Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.442
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επάνω σε αυτό αναρωτιέμαι: οι όροι χρήσης του App Store για τους developers δεν είναι δημόσιοι;
    Είναι! Για αυτό το δικαστήριο αποφάνθηκε υπέρ της Apple!

    Η αγωγή της Epic όμως είναι για μονοπωλιακές πρακτικές. Ότι εκμεταλλεύεται την θέση της, ως κατασκευάστρια εταιρία της συσκευής και του λογισμικού και δεν αφήνει κανέναν άλλον να κάνει κάτι διαφορετικό. Δεν αφήνει κάποιον να χρησιμοποιήσει άλλο τρόπο πληρωμής, να κάνει εγκατάσταση εκτός store κτλ. Ναι, όλα αυτά είναι στους όρους χρήσης του ios και του store.

    Το ερώτημα σε αυτή την περίπτωση αν είναι σωστοί σαν όροι ή είναι εκεί για να καταστρέφουν τον ανταγωνισμό! Αυτό θα έρθουν να κρίνουν τα δικαστήρια-επιτροπές!

  2. #17
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα κανει η Apple, ετσι δεν θα ειναι μπατε σκυλοι αλεστε σαν το android
    (...)
    Αυτό το επιχείρημα ποτέ δεν το κατάλαβα. Αν δηλαδή υπήρχε επιλογή για εγκατάσταση εφαρμογών από άλλες πηγές, θα εμπόδιζε εσένα που προτιμάς να τις παίρνεις μόνο από το ελεγχόμενο περιβάλλον του app store; Η ύπαρξη της επιλογής για άλλους που θα τη χρησιμοποιήσουν επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο τη δική σου συσκευή;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ιδιωτική περιουσία δεν σημαίνει ότι κάνω ότι θέλω. Αυτό σου ανέφερε παραπάνω.

    Επίσης Μιλάμε για ιδιωτική επιχείρηση. Όχι απλά μια ιδιωτική περιουσία που ανέφερες εσύ το "σπίτι μου".
    Ξεκίνα να διαβάζεις περί αντιμονωπολειακών πρακτικών. Δεν πρόκειται για ιδιωτική περιουσία , όπως επίσης εδώ μιλάμε για παροχή υπηρεσιών (αυτό είναι το appstore, btw).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αγωγή της Epic όμως είναι για μονοπωλιακές πρακτικές. Ότι εκμεταλλεύεται την θέση της, ως κατασκευάστρια εταιρία της συσκευής και του λογισμικού και δεν αφήνει κανέναν άλλον να κάνει κάτι διαφορετικό. Δεν αφήνει κάποιον να χρησιμοποιήσει άλλο τρόπο πληρωμής, να κάνει εγκατάσταση εκτός store κτλ. Ναι, όλα αυτά είναι στους όρους χρήσης του ios και του store.
    Ακριβώς.
    Και ας θυμίσω σε αυτό το σημείο ότι υπάρχουν άπειρα παραδείγματα όπου συμβαλόμενοι έχουν υπογράψει συμβάσεις με καταχρηστικούς όρους όπου οι όροι ήταν γνωστοί και στους δύο τη στιγμή της υπογραφής.
    Ομως τελικά, όροι της συμβασης κατέπεσαν κάποια στιγμή, στα δικαστήρια, όντως καταχρηστικοί, καθότι το ένα από τα δύο μέρη απλά εκμεταλλευόταν τη δυναμή του κατά τη στιγμή της υπογραφή της συμβασης (*gasp,shocker κλπ κλπ*)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το επιχείρημα ποτέ δεν το κατάλαβα.
    Γιατί βασικά ειναι ένα βλακώδες επιχείρημα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δηλαδή υπήρχε επιλογή για εγκατάσταση εφαρμογών από άλλες πηγές, θα εμπόδιζε εσένα που προτιμάς να τις παίρνεις μόνο από το ελεγχόμενο περιβάλλον του app store;
    Προφανώς και όχι. Επιλογή ονομάζεται. Ας πούμε, εγώ που τόσα χρόνια έχω την επιλογή, τι έχω πάθει;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #19
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνα να διαβάζεις περί αντιμονωπολειακών πρακτικών. Δεν πρόκειται για ιδιωτική περιουσία , όπως επίσης εδώ μιλάμε για παροχή υπηρεσιών (αυτό είναι το appstore, btw).
    διάβασε καλύτερα το τι έχω γράψει και γιατί.

  5. #20
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    αρε τα ιδια διαβαζα στο insomnia.... τα ιδια και εδω...... (τους ειδικους !)

    btw δεν ζει ο μακαριτης και θα σας ελεγα εγω περι......

  6. #21
    Εγγραφή
    08-12-2012
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ξαφνικά όλοι γίναν δικηγόροι του καναπέ!

    Παιδιά το θέμα είναι πολύ πιο πολύπλοκο και προφανώς αν το «μονοπωλιακό» appstore ηταν παράνομο τότε θα είχε σίγουρα κάποιος άλλος ξεκινήσει αγωγή και δεν θα ήταν εδω και 10+ χρόνια όπως ήταν οταν άνοιξε.

    Επίσης, το ίδιο ακριβώς πράγμα που κάνει η Apple με το appstore κάνει και η Sony με το PS store, η microsoft με το xbox store κ.α. Γιατί η καλή Epic δεν κατέθεσε αντίστοιχες αγωγές και γιαυτα;

    Απλά μην παρασύρεστε απο μαρκετινίστικες κινήσεις, πράγμα που κάνει απο την αρχή όλης αυτής της ιστορίας η Epic με τα βίντεο, τα όμορφα γραμμένα κειμενάκια επανάστασης κλπ!

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archodas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαφνικά όλοι γίναν δικηγόροι του καναπέ!

    Παιδιά το θέμα είναι πολύ πιο πολύπλοκο και προφανώς αν το «μονοπωλιακό» appstore ηταν παράνομο τότε θα είχε σίγουρα κάποιος άλλος ξεκινήσει αγωγή και δεν θα ήταν εδω και 10+ χρόνια όπως ήταν οταν άνοιξε.

    Επίσης, το ίδιο ακριβώς πράγμα που κάνει η Apple με το appstore κάνει και η Sony με το PS store, η microsoft με το xbox store κ.α. Γιατί η καλή Epic δεν κατέθεσε αντίστοιχες αγωγές και γιαυτα;

    Απλά μην παρασύρεστε απο μαρκετινίστικες κινήσεις, πράγμα που κάνει απο την αρχή όλης αυτής της ιστορίας η Epic με τα βίντεο, τα όμορφα γραμμένα κειμενάκια επανάστασης κλπ!
    Τελευταία φόρα που είδα μπορώ να πάρω οτι παιχνίδι θέλω για το xbox Μου απο όπου θέλω, μπορώ να έχω το EA store στο xbox, θα μπορούσα να βάλω και δισκάκι, τι απο αυτά μπορεί να κάνει κάποιος στο iphone;

    Μήπως να ξαναδείς το θέμα του καναπε;

  8. #23
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρε τα ιδια διαβαζα στο insomnia.... τα ιδια και εδω...... (τους ειδικους !)

    btw δεν ζει ο μακαριτης και θα σας ελεγα εγω περι......
    Το έγραψα και εκεί...
    Θεωρώ ότι υπάρχει και η διάσταση ότι τα smartphones άπτονται και της επικοινωνίας και της πρόσβασης στην πληροφορία, συνταγματικά προστατευόμενα σε πολλές χώρες. Και αυτό είναι ασύμβατο με τον περιορισμό του χρήστη πως θα επικοινωνεί και τι πληροφορία θα λάβει.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας