινό wifi hotspot και bluetooth ΜΑΖΙ.
    Πραγματικά μας έχει σώσει, όταν έχουν να μου δώσουν 1GB εικόνες και τις μεταφέρει με 50ΜΒ/sec σε 20 δευτερόλεπτα, απλά δε παίζεται.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  7. #7
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    wifi hotspot και bluetooth ΜΑΖΙ
    Δεν καταλαβαίνω πως κάνει διαφορά το Bluetooth στo 1GB.
    Δηλαδή τι διαφορά έχει από τις άλλες εφαρμογές που δημιουργείς hotspot και μεταφέρεις αρχεία με wifi απλά και γρήγορα;

    Η και χωρίς hotspot καν. πχ παλιά χρησιμοποιούσα το Dukto που έκανε το ίδιο πράγμα (μεταφορά μέσω WiFi ή bluetooth. Open source και έπαιζε στα πάντα.
    Από Symbian, BB, maemo, iphone και android μέχρι linux, windows, mac. Ακόμα δουλεύει δηλαδή απλά έχει να πάρει update χρόνια...

    Εννοώ, αν υπάρχει θέμα ασφαλείας με την εφαρμογή, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Αν σου είχε λύσει τα χέρια, υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα

  8. #8
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω πως κάνει διαφορά το Bluetooth στo 1GB.
    Δηλαδή τι διαφορά έχει από τις άλλες εφαρμογές που δημιουργείς hotspot και μεταφέρεις αρχεία με wifi απλά και γρήγορα;

    Η και χωρίς hotspot καν. πχ παλιά χρησιμοποιούσα το Dukto που έκανε το ίδιο πράγμα (μεταφορά μέσω WiFi ή bluetooth. Open source και έπαιζε στα πάντα.
    Από Symbian, BB, maemo, iphone και android μέχρι linux, windows, mac. Ακόμα δουλεύει δηλαδή απλά έχει να πάρει update χρόνια...

    Εννοώ, αν υπάρχει θέμα ασφαλείας με την εφαρμογή, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Αν σου είχε λύσει τα χέρια, υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα
    Γνωρίζω ότι υπάρχουν εφαρμογές γι αυτό (το Dukto δεν είναι καν στο επίσημο google play store). Εκεί οι περισσότερες εφαρμογές
    είτε θέλουν πληρωμή, είτε είναι για τα μπάζα. Mερικές έχουν περιορισμούς για το σημείο που μπορούν να πάρουν ή να σώσουν αρχεία.
    Εδώ υπήρχε (υπάρχει) κάτι που λειτουργεί, δεν χρειάζεται κατέβασμα και πετάει. Μια δοκιμή θα σε έπειθε όσον αφορά το πόσο γρήγορο
    είναι, ειδικά μεταξύ xiaomi <-> xiaomi και ειδικά αν έχεις bluetooth 5 και /ac wifi αντί για g/n

    Οι εφαρμογές χρησιμοποιούν συνήθως transient hotspot ώστε τα κινητά να συνδέονται αποκλειστικά μεταξύ τους μέσω wifi (πχ /ac)
    και όχι πχ μέσω του κοινού τους wifi router όπου χάνεις σε ταχύτητα μη πω χειρότερα.

    Όταν μεταφέρεις πολλά αρχεία, μέσω bluetooth μεταφέρει παράλληλα τα μικρά καθώς και τα thumbnails τους και με wifi τα μεγάλα.

    Αν κάποιος έχει μια σοβαρή εναλλακτική από το google play store, ας την πει.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  9. #9
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ναι το Dukto σταμάτησε να αναπτύσσεται και πλέον βγήκε απ το store αν και δουλεύει (σε εμένα τουλάχιστον). Το ανέφερα σαν παράδειγμα.

    Αλλιώς χρησιμοποιώ την λειτουργία WiFi Share του X-plore (με διαφορά ο καλύτερος file manager και ας μην του φαίνεται). Αυτό πάλι θέλει router αλλά εγώ πιάνω >30ΜΒ/s.
    Χωρίς router δεν γνωρίζω, αλλά εγώ κυρίως το θέλω για κινητό <-> υπολογιστή και δεν εί πρόβλημα αυτό

  10. #10
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ χρησιμοποιώ για μεταφορά τη λειτουργία server του MiXplorer (σε αφήνει να ανοίξεις HTTP και FTP servers)
    Θεωρώ οτι είναι ο καλύτερος file explorer για Android.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει με αυτό το όνομα ή άλλο όνομα (παλαιότερα) στα περισσότερα μοντέλα της Xiaomi. Τη χρησιμοποιώ κι εγώ (δυστυχώς)
    ανελλιπώς. Επιτρέπει την ταχύτατη μεταφορά αρχείων μέσω δύο κινητών, χρησιμοποιώντας προσωρινό wifi hotspot και bluetooth ΜΑΖΙ.
    Πραγματικά μας έχει σώσει, όταν έχουν να μου δώσουν 1GB εικόνες και τις μεταφέρει με 50ΜΒ/sec σε 20 δευτερόλεπτα, απλά δε παίζεται.
    Η εφαρμογή που υπάρχει τουλάχιστον στο Xiaomi Mi A1 είναι η ShareMe από την Xiaomi!
    Το Share It είναι από διαφοερική εταιρία και δεν νομίζω ότι έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το Dukto σταμάτησε να αναπτύσσεται και πλέον βγήκε απ το store αν και δουλεύει (σε εμένα τουλάχιστον). Το ανέφερα σαν παράδειγμα.

    Αλλιώς χρησιμοποιώ την λειτουργία WiFi Share του X-plore (με διαφορά ο καλύτερος file manager και ας μην του φαίνεται). Αυτό πάλι θέλει router αλλά εγώ πιάνω >30ΜΒ/s.
    Χωρίς router δεν γνωρίζω, αλλά εγώ κυρίως το θέλω για κινητό <-> υπολογιστή και δεν εί πρόβλημα αυτό
    Τον X-plore τον χρησιμοποιώ από εποχές Symbian και πιστεύω και εγώ ότι είναι ο καλύτερος file explorer που υπάρχει στο Android!!

  12. #12
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstantinos77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον X-plore τον χρησιμοποιώ από εποχές Symbian και πιστεύω και εγώ ότι είναι ο καλύτερος file explorer που υπάρχει στο Android!!
    Ομοίως, από Nokia Ν82->N8->808 σε android. Τα κάνει όλα (και ακόμα παραπάνω) και συμφέρει. Τον έχω και στο tv box γιατί είναι το μόνο που βρήκα (δωρεάν τουλάχιστον) που βλέπει nfs shares. Χάνει λίγο σε δημοτικότητα λόγω εμφάνισης που δεν είναι fancy και τρέντικια, αλλά δεν με αφορά καθόλου.
    Και το Dukto από το symbian το ειχα βρει

  13. #13
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάνει λίγο σε δημοτικότητα λόγω εμφάνισης που δεν είναι fancy και τρέντικια, αλλά δεν με αφορά καθόλου.
    Και το Dukto από το symbian το ειχα βρει
    Το interface του είναι στην λογική των explorers των υπολογιστών κάτι και το οποίο προτιμώ!
    Και λόγο αυτού του interface του, του δίνεται και η δυνατότητα να έχει περισσότερες δυνατότητες από τους υπόλοιπους στο Android!

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας